Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

nie, nie wszystkie są podawane

 

Tu masz odpowiedź: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2737083.html#13259441

 

A byłoby dużym kłopotem sprawdzenie które temperatury są podawane? Chcę ten cały bajzel u siebie monitorować, i nie wiem gdzie pchać tulejki pomiarowe (do umieszczenia w nich termometrów 1wire).

 

Dzięki za linka z elektrody.

 

 

@TycjanJ, kocioł kupowałem na włąsną rękę (w sklepie internetowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Panowie, mam pilne pytanko, jak długo Victrix 12:

- nagrzewa (od zimnej) zasobnik

- dogrzewa (od "letniej", tj. po ostygnięciu poniżej progu) zasobnik

 

napiszcie jaki zasobnik (pojemość) i ew. jaki parametr P0 (histereza)

 

Muszę ekspresowo skołować pompę do wymieszania wody (CWU) w 2 zasobnikach (160 i 140L). Na tyle szybką, aby grzanie zasobnika nie zakończyło się szybciej jak mieszanie zasobników (w drugą stronę luz, pompę mogę "taktować" własnym sterownikiem, tyle że mocniejsza=droższa).

 

BTW, czy zwykła pompa do CO (korpus żeliwny) do tego celu, może zniszczyć jakoś zasobnik. Drobie jak cholera szybkie pompy do CWU (nierdzewka lub brąz)?

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem sobie podłączyć centrale Auratona żeby podzielić grzanie w domu na strefy, ale... przy jednoczesnym zachowaniu sterownika CarV2. Czy jest taka możliwość? Ktoś już coś takiego ma u siebie?

Mam do tej pory podłączony sterownik CarV2 i jeden mi nie wystarcza. Chciałbym to zrobić w ten sposób, żę centrala Auratona steruje temp. wszystkich pomieszczeń i załącza kocioł a sterownik CarV2 jest po prostu rozszerzeniem opcji kotła( ustawianie krzywej grzewczej, offsetu, godzin grzania C.W.U.) i do niego nie byłaby podłączona żadna pętla grzewcza.

Patrzyłem w instrukcję i widzę, że sterownik CarV2 ma być podłączony do zacisków 41,44 a inny sterownik może być podłączony do zacisków 40,41. Pytanie brzmi czy mogą być podłączone oba na raz i nic się nie stanie czy tylko na zasadzie albo jeden albo drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech mi ktoś podpowie gdzie podłącza się sondę zewnętrzną w zestawie kocioł Victrix, CARv2, pogodówka:

1) poprowadzić przewód z kotła do CARv2 i z kotła do sondy na zewnątrz

2) poprowadzić przewód z kotła do CARv2 i z CARv2 do sondy na zewnątrz?

 

W instrukcji obsługi kotła i CARv2 jest miejsce na podłączenie sondy. Mój hydraulik twierdzi, że kocioł przekaże informację do sterownika i to zadziała. Jutro mam tynki, a się właśnie obudziłem, że tego mi brakuje :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam, gdzie masz miejsce w CARv2 na podłączenie sondy???

 

http://www.tukado.pl/file/car_v2_instrukcja_lr.pdf

 

Ja nie znalazłem (ani w instrukcji ani "w realu")

 

Masz rację grzeniu666... a ja zgłupiałem - byłem pewny, że jest. Sorry za zamieszanie - chyba upał mi się udzielił.

Dzięki za szybką odpowiedź - wczoraj ułożyłem poprawnie te kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu mój Victrix12 uruchomiony...

 

żaden kłopot, podawane parametry:

temp. zewnętrzna

temp.zasilania CO (także CWU jeśli w danym momencie pracuje)

temp. CWU (czytane z sondy zasobnika)

i nic więcej standardowo nie pokazuje.

 

U mnie pokazuje dodatkowo temp powrotu CO oraz temp. wew (czujka z CAR).

