Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Anemostat w łazience będzie miał znacznie większe opory niż ten przed łazienką, tak więc przy 100-150m3/h na cały dom ( dość mały strumień ) tyle powietrza co pójdzie w anemostat w przedpokoju - nie pójdzie w anemostat w łazience - Nie będę przekonywał, że to może być i 95% niech będzie 80 % a to już osłabia znacznie wentylację łazienki. Dlatego, nie daje się anemostatów wywiewnych na korytarzu przed łazienkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A! Kolega sugeruje że po wstawieniu wywiewu w korytarzu, powietrze będzie wypływac z łazienki przez drzwi (zamiast jak dotychczas wpływać), tak?

I

 

Oczywiście że nie. Po prostu ważne jest czy duch kupy będzie zalegał w łazience przez 15 minut czy przez dwie godziny. Tak samo z zaparowanym lustrem . Co jest dla Ciebie bardziej komfortowe - zdecydujesz sam. Tak jak wspominałem koszt Twojej pomyłki jest niewielki i łatwy do naprawienia. Dlatego specjalnie Cie nie będę odwodził od Twojego wyboru. Skoro Ci jest lepiej ze świadomością posiadania anomostatu w korytarzu - montuj. Wszak samopoczucie sprawą najważniejszą :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie. Po prostu ważne jest czy duch kupy będzie zalegał w łazience przez 15 minut czy przez dwie godziny. Tak samo z zaparowanym lustrem . Co jest dla Ciebie bardziej komfortowe - zdecydujesz sam. Tak jak wspominałem koszt Twojej pomyłki jest niewielki i łatwy do naprawienia. Dlatego specjalnie Cie nie będę odwodził od Twojego wyboru. Skoro Ci jest lepiej ze świadomością posiadania anomostatu w korytarzu - montuj. Wszak samopoczucie sprawą najważniejszą :yes:

 

witam

 

duch kupy
:D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) będzie zalegał w łazience przez 15 minut czy przez dwie godziny.

Czyli po odkręceniu korytarzowego anemostatu magicznie ma spaść przepływ w łazienkowym, tak?

Fizycznie przewód łazience się nie zmienia, czyli musi spaść różnica ciśnienień, prawda?

Aby przepływ zmalał jak podajesz, to różnica ciśnień musiała by spaść do jakiejś (mniej więcej) 10% pierwotnej.

To teraz w łazience ciśnienie spadnie? W skrzynce wzrośnie? Tu i tu? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po odkręceniu korytarzowego anemostatu magicznie ma spaść przepływ w łazienkowym, tak?

Fizycznie przewód łazience się nie zmienia, czyli musi spaść różnica ciśnienień, prawda?

Aby przepływ zmalał jak podajesz, to różnica ciśnień musiała by spaść do jakiejś (mniej więcej) 10% pierwotnej.

To teraz w łazience ciśnienie spadnie? W skrzynce wzrośnie? Tu i tu? ;)

Przecież to ten sam przewód (wywiewny) tylko drugi anemostat. Drzwi łazienki nawet niech postawią minimalny opór -prawie wszystko pójdzie anemostatem bliższym - powietrze z pokoju pójdzie przez anemostat w przedpokoju - i nie będzie różnicy ciśnień w łazience! Ciśnienie w niej nie spadnie i ruch powietrza będzie minimalny! Co ma tam robić różnicę ciśnień jak jest bliżej drugi anemostat??

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to ten sam przewód (wywiewny) tylko drugi anemostat.

Jaki ten sam?

Ma pan osobny anemostat i przewód do skrzynki. Zarówno z łazienki, jak i z korytarza. Wspólna jest dopiero rura circa ø2m (korytarz) i rura ze skrzynki do reku.

Róznica ciśnień między skrzynką a wnętrzem domu to załóżmy 40Pa(dla jakiegoś tam przepływu). Jeśli ma Pan normalne łazienkowe drzwi z minimalnym operem - niech będzie 2Pa (to i tak dużo), to na końcach przewodu łazienkowego będzie różnica 38Pa, a korytarzowego całe 40Pa. O ile procent będą się różnić przepływy w tych przewodach (załóżmy że są identyczne)? ;) 5% ?

Jeśli ten przewód korytarzowy będzie o 3m dłuższy czy będzie miał jeden ostry skręt wiecej (czym się zbytnio nikt nie przejmuje) to zrównowazy to opór owych drzwi.

Jak ktoś ma drzwi o większym oporze w łazience to niech sobie podetnie czy wstawi kratkę, bo jego wentylacja w łazience będzie słaba niezależnie skręconych czy nie anemostatów na korytarzu.

 

Przecież ta sytuacja (wywiew w korytarzu i w łazience) nie różni się niczym od sytuacji gdy wywiew jest w otwartej kuchni, a tak jest chyba w prawie każdym domu.

Albo jest WC i łazienka obok. Czy na prawdę ktoś może uważać że jak ktoś otworzy drzwi np do łazineki, to przetaje mu dzialać wywiew w WC?

