Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Taktowanie kotła kondensacyjnego - jak z tym walczyć?


mamamatinka

Recommended Posts

Do pieca podłączonych jest 12 pętli - powierzchnia domu to 130m2.

 

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi - teraz zwróciłem uwagę, że na 99% piec w d2 dobija max do 43*C ponieważ P55 jest domyślnie ustawione właśnie na 43*C - nie zwróciłem kompletnie wcześniej na to uwagi. P55 to Temperatura zabezpieczenia głównego wymiennika - czy mogę testowo podnieść ten parametr do 60*C i nic się nie stanie?

 

EDIT: Spróbowałem i... zaskoczenie - P55 jest ustawione na 43*C i nie mogę go zwiększyć, mogę tylko zmniejszyć ten parametr - a instrukcja mówi, że zakres tego parametru to 0-150*C.

 

Co dalej? Bo to rzeczywiście mogłoby pomóc.

Edytowane przez Mouera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 252
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawia mnie jeszcze akurat temperatura 43*C. Nie wiem czy jest to uzależnione od temperatury zadanej 33*C i histerezy czy czasem nie będzie to zbieg okoliczności i temperatura jest taka sama jak nastawiona fabrycznie P55 zabezpieczenia głównego wymiennika.

 

akurat o histerezę 10 stopni, dlatego pisałem o P59

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytam i pomyślę, Tobie także radzę ściągnąć i poczytać. Możliwe że należy zwiększyć histerezę.

Spróbuj zmienić także czas gotowości d2 dla co P32 najpierw na 10 minut a następnie na 0 Obserwuj zachowanie kotła po obu zmianach tego czasu i napisz jaki to miało przebieg. Zawsze zmieniaj tylko jeden parametr i obserwuj zmiany ponieważ zmiana dwóch parametrów na raz nie pozwoli na miarodajną ocenę za co odpowiada każdy z nich.

 

W instrukcji obsługi na stronie Ferroli jest napisane że kocioł 24H ma moc od 4.9 do 26kW.

Co masz na myśli jeżeli pisałeś ze palnik schodzi do 2 a nawet do 1% wysterowania.

Jeśli masz gdzieś dojście to postaraj się o 2 elektroniczne mierniki temperatury tak aby zamontować je na rurach zasilania i powrotu z instalacji grzewczej. W ten sposób będziemy wiedzieć więcej i zdiagnozować czy czasem winowajcą nie jest duża moc minimalna.

 

Napisz jak masz ustawioną krzywą grzewczą tj. temperatury chyba początkowe i końcowe oraz przesunięcie i jej numer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem gotowości d2 (czyli parametr P32) już kombinowałem - przy ustawieniu na 0 symbol d2 na ekranie pieca w ogóle się nie pojawia, ale wtedy piec odpala i gasi palnik z częstotliwością mniejszą niż 1 minuta, za każdym razem dogrzewając do 43 stopni. Regulując P32 od 1 do 10 minut nic się nie zmienia w zachowaniu pieca oprócz odstępu między odpaleniem płomienia, odpowiednio 1 min, 2 min, itd.

 

Co do drugiego pytania - piec odpalając grzanie CO zaczyna zazwyczaj tak od ok 35% modulacji (tak to jest nazwane na sterowniku) i z biegiem czasu ta modulacja się obniża, osiągając finalnie 1% po kilku godzinach i tak na tym 1% piec grzeje do wyłączenia przez sterownik (po osiągnieciu zadanej temp. pomieszczenia 22*C)

 

Krzywa grzewcza dla pieca jest ustawiona domyślnie, czyli z instrukcji rys. 14 (krzywa nr1, offset 30)

 

I jeszcze info co do temperatur zasilania i powrotu - posiadam kamerę termowizyjną, i zrobiłem pomiary jak było chłodniej, jak na zasilaniu szło do rury 35 stopni, to powrót miał ok 30 stopni.

 

Wczoraj sprawdzałem i jak za zasilaniu było około 33 to powrót miał 29.

 

Powtórzę pomiar dziś jak piec odpali.

 

Edit - można tu normalnie dodawać zdjęcia, po próbowałem i się nie dodają?

