Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wg mnie tylko biały kolor do tych pstrokatków :)

 

Też mam flamingo, ale tego mniej wyrazistego, chociaż blade rozowości na młodszych listkach miewa. Rośnie na tle burgundowych berberysów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie wyraziste rośliny nie nadają się za bardzo na rabaty kwiatowe. To typowa roślina soliterowa - samotnie na zielonym trawniku lub obsadzona czymś zielonym (bukszpan, turzyca). Ewentualnie na rabacie z roślinami zimowymi, jak ciemierniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, A zmieniając nieco temat - co myslicie o łące kwietnej. Mam zamysł aby obsiać podłużny kawałek przy murku pozostawiając ten fragment takim dziko-naturalnym. Kosić na granicy z trawnikiem nie przejmując się zbytnio. Jaką mieszanke zastosować, zdjąć dotychczasowa darń w tym miejscu ?? Czy taka mini łąka nie nasieje mi tych kwiatków na resztę trawnika z czasem ...?/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darń musisz usunąć i dbać, żeby trawa nie przerastała łąki. Inaczej nic z tego nie będzie. To z doświadczeń znajomego, który ma sporą łąkę kwietną. Kiedyś pokazywałam tu w wątku.

 

Koniecznie zanim zdecydujesz ostatecznie poczytaj o łąkach kwietnych u Łukasza Łuczaja:

http://www.luczaj.com/polskal.htm

Tam jest dużo informacji jak utrzymać łąkę, by ładnie kwitła co roku. Dla mnie np. ważną informacją była zmienność siły kwitnienia roślin w kolejnych latach. Tzn. może być tak np., że jednego roku będzie kwitło masę chabrów, ale nie będzie maków i odwrotnie.

 

Mieszanki Łuczaja są drogie, ale niezawodne i dostosowane do polskich warunków.

Dobre mieszanki ma też Kiepenkerl. Ostatnio pojawiły się też dosyć chwalone 3 rodzaje mieszanek Legutko. Kupiłam tytułem eksperymentu. Zobaczymy :)

 

Tak zmienia się od marca do września widok łąki kwietnej u mojego znajomego.

Założona kilka lat temu wymaga już odnowienia. Na zdjęciach widać jak mocno przerosła ją trawa.

 

MARZEC i KWIECIEŃ

03–04_u-Staszka.jpg

 

MAJ

05-25maj-u-Staszka-IMG_8051-8053w.jpg

 

CZERWIEC

06-01czerwiec-u_Staszka-03.jpg

 

LIPIEC

07-27lipiec_u-Staszkaw.jpg

 

WRZESIEŃ

2012-15wrzesien-u_Staszka-IMG_2735.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już go nie przesadzę. Siedzi tam 7 lat i strasznie długo decydował się rosnąć czy nie rosnąć.

 

U mnie podobnie, oba mają po 5 lat w gruncie, a kupione były już jako większe okazy.

 

To zdjęcie z sierpnia. Drugi jest na tej samej rabacie, nie załapał się do zdjęcia.

 

b0b2021e2ccf6f7f.jpg

 

Na wiosnę nic nie rośnie mi na tej rabacie, hakone nie ma, rozplenice przycięte, pusto. Dlatego chciałam tam coś kwitnącego.. Tylko nie potrafię dobrać nic. Rabata ma słońce od wczesnego popołudnia do zachodu, czyli typowe słońce/półcień. Myślałam właśnie o liliowcach, kosaćće syberyjskie? Może iść w białe kolory właśnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może posadź tam bylinowe, które wcześnie kwitną i turzyce, które są zimozielone i szybko ruszają po ścięciu wiosną. Turzyce można też tylko wyskubać wiosną z suszu. Małe wczesne rośliny będą kwitły, gdy masz pusto. Posadziłabym pomiędzy tymi późniejszymi na brzegu rabat.

 

U mnie najwcześniej kwitną irysy retikulata. Jeszcze przed krokusami. Staram się je „roznieść po ogrodzie w bliskości domu, bo to też mój problem wiosenna pustka na rabatach.

Mam białe, żółte i fioletowe. Białe rosną najlepiej i najwcześniej kwitną. Pierwsze zdjęcie jest z 5 marca z tego roku, a drugie to to samo miejsce rok wcześniej.

Później kwitną już różne roślinki, m.in cebulice syberyjskie i tulipanki botaniczne, tarda, turkiestańskie.

 

2020_03-05marzec_Irysy-RETICULATA-IMG_1469.jpg2019_03-11marzec_Irysy-Reticulata-P1010001.jpg2018_04-05kwiecien_IRYSY-reticulata_P1010016.jpg2017_03-28marzec_Irys-Reticulata-Purple-Gem-(blue-violet)-P1010005.jpg

 

2017_04-25kwiecien_Tulipa-Tarda+Tulipa-Hageri-P1010002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam małe pytanko, mam ok 30 metrów ogrodzenia wysokiego na ok 1,60cm które chciałbym obsadzić bluszczem żeby odciąć się od ciekawskiego sąsiada, oraz ok 20 metrów murka wysokiego na metr który również chciałbym zasłonić. Jak powinienem zasadzić bluszcz? Każda sadzonka co np. pół metra i pionowo do góry, czy może jedna co np. 5 metrów, wijącą się poziomo po siatce z gałązkami w górę i w dół? Jaka odmiana będzie najlepsza do dość gliniastego podłoża ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry- po dł€ższym czsie:))) czy umiałabyś mi Elfir doradzić . Potrzebuję w dosyć dużej donicy zrobić kmpozycję z iglaka na pniu , hosty, żurawki i szałwi. Czy pod względem "słońca" jest możliwośc zrobienia takiej kompozycji? Chodzi mi gł. o ten iglak bo one chyba jednak potrzebują słońca. Czy mogłabyś coś poradzić odnośnie takich zestrawień. Dziekuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestka56

Wielkie dzięki za wiadomość.

 

 

Darń musisz usunąć i dbać, żeby trawa nie przerastała łąki. Inaczej nic z tego nie będzie. To z doświadczeń znajomego, który ma sporą łąkę kwietną. Kiedyś pokazywałam tu w wątku.

 

Koniecznie zanim zdecydujesz ostatecznie poczytaj o łąkach kwietnych u Łukasza Łuczaja:

http://www.luczaj.com/polskal.htm

Tam jest dużo informacji jak utrzymać łąkę, by ładnie kwitła co roku. Dla mnie np. ważną informacją była zmienność siły kwitnienia roślin w kolejnych latach. Tzn. może być tak np., że jednego roku będzie kwitło masę chabrów, ale nie będzie maków i odwrotnie.

 

Mieszanki Łuczaja są drogie, ale niezawodne i dostosowane do polskich warunków.

Dobre mieszanki ma też Kiepenkerl. Ostatnio pojawiły się też dosyć chwalone 3 rodzaje mieszanek Legutko. Kupiłam tytułem eksperymentu. Zobaczymy :)

 

Tak zmienia się od marca do września widok łąki kwietnej u mojego znajomego.

Założona kilka lat temu wymaga już odnowienia. Na zdjęciach widać jak mocno przerosła ją trawa.

 

MARZEC i KWIECIEŃ

[ATTACH=CONFIG]442567[/ATTACH]

 

MAJ

[ATTACH=CONFIG]442568[/ATTACH]

 

CZERWIEC

[ATTACH=CONFIG]442569[/ATTACH]

 

LIPIEC

[ATTACH=CONFIG]442570[/ATTACH]

 

WRZESIEŃ

[ATTACH=CONFIG]442566[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...