Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no tylko czy ten pochłaniacz na pewno zrobi swoje na tyle dobrze aby nie zapaskudzić kanałów wentylacji? jakoś nieufny jestem

 

a nie ma jakiegoś pomysłu czy lepiej gotowego, dobrego rozwiązania aby jednak użyć okap z wywiewem? np. jakieś zamknięcie kanału okapu gdy nie używany i otwierać go tylko gdy włączony? najlepiej oczywiście automatycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam, wątpliwości dotyczą idei używania pochłaniacz przy WM

czyli jednak nie znasz skoro piszesz:

no tylko czy ten pochłaniacz na pewno zrobi swoje na tyle dobrze aby nie zapaskudzić kanałów wentylacji? ...

i niby jak miałby to uczynić???

...

a nie ma jakiegoś pomysłu czy lepiej gotowego, dobrego rozwiązania aby jednak użyć okap z wywiewem? np. jakieś zamknięcie kanału okapu gdy nie używany i otwierać go tylko gdy włączony? najlepiej oczywiście automatycznie?

a jaki w tym sens :bash: tzn że jak nie używasz to bardziej syfi niż w momencie gdy używasz??? ne rozume ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie osadza się. Rozbierałem kanał od wyciągu (w bloku) oraz pochłaniacza (w domu teraz mam). I o dziwo brak syfu typu tłuszcz. W bloku sprawdzałem po 6 latach używania, w domu po 3. Tłuszcze zatrzymują się na filtrach metalowych na wlocie okapu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie osadza się. Rozbierałem kanał od wyciągu (w bloku) oraz pochłaniacza (w domu teraz mam). I o dziwo brak syfu typu tłuszcz. W bloku sprawdzałem po 6 latach używania, w domu po 3. Tłuszcze zatrzymują się na filtrach metalowych na wlocie okapu.

A tu jestem pozytywnie zdziwiony... myślałem że te filtry siatkowe - bez innego wkładu przepuszczają tłuszcz. Dobrze wiedzieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodzu, filtr do tłuszczu nie działa na zasdzie zatrzymywania cząstek, popatrz okiem na takiego i zobaczysz że ma baaardzo wielkie dziury, jego zadaniem jest skroplić tłuszcz i tyle jego roboty, resztę robi turbinka w okapie, na jej łopatkach zawsze będzie włochato nawet bez tłuszczu ale tak ma być, dalej w kanale będzie czysto, ja tu na forum wstawiałem zdjęcie wnętrza kanału po jakichś 8 latach pracy z okapem i wymianie turinki bo pierwsza poległa, takie coś idzie łatwiutko zprząc z centralką i działa dobrze, robię tak regularnie z jangazami, bardziej wypasiona jest taka centralka niż u nich na stronie ale i kłopotów nie mam, nie trzeba żadnych przepustnic ani innego badziewia, inna sprawa że tak można robić tylko w domu, przemysłówka odpada bo przepisy są sztywne czy trzeba czy nie Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

resztę robi turbinka w okapie, na jej łopatkach zawsze będzie włochato nawet bez tłuszczu ale tak ma być, dalej w kanale będzie czysto, (...) takie coś idzie łatwiutko zprząc z centralką i działa dobrze, robię tak regularnie z jangazami, bardziej wypasiona jest taka centralka niż u nich na stronie ale i kłopotów nie mam, nie trzeba żadnych przepustnic ani innego badziewia,

 

Czy okap jest wpięty bezpośrednio do kanału went., i przy wyłączonym okapi coś tam sobie ciągnie sama WM, a w razie potrzeby włącza się motor w okapie, który pcha powietrze do WM? Tak to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forum

Mam pytanie do Rom-Kon tutaj obecnego na forum (kiedyś gdzieś oglądałem twoje zdjęcia z montażu wentylacji mechanicznej na skrzynkach i niebieskich rurach 75mm chyba blue sky)

Jeżeli chodzi o poddasze w jakich pomieszczeniach zastosowałeś tylko pojedynczy przewód 75mm do anemostatu i czy np. w łazience zastosowałeś go 2x czy może 3x

Nie mam projektu robię sam a wyreguluję to później bo i instalacja będzie później teraz tylko rozprowadzam przewody w ociepleniu

Na poddaszu mam 4 pokoje ok. 12-17m2 i planowałem po 2 przewody na nawiew a w łazience 3 wywiew

Ale może nawiew da radę na 1 do małych pokojów 12m2 i 2 przewody w łazience 9m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam projektu robię sam a wyreguluję to później bo i instalacja będzie później teraz tylko rozprowadzam przewody w ociepleniu

A że tak skromnie spytam czym i w jaki sposób? Radzę jednak zacząć od projektu i obliczeń. A na de wszystko zbilansuj wywiewy i nawiewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak skromnie spytam czym i w jaki sposób? Radzę jednak zacząć od projektu i obliczeń. A na de wszystko zbilansuj wywiewy i nawiewy.

