Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

muszę wreszcie przesadzić ze skrzynki do ziemi borówkę amerykańską,

tutaj piszą, że może rosnąć obok lilaka?

 

Sąsiedztwo nie ma znaczenia, jeśli sadzisz borówkę w podłożu odciętym od reszty (np. w dołach wykładanych folią i zasypanych podłożem do borówki).

Borówka oczywiście musi mieć słońce, wilgoć i kwaśną glebę.

 

 

wszystko mogę zmielić, rozdrobnić i mam kwaśną ściółkę

mogę to od razu wysypać, tam gdzie borówki, czy trzeba gdzieś na boku kompostować?

igły w lesie po prostu lecą w dół

 

Kompostować ze względu na to, ze świeże drewno zawiera związki blokujące rozwój innych roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny. :) Czyli ta antypka może być?

Wszystko możesz posadzić, tylko naprawdę zastanów się co będzie za kilka lat. Żywopłot nie przestanie rosnąć, nie zwolni tempa, a ciebie zacznie na to szlag trafiać :)

U mnie jest wierzba :) Pokazałam ci zdjęcia, bo szybkość wiśni wonnej (antypka) można porównywać ze wzrostem wierzby. No, trochę porównywać, bo wierzba jest szybsza :( O wiśni wonnej jako roślinie żywopłotowej nic nie wiem. Elfir pewnie się zaraz odezwie i ja bym posłuchała jej opinii.

U sasiadów jest ałycza strzyżona 3-4 razy do roku. Jutro mogę zrobić zdjęcie, żebyś zobaczył jak wygląda nie zaopiekowany od roku.

U naszych przyjaciół są piękne formowane pęcherznice posadzone między płotem a drogą. Strzygą je raz w roku wiosną (zdjęcie pierwsze). Ale jak zapomną o strzyżeniu, to nadal jest to bardzo ładny żywopłot.

W kilku miejscach w mojej okolicy są żywopłoty z trzmieliny Fortune'a (drugie zdjęcie), która też nieźle przyrasta, bo pędy osiągają od 0,5–1,0 metra w sezonie, ale nie trzeba jej przycinać często.

Wstawiam zdjęcia, bo nie są to fotki reklamowe z netu :)

 

2020_10-15październik_Zywoplot-z-pęcherznic-kalinolistnych-IMG_4585w.jpg2017_07-02lipiec_zywoplot-z-TRZMIELIN-IMG_5596w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiedztwo nie ma znaczenia, jeśli sadzisz borówkę w podłożu odciętym od reszty (np. w dołach wykładanych folią i zasypanych podłożem do borówki).

Borówka oczywiście musi mieć słońce, wilgoć i kwaśną glebę.

 

Kompostować ze względu na to, ze świeże drewno zawiera związki blokujące rozwój innych roślin.

 

słońce musi być zawsze?,

bo ja tak wymyślam, żeby zasłonić to najwyższe słońce, 11 -14

gdy latem wyjadę na tydzień albo dwa i nikt nie podleje to będzie bardzo sucho

 

w artykule też wspomniano, że lilak ma chronić liście przed poparzeniem

 

jakie zadanie ma mieć ta folia do wykładania?

- jeśli korzenie rozkładają się na boki to po co folia 60 cm niżej?

- zastój wody też nie jest wskazany

 

jeśli po latach borówka urośnie i korzenie w dół też, to folia już chyba będzie w kawałkach

Edytowane przez ollencja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słońce musi być zawsze?,

bo ja tak wymyślam, żeby zasłonić to najwyższe słońce, 11 -14

gdy latem wyjadę na tydzień albo dwa i nikt nie podleje to będzie bardzo sucho

 

To prawdopodobnie owoce zaschną a torf będzie nadawał się do wyrzucenia (gdy wyschnie traci swoje właściwości kumulowania wody)

 

w artykule też wspomniano, że lilak ma chronić liście przed poparzeniem

 

Pierdoły i głupoty. Co zacienia na plantacjach? Cukier w owocach tworzy się pod wpływem słońca.

 

jakie zadanie ma mieć ta folia do wykładania?

- jeśli korzenie rozkładają się na boki to po co folia 60 cm niżej?

