Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Gdyby kolega krzysztof miał 10cm styropianu to nie miał by problemu umieścić w nim przewodów a nawet skrzynek rozdzielczych

 

Mam pytanie zmienić dobieg tej rury (mocno odgiętej), nie pęknie przy takim zagięciu Mój "doradca" proponuje dać tam kolanko

[ATTACH=CONFIG]240809[/ATTACH]

Rury będą jeszcze silikonowane i pójdzie na to taśma aluminiowa wzmocniona

Nie wyginam aż tak tych kanałów - używam kolan redukcje.jpg W tym miejscu lepsza byłaby tego typu skrzynka rezdzielacze.jpg

Ewentualnie można zastosować coś takiego - WP_20140205_001.jpg

Z tym, ze najbezpieczniej jest wymienić skrzynkę. Przy niewielkim strumieniu 100-150m3/h i tylu wyjść ze skrzynki ze skrzynki - taki zakręcik może działać ka korek. Robi się tak, gdy anemostat wypada bardzo blisko skrzynki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pozostałe rury będą szły już w lewo wiec ten układ skrzynki jak najbardziej mi pasuje (no można było lepiej czyli skrzynka 0.0.4.6.)

Ten zgięty + te 2 obok (3szt) idą do łazienki odległość max 3-4m więc korek nie ma dużego znaczenia bardziej chodzi o możliwe "strzelenie" rury

Czy robią kolanka do tego systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad, to jak montujesz książkowo te PE to jest już szczelnie?

 

Są skrzynki Alnor FLX, do nich podobno rura PE z TK wchodzi b.ciasno (nie wiem czy z uszczelką, FLX ma przetłoczenie po całym obwodzie), ktoś coś wie?

 

Czy skrzynka do anemo może wystawać (1-2cm) ponad styro wylewkowe (wylewka 7cm)? Nie byłoby dobrze ułożyć wokół tej skrzynki (a może też z góry?) takiego "krawężnika" ze styro lub pianki, pod kątem "pływania" wylewki z podłogówką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są skrzynki Alnor FLX, do nich podobno rura PE z TK wchodzi b.ciasno (nie wiem czy z uszczelką, FLX ma przetłoczenie po całym obwodzie), ktoś coś wie?
Uszczelka jest w gnieździe - a rurę się wciska na siłę - poza uszczelką jest kołnierz. Jak rura równo ucięta, to jest szczelne. .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad, to jak montujesz książkowo te PE to jest już szczelnie?

 

Są skrzynki Alnor FLX, do nich podobno rura PE z TK wchodzi b.ciasno (nie wiem czy z uszczelką, FLX ma przetłoczenie po całym obwodzie), ktoś coś wie?

 

Czy skrzynka do anemo może wystawać (1-2cm) ponad styro wylewkowe (wylewka 7cm)? Nie byłoby dobrze ułożyć wokół tej skrzynki (a może też z góry?) takiego "krawężnika" ze styro lub pianki, pod kątem "pływania" wylewki z podłogówką?

 

Bez płynu jej nie wciśniesz (uszczelka "zbacza" i wypada ze szczeliny) z płynem wchodzi zdecydowanie za lekko (ale może mam za dużo siły) jest kwestia czy jest szczelnie?

 

Więc ja u siebie nie chcę już kombinować i dokupywać 2-giej uszczelki a w szczelinę wcisnę akryl do kanałów wentylacyjnych + taśma alu

 

Można by było pomyśleć i zrobić coś w rodzaju próby ciśnieniowej ale to za dużo zachodu. Wentylatora nie mam więc sprawdzić szczelności i tak nie mogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysztof, ja to widzę tak: a) kupujesz kanały stalowe 15x5cm, za reku (a przed nimi) może dajesz jakiś tłumik, ew. b) dajesz kanały PE75 (lub na bogato cieńsze z uniflexu) i zalewasz nieco wystające ponad wylewkę, skrzynki do anemo możliwie niskie (na bogato: uniflex bo chyba niższe, ew. termokontrol 8cm lub alnor 9cm) pod rozwagę podkucie 1-2cm stropu (żelbet?). Co na to mądrzejsi w WM?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysztof, ja to widzę tak: a) kupujesz kanały stalowe 15x5cm, za reku (a przed nimi) może dajesz jakiś tłumik, ew. b) dajesz kanały PE75 (lub na bogato cieńsze z uniflexu) i zalewasz nieco wystające ponad wylewkę, skrzynki do anemo możliwie niskie (na bogato: uniflex bo chyba niższe, ew. termokontrol 8cm lub alnor 9cm) pod rozwagę podkucie 1-2cm stropu (żelbet?). Co na to mądrzejsi w WM?

