Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Reku jakieś powyżej 300.

Co masz na myśli mówiąc u dużej zmianie prędkości? Projektowałem pod standardową prędkość dla kanałów typu pe-flex, zależy mi na tym aby układ był cichy.

Duża ilość wyciągów potrzebna jest żeby zbilansować wymagane nawiewy.

W pomieszczeniu technicznym będzie kocioł elektryczny, bojler, schowek na pierdoły, aczkolwiek nie wykluczam, że kiedyś pojawi się tam kocioł kondensacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża ilość wyciągów potrzebna jest żeby zbilansować wymagane nawiewy.

 

Może lepiej dołożyć w kuchni np.?

 

W 01 02 może anemo przed oknem?

 

W pokojach na piętrze może bliżej narożników (wszędzie zachowując te ca. 60 cm od ściany)?

 

W łazience na piętrze może na bliżej ściany (nad wanną)?

 

W kuchni może nad kuchenką (będzie okap)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchni jest już 75m3, wydaje mi się, że to już sporo, poza tym starałem się ilości wyliczyć w oparciu o normy

 

Lokalizacja anemostatów nie jest precyzyjna, bardziej chodziło mi o zaznaczeniu układu "mniej-więcej"

Na piętrze nie dałem anemostatów w samych narożnikach ze względu na skosu, są najbardziej w narożnikach ale jeszcze w części płaskiej.

 

Łazienka do zastanowienia. W kuchni dałem przy oknie żeby było jak najdalej od pokoju, nie chcę też bezpośrednio wciągać wyziewów z kuchenki, żeby nie zababrać reku tłuszczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku jakieś powyżej 300.

Co masz na myśli mówiąc u dużej zmianie prędkości? Projektowałem pod standardową prędkość dla kanałów typu pe-flex, zależy mi na tym aby układ był cichy.

 

Inna predkosc powietrza na kanale dolotowym do skrzynki rozdzielczej oraz inna w kanalach uniflexa.

Rozwaz jaka bedziesz miec predkosc powietrza w kanalach przy ustawieniu ktore bedzie najczesciej uzywane. Wyzszy przeplyw spowoduje zbyt niska wilgotnosc powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniu technicznym będzie kocioł elektryczny, bojler, schowek na pierdoły, aczkolwiek nie wykluczam, że kiedyś pojawi się tam kocioł kondensacyjny.

 

Oj jak zrobisz wywiew, to już się raczej nie będzie mógł pojawić. A jak się pojawi i go zlikwidujesz, to cały twój misterny plan o bilansowaniu nawiewów pójdzie w buraki. Przemyśl to jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna predkosc powietrza na kanale dolotowym do skrzynki rozdzielczej oraz inna w kanalach uniflexa.

Rozwaz jaka bedziesz miec predkosc powietrza w kanalach przy ustawieniu ktore bedzie najczesciej uzywane. Wyzszy przeplyw spowoduje zbyt niska wilgotnosc powietrza.

moglbys wyjasnic w czym jest problem, ze w kanalach dolotowych do szkrzynek bedzie inna predkosc niz w kanalach uniflexa? mi sie wydawalo to zupelnie normalne

 

przypuszczam, ze na codzien uklad bedzie pracowal na 25%, wlasnie po to by wilgotnosc nie spadla za bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crisiano pewnie chodzi o to, że nastąpi duże rozprężenie strumienia powietrza co może generować hałas.

Najlepiej jak strumień powietrza porusza się z prędkościa 2-5 m/s. Warto poczytać o ruchach laminarnych (warstwowych), a turbulentnych (wirowych).

 

Jeżeli z reku wychodzi rura Fi 160 to powierzchnia tej rury to 201cm2.

Skrzynka posiadająca 12 wyjść 63mm ma powierzchnie całkowita 373cm2

I tak:

Dla wydajności reku 300m3/h predkość w przewodzie fi 160 bedzie wynosić 4,1m/s. W przewodach12x63 bedzie wynosić 2,2 m/s

Przy wydajności reku 100m3/h (tyle używamy na co dzień) prędkość w przewodzie fi160 bedzie wynosic 1,4 m/s natomiast w kanałach 12x63 będzie wynosić tylko 0,75m/s

Edytowane przez blackraven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

szukam wykonawcy i projektanta instalacji mechanicznej wraz z GWP do domu w Wiązownej k. Warszawy. Proszę o podesłanie na priv adresów email osób zainteresowanych to podeśle plany domu i rysunek sytuacyjny budynku. Zależałoby mi na wycenie w systemie Uniflexplus+ oraz Termokontrol, ale jestem też otwarty na inne propozycje.

 

Pozdrawiam,

JW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duże rozprężenie strumienia powietrza co może generować hałas.

 

wyliczenia przekrojów są ok , natomiast mogę zapewnić, że skrzynka/kolektor Uniflexplus+ nie generuje hałasu.

Być może robiąc pomiary przy samej skrzynce dało by się coś zauważyć, ale biorąc pod uwagę, że pomiędzy skrzynką nawiewną

a anemostatem nawiewnym mamy jeszcze kilka metrów kanału Uniflexplus+ możemy być pewni, że instalacja będzie cicha.

