Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odgrodzenie od sąsiada


Recommended Posts

Dzień Dobry, mam takie pytanie, jak można byłoby zasłonić sobie widok na działkę sąsiada. Mam taki problem że sąsiad buduje sobie jakieś takie wiaty i szopy które nie wyglądają estetycznie. Z nim mam działkę na długości 120 metrów. Jak można to osłonić:

- jakieś krzewy

- drzewa liściaste

- drzewa iglaste

Jak będzie najtaniej, bo to jest spora długość, a jak najlepiej (czyli pewnie najdrożej), nie znam się na cenach, gdyż jestem od niedawna działkowiczem. Na forum widzę że wiele jest wątków o żywopłotach, ale nie wiem czy to na takiej długości dobre rozwiązanie, jakieś rząd drzew stosunkowo szybko rosnących (tylko jakich ?) oraz rząd krzewów aby dolny fragment zasłonić byłby dobrym rozwiązaniem. Dodaję że mogę poczekać 5 lat spokojnie abym coś już zasłaniało.

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc, za co z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę żywopłoty to jest temat-rzeka...

 

Fakt, możesz zastosować wszechobecne (choć pasujące często jak pięść do nosa) tuje 'Smaragd' - cena uzależniona od wielkości roślin i cen lokalnych tychże. Sadzisz co 60-70 cm więc koszt obliczysz sam.

 

Możesz zrobić żywopłot z mało wymagających krzewów liściastych - przycinany grabowy (zimą zachowuje zbrązowiałe liście), swobodnie rosnący z tawuł, pęcherznicy, berberysów, dzikiej róży.

Jeśli jest w pobliżu las to może szpaler albo rabata uwzględniająca świerki serbskie?

Możliwości jest mnóstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest też na jaka wysokośc ma zasłaniac ten zywopłot.

Poza tym trzeba zwrócić uwagę na strony świata - jak posadzisz wysoki żywopłot (np. szpaler świerków) od południa i zachodu, możesz mieć na działce stale cień.

 

Iglaki na pewno sa droższe niż liściaste.

 

Zastanów się czy potrzebny ci zimozielony zywopłot na całej długości 120 m?

Do długi ogród. Na pewno w okolicy okien, tarasu przyda się szczelne, całoroczne osłonięcie, ale w dalszej częsci ogrodu? Z ogrodu korzystasz w zasadzie jedynie w sezonie letnim, kiedy na krzewach i drzewach sa już liście. Tym samym tam osłona może już być sezonowa, z tańszych krzewów liściastych.

 

Nie musisz też sadzić klasycznego żywopłotu, ale kompozycję z krzewów i drzew wzdłuż granicy:

 

kompozycja z drzew i krzewów liściastych

http://www.greenbeltgroup.co.uk/mediaLibrary/images/english/2556.jpg

http://www.mooseyscountrygarden.com/garden-journal-10/island-autumn-shrubs.jpg

http://3.bp.blogspot.com/_nr8sLebLgg4/TL8yUj1KOFI/AAAAAAAAIQQ/zoIuVQyNpVQ/s1600/landscape+designer+san+diego+22.jpg

 

I z iglaków:

http://img.fotocommunity.com/photos/6580792.jpg

http://gardenwebs.net/Australian.conifer.garden.jpg

http://staff.theonering.net/corvar/gallery/d/1802-2/IMG_0615.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś mną trzęsło na myśl o tujach, dopóki nie pojawił się przykry sąsiad. Ale... nie mam na myśli smaragdów czy innych kolumnowych żołnierzyków. Proponuję zieloną ścianę z żywotnika olbrzymiego Atrovirens lub Martin. Przycinanie 2 razy w roku i cudna zielona ściana na wysokości jaką sobie wymarzysz. Przyrosty 40-60cm rocznie.

Przed tujami możesz już puścić wodze wyobraźni i podsadzać w dowolnym momencie czym chcesz, a najlepiej tym, co lubi Twoją glebę. Grunt, że ściana rośnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

na tak długim pasie dobrze jest punktowo przerwać ''szpaler'' żywopłotowy sadząc okazałe i ozdobne krzewy liściaste np. Perukowiec, Leszczyna purpurowa, Bez czarny odm. 'Eva'. Dla krzewów na gleby słabsze, piaszczyste wystarczy zaprawić doły ziemią z domieszką piasku.

Pozdrawiam, Wojtek

Ekspert Leroy Merlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamętajcie też, że w okolicy tych silnych żywotników szybko zmienia się warunki- gleba będzie bardziej jałowa i będzie duuużo suszej niż gdzie indziej. No trzeba się zastanowić jak się zmienia warunki świetlene. Dlatego dobierając coś do posadzenia przed tujami, lepiej wybierać 'żelazne' gatunki..

Tez bym nie mieszała tuj z liściastymi co jakiś czas. Chyba że tuje w ilości różwnoważnej do liściastych-tzn. plamy z nich, po 2, po 3 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od charakteru ogrodu oraz od upodobań osobistych - przerywany żywopłot z Żywotnika wygląda bardziej naturalnie, bo nie razi ''ściana'' z prostych kolumnowych form (na długim pasie wygląda bardzo sztamowo i optycznie mocno zamyka przestrzeń).Wsadzenie co jakiś czas wysokiego krzewu liściastego otwiera nieco perspektywę, urozmaica długi rząd, a jednocześnie wciąż stanowi osłonę od sąsiada.

Do ogrodów minimalistycznych jednak taki nie złamany żywopłot na pewno lepiej się sprawdzi.

Pozdrawiam, Wojtek

Ekspert Leroy Merlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się.

Od siebie mogę tylko zachęcić do realizowania jak najbardziej urozmaiconych założeń dających także korzyści naturze- ptakom, innym zwierzętom, abyśmy później nie płakali, że czegoś nie zrobiliśmy.

Gęstą, nieprzeniknioną i naturalną barierą mogą być wysokie krzewy, fajnie wyglądają pod drzewami takimi jak np. orzech włoski, który późno wypuszcza liście i wcześnie je traci, a do tego ma dość 'jasną' koronę. Nie polecam tylko tych szczepionych na orzechu czarnym z powodu wydzielania przez korzenie tego gatunku allelopatycznego juglonu.

Taka bariera może nie wydawać się aż tak skuteczna jak żywopłot z tuj, lub cyprysików (szczególnie zimą), ale daje o wiele lepszy efekt- tworzy pewną żywą, naturalną całość w ogrodzie. Tuje wyglądają jak mur nawet w zimie, kiedy na ogród nie chodzimy zbyt często i tym samym nie zaglądamy do sąsiada. Zimą w ogrodzie z nasadzeniami z wysokich, dobrze dobranych krzewów możemy cieszyć oczy odwiedzającymi go ptakami, a w sezonie wieloma, wieloma innymi cennymi gatunkami (zjadającymi padlinę i ślimaki jeżami, ropuchami, żabami, jaszczurką zwinką, zaskrońcem, nietoperzami i wieloma gatunkami ptaków). Możemy także sami czerpać wymierne korzyści zbierając nasiona i owoce z mnogiej ilości drzew i krzewów. Pomijam byliny, niskie krzewy owocowe, pnącza i zioła, które nawożone zeschłymi na ogrodzie liśćmi (nie palimy i nie grabimy!) dadzą nam bogactwo natury bez potrzeby sztucznego nawożenia i psucia ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...