Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Tak wygląda że tu uszczelkę (przekrój koła ok 5-8mm) nakładasz na rurę zdaje się 2-gi czy 3-ci pierścień od końca i wciskasz wtedy a ta uszczelka wpada w te wytłoczenie -i taki system musiałby być szczelny (w zestawie też masz jednak płaską i robisz tak jak ja tylko luz masz mniejszy bo wytłoczenie na całości okręgu)

Gdzie ty logika;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No dobra faktycznie wtedy wytłoczenie było by w drugą stronę i od środka byłby rowek? Takie rozwiązanie rewelacja

 

I tak będę się upierał że połączenie taśmą nie aluminiową (duct-tape to taśma Mac Gywera;) )nie będzie szczelne

A z tą aluminiową będzie masakra szczególnie przy skrzynce gdzie wejścia są blisko obok siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kanały izolowane wełną gr. 5cm (obojętnie czy 160mm czy 75mm), które są ogólnie dostępne trzeba jeszcze docieplać na poddaszu nieogrzewanym? Czy jest to sprawdzone, że taka niewielka grubość izolacji wystarcza, bo gotowych przewodów z grubszą izolacją jakoś nie mogę znaleźć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma alu służy - głównie dwóm celom :

- by widzieć czy jakiś kanał nie został wyrwany

- by beton się nie wlewał pod kołnierz.

 

Proszę zrozumieć specyfikę, gdy są różne firmy na budowie. Rozłoży jedna firma wentylację, a wylewka czy izolacja i tynki pójdą później, np za kilka dni czy tygodni. W tzw międzyczasie - różne ekipy chodzą, to coś przesuną to nogą zahaczy --- a jak jest taka taśma to od razu widać, że coś jest czy było wyrwane:

DSCN5128.jpg groszowa sprawa a wszystko jak na dłoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem emaila do termokontrol łączenia przewodu ze skrzynkami i oto odpowiedź:

 

podłączenie:

na drugi karb na przewodzie wentylacyjnym umieszczamy uszczelkę fi 75mm, najlepiej posmarować neutralnym płynem aby było łatwiej wcisnąć przewód do końca króćca w skrzynce fi 75mm. Ze względu na starzenie się gumy w uszczelkach, dla dodatkowego uszczelnienia i zabezpieczenia zalecamy zawinąć króciec wraz z przewodem taśmą aluminiową.

 

Pod koniec tygodnia zweryfikuję to w praktyce

 

P.S.

Przy okazji natrafiłem na taki dziennik, w którym kolega wspomina o swoim doświadczeniu z wciskania przewodów do skrzynek ;)

http://www.budowa-domu.info/dziennik-budowy/p_7/

Edytowane przez sewi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisał sewi cytując Termokontrol to jednak źle wkładałem uszczelkę;) -a to dobre. Czy ktoś jeszcze?

Sewi jesteś czujny a ja myślałem że to wyrób garażowy i tak ma być (nie pomyślałem co by producenta spytać) jak on to robi....

michal_l na te "ładne" mnie nie stać ....może gdyby nie były schowane pod wełną i w salonu widoczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisał sewi cytując Termokontrol to jednak źle wkładałem uszczelkę;) -a to dobre. Czy ktoś jeszcze?

Sewi jesteś czujny a ja myślałem że to wyrób garażowy i tak ma być (nie pomyślałem co by producenta spytać) jak on to robi....

 

witam

 

czyli wszystko się wyjaśniło:)

 

załączam zdjęcia skrzynek rozprężnych, przewodów PE-FLEX i uszczelek oferowanych przez TERMOKONTROL oraz poprawnego sposobu ich montażu

 

https://www.dropbox.com/sh/k4p25ir8t6bdgij/GO1tt_-19P

 

pozdrawiam

Edytowane przez mar1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już przetestowałem "nowy" sposób i faktycznie poprawia to łączenie ale tylko nieznacznie

Lepszym i szczelniejszym było by dołożenie jeszcze jednej uszczelki np. na 5 czy 6 krążku ten drugi dodatkowo by centrował przewód

 

Nie wiem czy to dobrze przy wkładaniu przewodów pomaga mi "Ludwik"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już przetestowałem "nowy" sposób i faktycznie poprawia to łączenie ale tylko nieznacznie

Lepszym i szczelniejszym było by dołożenie jeszcze jednej uszczelki np. na 5 czy 6 krążku ten drugi dodatkowo by centrował przewód

 

Nie wiem czy to dobrze przy wkładaniu przewodów pomaga mi "Ludwik"

 

witam

 

b. dobrze - "ludwik" wielu pomaga nie tylko w myciu naczyń

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wahania wybrałbym jeszcze raz, mimo pewnych braków w systemie (zastanowiłbym się np. nad podwójną uszczelką)

