Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temperatura podłogi, kiedy śpię, czy kiedy jestem w pracy jakoś mnie "nie grzeje".

 

Pierwszy start grzania mam o 4nad ranem, więc o 6, kiedy wstaje podłoga przyjemnie promieniuje, drugi okres grzania rozpoczyna się o 14, więc, kiedy wracam po 16 jest podobnie komfortowo (o ile sie włączy, bo póki co zyski słoneczne i gotowanie załatwiają sprawę). Przy takiej pogodzie, jak dziś kocioł pracuje nie dłuzej, niż 2-3h na dobę.

 

W moim poprzednim popracowałaby może z 5-7h

Poczytaj sobie ten watek - z doswiadczen uzytkowniko wynika, ze takie okresowe grzanie zuzywa wiecej gazu, niz jednostajne, ale slabiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zrozum, jak mogę grzać jednostajnie, skoro kocioł pracujący przy aktualnych temperaturach blisko minimalnej mocy, po dwóch godzinach pracy doprowadza temperaturę do wymaganej i ona przez następne 10 godzin nie spada, tak aby kocioł mógł się załączyć ?

Miałbym te 2h podzielić na 8 piętnastominutowych okresów ? To już jest taktowanie - jeszcze bardziej niekorzystne

 

Poza tym, kiedy jest faktycznie zimno za oknem, bardziej komfortowo jest , kiedy wymuszam grzanie i mam je w tych godzinach, w których chcę.

 

 

A czy ci, co tak piszą, to wliczaję do kosztów te 100W, które pobiera kocioł ?

Czy tylko m3 liczą ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie ten watek - z doswiadczen uzytkowniko wynika, ze takie okresowe grzanie zuzywa wiecej gazu, niz jednostajne, ale slabiej.

Porównaj to do jazdy samochodem, która jest oszczędniejsza:

1. cały czas jadę 140km/h

2. czasem jadę 140km/h, ale część odcinków przejeżdżam z prędkością 100km/h.

 

Z innej beczki, wie ktoś może czemu ta nowa seria kotłów (ERP z pompą elektroniczną) jest praktyczne niedostępna (przynajmniej według kilku sklepów do których dzwoniłem)?

Edytowane przez teres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj to do jazdy samochodem, która jest oszczędniejsza:

1. cały czas jadę 140km/h

2. czasem jadę 140km/h, ale część odcinków przejeżdżam z prędkością 100km/h.

 

Z innej beczki, wie ktoś może czemu ta nowa seria kotłów (ERP z pompą elektroniczną) jest praktyczne niedostępna (przynajmniej według kilku sklepów do których dzwoniłem)?

 

Z tym samochodem to może bardziej... czy oszczędniej przejechać dany odcinek w danym czasie z a) stałą 120, czy b) pół na pół 100 i 140... Tak czy owak, przez większość czasu i tak nie ma co gdybać, po kocił idzie na minimum.

 

Mój instalator mówił (ale on trochę bajarz był :) ) że te nowe mają dużo droższe części (elektronikę) w razie awarii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ja mam takie małe pytanko. Mam piec gazowy Victrix 24 kW i czekam na podłączenie gazu, jednak w miedzy czasie postanowiłem dołączyć do instalacji piec na paliwo stałe bo dom jeszcze nie jest wygrzany i w sumie tez jeszcze nie do konca ocieplony jak trzeba. Instalator polecił mi że jak dobrze znam sie na szukaniu w internecie to zebym znalazł sobie sam płytowy wymiennik ciepła zeby to spiąć. I moje pytanie jest takie, czy ktos tu z obecnych zna sie na takich wymiennikach? Bo sa rózne ceny takich wymienników o tej samej mocy i teraz pytanie czy "firma" inaczej producent ma tu znaczenie czy róznice w cenie to tylko chwyt reklamowy i trzeba zapłacic wiecej bo to znany prod. ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zrozum, jak mogę grzać jednostajnie, skoro kocioł pracujący przy aktualnych temperaturach blisko minimalnej mocy, po dwóch godzinach pracy doprowadza temperaturę do wymaganej i ona przez następne 10 godzin nie spada, tak aby kocioł mógł się załączyć ?

