Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Aaaaa w kontekście:

- cichsze

- zdrowsze (konieczność czyszczenia lub nie - które łatwiej się czyści)

- trwałość

- koszty eksploatacji (opory wewnętrzne, serwis itp.)

 

to które lepsze?

Jeśli ktoś Ci nawciskał głupot że jedne będą cichsze od drugich, że któreś są zdrowsze lub mają większą trwałość ewentualnie że któreś bedą tańsze w eksploatacji lub bedzie trzeba je czyścić to olej takiego instalatora.

Odpowiedzi dostałeś w poniższych postach. Pe-flex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa w kontekście:

- cichsze

- zdrowsze (konieczność czyszczenia lub nie - które łatwiej się czyści)

- trwałość

- koszty eksploatacji (opory wewnętrzne, serwis itp.)

 

to które lepsze?

 

- oba rozwiązania są ciche jak się je wykona poprawnie, w twoim przypadku (parterówka) - źle wykonaną instalację można poprawić w każdej chwili.

- wentylacji w domu się nie czyści o ile ktoś zmienia filtry.

- trwałość obu rozwiązań jest zadowalająca, o ile ktoś nie upycha namiętnie kanałów elastycznych.

- koszty eksploatacji są te same

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu jest chyba sedno sprawy. O wiele łatwiej wykonać poprawnie na PE-FLEX niż bawić się w spiro, trójniki, jakieś przepustnice żeby leciało tyle ile chcemy.

 

jak zrobi ktoś na balaszanych na skrzynce rozdzielczej to może się bawić. Pe flex jest dużo lepszym systemem idealnie nadającym się właśnie pod wentylacje domowe. Są kanały blaszane fi 63mm? Nie wspomnę już o tym, że flexy są higieniczne i w wersji antybakteryjnej. Ktoś powie że antybakteryjność to marketing tymczasem sprawdzaliśmy czy na tych rurach rozwiną się żyjątka i nic... (badanie pod mikroskopem). Pytanie jak długo ta "antybakteryjność" działa... tego nie wiem ale sprawdzimy ponownie za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro instalacje dobrze wykonane na jednym i na drugim materiale mają dokładnie te same właściwości, to po co dopłacać do PE-FLEXów? Różnica w cenie to kilkanaście stówek. W takim razie nie warto pe flexa.

 

Jeszcze trzeba pomyśleć jak te wszystkie kanały poukrywać, bo jeśli się nie da to ich zabudowanie za darmo nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trzeba pomyśleć jak te wszystkie kanały poukrywać, bo jeśli się nie da to ich zabudowanie za darmo nie będzie.

Akurat ten parametr w przypadku parterówki z nieużytkowym poddaszem nie ma znaczenia. instalacja leci po podłodze poddasza i przepustami w dół. Ocieplenie na podłodze poddasza dodatkowo opatuli przewody. Decyduję się na pe flex, decyduje szczelność i łatwość wykonania. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie przewodów wentylacyjnych PE-FLEX fi-75, a mianowicie chcę zakupić skrzynki rozprężne i skrzynki rozdzielaczy z firmy termokontrol ( takie mam w projekcie ). Czy przewody wentylacyjne muszę zakupić również z tej firmy czy mogę zakupić przewody dowolnego producenta? Pytam bo chciałbym uniknąć problemów z montażem?

 

Pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U mnie szkoda, że nie zacząłem czytać o WM przed zrobieniem projektu. Co prawda jeszcze nie mam położonej WM, ale .....

Pierwsza rzecz . Mam zaprojektowany WM na kanałach Easyflow firmy Vasco. Budynek piętrowy z dachem płaskim. No i wiadomo. Wentylacja parteru będzie zrobiona w podłodze piętra. Problematyczna od początku była wentylacja piętra. Mam to rozwiązane w ten sposób, że nawiewy na piętrze mam ścienne (rysunek pierwszy ) Nie wiem czy takie coś ktoś stosował. Tu czytałem że anemostaty mają być oddalone z 50 cm od ściany.

Druga rzecz. Wywiewy. Mam umiejscowione w podwieszanym suficie (rysunek drugi ). Tylko po co mi podwieszany sufit. Teraz żałuje że nie zrobiłem tego w wylewanym stropodachu. Ale jest jeszcze możliwość zrobienia to w ociepleniu dachu. Musiałbym tylko dziurawić stropodach. Też koszty.

