Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A chcesz je wygiąć na stropie i zejść w dół czy może pod stropem?

Konieczne będzie podkucie stropu tuż przed zejściem przewodu lub podniesienie rury kilka centów wyżej (ewentualnie przepust mocno owalny;))

Rura nie ma pamięci dąży do wyprostowania przy zgięciu 90 jest to już sporawa siła, ale da się - co nie znaczy że to dobre rozwiązanie ja miałem cykora

i tą swoją mocno zgiętą poprowadziłem inną trasą i teraz jest oki ma tylko łagodny łuk

 

Rura ma dość mały promień skrętu więc pewnie tak była projektowana i w przypadku nie występowania szkodliwych warunków wytrzymać w zgięciu te kilkadziesiąt lat (oby) Już teraz mam obawy czy te skrzynki z nierdzewki "na wyciągu" wytrzymają 5-10lat

 

Ogólnie mam zamiar zejść nimi ze stropu teriva na piętrze (będą pod ociepleniem podłogi nieużytkowego poddasza), na parter pod sufit podwieszany.

Wymyśliłem sobie, że skrzynki rozdzielcze umieszczę w spiżarni i pomieszczeniu technicznym gdzie w razie czego bez problemu będzie do nich dostęp.

No ale teraz martwi mnie to wyginanie przewodów, bo przecież dodatkowo wzrośnie opór instalacji. W sumie jest tych kanałów 7 (4 nawiewne i 3 wywiewne). Później postaram się wrzucić projekt, może coś doradzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolana to znów dochodzą kolejne "niepewne" połączenia, bo żeby to miało sens powinienem dać po 2 kolanka na każdą z rur.

Chyba jednak zastanowię się nad dodatkowymi skrzynkami rozdzielczymi.

A jak Pan potem zmusi powietrze by poszło do skrzynki o większym oporze? A trafić jednakowe opory skrzynek z kanałami - to jak wygrać w totka.

redukcje.jpg kolanko do PE 75mm

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Pan potem zmusi powietrze by poszło do skrzynki o większym oporze? A trafić jednakowe opory skrzynek z kanałami - to jak wygrać w totka.

[ATTACH=CONFIG]242683[/ATTACH] kolanko do PE 75mm

A jak jest z montażem takich kolanek, czy one wchodzą na ścisk, czy trzeba stosować uszczelki?

Gdzie je można dostać? Bo na stronie TK ich nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może teraz pokaże swoje wypociny i może Koledzy ocenią co jest do poprawki. Lub czy taka wentylacja w ogóle zda egzamin?

Przymierzam się do centrali Onyxa Dream 400.

Piętro.jpgParter.jpgTabela.jpg

Tu gdzie widać 2 kreski są po dwie rury 75/63. W garderobie myślę nad wstawieniem piankowej przepustnicy w anemostacie w celu ograniczenia wydatku.

Najdłuższe rury z sypialni będą miały prawie 13m, czy to nie za dużo?

Gdzie najlepiej waszym zdaniem umiejscowić wyrzutnie? Czy na zachodniej ścianie po przejściu przez garaż będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13m to za długo. Poza tym tyle krótkich... dlaczego tam ma iśc powietrze? Dlaczego z garderoby wywiew? To mokre i z zapachami pomieszczenie?

Wyrzutnia w ścianie źle się sprawdza - powinna byc pionowa.

 

To co Pan proponuje, żeby skrócić ten dystans? Wydłużyć lub wykręcici inne kanały? Dać osobną skrzynkę rozdzielczą na piętro? A może dać ten anemostat trochę bliżej i dać nawiew w garderobie, dzięki temu będzie dodatkowo wentylował sypialnię? Za bardzo nie mam jak wyprowadzić pionowo tej wyrzutni, może jeszcze spróbuję ją doprowadzić do komina od kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka stropowa do PE ma 9cm wysokości, na nią chiałbym jeszcze ze 2cm styro dać, razem 11cm. Styro pod wylewkę z podłogówką 8cm, wylewka z 7cm.

 

Czy zostawić takie "górki" i tylko ominąć je rurkami podłogówki (wylewka tam miałaby 4cm), czy np. zfrezować miejscowo 2cm betonu pod te skrzynki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się może nie znam ale ja bym trochę podkuł, tam gdzie u siebie zastosowałem górki z styropianu 2-4cm na posadzce (miksokret 6cm) pojawiły się pęknięcia do. 2mm (przy podłogówce mam pewne obawy i mam nadzieje że to tylko powierzchowne) to mimo zastosowania siatki fi 4mm. Mój kiero powiedział że od spodu płyta powinna być równa co by pracowała i się przesuwała

 

Z drugiej strony podkuwanie stropu też ryzykowne Ale jak masz narzędzia właściwie to tylko o czas chodzi.

Jestem pewien że każdy komu byś to zlecił zrobił by tak aby się nie zmęczyć i na pewno stropu by nie ruszał no może za kasę odpowiednią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad, o ile pamiętam, Ty miałeś liniowe to pocienienie jak pamiętam, tutaj byłoby punktowe. Dałbym również wokół skrzybki miękki (akustyczny) styro aby wylewka mogło go ścisnąć przy "pracy". Mogę wręcz dać dylatację na samej wylewce obwodowo (wokół "rzutu" skrzynki).

 

Opcję z frezowaniem, byłbym robił (jak i całą WM) samodzielnie. Z wypożyczalni za rogiem za max. dwie stówki mogę mieć sprzęt do tego.

 

Nie mam pewności jak to ugryźć (tzn. domyślam się że z frezowaniem byłoby OK, tylko roboty więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może skrzynkę i kanały 5 cm wysokości?

 

Odpada (m.in. dlatego że kanały PE75 już mam).

 

Co do skrzynki - myślałem aby te kanały upchnąć w kolanie DGP 15x5cm>spiro. Teoretycznie jakby ten koniec 15x5 nieco przemodelować to dwa by weszły (obliczeniowo), zostaje tylko i aż to jakoś uszczelnić :)

 

http://www.domwent.pl/public/assets/niestandardowee/kolanoredukcyjne.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...