Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne - odpowiedzi eksperta


admin1719498882

Recommended Posts

Najgorsze jest to że osoby piszące przetarg nie maja bladego pojęcia co zamówić i sugerują sie nie wiadomo czym dobierając parametry instalacji.
Gmina w zasadzie nie musi mieć pojęcia, to projektant musi mieć pojęcie co zastosować. Skoro nie ma projektanta to musi być jednak jakaś osoba odpowiedzialna za dobór urządzeń. W Twojej sytuacji należy na gminie wymóc takie zapisy w umowie aby instalacja solarna spełniała podstawowe założenia. A tym podstawowym założeniem jest:

Np. : przy założeniu, że instalacja składająca się z 30 rur próżniowych heat pipe i zasobniku 300l oraz promieniowaniu słonecznym ..na takim to a takim poziomie…dostarczy nam ..tyle to a tyle.. energii w kWh. pomniejszone o rożne współczynniki strat.

Nie może być tak, że zostanie zamontowana instalacja a Ty musisz latem palić w piecu, nie po to się montuje kolektory. W sytuacji gminy ktoś kto zabiera się za takie przedsięwzięcie musi brać prócz pieniędzy również odpowiedzialność za Waszą część wkładu. Ta odpowiedzialność musi być zapisana w umowach i bezwzględnie dotrzymana. To Wy mieszkańcy musicie na swojej gminie wymóc wszelkie zabezpieczenia poprawnie dobranych instalacji w stosunku do średnich potrzeb. Szkoda, że to nie w mojej gminie, Zdradź jaka to gmina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 196
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich.

Rozważam zakup kolektorów, ale nie mam żadnego pojęcia w tym temacie,może jeżeli to nie problem ktoś z was doradzi mi jaki kupić zestaw, podam kilka danych do zestawu :

1,dom ocieplony z poddaszem pow.185m2

2, 5 osób

3,zużycie wody miesięcznie na około 10-15m3

4, miejsce na kolektory strona południowa bardzo nasłoneczniona

5.dom ogrzewany piecem na eko-groszek z podajnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam wszystkich.

Rozważam zakup kolektorów, ale nie mam żadnego pojęcia w tym temacie,może jeżeli to nie problem ktoś z was doradzi mi jaki kupić zestaw, podam kilka danych do zestawu :

1,dom ocieplony z poddaszem pow.185m2

2, 5 osób

3,zużycie wody miesięcznie na około 10-15m3

4, miejsce na kolektory strona południowa bardzo nasłoneczniona

5.dom ogrzewany piecem na eko-groszek z podajnikiem

 

Jaki efekt docelowo chcesz osiągnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie pytanie brzmiało "Jaki efekt docelowo chcesz osiągnąć? " Równie dobrze można Ci powiedzieć pomaluj 100l beczkę na czarno i postaw w lato na dachu na prysznic dla kilku osób starczy ale czy codziennie??

 

A może w planach masz codziennie nalać 1000l gorącej wody do jacuzzi ogrodowego. I tu pytanie pomocnicze kiedy dla Ciebie zaczyna się lato i jak długo trwa?

 

Powiem Ci że też mam kocioł do grzania bufora ( co + cwu ) w zimę, a w lato grzeje solarami. Tylko dla mnie "lato" zaczyna i kończy się kiedy indziej niż u Ciebie.

Do czego Ci ta gorąca woda potrzebna, jakie masz zużycie miesięczne, ile wolnych środków, jakich efektów oczekujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj kolego, dlatego pisze na tym forum , bo nie mam pojęcia o kolektorach, a ty wyskakujesz z głupią beczka na dachu, chcesz pomóc to pomóż ,albo tak sprecyzuj swoje wskazówki abym zrozumiał , napisałem jakie mam zużycie miesięczne wody już wcześniej,nie wiem co mam napisać, potrzebuje gorącej wody na kąpanie dla 5- osób, co ci mam więcej napisać , zadaj normalne pytania , jak bym wiedział dokładnie na co potrzebuje to bym tu nie pisał,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek6401

ZA MAŁO wiesz o ciepłej wodzie w domu, aby ją sobie poprawnie zbudować.

