Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie:

 

20000zł brutto faktura

 

7500zł dofinansowanie nfoś

 

ja płące 12500zł + koszt obsługi kredytu BOŚ przez 2-3 miesiące.Nie widze tutaj drożej tylko taniej.

 

Proszę-pomozcie sie zdecydowac,nie gadajmy o finansach:/

 

To coś jak podnoszenie cen w sklepach - by zrobić przecenę

Można wiedzieć - co jest na tej FV - bo Pana ktoś w balona chce zrobić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etap W1: Rozprowadzenie w budynku instalacji wentylacyjnej 14.932,79 brutto spiro+r-vent flex

 

15 poodejsc pod anemostaty plus czerpnia i wyrzutnia

 

Etap W2: MontaŜ rekuperatora oraz uruchomienie i regulacja systemu 6.073,71 brutto

 

Sterownik 1 IB -TRON 3100FAN-BL- 230 V (programowalny)

 

Aeris 350V standard

 

Zaniepokoiliście mnie.Myśłałem, że takie właśnie są ceny na rynku.Z resztą nigdzie taniej niz te 18000zł brutto nieznalazłem oferty.

 

Jesli macie namiary na firmy/osoby co zrobia to taniej to chętnie skorzystam-zapraszam do Tarnowa

.Sam tego nie zrobie gdyz brakuje mi wiedzy,umiejetnosci i czasu.

Edytowane przez JejoX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etap W1: Rozprowadzenie w budynku instalacji wentylacyjnej 14.932,79 brutto spiro+r-vent flex

 

15 poodejsc pod anemostaty plus czerpnia i wyrzutnia

 

Etap W2: MontaŜ rekuperatora oraz uruchomienie i regulacja systemu 6.073,71 brutto

 

Sterownik 1 IB -TRON 3100FAN-BL- 230 V (programowalny)

 

Aeris 350V standard

 

Zaniepokoiliście mnie.Myśłałem, że takie właśnie są ceny na rynku.Z resztą nigdzie taniej niz te 18000zł brutto nieznalazłem oferty.

 

Jesli macie namiary na firmy/osoby co zrobia to taniej to chętnie skorzystam-zapraszam do Tarnowa

.Sam tego nie zrobie gdyz brakuje mi wiedzy,umiejetnosci i czasu.

 

Nie, nie ma taniej na rynku. Ceny są OK.

Po prostu musisz wiedzieć, że rozprowadzenie rur wentylacyjnych w domku (szczególnie tych opartych na skrzynkach i rurach PE) jest dziecinnie proste i wszyscy tu na forum się dziwią, dlaczego to musi tyle kosztować.

Ja też mam w planach samodzielną robotę.

 

Co do systemu - pewnie jedno i drugie rozwiązanie będzie dobre. Fajne są plastikowe skrzynki w R-vencie , ale jak nie ty montujesz, to cie to średnio dotyczy. Niby stalowe skrzynki PE-FLEX są mniej wytrzymałe - niby to nierdzewka, ale zalana w posadzce, itp... ale tego tu na forum nikt nie będzie w stanie jednoznacznie potwierdzić, bo to wszystko za krótko na rynku jest. Jeden i drugi system jest cichy, jak się go dobrze zaprojektuje.

Jeżeli wykonawcy wydają Ci się równie rzetelni, słowni, równie mili i nie masz problemu z dogadaniem się z żadnym z nich, i opinie są równie dobre... to ja bym wybrał tańszą opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie TB, jak się Pan nie zna to proszę bzdur nie pisać - u mnie i każdego ze znajomych instalatorów jeśli wycena wentylacji wynosi np. 16 000zł z VAT, to jeśli robi się bez dotacji kosztuje też 16 000z VAT, a jeśli z dotacją to: 16 000zł - 7500zł + ok. 2100zł (koszty bankowe i PIT) wychodzi 10 600zł. Jakby nie było, wychodzi 5400zł taniej.

Wszyscy moi klienci (oczywiście tylko z małopolski, gdzie są dotację) robią z dotacją, bo trzeba być osiołkiem żeby z tego nie skorzystać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ma taniej na rynku. Ceny są OK.

Po prostu musisz wiedzieć, że rozprowadzenie rur wentylacyjnych w domku (szczególnie tych opartych na skrzynkach i rurach PE) jest dziecinnie proste i wszyscy tu na forum się dziwią, dlaczego to musi tyle kosztować.

Ja też mam w planach samodzielną robotę.

 

Co do systemu - pewnie jedno i drugie rozwiązanie będzie dobre. Fajne są plastikowe skrzynki w R-vencie , ale jak nie ty montujesz, to cie to średnio dotyczy. Niby stalowe skrzynki PE-FLEX są mniej wytrzymałe - niby to nierdzewka, ale zalana w posadzce, itp... ale tego tu na forum nikt nie będzie w stanie jednoznacznie potwierdzić, bo to wszystko za krótko na rynku jest. Jeden i drugi system jest cichy, jak się go dobrze zaprojektuje.

