Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

solary i wspomaganie CO . Czy się opłaca??


SARUL

Recommended Posts

Panowie mają absolutną rację.Ot szaleństwo młodego w temacie.Zrobił sobie solar za kilkaset PLN ,który mu grzeje do 60oC,to się cieszy jak głupi.Z kim ma się podzielić swoim szczęściem jak nie z wami ,znawcami tematu.Tak na marginesie od 10.04 do 10.05 ,9m2 po radiatorze dało przeszło 400Kwh energii.Po roku zwrot z inwestycji.A coby w temacie być,to wg. moich szacunków mój sezon grzewczy dzięki słońcu będzie 4-ro,no może 5-cio miesięczny.

 

Mi osobiście nie chodzi o rację :D po prostu nic jak na razie nie zmienię w moim pozyskiwaniu energii słonecznej i zamianie jej na grzanie wody i tak w ogólnym rozrachunku ponoszę jakieś tam koszta.Cieszę się jak głupi i dzielę się szczęściem ,że nie muszę niczego zliczać,tylko pilnować aby system działał skutecznie ja z nieba lecą promienie słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 309
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Do Witolda

Ponieważ sezon grzewczy dobiegł końca, czy mógłbyś podzielić się wynikami twoich

pomiarów. W jakim stopniu energią z kolektorów pokryłeś zapotrzebowanie C.O.

Myślę że te dane sporo wniosłyby do wątku i pomogły (nie tylko mi) podjąć decyzje

o wielkości systemu solarnego.

Oj widzę, że się działo, przepraszam za brak obecności.

Sezon grzewczy zacząłem 1 listopada a skończyłem 13 marca z jednym wyjątkiem, czyli 5,5 miesiąca.

Natomiast kolektory w samym sezonie grzewczym obecnej zimy trochę przespały (w stosunku do ubiegłorocznego) i dały mi ok. 3,5 GJ tylko.

nydar napisał:

A co by w temacie być ,to wg. moich szacunków mój sezon grzewczy dzięki słońcu będzie 4-ro,no może 5-cio miesięczny.

Oj nie był bym takim optymistą.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj widzę, że się działo, przepraszam za brak obecności.

Sezon grzewczy zacząłem 1 listopada a skończyłem 13 marca z jednym wyjątkiem, czyli 5,5 miesiąca.

Witold

Wg moich wyliczen od 1 listopada do 13 marca jest dokładnie 4 miesiące i 13 dni czyli ok 4,5 miesiąca chyba ze ten wyjątek trwał 1 miesiąc to wtedy faktycznie wyszło 5,5 miesiąca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym prosić o radę w sprawie solarów.

Mam instalację CO, grzejniki pionowe. Firma proponuje mi założenie nowych solarów Urlich, produkowanych od 3 miesięcy, w zestawach po 30 rur. Zbiornik 500 litrów z 2 wężownicami, 90 rur plus kompletna instalacja po odjęciu dotacji to do zapłacenia zostaje 14 tysięcy złotych. Powierzchnia grzewcza całego domu to 160 m2. Spalam od 4,5 do 5 ton węgla rocznie.

Czy może mi ktoś wyjaśnić o ile zmniejszą się roczne koszty ogrzewania domu w naszym klimacie i czy zainstalowanie solarów ma ekonomiczny sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym prosić o radę w sprawie solarów.

Mam instalację CO, grzejniki pionowe. Firma proponuje mi założenie nowych solarów Urlich, produkowanych od 3 miesięcy, w zestawach po 30 rur. Zbiornik 500 litrów z 2 wężownicami, 90 rur plus kompletna instalacja po odjęciu dotacji to do zapłacenia zostaje 14 tysięcy złotych. Powierzchnia grzewcza całego domu to 160 m2. Spalam od 4,5 do 5 ton węgla rocznie.

Czy może mi ktoś wyjaśnić o ile zmniejszą się roczne koszty ogrzewania domu w naszym klimacie i czy zainstalowanie solarów ma ekonomiczny sens?

No to w niezłe bagno (finansowe) Cię wpędzą.

Na temat wspomagania najpierw przeczytaj tu: http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w niezłe bagno (finansowe) Cię wpędzą.

Na temat wspomagania najpierw przeczytaj tu: http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php

pozdrawiam.

Witold

 

Poczytałem, mam dużo wątpliwości dlatego jeżeli mógłbyś uzasadnić swoją wypowiedź (rady praktyczne). Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są w stanie wyliczyć, ale mnie interesuje opinia i wyliczenia użytkowników solarów w okresie zimowym.

 

Witam.

Zakładam, że Twoja rodzina jest czteroosobowa. A więc na podgrzanie samej ciepłej wody z tego zestawu potrzebujesz co najmniej 45 rur. Ale to w lecie.

Ponieważ zestaw jest również do wspomagania i połączony w jedną całość gdzie priorytetem jest ciepła woda to grzejesz całą masę wody. Nadchodzi jesień, skutkiem tego jest coraz krótszy dzień a więc i coraz krótszy czas nagrzewania zbiornika. Układ działa w ten sposób, że dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temp. w zbiorniku nadwyżki kierowane są w dogrzewanie. Ponieważ dzień jest coraz krótszy i słońce operuje coraz niżej to tych nadwyżek jest coraz mniej. Z takiego zestawu co najwyżej pewną niewielką ilość energii będziesz mógł wpuści w dogrzewanie we wrześniu, natomiast w październiku to pewnie nie. Na wiosnę będzie podobnie, pod koniec kwietnia i w maju może trochę ciepła wpuścisz w dogrzewanie. Największy problem będziesz miał latem, jak spożytkujesz nadwyżki? Można zrobić dokładną analizę ile tego ciepła będzie, ale to oni powinni Tobie to dokładnie wyliczyć. Ja natomiast szacuje, że nie będzie tego więcej jak 5-7% w skali roku a i to nie wiadomo przy Twoim budynku i tych kolektorach. Za taką kasę to wyliczenia zrobią chętnie (25,5 tyś). To, że to jakaś nowość to prawdopodobnie bujda na resorach. Nie bez znaczenia są same rury jakie zastosowali w tych kolektorach. Ale co by tu nie mówić moje zdanie na temat heat pipe masz na stronie: http://www.słoneczny.com.pl/.

