Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jak posadzisz biało-niebieskie cebulowe a potem żółte rudbekie i jeżówki to tak.

 

Natomiast ogrody pokazowe mają rośliny podpędzane by zakwitły dokładnie na dzień wystawy. Dlatego widać tam kwitnące jednocześnie rośliny, które w normalny sposób kwitną w różnych terminach. I zestawiane są też rośliny o rożnych wymaganiach wilgociowych, glebowych, różnym tempie wzrostu, bo sadzone są na te kilka tygodni i nikt nie zawraca sobie głowy tym, jak kompozycja będzie prezentować się za rok czy pięć lat.

 

Zdjęcie nr 2 farbownik i chyba kulik (czyli efekt czerwiec-lipiec porywach do sierpnia)

zdjęcie nr 3 Jest kosaciec bródkowy, który kwitnie u nas max 3 tygodnie w czerwcu, farbownik lazurowy który kwitnie latem (6-8) i jakaś roślina baldaszkowata (może kwitnąć od miesiąca do kilku miesięcy, zależnie od gatunku).

 

Spróbujmy zrobić zestawienie.

Wiosna (przyjmijmy okres marzec-czerwiec) będzie biało-niebiesko-pomarańczowa. Co do zasady wiosenne kwiaty kwitną stosunkowo krótko, wiec nie da się znaleźć gatunku, który kwitłby przez cały zakładany okres.

cebulowe (od krokusów i przebiśniegów, poprzez szafirki i białe narcyz po białe i pomarańczowe tulipany)

zawilce lesne i wielkokwiatowe (białe)

floks szydlasty, żagwin, goździk pierzasty, serduszka, epimedium (białe odmiany)

niezapominajki, barwinek - białe i niebieskie

ułudka, dąbrówka rozłogowa i brunnera - niebieskie

kosaćce syberyjskie wczesne (białe, niebieskie) i bródkowe (białe, niebieskie, pomarańczowe)

piwonie (białe)

ubiorek

Jest poważny problem z zapewnieniem pomarańczowego koloru. Z żółtym byłoby dużo łatwiej.

 

 

lato do jesieni (czyli czerwiec-październik) żółto-pomarańczowy - tu jest o wiele łatwiej, bo rośliny w tym okresie dłużej kwitną.

krwawniki (np. Terracota kwitnie 6-10)

nachyłek wielkokwiatowy (Sunkiss)

nachyłek okółkowy (kwitnie 7-9)

delosperma (Fire Spinner)

jeżówki (Kismet Intense Orange, Kismet Yellow, parrot, Mellow yellow)

gailardie (6-7)

nowe odmiany kuklików (kwitną od maja)

dzielżany (od lipca)

słoneczniczek (od lipca, są też pomarańczowe np Bleeding Hearts)

liliowce (kwitną jednak ok. miesiąca, poza powtarzającymi jak Stella D'oro)

trytoma

języczki (7-9)

tojeść (6-8)

wiesiołek

rudbekie

niektóre rozchodniki (6-7)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przestać nawozić i podlewać :)

 

Nie wiem czy chcesz utrzymywać na stałej wysokości czy pozwolić rosnąc w górę?

 

Nie jest to przypadkiem odmiana o takim pokroju?

Fpto - inne jodły rosną bardziej proporcjonalnie, a 2 kalifornijskie już tylko w górę. Zresztą już w szkółce były podpędzone w górę i może o to chodzi?

Czy ew. można przyciąć stożek wzrostu, aby poszła w szerz? B. proszę spójrz i ew. podpowiedz jak, co i kiedy przyciąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Pytanie za 232 punkty lub stawiam kawę: wczoraj skosilem trawnik, i zrobiłem płytką wertykulację. W nocy, zupełnie dla mnie niespodziewanie , przygwiździło minus 10 stopni mrozu. Będzie jakiś kłopot z trawą czy raczej nie ma co się przejmować? Trawnik jest stosunkowo młody, ma trochę ponad rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie trochę techniczne. Czy mogę posadzić klon polny globosum nanum na pniu w okolicy rury między domem a oczyszczalnią? Rura (fi 160 pomarańczowa) idzie ok 0.6 m pod ziemią. Ja chciałbym posadzić ok 70 cm wzdłuż tej rury 2 lub 3 szt klonu globosum na pniu. Boje się czy korzenie kiedyś nie uszkodzą tej rury. Akurat tak mi wychodzi rabata. Nie wiem jak rosną korzenie w tym przypadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Pytanie za 232 punkty lub stawiam kawę: wczoraj skosilem trawnik, i zrobiłem płytką wertykulację. W nocy, zupełnie dla mnie niespodziewanie , przygwiździło minus 10 stopni mrozu. Będzie jakiś kłopot z trawą czy raczej nie ma co się przejmować? Trawnik jest stosunkowo młody, ma trochę ponad rok.

 

przy płytkiej wertykulacji nie powinno być najgorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie trochę techniczne. Czy mogę posadzić klon polny globosum nanum na pniu w okolicy rury między domem a oczyszczalnią? Rura (fi 160 pomarańczowa) idzie ok 0.6 m pod ziemią. Ja chciałbym posadzić ok 70 cm wzdłuż tej rury 2 lub 3 szt klonu globosum na pniu. Boje się czy korzenie kiedyś nie uszkodzą tej rury. Akurat tak mi wychodzi rabata. Nie wiem jak rosną korzenie w tym przypadku.

 

Jeśli rura nie przecieka, nie powinno być problemów. W miastach sadzi się drzewa na terenach bardzo gęsto uzbrojonych.

Największe są problemy przy sadzeniu na rurach drenarskich lub gdy nie są szczelnie połączone i gdzieś woda cieknie. Wówczas korzenie rosną w każdą mokrą szczelinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dot. siania trawy.

Zlikwidowałem garaż, który stał w ogrodzie. Został mi spory kawałek łysego placu. Przekopałem, pousuwałem resztki gruzu i kamyków, wybronowałem grabiami i wyrównałem.

Pomyślałem, że skoro już mam tak przygotowaną ziemię, dni są coraz cieplejsze, może by można było posiać w tym miejscu trawę.

Boję się tylko tego, że co jakiś czas zapowiadają lekkie przymrozki nocami.

@Elfir, można bez obaw posiać trawę czy lepiej się jeszcze wstrzymać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo trawa kiełkuje najlepiej i najszybciej gdy grunt ma min. 10 stopni. Posianie wcześniej trawy nie zabije, ale ona będzie kiełkowała strasznie długo i w międzyczasie szybciej zdążą ci wzejść chwasty niż trawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie proszę w jaki sposób puścić pnącza wokół altany tarasowej? Nie chcemy, żeby była bezpośrednio na konstrukcji słupowej altany (zadaszona dachówką), ale czy jest sens np. 30-50cm na zewnątrz od słupów zabudować siatkę panelową zieloną (taką jak do ogrodzeń)? A może są jakieś inne specjalne siatki do tego celu?

 

Czy ew. przymocowanie siatki metalowej do słupów drewnianych altany nad balustradą nie spowoduje, że słupy i balustrada będą gnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...