 

Ogólnie w domu jest już wentylacja zrobiona (3 kominy;)) niestety niepoprawnie mam problem z kominem wentylacyjnym(4 pomieszczenia w tym łazienka) jest za krótki (ekipa skróciła go od spodu a architekt od góry mam grzybki dachówki) dodatkowo dom mocno ocieplony i pewnie w ogóle nie zadziała ta grawitacja

Stąd podejmuję kroki co by na przyszłość może odpalić wentylację mechaniczną wstępny zarys umieszczenia anemostatów już znam i dużo też doczytałem z poddaszem nie mam w ogóle problemu natomiast miałbym problem z parterem to jest "rycie dziur" w narożach pokoi ( gdzie wszędzie podłogówka) ale da się

 

Teraz jestem na etapie ocieplenia poddasza i chcę umieścić w wełnie rury do pomieszczeń do których później po "opłytowaniu" wogóle nie będę miał dostępu np. przez stryszek

To takie zabezpieczenie 50mb rury - 600zł teraz które później mogą przynieść duże oszczędności

 

W "goglach" oprócz Rom-Kona nie znajduję fotek z instalacji gdzie idzie jedna rura 75 raczej spotyka się 2 3 rury na pomieszczenie

 

W sumie to nie ma znaczenia bo te 50mb i tak mi wystarczy jak dam x2 czy x3 ale może można mniej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że skrzynki rozprężne mam możliwość umieszczenia centralnie po środku domu na stryszku i gdyby wystarczyło np. do pokoi 12m2 1x75mm większego 2x75 i łazienki 2x75 to z tego krążka 50mb jestem w stanie orurować całe poddasze;)

 

Plan przeprowadzki jest już na 2014r więc pewnie musiałbym zaplanować pierwszy remont na 2015r co by wentylację odpalić;) a to dodatkowe prace co by nowe rury zamaskować a i kominy zaślepić dom na razie pomaluję tylko na biało;)

 

Teraz nie wyobrażam sobie domurowania komina

Na same grzybki wywaliłem 1500zł + teraz ich podłączenie na sztywno 200zł mnie kosztowało a miało być tak tanio a klinkier na dwa pozostałe kosztował mnie taniej 1400zł

 

W niedzielę zrobiłem sobie wycieczkę po nowych domkach oglądając kominy (to takie zboczenie jak ktoś się buduje wie o co chodzi;))

O dziwo nadal ludzie je stawiają 2-3 na domek (i nie tylko dymowe takie ładne grube) mój projekt kupiłem w 2010r ale powstał w 2005r więc kominy ma obowiązkowo

 

Gdybym teraz się budował posiadając taka wiedzę jak mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forum

Mam pytanie do Rom-Kon tutaj obecnego na forum (kiedyś gdzieś oglądałem twoje zdjęcia z montażu wentylacji mechanicznej na skrzynkach i niebieskich rurach 75mm chyba blue sky)

Jeżeli chodzi o poddasze w jakich pomieszczeniach zastosowałeś tylko pojedynczy przewód 75mm do anemostatu i czy np. w łazience zastosowałeś go 2x czy może 3x

Nie mam projektu robię sam a wyreguluję to później bo i instalacja będzie później teraz tylko rozprowadzam przewody w ociepleniu

Na poddaszu mam 4 pokoje ok. 12-17m2 i planowałem po 2 przewody na nawiew a w łazience 3 wywiew

Ale może nawiew da radę na 1 do małych pokojów 12m2 i 2 przewody w łazience 9m2

Instalację robiłem według projektu. Ale wstępnie musisz przyjąć że nawiewu masz tyle samo co wywiewu czyli jeśli masz 7 rur nawiewu to 7 wywiewu - taki skrót myślowy ale w praktyce się sprawdza.

Jeden wąż-rura bluesky to 30m3 powietrza na godzinę. puszki anemostatów mają max 3 przyłącza na rury czyli 90m3/h. Ilość rur czyli ilość powietrza obliczasz z kubatury pomieszczeń i przeznaczenia pomieszczeń. Jednostkę dobierasz do całkowitej kubatury budynku i przewidywanej krotności wymiany powietrza na godzinę. Musisz sam zaprojektować taką instalację i dopiero do tego dobrać ilość i przekroje rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Rom-Kon

A pamiętasz może czy na twoich fotkach tych z fejsa już znalazłem

to jest 1 rura -1 anemostat w czy może druga jest w przeciwnym narożniku i pokój ma 2 rury nawiewne i 2 anemostaty

jakie to mogły być duże pokoje na tym poddaszu?

 

Wstępnie przyjąłem że jak w pokoju sypialnia śpi;) 1 osoba to daję 1x75mm a 2osoby 2x75mm tylko boję się o tą niską średnicę przecież jak była by to spiro to pewnie dałbym 100mm przy 1 os i może 125 przy 2 osobach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z doborem centrali na kanałach elastycznych.

 

Będę potrzebować 7 kanałów nawiewnych i 6 kanałów wywiewnych. Początkowo polecono mi centralę Onyx Dream 200, która ma króćce o śr. 125cm. Jak to rozdzielić na 7 kanałów 63mm (śr. wew) PE-Flex Termokontrol, to wydaje się, że taka centrala może być za mała? Czy nie lepsza byłaby centrala Onyx Dream 400 w tym przypadku, która ma króćce 160mm średnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...