 

Dodatkowo nasze anemostaty nawiewne [ dostarczane w kompletach z podejściami Uniflexplus+]

mają dodatkową warstwę materiału tłumiącego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ma zamknięta komora do wentylacją pomieszczenia kotłowni z instalacją gazową?

 

to, ze kociol z zamknietą komorą spalania nie pobiera powietrza do spalania z pomieszczenia tylko z zewnątrz domu?

pozatym chyba wyciąg jest lepszym rozwiązaniem niż nawiew, w przypadku jakiejkolwiek nieszczelności wszystko jest usuwane z domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crisiano pewnie chodzi o to, że nastąpi duże rozprężenie strumienia powietrza co może generować hałas.

Najlepiej jak strumień powietrza porusza się z prędkościa 2-5 m/s. Warto poczytać o ruchach laminarnych (warstwowych), a turbulentnych (wirowych).

 

Jeżeli z reku wychodzi rura Fi 160 to powierzchnia tej rury to 201cm2.

Skrzynka posiadająca 12 wyjść 63mm ma powierzchnie całkowita 373cm2

I tak:

Dla wydajności reku 300m3/h predkość w przewodzie fi 160 bedzie wynosić 4,1m/s. W przewodach12x63 bedzie wynosić 2,2 m/s

Przy wydajności reku 100m3/h (tyle używamy na co dzień) prędkość w przewodzie fi160 bedzie wynosic 1,4 m/s natomiast w kanałach 12x63 będzie wynosić tylko 0,75m/s

 

ok, rura 160mm ma powierzchnie 201cm2 (pomijamy grubosc scianki bo jest znikoma)

Natomiast rura 64mm ma średnicę wewnętrzną 54mm, przy 12 rurach to daje powierzchnię 274cm2, czyli 37% więcej niż rura 160mm

w rzeczywistości 12 rur będzie miało mniejszą przepustowość niż jedna o takiej samej powierzchni, ze względu na turbulentną warstwę przyścienną, ale myślę, że to akurat możemy pominąć dla tych rozważeń

 

czy to duzo? wydaje mi się, że skrzynka rozprężna jest w stanie wytłumić taką zmianę

 

uklad zaprojektowany przeze mnie pracuje z prędkością 3m/s przy maksymalnej mocy, w rzeczywistości będzie to poniżej 1m/s, chyba nie muszę się obawiać o głośność przy tych prędkościach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, ze kociol z zamknietą komorą spalania nie pobiera powietrza do spalania z pomieszczenia tylko z zewnątrz domu?

pozatym chyba wyciąg jest lepszym rozwiązaniem niż nawiew, w przypadku jakiejkolwiek nieszczelności wszystko jest usuwane z domu

 

A czy ja pisałem o powietrzu?

 

Sorki bo nie załapałeś widzę - no powietrze to też gaz :)

to jeszcze raz

 

co ma zamknięta komora spalania do wentylowania pomieszczenia z instalacja gazu ziemnego lub LPG?

 

oprócz tego, że w tej komorze się go spala.

 

Chłopaku zastanów się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, rura 160mm ma powierzchnie 201cm2 (pomijamy grubosc scianki bo jest znikoma)

Natomiast rura 64mm ma średnicę wewnętrzną 54mm,

 

Dlatego takie wazne jest uscislenie co dobierales. Jesli reku 300m3/h to i rura 160mm, jesli wiekszy to rura wieksza 180mm ... 200mm. Tak samo jak wczesniej nie napisales ze bedziesz uzywac kanalow 64/54. A sa jeszcze smartflexy 63/50.

 

Uwazam ze lepiej od razu tak projektowac aby zrodla generowania halasu nie wystepowaly lub je minimalizowac. Po co je tworzyc a potem tlumic?

 

Tak czy inaczej ryzyko wystapienia halasu masz male, ale lepiej dmuchac na zimne.

Edytowane przez Crisiano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury

z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich

usytuowanie

(Dz. U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156)

 

§ 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach

spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia

spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich

Normach i przepisach odrębnych.

2. Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A

i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem § 93

ust. 2 i 3.

3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia

typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju

występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych

przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

 

Typ C to urządzenia z zamkniętą komorą spalania.

Naprawdę nie rozumiem w czym widzisz problem i jakie rozwiązanie byłoby według ciebie prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego takie wazne jest uscislenie co dobierales. Jesli reku 300m3/h to i rura 160mm, jesli wiekszy to rura wieksza 180mm ... 200mm. Tak samo jak wczesniej nie napisales ze bedziesz uzywac kanalow 64/54. A sa jeszcze smartflexy 63/50.

.

W tabelce, którą wkleiłem w pierwszym poscie jest napisane uniflex+

 

czy ktoś jest w stanie określić jaka różnica prędkości nie będzie powodowała hałasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, napisales.O smartflexach napisalem tak przy okazji bo maja inne srednice wewn. a wiec beda inne predkosci.

Halas to pojecie wzgledne, a pojecia wzglednego nie okreslisz. Wiec okreslenie roznicy predkosci powietrza powodujacego halas jest ... niekreslone.

 

Poza tym trzeba by bylo wpierw wiedziec gdzie beda skrzynki oraz czy calosc robisz z elementow uniflexa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...