Jeżeli wykonawcy wydają Ci się równie rzetelni, słowni, równie mili i nie masz problemu z dogadaniem się z żadnym z nich, i opinie są równie dobre... to ja bym wybrał tańszą opcję.

 

Dziękuje za odpowiedź-uspokoiłem się .

 

Jak zrobię to samodzielenie lub nawet z pomocą jakiegoś domorosłego fachowca to o zadnej gwarancji nie moze byc mowy.Rowniez przy wyregulowaniu rekuperatora firma wykonujaca sam przylacz rekuperatora pewnie umyje rece od gwarancji na samo urzadzenie.Nie wiem jak to wyglada w praktyce-niech sie wypowie ktos kto układał sam rury i potem wezwał fachowcow do instalacji i regulacji reku.

 

Co do kosztów:trudno mi policzyc ile bym zaoszczedzil na robociznie bo nie wiem jaka czesc z tych 14000zł brutto kosztow instalacji stanowią materiały.Jesli mialbym zaoszczedzic 3000zł i nie miec gwarancji i robic to w swoim widzimsiie to ja wole doplacic.Wydaje m isie ze to wszystko musi byc odpowiednio policzone,zmierzone,dopasowane a ja takiej wiedzy i umiejetnosci nie posiadam.

 

P.S Co nie znaczy ze nie chce doedukowac sie w temacie.Jest jakis poradnik,encyklopedia,instruktaz jak układac system oparty na puszkach lub tych rurach pe-flex ?

Edytowane przez JejoX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź-uspokoiłem się .

 

Jak zrobię to samodzielenie lub nawet z pomocą jakiegoś domorosłego fachowca to o zadnej gwarancji nie moze byc mowy.Rowniez przy wyregulowaniu rekuperatora firma wykonujaca sam przylacz rekuperatora pewnie umyje rece od gwarancji na samo urzadzenie.Nie wiem jak to wyglada w praktyce-niech sie wypowie ktos kto układał sam rury i potem wezwał fachowcow do instalacji i regulacji reku.

 

Co do kosztów:trudno mi policzyc ile bym zaoszczedzil na robociznie bo nie wiem jaka czesc z tych 14000zł brutto kosztow instalacji stanowią materiały.Jesli mialbym zaoszczedzic 3000zł i nie miec gwarancji i robic to w swoim widzimsiie to ja wole doplacic.Wydaje m isie ze to wszystko musi byc odpowiednio policzone,zmierzone,dopasowane a ja takiej wiedzy i umiejetnosci nie posiadam.

 

P.S Co nie znaczy ze nie chce doedukowac sie w temacie.Jest jakis poradnik,encyklopedia,instruktaz jak układac system oparty na puszkach lub tych rurach pe-flex ?

 

Cześć,

 

Jak to już wielokrotnie na tym forum było omawiane - systemu na skrzynkach rozprężnych się nie reguluje. Jego projekt zakłada odpowiednie wydatki dla poszczególnych pomieszczeń i tyle. Kręcenie anemostatami przy takich małych wydatkach, jak w domku, niewiele daje (tak twierdzi doświadczony kolega TB, ja to potwierdzę, jak sam się pobawię systemem w swoim domu).

Sprawa wygląda nieco inaczej przy spiro...

Rekuperatora raczej się nie reguluje. Można go programować, ale to zabawa ze sterownikiem samego urządzenia i instrukcją obsługi w ręku.

Jak urządzenie się popsuje, to zgłaszasz się do sprzedawcy urządzenia. Zła praca reku (uszkodzenie wentylatorów lub elektroniki) nie jest zależna od instalacji. Co innego, jak instalacja źle działa, bo np źle jest zaprojektowana. Ale wtedy duży problem masz tak samo ty (jako monter), jak i firma, która zakładała instalację komercyjnie.

 

Co do oszczędności - tak, z moich kalkulacji wychodzi, że można zaoszczędzić 3000 - 5000 zł. Jeśli system ma np. dodatkowo GWC (który robisz sam), to oszczędności są większe.

 

Generalnie ludzie decydują się na samodzielny montaż WM, bo wygląda to na dość łatwą sprawę, do zepsucia jest tylko reku - urządzenie mechaniczne, jak każde inne (ma gwarancję) no i jeszcze (najważniejsze) - naczytali się samouczków i wiedzą, jak się projektuje taką instalację, aby działała bez problemów. Ja do takich właśnie należę i po prostu żal mi wydać ekstra parę tysięcy. Podczas budowy można je spokojnie przeznaczyć na coś innego.

Do działania motywuje mnie jeszcze jedno popularne przysłowie na forum: nie święci garnki lepią !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba było na te tematy ale jakoś nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi więc pozwolę sobie zapytać:

 

Jest jakaś dobra alternatywa dla skrzynek rozprężnych dla jednego kanału PE-FLEX? Chodzi o połączenie bezpośrednio z anemostatem - może jakaś redukcja? Kolano z redukcją?

