Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek, obudowa z cegły szamotowej, konsultacja i pytania


driuszG

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 319
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 11 months później...
Witam, interesuje mnie temat ciepłej obudowy kominka. Kominek bedzie odpalany raczej okazyjnie, chociaz wczesna jesienia lub wiosna moze posłuzyc na lekkie ogrzanie domu, dlatego zastanawiam sie czy dla okazyjnego palenia warto zastosowac płyty szamotowe albo obudowac szamotem wkład. Poradźcie co lepsze i tansze. Czy moze obudowac welna i k-g? A i pytanie takie czy przy obudowie ciepłej nie bedzie problemu z powietrzem z kratek, takim jak jest przy zwykłej obudowie, bo wiem ze bardzo sie sciany brudza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, interesuje mnie temat ciepłej obudowy kominka. Kominek bedzie odpalany raczej okazyjnie, chociaz wczesna jesienia lub wiosna moze posłuzyc na lekkie ogrzanie domu, dlatego zastanawiam sie czy dla okazyjnego palenia warto zastosowac płyty szamotowe albo obudowac szamotem wkład. Poradźcie co lepsze i tansze. Czy moze obudowac welna i k-g? A i pytanie takie czy przy obudowie ciepłej nie bedzie problemu z powietrzem z kratek, takim jak jest przy zwykłej obudowie, bo wiem ze bardzo sie sciany brudza?
Brudzenie ścian nie jest problemem wynikającym z rodzaju zastosowanego materiału do jego wykonania. Nie do końca też wpływ na to ma jakość użytych materiały, czy cena wkładu. Najtańsze dostępne materiały i wkłady, pozwolą mieć czysto w domu (czyste ściany), jeśli będziesz wiedzieć jak się z tym obchodzić...To wiedza, którą zazwyczaj przekazuje ktoś, kto ten kominek będzie budował. Od jego wiedzy i kultury, zależy los Twojej przygody z kominkiem...Obok są wątki, w których namiętnie udzielają się forumowicze, którzy nie mieli tego szczęścia. Ani do wiedzy jak zbudować, ani do wiedzy w jakim celu. Obecnie mają doskonałe zajęcie pisząc o tym co wiedzą teraz, a czego nie wiedzieli przedtem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Witam wszystkich.

 

Czeka mnie wybór wkładu kominkowego i proszę o pomoc w wyborze.

 

Kominek ma być głównym źródłem ciepła (przynajmniej na ten moment). Komin jest zlokalizowany w centralnej części domu. W związku z tym chcę zrobić grawitacyjne DGP. Największa odległość od komina do pokoju to 4,20 metra. Chcę zrobić ciepłą obudowę równie prostą kolega d@riuszG który założył ten wątek. Obudowę chcę zrobić z jakichś płyt akumulacyjnych. Proszę o podpowiedź które, jakie płyty się sprawdzą w moim przypadku. Nie chciałbym przekraczać 3 cm grubości płyt.

 

Co ważne to to że mam dosyć nisko umieszczone ujście spalin, tzn 160 cm nad poziomem "0". Z tego co się orientuję to nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale cóż...tak jest i tak zostanie.

 

Mam już przygotowane przyłącze zewnętrznego powietrza rura 2x fi110. Być może to przesada (jeszcze jedną mogę usunąć). W domu przewidziana jest rekuperacja i elektryczne maty grzewcze w łazienkach. Powierzchnia użytkowa 140 m2, ocieplony styropianem 15cm grafit 031.

 

Na koniec moje typy kominków:

 

1) Temporis 2D lub 3D

2) UNIFLAM 760 EVO

3) HECTOR AIR TURBO 13 kW

 

Kolejność wkładów przypadkowa.

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne źródło ciepła....Skup się nie na wkładzie i DGP, tylko wydajnym piecokominku, najlepiej na bazie paleniska. Poczytaj najpierw na czym polega różnica....

 

 

Panie Piotrze poczytałem na pańskim blogu co i jak. I cóż... bardzo ciekawa opcja. Tylko teraz rodzi się kilka pytań:

 

1) Jaki ciężar taki piecokominek może osiągnąć? (pewnie są takie kilkutonowe).

2) Zależy mi na grawitacyjnym DGP i prostej formie.

3) Czy niskie podłączenie do komina nie będzie przeszkodą?

4) Jaki jest czas wykonanie takiego piecokominka?

5) Ile taki piecokominek kosztuje?

 

Zależy mi na sprawnym i mało absorbującym urządzeniu. Osobiście lubię lubię przygotowywać opał i palenie w kominku. Tylko, że człowiek się starzeje i nie jest wieczny....żona i dzieci lubią kominek ale....nie koniecznie jego obsługę:)

 

Pamiętam piece i kuchnie kaflowe u dziadków...i to ciepło jak człowiek oparł się plecami o taki piec:) U mnie niestety kominek ma być prosty, bez żadnych kafli i upiększeń. Jedyny dodatek to drewniana belka nad wkładem (na tyle żona się zgadza). ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...