Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

- czy nadają się one do prowadzenie instalacji pod stropem (do ukrycia w zabudowie gk)?

 

zdecydowanie tak, przynajmniej połowa instalacji z Uniflexplus+ jest podwieszana [ pod stropem poddasza]

 

- jeśli tak to rozumiem że należało by je wtedy izolować - macie propozycję jakiegoś konkretnego rozwiązania?

Kanały mają być w strefie ciepłej - czyli od wewnętrznej strony izolacji termicznej budynku.

jeżeli je podwiesisz pod stropem a strop będzie od góry ocieplony to nie ma potrzeby dodatkowej izolacji samych przewodów Uniflexplus+

http://www.uniflexplus.pl/index_htm_files/352.jpg

 

- rozumiem że prowadzimy na szpilkach z obejmami (tak jak kanały sztywne). A może izolacja nie jest potrzebna i wtedy montaż w sposób analogiczny jak na stropie (blaszki i kołki)?

montaż na orginalne uchwyty lub na taśmę perforowaną - proszę o kontakt na priv to wyślę zdjęcia

 

- rozumiem że odległości pomiędzy punktami mocowania nie mogą być zbyt duże, aby kanał nie "zwiesił" się. Nawet niewielkie opuszczenie kanału powtarzające się na całej długości rury da w sumie istotny dodatkowy opór.

 

Kanał Uniflexplus+ wystarczy zamocować mniej wiecej co 1m [np. do belek stropu]

przykładowy widok od dołu:

http://www.uniflexplus.pl/index_htm_files/230.jpg

 

Dajcie znać co tym myślicie.

 

Polecam instalację na kanalach z PE - w budynku mieszkalnym sprawdza się idealnie

230.jpg

Edytowane przez michal_l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja odświerzę problem przejścia między ø100 a elastycznymi. Trudno mi znaleźć jakiekolwiek przejścówki. :/

Myślałem o zfrezowaniu wnętrza takiego PE-FLEX czy Uniflexplus+ DN90 (średnice wewnętrzn to 75/78mm) i nałożeniu na nyple ø80.

Ma to sens?

Jeśli tak, to gdzi można kupić z 5m w.w. rur? Może zostało komus po budowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Czyli robi się różnicę ciśnień wentylatorem w teoretycznie zamkniętym obwodzie i bada anemometrem czy jednak coś się nie przedostaje?

Czy to musi być jakiś specjalny wentylator czy np TT-200 [1] czy VK-200 [2] by się nadawały?

Jaki jest przewidywany efekt dobrej instalacji? Np przy 300Pa nic nie powinno się przemieszczać?

 

[1]: http://www.setta.pl/setta-produkty/wentylatory-przemysłowe-kanałowe/wentylatory-kanałowe-TT-200.html

[2]: http://www.setta.pl/setta-produkty/wentylatory-przemysłowe-kanałowe/wentylatory-kanałowe-VK-200.html

Aby takie badanie było miarodajne, powinno być wykonane zgodnie z odpowiednimi normami.

Tu http://www.alnor.com.pl/assets/images/PR/PL/baza_wiedzy/2013-01-06-Szczelnosc-kanalow-wentylacyjnych.pdf znajdziesz podstawowe informacje o stosowanych w tym wypadku normach.

Instalacje w większości domów jednorodzinnych są w większości wypadków na tyle małe i nieskomplikowane, że można sobie darować próbę szczelności zgodną z normami. Koszt wykonania takiej próby może przekroczyć 1000zł, a zapłaci za nią tak czy inaczej inwestor (jeżeli zażyczy sobie wykonanie takiej próby w umowie, otrzyma odpowiednio wyższą wycenę - jak chcesz, możesz o to zapytać np. TB).