Trzecia rzecz. Przewymiarowanie. Projektant nie pytał się mnie ile osób będzie tam mieszkać. Rekuperator 400m3 a osób być może 3 albo 4.

 

Rysunek pierwszy. WM po podłodze. Widać ścienną wentylację nawiewową piętra.

 

https://lh3.googleusercontent.com/bOov_ldc9uUUl_vA67P1MSk6xQfytB6nEMCDBOwaCgT0HihqkwvSNVmdVhbi8VrDXmmoWNx6kgMs5Q=w1280-h1024-no

 

Rysunek drugi. Wentylacja nawiewowa piętra w podwieszanym suficie.

 

https://lh3.googleusercontent.com/d-SBCiyflh_PI6f_dzCkxGSKTLSL5Wmjs10r2nxQM8yRDTZBKVw8nbWDH-Wyul3IzwH5NuLhfGpLSQ=w1280-h1024-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie szkoda, że nie zacząłem czytać o WM przed zrobieniem projektu. Co prawda jeszcze nie mam położonej WM, ale .....

Pierwsza rzecz . Mam zaprojektowany WM na kanałach Easyflow firmy Vasco. Budynek piętrowy z dachem płaskim. No i wiadomo. Wentylacja parteru będzie zrobiona w podłodze piętra. Problematyczna od początku była wentylacja piętra. Mam to rozwiązane w ten sposób, że nawiewy na piętrze mam ścienne (rysunek pierwszy ) Nie wiem czy takie coś ktoś stosował. Tu czytałem że anemostaty mają być oddalone z 50 cm od ściany.

Druga rzecz. Wywiewy. Mam umiejscowione w podwieszanym suficie (rysunek drugi ). Tylko po co mi podwieszany sufit. Teraz żałuje że nie zrobiłem tego w wylewanym stropodachu. Ale jest jeszcze możliwość zrobienia to w ociepleniu dachu. Musiałbym tylko dziurawić stropodach. Też koszty.

Trzecia rzecz. Przewymiarowanie. Projektant nie pytał się mnie ile osób będzie tam mieszkać. Rekuperator 400m3 a osób być może 3 albo 4.

 

Rysunek pierwszy. WM po podłodze. Widać ścienną wentylację nawiewową piętra.

 

https://lh3.googleusercontent.com/bOov_ldc9uUUl_vA67P1MSk6xQfytB6nEMCDBOwaCgT0HihqkwvSNVmdVhbi8VrDXmmoWNx6kgMs5Q=w1280-h1024-no

 

Rysunek drugi. Wentylacja nawiewowa piętra w podwieszanym suficie.

 

https://lh3.googleusercontent.com/d-SBCiyflh_PI6f_dzCkxGSKTLSL5Wmjs10r2nxQM8yRDTZBKVw8nbWDH-Wyul3IzwH5NuLhfGpLSQ=w1280-h1024-no

 

Wentylacji jeszcze nie ma...? To co za problem dostosować...? Żaden :).

 

Projekt i tak jest zły. Nie dajemy wentylacji w korytarzach

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacji jeszcze nie ma...? To co za problem dostosować...? Żaden :).

 

Projekt i tak jest zły. Nie dajemy wentylacji w korytarzach

 

to mnie pocieszyłeś, bo nie będę musiał robić podwieszanego sufitu w korytarzu, tylko w łazience. A że projekt zły, szkoda tylko że wydałem na niego trochę kasy. Trzeba to było zlecić firmie montującej i handlującej materiałem. A nie dać na etapie robienia projektu architekt.

 

A co z tymi ściennymi. Da się z tym żyć, bo raczej już tak zostanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mnie pocieszyłeś, bo nie będę musiał robić podwieszanego sufitu w korytarzu, tylko w łazience. A że projekt zły, szkoda tylko że wydałem na niego trochę kasy. Trzeba to było zlecić firmie montującej i handlującej materiałem. A nie dać na etapie robienia projektu architekt.

 

A co z tymi ściennymi. Da się z tym żyć, bo raczej już tak zostanie

 

Nie widziałem jeszcze dobrze wykonanego projektu wentylacji domowej... te nawiewy w ścianach na jakiej wysokości? Na niektóre firmy też trzeba uważać bo różnie bywa. Nie raz ktoś dzwoni już po sprawie albo lekturze forum jak już kasa poszła a pojawił się problem a firma się nie odzywa... według mnie jeszcze wiele zmienić w twoim przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...