Moja instalacja składa się z 12 kolektorów 12 rurowych przy powierzchni grzania 130m2 ale to są całkiem inne kolektory. W ubiegłym sezonie zaoszczędziłem ok. 38% na dogrzewaniu, obecny sezon grzewczy skończyłem 13 marca z dwoma wyjątkami. Mogę to łatwo wyliczyć bo cała instalacja c.o. i solarna jest opomiarowana.

Jak przedstawisz ich symulację to ja przedstawię swoją.

pozdrawiam.

Witold

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Witoldzie, dziękuję za wyczerpującą informację.

W moim przypadku, wspomaganie CO odpada. Mam do Pana pytanie, bo jest Pan biegły w temacie - jakie i ile solarów założyć do podgrzewania wody w okresie letnim na rodzinę czteroosobową? Z moich pobieżnych informacji wynika, że musiałbym wydać ok.9 tys. przeliczając średnie zużycie wody w okresie letnim na cztery osoby, czy jest możliwość by instalacja zwróciła się po 15 latach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie wpisy w tym dziale - jest tu mnóstwo pytań takich jak twoje i trzy razy tyle odpowiedzi na te pytania.

Ilu instalatorów tyle opinii.

Moim zdaniem do CWU załóż sobie płaskie. 2-3 sztuki (4-6 m2) plus 200-300 litrów. Bez zbędnych kombinacji.

Witold poleci ci pewnie rurowe.

Ciekawi mnie co to za bzdura z nowymi kolektorami Ulricha - ja nic o tym nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem na ich stronę - kolejna genialna firma oferująca niby dotacje po 70%, a w rzeczywistości bazująca na niewiedzy klientów i wysokich rabatach niektórych producentów lub dystrybutorów solarów. Zapytaj ich czy dadzą ci takie samo dofinansowania 70% na instalacji solarnej np Hewalexa - gwarantuję, że nie.

Kolejny raz powtarzam, że nie jest istotna procentowa wartość dofinansowania a ostateczna cena dla klienta. Tyle że głupi lud jak słyszy 70% to się cieszy i nie patrzy, że to samo ostatecznie może zapłacić w innej firmie, która da standardowe 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam, chciałbym prosić o radę w sprawie solarów.

Mam instalację CO, grzejniki pionowe. Firma proponuje mi założenie nowych solarów Urlich, produkowanych od 3 miesięcy, w zestawach po 30 rur. Zbiornik 500 litrów z 2 wężownicami, 90 rur plus kompletna instalacja po odjęciu dotacji to do zapłacenia zostaje 14 tysięcy złotych. Powierzchnia grzewcza całego domu to 160 m2. Spalam od 4,5 do 5 ton węgla rocznie.

Czy może mi ktoś wyjaśnić o ile zmniejszą się roczne koszty ogrzewania domu w naszym klimacie i czy zainstalowanie solarów ma ekonomiczny sens?

 

Jeśli życzy Pan sobie mogę przygotować zgoła inną ofertę w oparciu o kolektory słoneczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Pytanko do speców. Mam zamiar założyć zestaw Hewalex 3SLP 300W. Jest w nim 300 litrowy dwuwężownicowy podgrzewacz. Dotychczas ogrzewam wodę użytkową gazem (kocioł Buderusa + 120 l zasobnik). Chciałbym wykorzystać istniejącą już instalację i powiększyć ilość podgrzewanej przez solary wody z 300 do 420 l oraz jeśli będą nadwyżi ciepła puścić je z górnej wężownicy do wspomagania co.. Mam instalację niskotemperaturową (podłogówka i przewymiarowane grzejniki). Najwyższa temp zasilania w czasie sążnistych mrozów była ok 43 st. Jest sens robić coś takiego i czy to w ogóle zadziała?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jak najbardziej połączyć te 2 zbiorniki. W sterowniku jest opcja sterowania układem 2 zbiorników. Montuje się dodatkową pompkę, która się załącza jak woda w zbiorniku solarnym jest cieplejsza od tego małego zbiornika.

Ja użytkuję tenże zestaw i uważam, że 420L nie zagotujesz tym zestawem i nie ma konieczności sprzęgania tego z podłogówką. Na samym 300l zbiorniku osiąga się dość wysokie temperatury, ale w połączeniu takim jak piszesz będzie super.

Mocno się zastanawiam czy też sobie tak nie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do speców. Mam zamiar założyć zestaw Hewalex 3SLP 300W. Jest w nim 300 litrowy dwuwężownicowy podgrzewacz. Dotychczas ogrzewam wodę użytkową gazem (kocioł Buderusa + 120 l zasobnik). Chciałbym wykorzystać istniejącą już instalację i powiększyć ilość podgrzewanej przez solary wody z 300 do 420 l oraz jeśli będą nadwyżi ciepła puścić je z górnej wężownicy do wspomagania co.. Mam instalację niskotemperaturową (podłogówka i przewymiarowane grzejniki). Najwyższa temp zasilania w czasie sążnistych mrozów była ok 43 st. Jest sens robić coś takiego i czy to w ogóle zadziała?

 

Napisz ile osób stale korzysta z ciepłej wody użytkowej i jakie powierzchnie/kubatury masz ogrzewane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...