Przy przewodach elastycznych z PE nieszczelności mogą powstać praktycznie tyko na połączeniach (no chyba, że ktoś np. przewierci przewód), więc są stosunkowo łatwe do wykrycia, oczywiście pod warunkiem, że nie zostały wcześniej zabudowane. Ponieważ na tym etapie zazwyczaj nie jest jeszcze zamontowana centrala wentylacyjna, wskazane jest wykonanie takiej próby za pomocą zewnętrznego wentylatora. Te, które podałeś powinny się do tego nadawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie popadamy w lekką przesadę? Ja wiem że ktoś musi napisać magisterkę z wentylacji ale co to da zwykłemu zjadaczowi chleba? O jakich nieszczelnościach mówimy? Jakie są to straty? Jaki rząd wielkości? Oczywiście można skręcać na gwinty, na pakuły i na hermetyk czy nawet spawać ale jaki jest sens? Jakie to są ciśnienia? To nie 10bar by dziurka jak łepek od szpilki a powietrze będzie świstać. nie dajmy się zwariować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie popadamy w lekką przesadę? Ja wiem że ktoś musi napisać magisterkę z wentylacji ale co to da zwykłemu zjadaczowi chleba? O jakich nieszczelnościach mówimy? Jakie są to straty? Jaki rząd wielkości? Oczywiście można skręcać na gwinty, na pakuły i na hermetyk czy nawet spawać ale jaki jest sens? Jakie to są ciśnienia? To nie 10bar by dziurka jak łepek od szpilki a powietrze będzie świstać. nie dajmy się zwariować.

Temat szczelności wentylacji :

Pod warunkiem, że się chce to sprawdzać. Niektórzy wykonawcy np. nie sprawdzają szczelności wykonanej wentylacji.

poruszyłem w odpowiedzi na tą wypowiedź :

Piszę o sprawach, które można sprawdzić, zweryfikować... pod jednym warunkiem! Trzeba chcieć to uczynić. Zapewne łatwiej jest mnie zaatakować i napisać "bzdet" !

Pozdrawiam - A jakość wentylacji i izolacji termicznej - można łatwo zmierzyć - E>30kWh/m2 - brak wiedzy o izolowaniu! Też tu nie ma problemu.

Instalacja wentylacji o wysokiej jakości, to wentylacja szczelna. O tym, czy jest szczelna trudno przekonać się bez sprawdzenia tej szczelności.

Sprawdzenie jakości wentylacji mierzeniem zużycia energii to musztarda po obiedzie. Dlatego uważam, że szczelność powinna być sprawdzona, tym bardziej, że w przypadku instalacji w domu jednorodzinnym nie jest to takie trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mama pytanie o kanały pe-flex od Termokontrol. Zauważyłem że posiadają dwie wersje powłoki przewodu 75/63: antystatyczna oraz antystatyczna+antygrzybiczna+antybakteryjna. Druga wersja jest droższa blisko o 100zł. Czy te antybakteryje+antygrzybiczne powłoki to chwyt marketingowy czy faktycznie coś dają?

 

PS. Orientujecie się, czy te pe-flexy oraz skrzynki rozprężne/rozdzielcze można wrzucić w ulgę budowlaną?

Edytowane przez samboman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Orientujecie się, czy te pe-flexy oraz skrzynki rozprężne/rozdzielcze można wrzucić w ulgę budowlaną?

 

Wg mnie nie można - zalicza się to chyba do PKWiU 28.75.27-85.10

 

a konkretnie

 

TO MOŻNA

25.23.15-50.92 Przewody wentylacyjne z tworzyw sztucznych kanał pł. 55x110, kanał okrągły 100 50C, kanał okrągły DOSPEL

26.40.13-00.90 Rury, przewody i rynny, ceramiczne, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane przewód kominowy, kominek wentylacyjny np. Koramic

25.23.15-50.91 Osłony wentylacyjne z tworzyw sztucznych tuleja wentylacyjna, kratka wentylacyjna, anemostat nawiewny, wywiewny, napowietrznik poziomy, osłona wentylacyjna pozioma, zestaw wentylacyjny Milivent, przewód elastyczny FLEX 120, kominek wentylacyjny, dachówka antenowa, dyfuzor sufitowy