Miałbym te 2h podzielić na 8 piętnastominutowych okresów ? To już jest taktowanie - jeszcze bardziej niekorzystne

 

Poza tym, kiedy jest faktycznie zimno za oknem, bardziej komfortowo jest , kiedy wymuszam grzanie i mam je w tych godzinach, w których chcę.

 

Mogę potwierdzić bo robię identycznie. Kocioł na potrzeby C.O. praktycznie nie pracuje bo zyski słoneczno-bytowe plus rekreacyjne grzanie kozą utrzymują temp powyżej komfortowej (21 stopni) dochodząc do 21.5-22.

Cóż ... podłoga się wychładza i domownicy "marudzą", że chodzenie "w skarpetkach" jest dyskomfortowe. Wtedy przechodzę na sterowanie ręczne. Przez 1-2 h piec idzie pełną mocą dobija do 35-38 stopni na zasilaniu licznik gazu szalej ale na całe szczęście robię to sporadycznie.

 

W moim przypadku idea ciągłego grzania z minimalną mocą nie sprawdza się przynajmniej w takich okresach jak teraz. Jak widać nie jestem osamotniony w tych doświadczeniach...

Edytowane przez inwestorbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po 1.5 miesiącu grzania Victrixem 24kw ze 100l zasob. CWU, to podzielę się "zużyciem" bo może ktoś by chciał sobie porównać.

Dom to projekt C77C z muratora. Parter z poddaszem użytkowym. 120m2 tzw. powierzchni użytkowej. Wszędzie grzejniki, tam gdzie kafelki to podłogówka no powrotach z grzejników. To tak w skrócie

A więc dzisiaj spisałem odczyt z licznika i wyszło, że przez ostatnie ok. 30dni kociołek zjadł 160m3 gazu czyli ok 400pln.

Kocioł ustawiony na krzywej 2.5 z włączoną autoadaptacją, build -1, czujką zewnętrzną i sterownikiem CAR w domu.

Mając porównanie do kosztów ogrzewania ekogroszkiem (ostatnie 6lat) to wynik mniej więcej 5.5m3 gazu na dobę przy temperaturach jakie były w ostatnim miesiąc, uważam za niezły :) A komfort użytkowania o niebo lepszy.

Zastanawia mnie tylko czy jeśli wyłączyłbym autoadaptację to było by bardziej ekonomicznie? Z drugiej strony automatyka załatwia wszystko za mnie więc chyba nie ma sensu nic zmieniać. Zobaczymy jak przyjdą solidniejsze mrozy.

Pzdr :)

 

edit: acha temp w domu ustawiona na 21.5stC non stop.

Edytowane przez mickoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zdecydowałem się na immergasa 12KW plus zasobnik 100l .Instalator powiedział że immergasa mało instalował i musi się zorientować czy musi dać jakiś mieszacz ..? NIe wiem o co chodzi za bardzo.Druga sprawa to że będę musiał na poaczątku grzać z butli bo gaz ziemny będę miał podłaczony za jakiś czas... Czy do zestawu musze coś jeszcze dokupić? Jakaś dysza inna do gazu z butli musi być?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michal222:

sterowanie pętlami podepnij pod TA2, ale DIM ustaw jako SLAWE (przełącznik S25;3 ON), wtedy płyta nie będzie reagowała na sygnał żądania pracy z płyty kotła. Ustaw tak jak napisałem i spróbuj zrobić kawałkiem kabelka, zworkę na TA2 i zobaczysz czy ruszy grzanie na takim ustawieniu płyty DIM . Aby mieć pewność, że nie poszło z CARa, obniż znacznie temp. żądaną na CAR.

 

@montixe - w końcu zrobiłem sterowanie niską strefą na DIM na podstawie żądania ze stref podłogówki.

Tak jak pisałeś, podłączyłem styki przekaźników pod TA2 i jeśli któraś ze stref pętli podłogówki wyśle żądanie, załącza się pompa niskiej strefy DIM i pompa w kotle.

W przypadku DIM ustawionego jako SLAVE rzeczywiście żądanie grzania z CAR nie włącza pomp w DIM, jedynie włącza pompę w kotle.