Ja układałem po stelażach i wełnie więc miałem utrudnione zadanie a dodatkowo niska temperatura na budowie

Jeżeli znajdziesz coś w podobnej cenie można się zastanawiać Na pewno nie zdecydowałbym się np. na rury spiro przy tym elastycznym 2 dni i po robocie dodam że samemu -gdzie czasami krew zalewała bo brak osoby do pomocy a rura haczy o stelaż

 

Czasami zdarza się że rura nie wchodzi prostopadle do krućca tak myślę że uszczelnię jeszcze akrylem i taśmą aluminiową wszystkie łączenia przewody -puszki Mimo że producent te duże szczeliny uszczelnia silikonem bezbarwnym to ja też wszystkie dodatkowo akrylowałem - nie wiem czy producent sprawdza je ciśnieniowo ale na silikonie oszczędza) Takie zboczenie jak robisz dla siebie;)

 

Co do rur to szkoda że nie mają tzw. pamięci i po wygięciu dążą do prostej ale po to się je mocuje najlepiej zakupić taśmę montażową

 

Czy działa dowiem się za rok może dwa;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wahania wybrałbym jeszcze raz, mimo pewnych braków w systemie (zastanowiłbym się np. nad podwójną uszczelką)

Ja układałem po stelażach i wełnie więc miałem utrudnione zadanie a dodatkowo niska temperatura na budowie

Jeżeli znajdziesz coś w podobnej cenie można się zastanawiać Na pewno nie zdecydowałbym się np. na rury spiro przy tym elastycznym 2 dni i po robocie dodam że samemu -gdzie czasami krew zalewała bo brak osoby do pomocy a rura haczy o stelaż

 

Czasami zdarza się że rura nie wchodzi prostopadle do krućca tak myślę że uszczelnię jeszcze akrylem i taśmą aluminiową wszystkie łączenia przewody -puszki Mimo że producent te duże szczeliny uszczelnia silikonem bezbarwnym to ja też wszystkie dodatkowo akrylowałem - nie wiem czy producent sprawdza je ciśnieniowo ale na silikonie oszczędza) Takie zboczenie jak robisz dla siebie;)

 

Co do rur to szkoda że nie mają tzw. pamięci i po wygięciu dążą do prostej ale po to się je mocuje najlepiej zakupić taśmę montażową

 

Czy działa dowiem się za rok może dwa;)

 

dzieki za info, oczywiscie mówiac o innych systemach nie myslalem o spiro. chodzilo o inne kanaly elastyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów.

Zamierzam zainstalować wentylacje mechaniczną . przeczytałem cały wątek jednak nie znalazłem wszystkich potrzebnych mi informacji.

Instalacja będzie w nowo budowanym domku z poddaszem użytkowym. Rekuperator chciałbym zamontować na stryszku, nad stropem parteru będzie 10cm docieplenia z wylewką i tu pojawia się problem jakie użyć skrzynki żeby jeszcze je zalać wylewką posadzkową- jest do wyboru comair ale cena mocno straszy- skrzynki mają niskie a i średnice rur elastycznych też do wyboru, pod stropem już nie zamontuję bo są już tynki. chciałbym rozdzielacz zamontować na strychu i od niego rury do wszystkich pomieszczeń na parterze i pietrze( bo domek mały) - czy technicznie i zgodnie ze sztuką da się to wykonać? szukam dobrego systemu w rozsądnej cenie - coś zaproponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów.

Zamierzam zainstalować wentylacje mechaniczną . przeczytałem cały wątek jednak nie znalazłem wszystkich potrzebnych mi informacji.

Instalacja będzie w nowo budowanym domku z poddaszem użytkowym. Rekuperator chciałbym zamontować na stryszku, nad stropem parteru będzie 10cm docieplenia z wylewką i tu pojawia się problem jakie użyć skrzynki żeby jeszcze je zalać wylewką posadzkową- jest do wyboru comair ale cena mocno straszy- skrzynki mają niskie a i średnice rur elastycznych też do wyboru, pod stropem już nie zamontuję bo są już tynki. chciałbym rozdzielacz zamontować na strychu i od niego rury do wszystkich pomieszczeń na parterze i pietrze( bo domek mały) - czy technicznie i zgodnie ze sztuką da się to wykonać? szukam dobrego systemu w rozsądnej cenie - coś zaproponujecie?

 

witam

 

10 cm - ile w tym ma być styropianu?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kolega krzysztof miał 10cm styropianu to nie miał by problemu umieścić w nim przewodów a nawet skrzynek rozdzielczych

 

Mam pytanie zmienić dobieg tej rury (mocno odgiętej), nie pęknie przy takim zagięciu Mój "doradca" proponuje dać tam kolanko

IMG_4777.jpg

Rury będą jeszcze silikonowane i pójdzie na to taśma aluminiowa wzmocniona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...