28.75.27-37.12 Osłony wywietrzników, ze stali kratka wentylacyjna, kominkowa, anemostat wywiewny, maskownica uniwersalna

 

TEGO NIE MOŻNA

28.75.27-85.10 Rury giętkie, aluminiowe Alufleks, przewody elastyczne do systemów wentylacyjnych SONUDUCT, REVENMAN, ALUDUCT, FLEX, SONOLIGHT, przewód wentylacyjny 100, ALNOR FLEX, rura aluminiowa 100, rura Spiro

29.71.15-30.00 Wentylatory turbina kominkowa, aparat nawiewny, wentylator elektryczny, rekuperator, wentylator kanałowy AXC, wentylator łazienkowy Future 100T, wentylator X-MART 10 MATIC INOX, aparat AN1 nawiewny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam drogich forumowiczow,

 

Mam taki maly problem i zastanawiam sie co z nim zrobic. Planowalem zrobic wentylacje i jej kanaly w zalane w posadzce nad parterem. Pozostaliem sobieo miejsca na przejscia na dol na anemostaty. Co do samej wysokosci podłogi to niestety niedopatrzyłem i na obecna chwilę po zamontowaniu juz okiem mam okolo 10.5 - 11.5 cm wysokosci od wylanego stropu do docelowej podłogi. Zakladajac z grubsza jakies 2 cm na podloge - deska pozostaje mi jakie 8.5-9.5 samej podlogi. Nie dam rady zmiescic sie tutaj z rura o zew. sred. 7.5 cm bo na sama wylewke nic nie zostanie.

 

Jakie macie pomysl - wiem ze jest system flat o wys. 5.2 cm - kosztowny ale sensowy. Czy cos jeszcze mozecie polecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam drogich forumowiczow,

 

Mam taki maly problem i zastanawiam sie co z nim zrobic. Planowalem zrobic wentylacje i jej kanaly w zalane w posadzce nad parterem. Pozostaliem sobieo miejsca na przejscia na dol na anemostaty. Co do samej wysokosci podłogi to niestety niedopatrzyłem i na obecna chwilę po zamontowaniu juz okiem mam okolo 10.5 - 11.5 cm wysokosci od wylanego stropu do docelowej podłogi. Zakladajac z grubsza jakies 2 cm na podloge - deska pozostaje mi jakie 8.5-9.5 samej podlogi. Nie dam rady zmiescic sie tutaj z rura o zew. sred. 7.5 cm bo na sama wylewke nic nie zostanie.

 

Jakie macie pomysl - wiem ze jest system flat o wys. 5.2 cm - kosztowny ale sensowy. Czy cos jeszcze mozecie polecic.

To ponad połowę tańsze jest :

Va3.jpgVA1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przeczytałem już chyba cały ten temat i mam pytanie bo w kilku postach znalazłem rozbieżne informacje - może ktoś z doświadczenia podpowie na jakie wydajności projektujecie przekroje kanałów na 100% (ok 300m3) czy może na rzeczywiste ustawinia czyli ok.30% (100m3). Obawy pojawiają się ponieważ jeżeli przyjmę do doboru ilości kanałów 100% wydajności i prędkości w nich 2-5m/s to wyjdzie mi większa ilość lub średnica tych kanałów, tak naprawdę używana sporadycznie ( imprezy ) - przy zastosowaniu tego toku myślenia podczas standardowej pracy w kanałach będzie prędkość na poziomie 0,8m/s ( obawa przed przenoszeniem dźwięków w kanałach - może nie słuszna ale ktoś kiedyś poruszył taki problem na forum ). Dodam, że na wiosnę planuję wykonać tą instalację samemu na systemie Pe-flex

Załanczam również obliczenia i rzut - liczę na konstruktywne uwagi.

 

rzut.jpg

oblliczenia.jpg

obliczenia przedstawione dla wydajności 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...