Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Witam;

Również mam zamiar samodzielnie instalować przewody wentylacyjne.

Przewidziałem 12cm na posadzkę (styro+wlewka). Schody już wylane, drzwi balkonowe zamontowane.

Moje pytanie do bardziej doświadczonych: czy mogę użyć przewodów 75mm czy muszę zakładać 63. Obawiam się o pękanie wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;

Również mam zamiar samodzielnie instalować przewody wentylacyjne.

Przewidziałem 12cm na posadzkę (styro+wlewka). Schody już wylane, drzwi balkonowe zamontowane.

Moje pytanie do bardziej doświadczonych: czy mogę użyć przewodów 75mm czy muszę zakładać 63. Obawiam się o pękanie wylewki.

75/63 można stosować po jednym na nawiewie 63/52 trzeba po dwa, więc jest drożej. A dlaczego w stropie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek parter + poddasze, sufit podwieszany odpada. Pozostaje tylko prowadzenie w warstwie styropianu. Po założeniu przewodów 75/63 zostaje tylko 4-4,5cm wylewki, boje się że popęka.
Wylewki na styropianie daję 4 cm, Dlaczego ma pęknąć? Miał Pan taką rurę w rękach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 4cm wystarczy, to zastosuje rurki 75mm ułożone w styropianie 70mm, na to wylewka z miksokreta, podłogówka w miejscach prowadzenia rurek nie występuje. .

4 cm to za mało na krycie podłogówki, czyli rozumiem że będziesz miał część wylewki min 6cm z ogrzewaniem, a część 4cm bez? Rozumiem że bedą dylatacje pomiędzy tymi fragmentami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie czy tak narysowane kanały elastyczne są poprawnie rozmieszczone, kanały pe-flex fi 75mm, planuje też proste gwc rura kanalizacyjna poprowadzona w ziemi ze 40m... skrzynka rozprężna na poddaszu w garderobie. Rekuperator w piwnicy. Na parterze ogrzewanie podłogowe, na poddaszu grzejniki, w projekcie na poddaszu mam w posadzce 5cm styropianu i 4 cm szlichty. Jak dam 7cm styropianu i 4cm szlichty to czy nie będzie problemów z schowaniem kanałów w stropie? cała kubatura ok 300m3

 

-piwnica (wyciąg tylko w pralni)

https://lh5.googleusercontent.com/-WSZg4b3ZrlY/UyBPq_OQp_I/AAAAAAAAAC8/v4emsvTElzU/w963-h642-no/piwnica+rek.jpg

piwnica rek.jpg

-parter

https://lh6.googleusercontent.com/-zYyVXBA7jsY/UyBPsH_CmGI/AAAAAAAAADI/rGnhJiJwbcY/w963-h642-no/parter+rek.jpg

parter rek.jpg

-poddasze

https://lh4.googleusercontent.com/-woL-QpG46aI/UyBPsO-oKJI/AAAAAAAAADM/e_oQP04LzJo/w963-h642-no/poddasze+rek.jpg

poddasze rek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego po dwa kanały nawiewne - skoro są 75/63mm ? Dlaczego wywiew w garderobie? To zdecydowanie czyste i suche pomieszczenie. Czy pomieszczenie przy wejściu będzie ogrzewane? Jeżeli nie ( wiatrołap) to raczej nic lub nawiew.

Sumaryczny przekrój nawiewu - dobierany jest do centrali... należy od tego zaczynać.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to czyli można o jeden kanał poodejmować :) Wiatrołap będzie ogrzewany. Myślałem nad rekuperatorem ZEHNDER AERIS 350 ComfoAir LUXE VV, albo Nikol 320. A co proponujesz w garderobie? nawiew czy nic nie robić? Ilość kanałów nawiewnych musi równać się z ilością kanałów wywiewnych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to czyli można o jeden kanał poodejmować :) Wiatrołap będzie ogrzewany. Myślałem nad rekuperatorem ZEHNDER AERIS 350 ComfoAir LUXE VV, albo Nikol 320. A co proponujesz w garderobie? nawiew czy nic nie robić? Ilość kanałów nawiewnych musi równać się z ilością kanałów wywiewnych?
Centrale wybrane na jakiej podstawie ? Widział jej Pan, słuchał? czy tylko reklama?

W przypadku kanałów PE ( jednakowe średnice - ilość nawiewów powinna być równa lub mniejsza od wywiewów. A ponieważ pomieszczeń mokrych jest mniej - to na wywiewie robi się po dwa czy nawet czasem 3 . kanały PE je storkair.jpg - tu zehnder i j.e.storkair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrale wybrane na jakiej podstawie ? Widział jej Pan, słuchał? czy tylko reklama?

W przypadku kanałów PE ( jednakowe średnice - ilość nawiewów powinna być równa lub mniejsza od wywiewów. A ponieważ pomieszczeń mokrych jest mniej - to na wywiewie robi się po dwa czy nawet czasem 3 . [ATTACH=CONFIG]247915[/ATTACH] - tu zehnder i j.e.storkair

 

3 instalatorów polecało mi te rek. do mojego domu, polecali tez mitsubishi lossnay, każdy instalator inne kanały polecał ;/ a że chcą po 20 tyś to wolę samemu zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...