Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

solary i wspomaganie CO . Czy się opłaca??


SARUL

Recommended Posts

Napisz ile osób stale korzysta z ciepłej wody użytkowej i jakie powierzchnie/kubatury masz ogrzewane.

 

 

Z wody korzystają dwie osoby dorosłe i treójka dzieci. Dom 150 m2, ogrzewanie gazowe (Buderus gb 162 15kW, zasobnik 120 l), ok 40 m pordłogówki reszta przewymiarowane grzejniki. Chodzi mi o to, żeby w okresie przejściowym, kiedy nie korzysta się w tak dużej mierze z cwu nadwyżki ciepła z zasobnika przepuścić przez piec do obiegu grzewczego, Jeśli takie rozwiązanie jest możliwe to nawet niewielkie zyski przełożą się na oszczędności związane z pozostaniem w taryfie w2, a obawiam się że grzanie cwu latem może spowodować jej przekroczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 309
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie będzie nadwyzek

mam taki zestaw tylko dlatego ze powstał zasobnik 400 litrow do kominka z Pw.

400 litrow rozpływa sie po instalacji w oka mgnieniu :)

 

moj zestaw to kolektory prozniowe 4m2 pow czynnej

ładują bufor 220 litrow do 80 stopni

nadwyzka idzie na dodatkowy bufor 400 litor i to działa ale latem

w okresie przejsciowym mozna zapomniec o nadwyzce.

 

lepiej zainwestowac w kominek i przepalic odzyskac energię z wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f.5 odradzasz solary?

 

Nie tyle odradza co potwierdza fakt wątpliwego dogrzewania CO solarami. Normalny zestaw w okresach przejściowych nie grzeje CO. Taki co by dogrzewał CO to znowu latem tyle ciepła produkuje, że nadmiar albo w basen albo w piach. Tylko pytanie po co wtedy tyle kasy inwestować w solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to napisał Yaiba

solary w podstawowej ilosći do cwu sprawdzą się

mozna dyskutować co taniej lepiej i wogole czy solar czy pompa ciepla.

 

ale do wspomagania w naszym klimacie odpada.

Pan Witold się wspomaga i podobno mu to bardzo dobrze wychodzi tylko proszę zerknąc na ilosc solarów na dachu o koszcie nie wspomnę.

 

Do przejsciowego wspomagania kominek z płaszczem.

 

Dodam tylko jeszcze ze zimą miewałem ciepła wodę z solara.

W zasobniku około 40 stopni ale to przy bezchmurnym niebie i braku sniegu na solarze.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde urządzenie typu solar,czy GWC,czy GMC,jest dedykowane.Ta dedykacja dotyczy domów energooszczędnych.Jeżeli dom jest pożeraczem energii,to należy zapomnieć o tego typu rozwiązaniach.Może z wyjątkiem CWU. CO w domu energooszczędnym może być wspomagane przez słońce.U mnie minimalna temperatura zasilania podłogowego,to 25oc.Tyle w marcu jest. osiągalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wody korzystają dwie osoby dorosłe i treójka dzieci. Dom 150 m2, ogrzewanie gazowe (Buderus gb 162 15kW, zasobnik 120 l), ok 40 m pordłogówki reszta przewymiarowane grzejniki. Chodzi mi o to, żeby w okresie przejściowym, kiedy nie korzysta się w tak dużej mierze z cwu nadwyżki ciepła z zasobnika przepuścić przez piec do obiegu grzewczego, Jeśli takie rozwiązanie jest możliwe to nawet niewielkie zyski przełożą się na oszczędności związane z pozostaniem w taryfie w2, a obawiam się że grzanie cwu latem może spowodować jej przekroczenie.

 

Dla 5 osobowej rodziny oraz instalacji do cwu i częściowego ogrzewania potrzeba ~11m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowego CPC wysokiej klasy. Przy kolektorach płaskich powierzchnia czynna wyniesie ~14m^2 a i tak ilość energii przekazanej do c.o. będzie mniejsza.

Patrz załącznik.

 

Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem niż wykorzystanie górnej wężownicy do wspomagania c.o. jest postawienie dobrego zbiornika buforowego z przepływowym przygotowaniem cwu.

APvsSA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wody korzystają dwie osoby dorosłe i treójka dzieci. Dom 150 m2, ogrzewanie gazowe (Buderus gb 162 15kW, zasobnik 120 l), ok 40 m pordłogówki reszta przewymiarowane grzejniki. Chodzi mi o to, żeby w okresie przejściowym, kiedy nie korzysta się w tak dużej mierze z cwu nadwyżki ciepła z zasobnika przepuścić przez piec do obiegu grzewczego, Jeśli takie rozwiązanie jest możliwe to nawet niewielkie zyski przełożą się na oszczędności związane z pozostaniem w taryfie w2, a obawiam się że grzanie cwu latem może spowodować jej przekroczenie.