- zastój wody też nie jest wskazany

 

Wykłada się boki dołka (nie spód) aby ograniczyć kontakt kwaśnego podłoża z otoczeniem o wyższym pH, co spowolni zobojętnianie się torfu pod borówką.

Oczywiście trzeba używać mocnej folii a nie woreczków foliowych.

 

Zamiast czytać bzdurki z amatorskich stronek, po porostu poczytaj artykuły specjalistyczne o uprawie borówki. np.

https://jagodnik.pl/uprawa-borowki-wybor-kwatery-i-przygotowanie-stanowiska/

https://www.rynek-rolny.pl/artykul/nielatwa-uprawa-borowki-amerykanskiej-oto-sposoby-by-sprostac-jej-wymaganiom.html

 

Swoim klientom polecam mieszańca borówki wysokiej z wąskolistną - ma nieco mniejsze wymagania siedliskowe. Tyle, że obecnie handlarze na allegro nazywają borówką pośrednią odmiany borowki wysokiej, bo nastała moda. Trzeba uważać co się kupuje i czy na pewno dana odmiana to mieszaniec.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borówka:

Uff. Wsadziłam.

Krzaczki mam z ogrodniczego. Odmian nie pamiętam, ale jakieś popularne z dużymi owocami.

Synek sobie kiedyś zażyczył roślinki na dzień dziecka, więc polecam tradycyjne lego.

250 litrów torfu, podłoże do borówek z marketu 50 l, piasek, ziemia rodzina ... i zbrakło mi na dołek.

Muszę jeszcze dowieź i powiększyć, to nie koniec imprezy.

 

 

Z mirabelki (z wątku o rundapie) spróbuję zrobić pergolę pod kiwi.

Korzenie dookoła odrąbane, jeśli nie ma silnych, pionowych korzeni to uschnie. Czekam.

Albo wytnę, ociosam pień w kwadrat i wkręcę w kotwę. Wtedy nie będę ograniczona miejscem.

 

 

Kompozycję białą w przedogródku wysiałam.

Trochę żałuję, że nie posegregowałam nasionek.

Wszystkich nasion nie rozpoznałabym, ale na grządkach nie miałabym miksu niskich z wysokimi.

Edytowane przez ollencja
:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Kupiłam ją kilka tygodni temu, przesadzając dałam jakiś nawóz dla kwiatów granulowany 9 przyznam się że nie pamiętam jaki bo nie mam opakowania od niego). Może przesadzić jeszcze raz do ziemi dla róż albo kupię specjalny nawóz.

Dzięki za odpowiedź. Przeprowadziłam się do bloku ale miłość do róż została , problemy z nimi mniejsze ale okazuje się że są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemię dałam nową- rzeczywiście było napisane że jest z nawozem. Czyli to jednak nadmiar , spróbuję przemieszać podłoże z piachem. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

 

Jak to jest świeżo posadzona roślina to może odchorowywać póki się dobrze nie przyjmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam serdecznie,

Poradżcie mi proszę jaką odmianę irgii kupić, aby jak najszybciej zadarnić obszar ok 60m2. Irga ursynów czy coral beauty, a może jeszcze jakaś mega szybko rosnąca odmiana, o któej nie wiem? Ile szt będę potrzebował na 60m2? Czy posadzenie w odległości ok 100 cm w rzędach oddalonych od siebie o 100cm (rzędy przesunięte względem siebie tak, aby rośliny nie były bezpośrednio pod sobą tylko z przesunięciem o 50cm) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

Witam,

 

Mam rabate z przetacznikami, bylinka ładnie zaczyna kwitnąć ale na dwóch roślinach pojawiają się ciemne obwóki na liściach i tak jakby zatrzymał się ich wzrost - zostały wyrażnie niższe. Na jednej roślince połowa pędów jest zdrowa a połowa niska...

Podpowie ktoś czy to rdza? czym to prysnąć./?

 

Niestety zdjęcia nie da sie wstawic:

 

Błąd podczas wysyłania

IMG_0249.jpg - Założenie grupy nie powiodło się. Naciśnij 'wstecz' by powrócić do formularza.

 

Dziękuję.

IMG_0253..jpg

IMG_0252..jpg

IMG_0251..jpg

Edytowane przez bartus01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...