Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość nesh

To ja mam pytanko o brzozy - w związku z tym, że naszej działce rośnie młoda brzózka to pomyślałam, żeby dosadzić jej towarzystwo :-D trochę poczytałam w internecie ale informacje są sprzeczne - czy brzozy bardzo brudzą elewacje/okna/taras? Jaka jest najlepsza odległość drzewka od domu, żeby każdy się dobrze czuł (drzewko też :lol: )?

Zamierzam też docelowo zrobić żywopłot z wiązu Turkiestanu, pytanie czy ten rodzaj krzewu nie będzie walczył z brzozą o składniki odżywcze...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanko o brzozy - w związku z tym, że naszej działce rośnie młoda brzózka to pomyślałam, żeby dosadzić jej towarzystwo :-D trochę poczytałam w internecie ale informacje są sprzeczne - czy brzozy bardzo brudzą elewacje/okna/taras? Jaka jest najlepsza odległość drzewka od domu, żeby każdy się dobrze czuł (drzewko też :lol: )?

Zamierzam też docelowo zrobić żywopłot z wiązu Turkiestanu, pytanie czy ten rodzaj krzewu nie będzie walczył z brzozą o składniki odżywcze...?

 

Jeśli rośnie ci dzika brzoza, to obejrzyj sobie w naturze jak duże to drzewo.

Brzoza wiosną sypie nasionami a jesienią drobnymi listkami.

Jeśli chcesz mieć bardzo wypielęgnowany ogród ze żwirkami to będziesz klął. Albo wybierając śmieci z rynien.

 

Brzoza ma rozległy i płytki system korzeniowy - aby cokolwiek pod nią rosło będzie konieczne bardzo obfite nawadnianie.

I każda roślina będzie walczyła o składniki odżywcze. Trzeba nawozić.

 

Ja bym brzozy bliżej niż 15 m nie sadziła od domu.

 

Co innego odmiany ogrodowe czy niższe gatunki (np. brzoza pożyteczna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest najważniejsze w jesiennym nawozie do trawnika. Niby składy są zbliżone, ale czasem w danym składniku różnica jest kilkukrotna.

Np.:

Fosfor 10%, Potas 20%, Siarka 15%, Wapń 5%, Magnez 4%

Fosfor 12%, Potas 27%, Siarka 2,3%, Wapń 13%

Fosfor 8.6%, Potas 19%, Siarka 25%, Żelazo 6%, Azot 4,4%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potas. potem fosfor a na końcu azot.

 

Taki układ potas - fosfor mają wszystkie te nawozy.

Pytanie czy azot lepiej jak trochę jest czy zero.

Oraz co robi siarka dla trawnika (tu największe roznice) bywa 2,3% jak i 25%.

I czy ma znaczenia czy posiada dodatkowe elementy i które - wapń, żelazo, magnez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki układ potas - fosfor mają wszystkie te nawozy.

 

 

Nieprawda.

 

Azot, fosfor i potas to makroskładniki potrzebne roślinom, więc to oczywiste, że każdy nawóz wieloskładnikowy ma je w składzie. Natomiast proporcje między nimi przesadzają o tym do jakiej rośliny i o jakiej porze roku ich użyć.

 

Sama Yara Mila ma różne nawozy wieloskładnikowe, różniące się właśnie proporcją azotu względem potasu i fosforu.

s2ot.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki układ potas - fosfor mają wszystkie te nawozy.

Nieprawda.

 

Pisałem to tylko w odniesieniu do trawnikowych jesiennych, których składy wymieniłem:

Fosfor 10%, Potas 20%, Siarka 15%, Wapń 5%, Magnez 4%

Fosfor 12%, Potas 27%, Siarka 2,3%, Wapń 13%

Fosfor 8.6%, Potas 19%, Siarka 25%, Żelazo 6%, Azot 4,4%

 

Składy % są rożne, ale ogólna układ potas-fosfor jest taki sam.

Pytałem czy lepszy ten co np. ma siarki 2,3% czy aż 25%. A może lepszy ten co ma dodatkowo magnez albo żelazo czy wapń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od PH gleby. Jeśli zakwaszone wybierasz ten z większą ilością wapnia, a mniejszą siarki.