Moje pytanie - co znaczy, że w okresie przejściowym nie korzysta się w tak dużej mierze z cwu? Czy wiosną i jesienią się nie myjesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie - co znaczy, że w okresie przejściowym nie korzysta się w tak dużej mierze z cwu? Czy wiosną i jesienią się nie myjesz?

 

Myję się myję, W okresie letnim często biorę kilka pryszniców dziennie o dzieciach już niew wspomnę kiedy bawią się w piaskownicy albo wymyślają różne dziwne zabawy, po których ubrania nadają sie ylko do pralki. Poza okresem letnim dzieci mają już obowiązki jest jakiś regularny rytm dnia, więcej czasu przebywa sie poza domem. W związku z tym zużycie cwu spada bo prysznic rano i wieczorem, a dzieci najczęściej tylko wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

a ja wtrące 3 grosze po urlopie .... przejechałem jakieś 2 tyś km po włoszech lokalnymi drogami i miasteczkami ... domów z solarami widziałem słownie DWA !

 

w prasie i w mediach ostatnio coraz częściej czyta się o ewentualnej zmianie przepisów i wymogu części energii odnawialnej .... czyżby już działało lobby i nadprodukcję tego co mimo wszystko jakoś się nie przyjęło w zdecydowanej większości krajów UE trzeba pchnąć znowu Polakom

 

 

z drugiej strony widziałem całe "farmy" dziesiątek ogromnych wiatraków w Austrii oraz w Niemczech tylko tam pewnie zakłady energetyczne są zmuszone do inwestowania w odnawialne formy energii ... u nas tylko podnosi się stawki

 

wszystko to bardzo intrygujące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory słoneczne niestety się nie opłacają.

Przy obecnych cenach za fabryczne urządzenie z montażem, w moim przypadku (3-4 osoby w nowym domu) zwróciły by mi się po 15-20 latach. Mówię o podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej poza okresem grzewczym.

 

Gdy grzałem prądem miałem rachunki za prąd o jakieś 150 zł/miesiąc większe niż teraz. Teraz płacę ok 100 zł/miesiąc za pellety (piec jest w trybie podtrzymania żaru).

Licząc na okrągło 6 miesięcy razy 100 lub 150 zł = 600 lub 900 zł rocznie

Biorąc pod uwagę instalację za ok. 15 000zł wychodzi 15-25 lat oczekiwania na zwrot kosztów inwestycji.:sick:

 

2 tyś km po włoszech lokalnymi drogami i miasteczkami ... domów z solarami widziałem słownie DWA !
Włosi też pewnie liczyć potrafią, choć słońca mają nieporównywalnie więcej. Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory słoneczne niestety się nie opłacają.

Przy obecnych cenach za fabryczne urządzenie z montażem, w moim przypadku (3-4 osoby w nowym domu) zwróciły by mi się po 15-20 latach. Mówię o podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej poza okresem grzewczym.

 

Gdy grzałem prądem miałem rachunki za prąd o jakieś 150 zł/miesiąc większe niż teraz. Teraz płacę ok 100 zł/miesiąc za pellety (piec jest w trybie podtrzymania żaru).

Licząc na okrągło 6 miesięcy razy 100 lub 150 zł = 600 lub 900 zł rocznie

Biorąc pod uwagę instalację za ok. 15 000zł wychodzi 15-25 lat oczekiwania na zwrot kosztów inwestycji.:sick:

 

Włosi też pewnie liczyć potrafią, choć słońca mają nieporównywalnie więcej.

 

Aty dalej klepiesz swoje chociaż wyliczenia nijak się mają do rzeczywistości.

Nawet jeśli płacisz za ogrzanie wody 100 zł na m-c, to:

- instalacja solarna dla 3-4 osób to 13 tys.

- minus dotacja plus kredyt i podatki = ok. 8000 zł (albo i mniej, bo odpada ci w domu koszt boilera)

- instalacja zaspokaja ok. 60-70% CWU rocznie --> w twoim przypadku to oszczędność 800 zł

- pellet będzie drożeć - obserwując ceny innych paliw więcej niż inflacja

- zwrot instalacji nastąpi po 8-10 latach, a jej żywotność szacuje się na 20 lat.

