Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

solary i wspomaganie CO . Czy się opłaca??


SARUL

Recommended Posts

  • 1 year później...
  • Odpowiedzi 309
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wczoraj było piękne słońce , na solarach przy 10 stopniach na zewnątrz miałem 39 stopni i cały dzień szło w podłogę ciepło :)

 

Tylko po co? Bez grzania miałem w sypialni najmniej 22,5* o 7:12 rano. Jak słoneczko przyświeciło to już o 9:06 miałem 23,2*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co? Bez grzania miałem w sypialni najmniej 22,5* o 7:12 rano. Jak słoneczko przyświeciło to już o 9:06 miałem 23,2*.

19.09

A, jeszcze jedno. Wczoraj zacząłem sezon grzewczy. Odpaliłem ogrzewanie w łazienkach..

 

Nie każdy ma sypialnie od południa.Niektórzy poiadają też pomieszczenia od strony północnej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie każdy ma sypialnie od południa.Niektórzy poiadają też pomieszczenia od strony północnej.

 

Dzięki za komentarz bo miałem taki sam wpisać :) .

Po drugie staram się mieć akurat w sypialni jak najchłodniej ;).

 

Zaznaczam że do dzisiaj (tj.12.10) nie włączyłem ogrzewania (wykonałem test rozruchowy czy wszystkie termostaty działają) , temperatura w nocy u mnie to 1-2 stopnie, temperatura w pomieszczeniach 21-22

 

W marcu i kwietniu tez.

 

Dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarz bo miałem taki sam wpisać :) .

 

Powiedziałbym, że mało kto ma sypialnie od południa. Ja nie mam. To chyba oczywiste, że skoro temperatura wzrosła znacząco do 9:06 to okno jest od wschodu. Od południa i zachodu o tej porze zyski są znikome. To mac błysnął inteligencją jak coś o południu pisał.

 

Po drugie staram się mieć akurat w sypialni jak najchłodniej ;).

 

To gdzie grzejesz? Zamykasz pozostałe pętle?

Grzanie solarami (podobnie jak PV) nie ma sensu, bo produkują wtedy, kiedy ciepła nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To gdzie grzejesz? Zamykasz pozostałe pętle?

 

same się zamykają , mam w każdym pokoju termostat

 

 

Grzanie solarami (podobnie jak PV) nie ma sensu, bo produkują wtedy, kiedy ciepła nie trzeba.

 

tiaaaaa znowu zaczynasz .... ale niech ci bedzie wytłumaczę : moja podłogówka ma bezwładność jakieś ....3-4h, grzejąc o 12 akumuluje w podłogówce ( jakieś 8-10 cm betonu) ciepło na wieczór, Kaizen to nie grzanie powietrzem czy kablami :D

Do przechowania ciepła mam ....drewutnie od roku mam tam 12 m3 drewna na jakieś 4 lata grzania :D

Edytowane przez gogush
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

same się zamykają , mam w każdym pokoju termostat

 

To jaki sens mają termostaty, skoro ich zamknięcie będzie odczuwalne, jak twierdzisz, bo 3-4 godzinach a otwarcie, jak rozumiem, po kolejnych 3-4 godzinach?

Masz bufor, czy pompa taktuje jak się przymknie część obiegów?

 

tiaaaaa znowu zaczynasz .... ale niech ci bedzie wytłumaczę : moja podłogówka ma bezwładność jakieś ....3-4h

 

I co te 4h Ci dadzą w warunkach, gdy trzeba grzać?

 

attachment.php?attachmentid=461642

 

 

Pewnie, że mogłyby trochę pogrzać w takich warunkach:

attachment.php?attachmentid=461643

tylko po co wtedy grzać?

Solar1.jpg

Solar2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki sens mają termostaty, skoro ich zamknięcie będzie odczuwalne, jak twierdzisz, bo 3-4 godzinach a otwarcie, jak rozumiem, po kolejnych 3-4 godzinach?