Szukaj wiedzy, czytaj, pytaj i ucz się a POTEM projektuj.

 

Poczytaj na początek to:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229074-CWU-%E2%80%93-Jak-j%C4%85-zrobi%C4%87-aby-si%C4%99-nie-skrzywdzi%C4%87

 

Jak będziesz już wiedział CO masz zbudować to wymyślenie JAK - jest proste.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Rozważam zakup kolektorów, ale nie mam żadnego pojęcia w tym temacie,może jeżeli to nie problem ktoś z was doradzi mi jaki kupić zestaw, podam kilka danych do zestawu :

To proste.

Do uzyskania cieplej wody dla Twojej rodziny powinieneś mieć 3 kolektory płaskie, lub 3 kolektory próżniowe po 12 rur każdy. Zbiornik dwuwężownicowy o poj 300l i reszta gadgetów z tym związana. O wspomaganiu dogrzewania c.o. zapomnij.

Panowie, praktycznie Tomek podał wszystko co potrzeba do obliczenia wielkości instalacji. A co najważniejsze ilość osób i zużycie wody. Cóż wiedzieć więcej.

Może jedynie ten przedział ilości osób należało by bardziej sprecyzować, kiedy będzie 5 osób a kiedy 2 osoby i zapytać czy w tej liczbie są panienki w wieku 14-19 lat.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu są cztery osoby dorosłe ,a już nie długo będzie malutkie dziecko, więc wody cieplej dużo będzie schodziło, przez dzień tak w sumie nie dużo idzie, ale wieczorem wszyscy chcą się kąpać.

Jeżeli to nie kłopot jak byś mógł kolego wrzucić jakieś linki takich zestawów wraz z cenami, byłbym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu są cztery osoby dorosłe ,a już nie długo będzie malutkie dziecko, więc wody cieplej dużo będzie schodziło, przez dzień tak w sumie nie dużo idzie, ale wieczorem wszyscy chcą się kąpać.

Jeżeli to nie kłopot jak byś mógł kolego wrzucić jakieś linki takich zestawów wraz z cenami, byłbym bardzo wdzięczny.

Najpierw poczytaj trochę o kolektorach:

http://www.słoneczny.com.pl/index.php

potem zdecyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolega podał zbyt obszerną kalkulację:

- mieszkańcy lubią brać kąpiel ale nie wiemy czy zużywają 50l gorącej wody czy tylko 20

- zużycie wody 10-15m3 ale to pewnie zimna woda a tylko część będzie podgrzewana

- i znów " w lecie grzać ciepłą wodę" ale kiedy dla niego jest lato? Dla niego może lipiec sierpień, dla mnie lato to marzec - październik , a dla Ciebie z taką ilością kolektorów to i cały rok masz cwu. Stąd pytanie czym dla niego jest lato.

 

Odnośnie wspomagania co. przyznam że jakoś kręci, łazienka, sypialnia, i suszarnia chodzą z solarów w trakcie dnia jeśli mamy słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolega podał zbyt obszerną kalkulację:

Chyba jednak nie, podałem średnią statystyczną.

- mieszkańcy lubią brać kąpiel ale nie wiemy czy zużywają 50l gorącej wody czy tylko 20

Są młodzi bo będzie dziecko, młodzi jednak lubią się kąpać. A jak są panienki w wieku 14-19 lat to każda ilość ciepłej wody idzie w kanalizacje.

- zużycie wody 10-15m3 ale to pewnie zimna woda a tylko część będzie podgrzewana

Tak to pewnie zimna. statystycznie przyjąłem, że z 12m3 40% to zimna, reszta ciepła i wyszło, że zużywają 240 l ciepłej dziennie, stąd 3 kolektory.