Tak więc wystarczy obniżyć żądaną temperaturę np. do 20 stopni, to nigdy się nie włączy sama pompa w kotle, bez uruchomionych pomp w DIM.

Jedyne co zauważyłem to, że jak przyjdzie do DIM żądanie na niską strefę, to kocioł załącza pompę, temperatura zasilania spada tak do 22 stopni i wtedy dopiero kocioł załącza grzanie i utrzymuje właściwą temperaturę zasilania, np. 35 stopni.

Jeszcze raz dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zdecydowałem się na immergasa 12KW plus zasobnik 100l .Instalator powiedział że immergasa mało instalował i musi się zorientować czy musi dać jakiś mieszacz ..? NIe wiem o co chodzi za bardzo.Druga sprawa to że będę musiał na poaczątku grzać z butli bo gaz ziemny będę miał podłaczony za jakiś czas... Czy do zestawu musze coś jeszcze dokupić? Jakaś dysza inna do gazu z butli musi być?

 

Musisz założyć inna dyszę. Tzn musi to zrobic serwisant bo trzeba poustawiac kocioł.

 

Mieszacz? Tutaj wrożenie bo nikt nie wie jaką masz instalacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pisałem o swoim zużyciu w listopadzie. Otóż nie napisałem wszystkiego. Idąc do licznika odczytałem, że spalił 210m3 wydało mi się dużo i zanim podałem stan licznika na stronie PGNiG (co miesiąc podaje bierzące zużycie) pogrzebałem nieco w CARze. Jednak wpisując stan licznka zorientowałem się, że wcześniej już podawałem stan licznika za pażdziernika i od 210m3 powinienem odjąć 50m3, które już rozliczyłem i stąd wyszło 160m3 :) Zadowolony wróciłem do wcześniejszych ustawień sterownika.

Ale do meritum. Od paru dni zauważyłem, że kocioł praktycznie non stop pracuje grzejąc temperaturą wody w zakresie 33-35 stC. Bardzo rzadko taktuje, pompa CO chodzi non stop. Dzisiaj od godz 15 do teraz zauważyłem ze kocioł ma problem z osiągnięciem temperatury zadanej tj. 21.5stC tzn oscyluje w okolicy 21.2-21.3C. Dziwne to, wydaje mi się że powinien podnieść temp. czynnika i osiągnąć czy nawet delikatnie przekroczyć wartość temp. zadanej. Tak bywało wcześniej.

Niby chodzi "idealnie" niska temp. zasilania, rzadkie taktowanie, ale patrząc na licznik to zużycie wyższe niż te 5-6m3 na dobę (z obserwacji wynika, że ok 0.3m3/h).

Zastanawiam się czy ma to związek z ustawieniem parametru BUILD na 1 i autoadaptacji ON?

A może czujka zewn daje informacje że za oknem dodatnie temp. i obniża temp czynnika a wiatr hula niemiłosiernie i wychładza dom i stąd duże "opóźnienia" z dobiciem do zadanej temperatury?

Redakcjo pomóż :)

P.S. Po przekroczeniu jakiej wartości od zadanej kocioł przestaje grzać i kiedy się ponownie załącza? Wertuje któryś raz forum, ale ciężko znaleźć na 60 stronach...

Edytowane przez mickoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mickoz, ja po 2 sezonach założyłem czujnik zewnętrzny i poznaje dopiero sposób ustawiania Car -a pod pogodówkę. Czujnik sam zrobiłem za 14 zł :)

Jedno jest pewne - autoadaptacja off i ustawiasz sam offset. Kolejna sprawa to krzywa oblicza się z temperatury minimalnej CH min.

Ja mam

Autoadaptacja off

OFFSEt -10

CH min 26

Też mi piec nie chciał dogrzać do zadanej temperatury więc dodałem 1 stopień do minimalnej i poczekałem 1 dzień. Efekt był taki że została osiągnięta temperatura zadana.

Oczywiście zanim zaczniesz grzebać to sprawdź czy zamknąłeś drzwi i okna :). Moje ustawienia dotyczą mojego domu więc wartości musisz dobrać indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...