Magnez pobudza rozwój systemu korzeniowego i aktywuje procesy odpowiedzialne za pobieranie składników mineralnych z gleby. Wpływa na lepsze wykorzystanie azotu, potasu i fosforu, poprawia jakość białka i ogranicza zawartość azotanów, a także korzystnie oddziałuje na transport i gromadzenie fosforu w nasionach. Ponadto, jego zawartość

Artykuł ze strony: Niedobór magnezu u roślin – sprawdź nawozy magnezowe | POLIFOSKA (https://polifoska.pl/porady/177)

 

Ze swego doświadczenia wysoki poziom magnezu (4-5%) daje zdrowe, zielone wybarwienie trawnika.

Żelazo stosowane jest w nawozach typu anty-mech

Te wszystkie składniki nawozów sà dobrze opisane w necie...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem to tylko w odniesieniu do trawnikowych jesiennych, których składy wymieniłem:

Fosfor 10%, Potas 20%, Siarka 15%, Wapń 5%, Magnez 4%

Fosfor 12%, Potas 27%, Siarka 2,3%, Wapń 13%

Fosfor 8.6%, Potas 19%, Siarka 25%, Żelazo 6%, Azot 4,4%

 

Składy % są rożne, ale ogólna układ potas-fosfor jest taki sam.

Pytałem czy lepszy ten co np. ma siarki 2,3% czy aż 25%. A może lepszy ten co ma dodatkowo magnez albo żelazo czy wapń?

 

Nie wiedziałam do czego się odnosiłeś, bo odpowiadałam w międzyczasie Magdalenie i myślałam ze chodzi o różnicę w produktach Yara Mila.

:) Przepaszam

 

Dałabym ten z azotem, bo niewielka ilość jednak by się przydała. Tylko skąd taki duży udział siarki? Nie mam pojęcia po co? Trawy akurat aż tyle jej nie potrzebują. W Polsce jest raczej naturalna skłonność u większości gleb do tworzenia niższego odczynu.

I siarka to raczej na wiosnę potrzebna. Chyba, ze był błąd w druku i miało być 2,5%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym blisko elewacji (ściana szczytowa budynku) zasadzić jałowce Blue Arrow. Mamy kilka sztuk które muszę przesadzić w inne miejsce (zmieniła się koncepcja).

Odległość między nimi wynosiła by około 100cm.

 

Były by oddalone o około 50cm od ściany.

 

Widziałem tak sadzone jałowce albo cyprysy w krajach śródziemnomorskich i bardzo mi się podobało ...

 

Jak mocno rozrasta się w glebie jałowiec ? Gleba piaszczysta , stanowisko mocno nasłonecznione.

 

Czy ktoś spotkał się z tak umieszczonymi jalowcami kolumnowymi ?

 

Czy takie umieszczenie będzie niebezpieczne dla elewacji i fundamnetów (fundament płyta fundamnetowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocno się rozrasta korzeniami, bo musi zdobywać wodę w niesprzyjających warunkach.

Korzenie jednak sa stosunkowo cienkie i płytko położone.

 

Przy płycie fundamentowej nie masz opaski przeciwwysadzinowej?

 

Ja z powodu płyty nic nie sadzę przy budynku. Najbliższy większy krzew jest 2,5 m od ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocno się rozrasta korzeniami, bo musi zdobywać wodę w niesprzyjających warunkach.

Korzenie jednak sa stosunkowo cienkie i płytko położone.

 

Przy płycie fundamentowej nie masz opaski przeciwwysadzinowej?

 

Ja z powodu płyty nic nie sadzę przy budynku. Najbliższy większy krzew jest 2,5 m od ściany.

 

Nie mam opaski przeciw-wysadzinowej , bo nie było potrzeby. Grunt piaszczyczysty (żwirowaty) , nie wysadzinowy.

 

Jeśli tak to chyba dam sobie spokój , choć nie ukrywam , że świetnie by takie jalowce wyglądały na tle wysokiej szczytowej elewacji :(

Takie korzenie przebiły by się przez tynk z siatką którym jest zabezpieczony styropian ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. To chyba mój pierwszy post w tym dziale. Mam pytanie odnośnie tego drzewka (te akurat wybrałem spośród innych ale pewnie z przyszłymi będzie podobnie). To dąb czerwony, pięknie "poszedł" w tym roku. Kiedy i w jaki sposób go przyciąć aby formowało się ładne, małe drzewko a nie dziki krzak? A może właśnie zostawić go samemu sobie, niech rośnie jak chce a przycinanie na niewiele się zda?

IMG_1013.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...