- i znów " w lecie grzać ciepłą wodę" ale kiedy dla niego jest lato? Dla niego może lipiec sierpień, dla mnie lato to marzec - październik , a dla Ciebie z taką ilością kolektorów to i cały rok masz cwu. Stąd pytanie czym dla niego jest lato.

Nie, wyraźnie dał do zrozumienia, ze " lato" to ten okres gdy nie pali w piecu.

Odnośnie wspomagania co. przyznam że jakoś kręci, łazienka, sypialnia, i suszarnia chodzą z solarów w trakcie dnia jeśli mamy słońce.

Nie będę tu czarował, sam dobrze wiesz jak jest zimą (choćby ostatnią)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tu czarował, sam dobrze wiesz jak jest zimą (choćby ostatnią)

Ostatniego roku zima której nie było, była naprawdę rewelacyjna.

 

Kolekror korzystając z sytuacji może będziesz miał jakiś pomysł:

Ostatnio Hydraulikom kazałem poprawnie podłączyć bufor do kotła ( wcześniej zasilanie i powrót był podłączony pod najniższe króćce bufora ), przełączyli tak jak chciałem zasilanie mniej więcej w 3/4 wysokości bufora a powrót z samego dołu. Pojawił się następujący problem straszliwie szybko wychładza się bufor pomimo braku odbioru ciepłej wody co i cwu. Ciepło po rurze od zasilania ( miedź) grzeje kocioł ( kocioł z 2 stron nie ocieplony ) pomimo tego że PG i KPW jest zamknięta z czasem wychładza się bufor może podeprę się wykresem: te.JPG

Gdyby temperatura schodziła głównie z dołu bufora tak jak było poprzednio było by OK, jednak teraz wychładza nawet cwu która pobierana jest z góry (T4)

Wszystkie rury ocieplone, bufor ocieplony, piwnica w miarę ciepła pewnie ze 15-18 stopni tam będzie. Nie wiem jak naczynie wyrównawcze bo jest zabudowane na pierwszym piętrze. Jak zapobiec wychładzaniu się bufora?

Przykładem z dziś kocioł wygasł około 18:30 unister zamknął dopływ powietrza, teraz mamy prawie 22:00 a na kotle 40 stopni choć pompka obiegowa dawno już się wyłączyła. Teraz T4 wynosi 46 Stopni, T2 37.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witajcie,

A co myślicie o promocji w hewalex http://www.hewalex.pl/prosto40procent/ ?

Jestem początkująca, to dopiero mój start z domem.Wątki przeczytałam i zastanawiałam się co z tym fantem zrobić.

Dom nowy, stan surowy zamknięty, ocieplony z ocieplonym poddaszem,

Dom - 160 z garażem, 3/4 osoby, zużycie 10-15m3. Solary tylko do grzania wody.

Czyżby tak ceny pospadały po likwidacji dotacji na solary czy też ta instalacja jest w jakiś sposób nie efektywna?

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

A co myślicie o promocji w hewalex http://www.hewalex.pl/prosto40procent/ ?

Jestem początkująca, to dopiero mój start z domem.Wątki przeczytałam i zastanawiałam się co z tym fantem zrobić.

Dom nowy, stan surowy zamknięty, ocieplony z ocieplonym poddaszem,

Dom - 160 z garażem, 3/4 osoby, zużycie 10-15m3. Solary tylko do grzania wody.

Czyżby tak ceny pospadały po likwidacji dotacji na solary czy też ta instalacja jest w jakiś sposób nie efektywna?

Pozdrawiam,

 

W promocji jak to w promocji coś trzeba okroić, stąd grupa pompowa nie jest Hewalex-a (lepiej wziąć normalnego ZPS z własnej produkcji) i kolektory mają nieco niższą sprawność z racji powłoki absorbera lakierowanej (oczywiście na 3/4 os. taki pakiet 3 kolektorów byłby z zapasem dobrany). Warto się zastanowić nad zestawem "normalnym" najlepiej z kolektorami KS2000 SLP lub KS2000 TLP, ewentualnie KS2100 TLP AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...