Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne - odpowiedzi eksperta


admin1719498882

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 196
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Namówił mnie jeden z instalatorów i z finansowego punktu widzenia nie wyszło aż tak źle, kilka dni temu przyszła dotacja na solary i całkowity koszt instalacji solarów -19% podatku to niespełna 12k PLN. Za 7k PLN mogłem zainstalować tanią i wiadomo jak działającą chińszczyznę ze zbiornikiem 100l c.w.u.

W tym przypadku mam przynajmniej spory bufor i coś konkretniejszego na dachu. A wszystko spięte w jedno ogrzewanie z podziałem na podłogówkę i kaloryfery.

Niestety zużycie wody jest dość spore na stałe zamieszkuje tam 2 dorosłych osób jednak zużywają wody za 4 osoby.

Na upartego na dachu jest jeszcze miejsce na 2 płaskie kolektory jednak w pochmurne dni nawet one na wiele się nie przydadzą, a w słoneczne ciepła jest aż nad to, stety w lato trzeba będzie nadmiar tego ciepła "wywalić" w piwnicę/poddaszę/podłogówkę bo w październiku często temperatura buforma dochodziła do 78 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mniemaniu "od razu" to wykorzystanie energii do 3 dni, nie 10 miesięcy - dotyczy domów jednorodzinnych.

Co masz na myśli "trzymać pod parą"?

Utrzymywanie bufora na poziomie 55-60 stopni. Doskonale rozumiem, że ciepło do i z bufora można precyzyjnie "pakować" i pobierać, wykorzystując rozwarstwienie. Ale aby tak można było zrobić to znam tylko jednego człowieka, który wykonał to na zbiorniku 20tyś litrów. Tam faktycznie ciepło jest precyzyjnie kierowane, ale i ten bufor ma wiele przegród wewnątrz Natomiast obecnie biedzę się z instalacją wykonaną na buforze 1000l, gdzie do niego pakowane jest ciepło ze wszystkich źródeł (PC, wiatrak, kolektory, kominek, pellet). Latem to jeszcze gość jest zadowolony ale obecnie wścieka się jak ma rozpalić kominek a nim ciepło pójdzie z niego na grzejniki to czas jakiś musi odczekać. Wiele jest takich instalacji opartych na buforze , gdzie ciepło na sztywno jest dostarczane i na sztywno odbierane.

Natomiast w wersjach bez bufora ciepło o ile jest potrzebne kierowane jest od razu tam gdzie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast obecnie biedzę się z instalacją wykonaną na buforze 1000l, gdzie do niego pakowane jest ciepło ze wszystkich źródeł (PC, wiatrak, kolektory, kominek, pellet). Latem to jeszcze gość jest zadowolony ale obecnie wścieka się jak ma rozpalić kominek a nim ciepło pójdzie z niego na grzejniki to czas jakiś musi odczekać.

 

Mójemu staremu też się to bardzo nie podobało że grzeje najpierw bufor a dopiero później ciepło leci w ogrzewanie. Najpierw kazałem mu palić pół godziny wczęsniej, a jak to nie poskutkowało.

Wyłączenie ogrzewania gdy temperatura w zbiorniku spadnie poniżej 40 stopni.

A kaloryfery i podłogówka ma ruszyć gdy temperatura w zbiornkiku będzie wyższa niż 40 stopni. Aby nie wychłodzić za szybko zbiornika temperatura weryfikowana jest przez Eurostera i gdy przekroczy zakładaną wartość pompki są odłączane i całość pakowana jest w bufor.

Wszystko ustawione na sterowniku i puki co jest o wiele lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolektor1 - nie znam schematu kotłowni ani zainstalowanego tam bufora ale może da się zmienić podłączenie zasilania kominka tak by było w tym samym miejscu z którego energię pobiera ogrzewanie (trójnik na króćcu zbiornika).

No może z tym biedzeniem się to ja trochę przesadziłem. Ale wszystko co można to "odpinam" z tego bufora do działania bezpośredniego, tak masz rację na trójdrożnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mójemu staremu też się to bardzo nie podobało że grzeje najpierw bufor a dopiero później ciepło leci w ogrzewanie. Najpierw kazałem mu palić pół godziny wczęsniej, a jak to nie poskutkowało.

Wyłączenie ogrzewania gdy temperatura w zbiorniku spadnie poniżej 40 stopni.