Chociaż w twoim przypadku pewnie bym się nie zdecydował.

 

A tutaj jest wątek dla ciebie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173129-Pellet-cena

A to fragment:

"Witajcie. Założyłem ten temat bo mam dość stale rosnących cen peletu. Wiem, że ceny są znacznie zawyżone. Proszę więc pisać w tym wątku gdzie kupiliście pelet i za jąką cenę oraz jego jakość. Pomoże to nam Polakom nie przepłacanie za niego. Jak ktoś kupuje tanio to kto wie może warto jechać nawet 200-300 km dalej w Polsce i też kupić np. większą ilość, wtedy będzię się opłacało. Zacznę pierwszy- ostatnio kupowałem pelet po 730 zł za tonę w Augustowie woj. podlaskie. Pelet dobrej jakości ale uważam że to zdecydowanie za drogą. Maksymalnie powinien kosztować 500 zł za tonę. Przecież to zwykłe sprasowane trociny, które jeszcze 3 lata temu można było brać za DARMO z każdego tartaku.!Proszę o wasze opinie."

Edytowane przez red1980
skleroza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- instalacja solarna dla 3-4 osób to 13 tys

- dotacja jest do kredytu więc realnie w 10 tys może uda się zmieścić

600 zł/rocznie za ciepłą wodę daje 16 lat czekania, zanim ciepła woda będzie "darmowa"

Ile gwarancji daje producent na solar?- 10- 15 lat? Ile lat gwarancji da mi firma montująca na całość? rok-dwa?

Już nie wspominam o rozpruwaniu dachu i kotłowni.

Dziękuję za taką darmową energię!

 

Ostatnio musiałem oddać grzejnik łazienkowy Tully 916-450 (firmy Gorenie) bo zardzewiał po jednym sezonie grzewczym (na szczęście miał gwarancję na 6 lat). Gotówkę oddali ale:

-musiałem zapłacić za montaż i demontaż grzejnika hydraulikowi

-pojechać 60 km do sklepu żeby oddać

-pojechać 60 km do sklepu żeby odebrać pieniądze

... a teraz muszę szukać grzejnika o nietypowym rozstawie.:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie koszt po dotacji - z kosztami banku i podatkiem (który nie zawsze zapłacisz realnie) wyjdzie za instalację 8-9 tys a nie 10. I masz zasobnik na wodę, za który ty dałeś już z 700 zł - to też realny zysk.

Roczna oszczędność to 800 zł więc zwrot za mniej niż 10 lat (bo twój pellet będzie drożeć). Ale fakt - szybko to nie jest.

Auto ma 2-3 lata gwarancji. Czy to znaczy że po 3 latach nie nadaje się do użytku? Dlaczego w przypadku instalacji solarnych każdy zakłada, że okres gwarancji równa się max. okresowi eksploatacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- instalacja solarna dla 3-4 osób to 13 tys

- dotacja jest do kredytu więc realnie w 10 tys może uda się zmieścić

600 zł/rocznie za ciepłą wodę daje 16 lat czekania, zanim ciepła woda będzie "darmowa"

Ile gwarancji daje producent na solar?- 10- 15 lat? Ile lat gwarancji da mi firma montująca na całość? rok-dwa?

Już nie wspominam o rozpruwaniu dachu i kotłowni.

Dziękuję za taką darmową energię!

 

Ostatnio musiałem oddać grzejnik łazienkowy Tully 916-450 (firmy Gorenie) bo zardzewiał po jednym sezonie grzewczym (na szczęście miał gwarancję na 6 lat). Gotówkę oddali ale:

-musiałem zapłacić za montaż i demontaż grzejnika hydraulikowi

-pojechać 60 km do sklepu żeby oddać

-pojechać 60 km do sklepu żeby odebrać pieniądze

... a teraz muszę szukać grzejnika o nietypowym rozstawie.:mad:

 

Kolejny matematyk/ekonomista.

W tym roku oszczędność to 600zł, w przyszłym 650zł, w następnym 700zł.

 

Widziałeś gdzieś żeby z roku na rok ceny wszystkich nośników energii kosztowały tyle samo, bo ja nie. Więc dlaczego z uporem maniaka liczycie zwrot inwestycji bez wzrostu cen nośników energii? Żeby usprawiedliwić swój wybór? Może jakieś lepsze tłumaczenie.

 

Ja sobie zainstalowałem kolektory i jestem z tego powodu szczęśliwy. Jak gaz będzie z roku na rok drożał ja będę z tego powodu zawsze o 60% mniej stresował...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...