 

strop mam12 cm więc ryzykowne podkucie, jeśli dam skrzynki termokontrol to zaleje tylko 2,5cm to też chyba mało. A może

grzeniu666 nożna gdzieś zamówić niższe skrzynki stalowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklejam swoje pytanie by nie mnożyć nowych tematów. Salon z kominkiem (układ zamknięty), wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Czy komin (jeden, jedyny - tylko dla kominka) ma być ocieplony czy nie ? Czy w nim może być tylko szyb spalinowy czy też dwu szybowy: spalinowy i wentylacyjny. Proszę o krótką odpowiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysztof, sam przewód PE ma 75mm więc nie za bardzo widzę niższą (niż 8cm) skrzynkę do anemo.

 

Natomiast przy kanałach płaskich (czy to stalowych czy z PVC) masz takie kolana do anemo (5cm wys dla kanału 15x5):

http://www.domwent.pl/public/assets/niestandardowee/kolanoredukcyjne.JPG

(fot. domwent)

 

Jeden rozdzielacz powinien być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasami trzeba wytłumaczyć obrazkowo dzięki. a jak z cenami takich kanałów i skrzynek i kto to produkuje- może coś wiesz? sprawdziłem na stronie domwent ceny kanałów o przekroju prostokątnym nie są tanie oj ciężko będzie coś znaleźć. Edytowane przez krzysztof73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny podobne jak PE (te licz podwójnie, 2x75) - około 15-20zł/mb, to już możesz sobie poszukać w netu (równiez na forum), trochę inicjatywy, tu masz ogólne kompendium (dużo):

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzdłuż-i-w-poprzek!

Te stalowe to są (sprzedawane jako) do DGP 150 x 50 mm, z PVC są chyba 55 x 110 czy 60 x 120. Działaj.

Hint: źródło tej fotki... (o widzę znalazłeś :) )

Tańsze (o połowe) to są aluflexy, ale nimi w posadzce nie podziałasz.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny podobne jak PE (te licz podwójnie, 2x75) - około 15-20zł/mb, to już możesz sobie poszukać w netu (równiez na forum), trochę inicjatywy, tu masz ogólne kompendium (dużo):

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzdłuż-i-w-poprzek!

Te stalowe to są (sprzedawane jako) do DGP 150 x 50 mm, z PVC są chyba 55 x 110 czy 60 x 120. Działaj.

Hint: źródło tej fotki... (o widzę znalazłeś :) )

Tańsze (o połowe) to są aluflexy, ale nimi w posadzce nie podziałasz.

dzięki już zaczynam się edukować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam że wentylację rozkładałem już po wylewkach - obie skrzynki mam centralnie na poddaszu. Na parter schodziłem po skosach do narożników

tam dziura na dół Później zostaną zabudowane GK

Jest to jakieś rozwiązanie no może nieznacznie pogorszyło mi izolację w miejscach zejść przewodów bo czasami przechodziły obok siebie 3x75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że dzięki forum wentylacja zakończona t.j. 1 etap;) pozostało tylko podłączyć rekuperator, czerpnie i wkręcić anemostaty mam do wykonania jeszcze 5 otworów w stropie ale to lepsze niż grzebanie w wełnie

 

1 etap zajął mi łącznie 20h samodzielnej pracy

 

Teraz muszę się zająć zwierzakiem które odwiedza moje poddasze a jest pod ochroną odwiedza mnie kuna i robi takie fajne dziury w membranie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...