A kaloryfery i podłogówka ma ruszyć gdy temperatura w zbiornkiku będzie wyższa niż 40 stopni. Aby nie wychłodzić za szybko zbiornika temperatura weryfikowana jest przez Eurostera i gdy przekroczy zakładaną wartość pompki są odłączane i całość pakowana jest w bufor.

Wszystko ustawione na sterowniku i puki co jest o wiele lepiej

 

Mi przy zbiorniku buforowym ten problem rozwiązuje Laddomat. Dzięki niemu nie muszę długo czekać, aż mi się nagrzeje całe 600l, bo grzeje warstwowo od góry. Zasilanie grzejników też jest od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie kombinuję w inny sposób aby nie przerabiać instalacji pod Laddomat. Na sterowniku odpalam sterowanie ręczne i włączam pompę k i c ( podłogówka i kaloryfery ) przyśpiesza to proces ogrzewania. Jednak muszę jeszcze zadzwonić do instalatora czy nie można przestawić schematu na jakiś inny w którym można ustawić priorytet na ogrzewanie a nie ładowanie bufora. Sam nie chce grzebać w schematach bo jeszcze coś popsuje. Niestety w schemacie 13 nie ma takiej opcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam Moja Gmina dostała dofinansowanie na kolektory. Zamówienie jest na 2 rodzaje instalacji mniejsza zbiornik 300 l i dwa panele po 15 rurek typu HeatPipe, rodziny do 5 osób, większa 400 l i dwa razy po 20 rurek rodziny 6 i więcej osób. Zastanawia mnie czy powierzchnia kolektorów do pojemności zbiorników nie jest za mała.

Niżej dane z zamówienia.

Kolektor powinien charakteryzowa si budowa i parametrami:

• kolektor słoneczny próniowy typu "HeatPipe",

• Budowa rury próniowej: dwie rury szklane współrodkowe lub równowane

• długo pojedynczych rur min: 1800 mm,

• rurka Heat-Pipe miedziana

• Współczynnik emisji: max. 8%,

• Współczynnik absorbcji: min. 92%,

• min. sprawno optyczna (w odniesieniu do powierzchni apertury ): o = 67,9 %,

• obudowa aluminiowa,

• powierzchnia apertury: min. 3,752 m2 (kolektor 40-rurowy), min. 2,792 m2 (kolektor

30-rurowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do 300l zbiornika lepiej pasowałby kolektor z 40 rurami.

Myślę że kol. kolektor 1 zakładał że nawet przy 40 rurach będzie to zbyt mało o jakieś 25% ;)

Spójrz na to w ten sposób Tobie czy z 30 czy 40 rurek na zasobnik 300 l ma starczyć 3,752 m2 lub 2,792 m2.

A ja mam zasobnik 400l i mam 7,2m2 płaskich firmowych kolektorów i powiem Ci że jakby mi ktoś dołożył jeszcze 3,6m2 na dachu powiedział bym że jest w sam raz. Z tym że ja solarami ogrzewam chatę więc to trochę inny przelicznik. Generalnie powiem tak woda zawsze jest gorąca zostawiam w buforze 43 stopnie aby było do mycia cała reszta idzie w ogrzewanie podłogówka i drabinka w łazience - czemu grzeje mam takiego 2,5 letniego szkraba co nie lubi w kapciach chodzić, a i w łazience musi być ciepło jak się ją myje.

 

Tobie w zależności od rodziny 2+2 te 3,7m2 powinno starczyć w środku lata tylko jeśli mają to być Chińskie rurki Heat-Pipe to może się okazać że nawet moje 7,2m2 będzie za mało w okresach przejściowych. Jak masz zakładać Chińczyki to lepiej za te pieniądze kup kilka kubików drewna na lato. Albo kup coś firmowego.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie sie obawiałem, do grzana teraz używam drzewa z własnego lasu więc prawie darmowe ,ale chce się wygody :) Dopłacić trzeba będzie około 2000 zł-3000 zł, a bojler i tak muszę wymienić więc czemu nie. Poczekam do rozstrzygnięcia przetargu jaka oferta wygra. Najgorsze jest to że osoby piszące przetarg nie maja bladego pojęcia co zamówić i sugerują sie nie wiadomo czym dobierając parametry instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...