Jak ktoś wierzy, to niech sobie zmierzy jak jest w obu przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie

Skrzynka rozprężna anemostatu -czy jej kruciec powinien przechodzić przez płytę i być zlicowany na równo (a może ma być pod płytą tylko dotykać płyty?) Jak jest poprawnie?

To zależy... na ogół króciec z redukcji jest o tej samej średnicy zewnętrznej co kołnierz anemostatu po to, by kawałkiem kanału przedłużyć. Są też redukcje 90' do anemostatów w długim wyjściem przeznaczonym do cięcia "na wymiar" stropu, wtedy kołnierz anemostatu wchodzi bezpośrednio w króciec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień montażu przewodów "zielonych"

 

Są bardzo delikatne przy 5*C wystarczy "przeciągnąć rurą" po profilach czy murze aby ją uszkodzić

Dziwnym rozwiązaniem jest uszczelka tego systemu (mam taką ale dopiero między blachą a końcem rury) nie ma to nic wspólnego z uszczelnieniem

rura wysuwa się bardzo lekko praktycznie bez użycia siły wcześniej widziałem taką zakładaną na rurę ale tu takiej nie ma ;(

trzeba mocować i uszczelniać więc w inny sposób

 

Jeżeli chodzi o szybkość montażu dzisiaj 8h jestem za połową mam poprowadzonych 11 z 19 przewodów (trochę utrudnione bo mam już stelaże i wełnę)

Więc nie ta kolejność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień montażu przewodów "zielonych"

 

Są bardzo delikatne przy 5*C wystarczy "przeciągnąć rurą" po profilach czy murze aby ją uszkodzić

Dziwnym rozwiązaniem jest uszczelka tego systemu (mam taką ale dopiero między blachą a końcem rury) nie ma to nic wspólnego z uszczelnieniem

rura wysuwa się bardzo lekko praktycznie bez użycia siły wcześniej widziałem taką zakładaną na rurę ale tu takiej nie ma ;(

trzeba mocować i uszczelniać więc w inny sposób

 

Jeżeli chodzi o szybkość montażu dzisiaj 8h jestem za połową mam poprowadzonych 11 z 19 przewodów (trochę utrudnione bo mam już stelaże i wełnę)

Więc nie ta kolejność...

Kanały powinny wchodzić na siłę!! Tak by problemem było je wyrwać!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały zestaw mam jednego producenta Termokontrol wiec powinno grać a nie gra

 

Mam do wyboru dokupić u konkurencji uszczelki które widziałem na filmie instruktażowym innego systemu (przekrój koło)

albo kleić np. akryl do kanałów wentylacyjnych + taśma aluminiowa?

 

Jak pisałem wcześniej uszczelkę mam płaską więc logicznie daję ją między blachą a końcem rury no chyba że powinna być nałożona na rurę i później wciskana ale do tego służą "okrągłe" uszczelki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też będę robił na termokontrolu, więc będę miał podobny problem lub po prostu to się owinie taśmą tak jak na jednym z tych zdjęć kolegi artix1'a

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205064-quot-Bursztyn-quot-energooszcz%C4%99dnie-i-mam-nadziej%C4%99-tanio-)&p=5933940&viewfull=1#post5933940

 

Pewnie uszczelka płaska termokontrola wchodzi do środka na koniec przewodu, a wysuwaniu przewodu ze skrzynki zapobiega dobra taśma. Czy ktoś to może potwierdzić lub uściślić?

Edytowane przez sewi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te kanały kolega artix1 klei tylko na taśmę duct tape to nie można mówić o szczelnym połączeniu za rok czy dwa ta taśma straci swoją siłę klejenia

Widziałem jak się zachowuje przy niekorzystnych warunkach a te połączenie kilkadziesiąt lat powinno wytrzymać

 

Nie rozważasz dokupienia innych uszczelek? ewentualnie klejenia jakąś masą (ja mam akryl do kanałów wentylacyjnych) kupiłem na próbę i uszczelniałem nim miejsca zgrzewania skrzynek gdzie miałem wrażenie że może być szczelina patrząc światło przechodziło;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad, są "taśmy" i taśmy, nie byłbym taki pewien że zniknie po roku czy cośtam. Taśm (alu?) używa się chyba m.in. do wentylacji nie tylko dla ozdoby?

 

Chyba właśnie @artix1 na swoim blogu recenzował skrzynki, i zdaje się że do skrzynek Alnora (FLX) przewody Termoflex właziły b. ciężko (przetłoczenie po obwodzie a nie punktowo jak w TK)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad: wrzuc fotki tych uszczelek, to w tyg. zajade na budowe i zobacze jak u mnie to wyglada, ale z pamieci to chyba mialem takie okragle zakladane. rura potem wchodzila na wcisk w gniazdo na skrzyni.

Zielonce nie sa az takie delikatne , u mnie byly przejscia przez sciany wykute, potem przeciagali przez ten otwor kilkanascie nitek kazda po kilka m. - rura nie wykazuje uszkodzen, ale temp. byla duzo wyzsza podczas montazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...