Edytowane przez Mouera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób pomiar gdy kocioł taktuje czyli wchodzi w ten tryb gotowości d2 i nie może wystartować na dłużej.

Interesuje mnie co się wtedy dzieje na zasilaniu i powrocie, czy tam występują jakieś skoki temperatury.

Podczas normalnej pracy jak i tej nienormalnej z d2 najlepiej jakby pomiar obejmował czas od startu gdy palnik ma te 35% i gdy zmniejsza wysterowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś że kocioł na ogrzewanie pracuje w nocy . Sprawdź też czy jeśli ustawisz na programatorze ogrzewanie tylko w nocy i w dzień w np. godzinach nieobecności użytkowników a cwu tylko w dzień gdy użytkownicy są to czy kocioł po ogrzaniu cwu i odczekaniu powiedzmy godziny do pracy na cele co będzie pracował normalnie.

Chodzi mi o zwiększenie okresu pomiędzy pracą kotła na cele cwu i oc poprzez programator.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się chłodniej - testuje. Na razie mogę tylko potwierdzić, że kocioł odpala prawidłowo, jeśli wyłączy się nad ranem i startuje ponownie przykładowo o 00:00 - czyli ma całodzienną przerwę - wtedy jest OK.

 

Miałem okazję sprawdzić też późnym wieczorem, co się stanie jak wystartuje po całodziennym braku grzania CO i po 40 min będzie miał przerwę, bo zacznie grzać CWU - w takim przypadku wrócił prawidłowo do grzania.

 

Będę dalej testował - moc grzania CO ma ograniczoną teraz do 20% - sprawdzałem, że trzyma się tego ograniczenia i bez problemu utrzymuje zadaną przez krzywą temp podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nic się nie zmieniło, tzn. kocioł grzał cała noc, wyłączył się ok 8:00, a że mróz, to włączył się teraz i chu... - znowu d2 zamiast grzać ciągle, a temperaturę czynnika pokazuje 26 stopni, kiedy wg krzywej powinien utrzymywać na poziomie ok 33 stopni. Gdzie tu sens i logika??? Już nie mam siły sterczeć nad tym - zgłosiłem się do Ferroli bo już mnie szlag trafia.

 

To wygląda jakby w dzień był jakiś problem - nawet podejrzewałem że ustawienia tygodniówki sterownika mogły mieć wpływ, więc zmieniłem je tak, aby obejmowały grzanie CO 24h/dobę - chociaż piec jest ustawiony w trybie grzania, a nie tygodniówki, więc to raczej nie to...

 

EDIT - piec był cały czas w trybie d2, więc zmieniłem ustawienie z krzywej na stałą temperaturę i ustawiłem testowo 40 stopni (krzywa wg obecnej temp na zewnątrz ustawia 33 stopnie). Piec zaczął grzać! Więc chyba tu jest gdzieś problem...

Edytowane przez Mouera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
Chciałbym bardzo podziękować użytkownikowi BrodowskiG - zmieniłem już jakiś czas temu parametr P59 (podniosłem o 10) i piec zaczął normalnie grzać. Przestał występować problem taktowania w trybie CO zaraz po podgrzaniu CWU - piec także teraz bez problemu grzeje długi czas po zejściu modulacji do 1% (nie występuje taktowanie) i wyłącza się dopiero po osiągnięciu zadanej temp. na sterowniku pokojowym - teraz to działa jak powinno!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Witam, odświeżam troche temat. Mam u siebie taki oto problem.kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny ferroli BLUEHELIX ALPHA 24C.

Jak go ustawić aby nie wchodził w tryb D2? Na sterowniku salus mam ustawione 22 stopnie na piecu 45. Kocioł nie może dobić do zadanej temperatury 22, jak się włączy to dobija do 50stopni i się wyłącza i tak cały czas. Dodam jeszcze że niezależnie jaką dam temperature na piecu czy to 38 czy to 40 czy 45 to kocioł za każdym razem przebija o te 5 stopni i wchodzi w d2.

Czytam tutaj w tym poście żeby zmienić parametr P59 ale według mojej instrukcji mojego kotła pod tym parametrem nic nie ma P59 Nie wprowadzono -- --. .. Proszę o pomoc

Edytowane przez wagery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...