 

Od soboty wygrzewam posadzki (dobra pora roku się trafiła). Kombinowałem jak to poustawiać aby bez odpinania sondy zew. to wykonać, ale praktycznie nic sensownego nie zdziałałem. Więc odpiąłem sondę od kotła, ustawiłem na CAR Menu > Code(1122) > AMB: OFF, program grzania On1: 00.00 Off1: 24:00, Autoadapracja OFF, i to o ile pamiętam wszystko, temp zasilania ustawiam dokładnie i na stałe prawym pokrętłem na CAR.

 

A tak wogóle, to wychodzi mi na to (sprawdzę to po tym wygrzewaniu), że można schować tego CARa gdzieś w kotłowni (jak komu estetycznie wadzi), ustawić AMB na OFF i po podłączeniu sondy, spróbować wycyzelować krzywą i offset aby grzać jak należy. Tylko, jak sądzę, wówczas autoadaptacja musi iść w odstawkę...

 

Narazie odpaliłem i wygrzewam połowę podłogówki: 11 pętli ca. 65m, i przepływy na rotametrach (rozdzielacze KAN) utrzymuję na poziomie ca. 1,2 (tyle mi pokazywały najmniej "żwawe" pętle, pozostałe równałem w dół, w sumie trochę dziwne bo długości pętli z "dobiegówkami" mieszczą się w +-5m). Mam obawy jak będzie gdy całość będzie załączona. Pompa kotłowa na 3 biegu i chyba (mam nadzieję) z wyłączonym bypassem (chyba fabrycznie jest wyłączony?).

 

Jeśli ktoś byłby ciekaw: mam zasobnik Imm. UBS 160, plus "przedzasobnik" Kospel 140, do wymieszania zasobników podpięta pompa Omnigena 25-40 (wiem wiem, to zła pompa jest). Uruchomiłem testowo grzanie CWU (kocioł grzeje zaso. UBS 160) na temp 45*, po 20 minutach temp. w zaso. wzrosła do 40* (z bodaj okolic 15*? tak pokazywał czujnik) i włączyłem pompę wymieszania zasobników (na 3 biegu). Temperatura z UBS nieco spadała (do 37*) i później już rosła do 45* (osiągnięte po ca. 50 min. od rozpoczęcie grzania CWU). Upuściłem jej tyle, aby sprawdzić rencami jaka ciepła poleci z kranu, a po około 12h temp. w zaso. spadła do 42*.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fajnie, masz podgląd na powrót. Ciekawe czy bierze odczyt z sondy obiegu pierwotnego? Innego cz. temp. na schemacie nie ma.

A jaki model i z jakiego roku produkcji masz kociołek?

 

z resztą, nie tylko u mnie nie pokazuje od zawsze....pierwsza strona tego tematu, post #7

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady&p=4993835&viewfull=1#post4993835

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie:

Mam kocioł VICTRIX 24 TT 1E dziś odpalony po raz pierwszy, do niego sonda zewnętrzna i CARv2... CAR jeszcze nie podpięty, sonda też odłączona... 100% podłogówka .

Serwisant sugerował mi nie podłączać sondy a zamiast tego prosty termostat wyłącz/załącz . Wg niego jest to bardziej ekonomiczne zużycie gazu niż przy sondzie. Zamiast tego termostatu myślałem żeby zostawić sam CARv2 i zostawić go w wersji manualnej. Nie mam wiedzy ani doświadczenia na temat sterowania, pytanie do znawców czy sonda jest obowiązkowa / warta montowania przy podłogówce czyli dużej bezwładności cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj serwisanta czy on też ma tak w domu jak tobie proponuje, jeśli tak, to ile oszczędza gazu w sezonie użytkując w ten sposób. Zapytaj go również, czy wie, że CAR też można ustawić w tryb zwykłego sterownika włącz/wyłącz.