 

I drugie pytanie - czy anemostat fi100 będzie ok dla 2-ch lub 3-ch kanałów PE-FLEX? Czyli skrzynka rozprężna 2x75 -> 1x100. Chodzi o to czy średnica 100mm anemostatu nie będzie zbyt małą dla 2-ch a tym bardziej dla 3-ch kanałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba było na te tematy ale jakoś nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi więc pozwolę sobie zapytać:

 

Jest jakaś dobra alternatywa dla skrzynek rozprężnych dla jednego kanału PE-FLEX? Chodzi o połączenie bezpośrednio z anemostatem - może jakaś redukcja? Kolano z redukcją?

 

I drugie pytanie - czy anemostat fi100 będzie ok dla 2-ch lub 3-ch kanałów PE-FLEX? Czyli skrzynka rozprężna 2x75 -> 1x100. Chodzi o to czy średnica 100mm anemostatu nie będzie zbyt małą dla 2-ch a tym bardziej dla 3-ch kanałów?

http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=12465&view=findpost&p=122401
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kombinować z jakimś klejeniem rur PE do anemostatu, fabryczne połączenie nie jest przecież drogie, za to montuje się szybko, nie szumi i ma gwarantowaną szczelność.

Jeśli masz problemy z dobraniem systemu, to zwróć się do kogoś, kto to projektuje i sprzedaje, np. do mnie lub innego autoryzowanego instalatora danego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kombinować z jakimś klejeniem rur PE do anemostatu, fabryczne połączenie nie jest przecież drogie, za to montuje się szybko, nie szumi i ma gwarantowaną szczelność.

Jeśli masz problemy z dobraniem systemu, to zwróć się do kogoś, kto to projektuje i sprzedaje, np. do mnie lub innego autoryzowanego instalatora danego systemu.

 

U mnie jest 20 kanałów. 6 jest podwójnych i tutaj skrzynki kupiłem. Mam już zamówione wszystko poza 14 sztukami skrzynek rozprężnych 1-1 czyli jeden kanał 75 - jeden anemostat. Za całość zapłaciłem 2600. Oczywiście poza reku. Skrzynka 1-1 kosztuje min 70-80 zł jak dla mnie. Daje to kolejny 1000 zł więc jakieś 35% dodatkowo. A to już nie jest mało. Stąd moje pytanie.

 

Nie chodzi mi też o kombinowanie. Pytałem czy jest jakaś alternatywa dla skrzynek ale o taki produkt który faktycznie do tego jest przeznaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie:

 

20000zł brutto faktura

 

7500zł dofinansowanie nfoś

 

ja płące 12500zł + koszt obsługi kredytu BOŚ przez 2-3 miesiące.Nie widze tutaj drożej tylko taniej.

 

Proszę-pomozcie sie zdecydowac,nie gadajmy o finansach:/

 

 

Plus podatek dochodowy 18-30% plus odsetki kredytu i "zdefiniowana" firma wykonawcza która musi wystawić FV więc dodatkowe 8% do ceny

Ja zrezygnowałem mimo potencjalnego dofinansowania 10tys zł taniej wyszło na własna rękę bez kredytów, odsetek i opłat o terminach nie wspominając, bo na pozytywne rozpatrzenie wniosku też można czekać miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety oba rodzaje kanałów ( te czarne i szare ) są sprzedawane jako wentylacyjne - tylko te szare jako antybakteryjne a czarne nie!

Natomiast u producenta, te czarne są określone jako osłonowe do kabli. Świadczy też o tym, żyłka- pilot w rurze czarnej (wewnątrz) do przewlekania kabli.

Natomiast białych kanałów nie mają poza zdjęciem. Związki srebra są szare.

 

A kto jest producentem kanałów sprzedawanych przez ALNORa? Właśnie je dostałem przesyłką ale jest jak TB mówi - czarne w środku, żyłka i zapach niezbyt. Dziwna trochę sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto jest producentem kanałów sprzedawanych przez ALNORa? Właśnie je dostałem przesyłką ale jest jak TB mówi - czarne w środku, żyłka i zapach niezbyt. Dziwna trochę sprawa.

 

Jeden z największych producentów kanałów do wentylacji w Europie - Brink, także posiada kanały PE w środku czarne :-)

I są do wentylacji, a nie osłonowe, jak ktoś napisał..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PB302651.JPG

Ja się tylko pytam, nie twierdzę że są osłonowe. Tylko mnie zdziwiła ta żyłka w środku i zapach. Miał ktoś doświadczenie z kanałami od ALNORa? Jest się czym przejmować czy nie? Firma porządna więc zdziwiłbym się gdyby te kanały były jakieś lewe ale wątpliwość jest :(
Te czarne z żyłką to kanały osłonowe - atest alnora jest na kanały wentylacyjne !!! Mają one szary środek alnor.jpg nie maja żyłki i są w foliowym worku .

Alnor sprzedaje kanały produkcji czeskiej - należy uważa, bo te osłonowe ( z żyłką ) są również nazywane wentylacyjnymi, tylko bez warstwy atybakteryjnej !!!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...