Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Nie znam się na przepisach, ale nie widzę powodu, aby przewody nie mogłby biec pod samym sufitem. Chyba ze mowa o przewodach sztywnych bez izolacji akustycznej, może ta szpara jest na tą izolację przewidziana. Ale 20cm to i tak za dużo, wystarczy kilka cm.

 

pewnie instalator zostawił 20 cm żeby łatwo i wygodnie zamontować sufit podwieszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Skoro kanały elastyczne są palne, to rozumieć należy, że instalacje wykonywane przy ich użyciu nie spełniają wymagań par. 267 ust. 1 rozp. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który mówi, że: "... Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych ..."

Czy zatem dopuszczone są do użytkowania w budownictwie (jednorodzinnym, użytkowym)?

Podany wyżej przypis to jedyny argument mojego kierownika budowy przeciw plastikom.

Pytanie to padło już gdzieś na początku tego wątku, ale nie doczytałem odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy lepiej zastosować elastyczne połączenie

pomiędzy anemostatem a skrzynką rozprężna (mam przejscie przez strop teriva)

czy zamówić skrzynki z dłuższym króćcem i montować bezpośrednio anemostat.

Cała instalacja jest na flexach.

 

z gory dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Skoro kanały elastyczne są palne, to rozumieć należy, że instalacje wykonywane przy ich użyciu nie spełniają wymagań par. 267 ust. 1 rozp. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który mówi, że: "... Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych ..."

Czy zatem dopuszczone są do użytkowania w budownictwie (jednorodzinnym, użytkowym)?

Podany wyżej przypis to jedyny argument mojego kierownika budowy przeciw plastikom.

Pytanie to padło już gdzieś na początku tego wątku, ale nie doczytałem odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Przecież ten przepis dotyczy kilku stref pożarowych, a nie w jednej strefie! Piony w bloku nie mogą być palne a nie w domu jednorodzinnym. Zehnder JEStorkair BRINK... wszyscy robią na PE.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jako kanały od czerpni do rekuperatora można stosować kanały izolowane perforowane w środku - czyli z perforacją tej warstwy izolującej między kanałem a wełną. Czy ta wełna nie będzie się jakoś krusząc dostawać do kanałów?

 

Mam takie kanały i mógłbym ich użyć tylko nie wiem czy się tym przejmować czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jako kanały od czerpni do rekuperatora można stosować kanały izolowane perforowane w środku - czyli z perforacją tej warstwy izolującej między kanałem a wełną. Czy ta wełna nie będzie się jakoś krusząc dostawać do kanałów?

 

Mam takie kanały i mógłbym ich użyć tylko nie wiem czy się tym przejmować czy nie.

Można. Przecież to kanały do tego przeznaczone. W kanale panuje wyższe ciśnienie, z natury rzeczy więc wełny nie zassie nawet jakby otwory były większe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Przecież to kanały do tego przeznaczone. W kanale panuje wyższe ciśnienie, z natury rzeczy więc wełny nie zassie nawet jakby otwory były większe.
Rozumie ktoś coś z tego? Czerpnia - reku. Wentylator jest w reku a w kanale od czerpni który jest przed nim panuje wyższe ciśnienie? Czary mary. Logika by Brzęczkowski. :) I uparcie próbuje doradzać innym. Ucz się misiu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

U siebie zastosowalem takie przewody na wywiewach (skrzynka rozdzielcza-reku i reku-wyrzutnia), oraz na odcinku nawiewu czerpnia-rekuperator.

Na wywiewach wiadomo, nie ewentualne pylki nie stanowią problemu, na nawiewie od czerpni wylapie je filtr rekuperatora.

 

Odcinek nawiewu rekuperator-skrzynka rozdzielcza wykonałem z przewodu miękkiego, izolowanego, z dodatkową warstwą folii między perforowaną scianką kanału, a wełną.

W przeciwieństwie do kanału bez tej warstwy, nie bylo w nim widać pyłu z wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładne ten i to z tego nawet sklepu.

na wywiewy i na odcinek DGP, który ma mu siebie dałem:

http://domwent.pl/pl/p/Przewod-izolowany-TERMOFLEX-200-10m-250C-DOSPEL/1639

 

ten drugi nie ma folii, ale ma trochę bardziej wytrzymałą warstwę zewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten przepis dotyczy kilku stref pożarowych, a nie w jednej strefie! Piony w bloku nie mogą być palne a nie w domu jednorodzinnym. Zehnder JEStorkair BRINK... wszyscy robią na PE.

 

A to ciekawe. Czyli przepis który mówi, że: "... Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych ..." dotyczy tylko budynków z więcej niż jedna strefa pożarowa, tak?

U mnie jest dom jednorodzinny z lokalem użytkowym (zajmuje do 30% powierzchni użytkowej).

Projekt nie był opiniowany przez rzeczoznawcę d/s p.poż bo tego nie wymagał, stąd nie będzie podlegał odbiorowi przez straż pożarną.

Karta p.poż dotyczy ogólnych warunków p.poż dla budynku wynikających z klasyfikacji budynku ZL , wymagań do przegród budowlanych oraz zabezpieczenia wody do celów zewnętrznego gaszenia pożaru.

Czyli reasumując, mój kierownik budowy się myli i niepotrzebnie domaga się kanałów blaszanych w lokalu użytkowym?

Dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe. Czyli przepis który mówi, że: "... Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych ..." dotyczy tylko budynków z więcej niż jedna strefa pożarowa, tak?

U mnie jest dom jednorodzinny z lokalem użytkowym (zajmuje do 30% powierzchni użytkowej).

Projekt nie był opiniowany przez rzeczoznawcę d/s p.poż bo tego nie wymagał, stąd nie będzie podlegał odbiorowi przez straż pożarną.

Karta p.poż dotyczy ogólnych warunków p.poż dla budynku wynikających z klasyfikacji budynku ZL , wymagań do przegród budowlanych oraz zabezpieczenia wody do celów zewnętrznego gaszenia pożaru.

Czyli reasumując, mój kierownik budowy się myli i niepotrzebnie domaga się kanałów blaszanych w lokalu użytkowym?

Dobrze rozumuję?

 

Przepisy dotyczą przejścia między strefami, Przepisy u nas są unijne, Pan zobaczy, że u Zehndera Brinka ...nie ma kanałów z brachy.

Poza tym, Usługi i dom powinny mieć oddzielną wentylację , Nie, że takie są przepisy, a że tak będzie dla Pana taniej i bardziej komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...