Ręce opadają jak się słyszy takie głupoty, które wygadują niektórzy serwisanci. Wydałeś kupę kasy na sondę i CAR, a teraz niedouczony idiota proponuje żebyś schował to do szuflady i kupił następny zwykły sterownik. Zapytaj kiedy był na szkoleniu w IMMERGAS-ie. Sonda i sterownik mogą pracować bez siebie na wzajem , ale najwygodniej i najekonomiczniej dla użytkownika jest, jeśli współpracują ze sobą. Sonda ustala temp. zasilania układu w zależności od temp. panującej na zewnątrz.. Wiec jeśli nie podłączysz sondy, to masz do wyboru przestawianie ręczne w przypadku wahań temp. na zewnątrz, albo ustawienie na stałe maksymalnej projektowej temp. dla twojej instalacji, ale to już nie ma nic wspólnego z ekonomicznym zużyciem gazu.

Polecam przeczytanie instrukcji kotła, instrukcji CAR i w między czasie poczytaj sobie ten temat, to wiele się dowiesz i będziesz mógł swą wiedzę przekazać serwisantowi, gdy przyjdzie za rok zrobić pierwszy przegląd. Nic nie szkodzi, że masz trochę inny model kotła niż opisany w tym temacie. To jest prawie ten sam kocioł.

W tym temacie znajdziesz również plik pomocny w doborze krzywej grzewczej.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie stoję przed wyborem kotła, moje dwa typy to victrix x24 lub victrixx12, + pogodówka+zasobnik cwu100l. Mieszkanie 90 m2 w domu(parter), dwie ściany zewnętrzne 40 cm, jeszcze nie ocieplone(przyszły rok) podpiwniczone +5cm styropianu, sufit podwieszony + 10cm wełny, piętro ogrzewane(osobne mieszkanie),wszędzie kaloryfery, okna drewniane szyby podwójne, wentylacja grawitacyjna, najdalszy punkt cieplej wody ok 9m od kotła. Moje pytanie, czy 12kW uciągnie co i cwu dla 4 osób? Instalatorzy maja podzielone zdania, co jeszcze ewentualnie dołożyć do tego zestawu? Z góry dziękuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj był Pan instalator i powiedział że Victrix x12 powinien wystarczyć, ale znalazł dość poważny problem z kominem, mianowicie wylot mojego ciągu kominowego znajduje się obok dwóch kominów węglowych, i że wkład koncentryczny odpada ponieważ może mi zasysać dym i zanieczyszczenia do kotła. Zaproponował żeby zastosować zwykły wkład a zasys powietrza do kotła wypuścić w ścianie bocznej budynku. Wpłynie to jakoś na sprawność i prace kotła? Jak przewymiarować kaloryfery? o ile %? Odradził mi również montaż pogodówki,ponieważ nadaje się głównie do ogrzewania podłogowego. Edytowane przez gwizdek87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie serwisant był w tamtym roku i zwróciłem mu uwagę na tukanie tego kotła (strzelanie) powiedział że to prawdopodobnie obudowa, coś tam dokręcił ale strzela nadal, o tyle ile grzeje wodę to nie jest to długo to przy grzaniu domu jest mega wkurzające i w tym roku chciałbym doprowadzić sprawę do końca bo mam tego dosyć. Zadzwonię pewnie na infolinię i niech przysyłają kogo chcą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

planuję zakup i instalację Victrixa X24 2l ale pojawiła mi się jedna wątpliwość dotycząca działania zaworu by-pass.

Czy jego regulacja to tylko opcja włącz / wyłącz, czy raczej płynna, zależna od ciśnienia?

 

Chodzi o to, że patrząc na wykresy działania pompy przy załączonym by-passie nie będzie ona w stanie podnieść mi wody na wymaganą wysokość.

A że posiadam tylko grzejniki ścienne z termostatami to zdaje się, że taki by-pass jest wymagany.

Instrukcja jasno nie odpowiada na moje pytanie.

Proszę o pilną pomoc, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@open11, chyba mylnie interpretujesz parametr "wysokość podnoszenia" pomp (fakt, jest podstępnie nazwany). Nie sądzę aby był kłopot (skoro pompa kotłowa tłoczy wielokrotnie większe ilości wody przy podłogówkach), nawet z włączonym bypassem (u Ciebie raczej konieczne, o ile pamiętam reguluje się go płynnie, a fabrycznie jest wyłączony).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...