 

jak z dzieckiem , o godzinie 9 miałem już na solarach 30 stopni , a teraz sobie policz kiedy się włączą to po pierwsze , po drugie nagrzewanie wylewki też trwa, po trzecie mam tak ustawione temperatury i histereze że niewielka zmiana odcina pętle, po czwarte na ustawionej temperaturze moje sterowniki okresowo tak czy inaczej włączają się (podtrzymanie temperatury) a wylewka całkiem sprawnie odbiera ciepło z rurek w podłodze. W efekcie ciepło w domu >>odczuwam<< od godziny 16:00 i trzyma całkiem długo (ze dwa dni)

 

Masz bufor, czy pompa taktuje jak się przymknie część obiegów?

 

eeeeee ale to nie ten dział , piszemy o solarach , solary nie taktują :D

 

 

I co te 4h Ci dadzą w warunkach, gdy trzeba grzać?

 

Kaizen ty masz problem ze zrozumieniem idei używania solarów ( chyba nie pierwszy już raz) , solary wykorzystuje do DOGRZEWANIA, jako główne źródło mam PC/Kominek/Kozę ( niepotrzebne skreślić) więc o jakich 4 godzinach piszesz ?

 

 

 

Pewnie, że mogłyby trochę pogrzać w takich warunkach:

tylko po co wtedy grzać?

 

 

Znowu , wczoraj chodziły solary , na zewnątrz w południe miałem 14 stopni (słownie czternaście) , w domu 22-23 ( słownie dwadzieścia dwa - trzy) , pokoje nasłonecznione mają bezpośrednio wsparcie słońca , pozostałe ( te od północy) już nie , tam trzeba wtłoczyć ciepło , czego nie rozumiesz ?

 

Mam tę przewagę że ja taki system posiadam , ty tylko teoretyzujesz (wydaje ci sie) , w efekcie ja do DZISIAJ nie włączyłem ogrzewania klasycznego bo DOGRZEWANIE solarami jest wystarczające i mam też komfort termiczny

 

EDYTA :

W październiku:

 

Tym czasem we wrześniu:

 

o to to to :)

EDYTA 2 :

tak to dzisiaj wyglądało , 33 stopni trochę za mało na CWU ale do ogrzewania już jak najbardziej

Solary.jpg

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa września do połowy listopada to najlepsze uzyski. Kąt padania z dnia na dzień lepszy ale dzień krótszy więc się wyrównuje ten okres. Dziś w południe słońce było nad horyzontem pod kątem 30'. Więc moje 75' a Twoje 45' to to samo z tym że to punkt max, każda minuta przed "południem" i po nim jest z korzyścią dla wyższego kąta. Jedno jest pewne jeśli masz nadwyżki energii w lecie i nie ma co z nimi robić to lepiej zwiększać kąt. Ja tracę pewnie koło 50% w najlepszym okresie, 30% przez ustawienie pod innym kątem niż standardowy i 20% bo mi daszek zacienia częściowo płyty. Przez to nie mam problemow z energia w okresie letnim. Ile masz płyt i jaki zbiornik? Edytowane przez WR300
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250 na CO to trochę mało jak na magazyn energii na dogrzewanie. Zgromadzisz niecałe 12kw energii przy różnicy temperatury 70-30, zawsze coś na przełamanie temperatury ale cudów nie będzie. U mnie dziś świeciło od rana lecz nie było czyste niebo ale dało trochę energii. Do 80 by dobiło ale międzyczasie był ładowany zbiornik cwo, co widac na wykresieekontrolchart.jpeg-2.jpg. Jutro ma grzać też i prawie będzie na dwa-trzy dni przymrozków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250 na CO to trochę mało jak na magazyn energii na dogrzewanie. .

 

Tak ja mam za mały , to bardziej sprzęgło niż magazyn :) , ale od razu idzie w podłogówkę jak osiągnie 29,5 stopnia (startują pompki obiegowe do podłogówki) więc przy mojej powierzchni (10 cm wylewki) i ilości rurek robi się już wystarczająco. U mnie też dzisiaj ładnie świeciło i termostaty się pozamykały w większości pomieszczeń nasłonecznionych (tylko te od północy się grzały oraz łazienki).

 

EDYTA : czym mierzysz temp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...