Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprzedaliśmy gaz łupkowy i stracimy wodę pitna?


marekcmarecki

Recommended Posts

 

Tak sobie to obejrzałem i strach mnie blady ogarnia.

Warto obejrzeć.

Czysta woda jest żródłem nieodnawialnym, a firmy wydobywające gaz będą sobie czerpały ogromne ilości czystej wody pitnej przemieniając ją w ścieki bez żadnej kontroli, bo przecież wodomierzy nie będzie. Nikt za tę wodę nie zapłaci, a wody naprawdę czystej w Polsce mamy niewiele. Najcenniejsza jest ta spod ziemi, a głównie ją będą firmy wydobywające gaz wykorzystywały. Poza tym nikt ich nie zmusi żeby wydobyty gaz sprzedali w Polsce. Zresztą co mi tam gaz! Bez gazu przeżyjemy a bez wody nie!

Wydobywać będą U NAS, brudzić U NAS, a potem po wszystkim wrócą DO SIEBIE a to oznacza, że nie koniecznie będą się przejmować skarzeniami i prowadzić z dużym prawdopodobieństwem gospodarkę raczej rabunkową.

 

Nie chce mi się dużo pisać, ale ciekaw jestem co sobie myślicie na ten temat.

Na mnie jako "nie fachowcu" film zrobił wrażenie.

Edytowane przez marekcmarecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Jakiś czas temu ze względu na nocny tryb życia(typ sowy :yes:), a było mocno po północy trafiłam na film dokumentalny autorstwa chyba zwykłych amerykanów, którzy zostali poszkodowani w całej sprawie gazu łupkowego. Muszę przyznać, że byłam w lekkim szoku ile szkód za sobą niesie to cudo. Główny problem to paląca się woda i to w dosłownym znaczeniu. Dużo ludzi mówiło o pogarszającym się zdrowiu. Byłam zdziwiona, że to poszło w naszej TV. Ja się nie znam ale chyba więcej z tego szkód niż pożytku. A odnosząc się do filmu na youtube to widać gołym okiem jaką ścieme zrobiły media. Wszystko można nam wcisnąć. Jednak samodzielne myślenie dalej w cenie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Stanach Zjednoczonych gaz łupkowy wydobywało się ze skał szczelinowych, gdzie nie trzeba używać wody, od ponad 100 lat. Dopiero ostatnio opracowano metodę wydobywania gazu ze skał zbitych - za pomocą kruszenia hydraulicznego skał i rozpuszczania w wodzie gazu.

To nie gaz we wodzie jest groźny, tylko chemia dodawana do wody, która ułatwia rozpuszczanie się gazu. W wodzie tej chemii jest od 0,5-2%. Niestety, dla pazernych firm wydobywczych woda jest za słabym rozpuszczalnikiem i są zakusy na zastępowanie wody płynami ściśle chemicznymi. To to właśnie one są niebezpieczne. Jak wiadomo Stany Zjednoczone nie podpisywały nigdy żadnych porozumień międzynarodowych w sprawach ochrony środowiska i one, wraz z Chinami są obecnie największymi trucicielami na Ziemi. Myślę, że ten film obrazuje wydobycie właśnie metodą chemiczną a nie wodną.

 

Poza tym uciekanie wody z potoków raczej odbieram jako bzdurę. Bo gdzie miałaby uciekać? Skoro tak dobrze miesza się z gazem, wypełniłaby szczeliny w skale tysiące lat temu. Być może układ hydrologiczny w Stanach jest inny niż w Polsce. Oni, jak wspomniałam, wydobywali gaz z porowatych skał. U nas takich nie ma.

 

Polska ma za małe zasoby wody pitnej, by móc jej używać w dużej ilości do płukania złóż. Natomiast przepisy środowiskowe UE są zbyt restrykcyjne by wprowadzono metodę chemiczną. Już w tej chwili pojawiają się głosy, by zakazać wydobycia na terenie UE obecnie stosowanymi metodami.

 

Na razie wydano pozwolenia na wykonywanie odwiertów i pozyskanie materiałów do badań. Nie ma ani jednej koncesji na wydobycie przemysłowe.

Dlaczego koncesje otrzymały firmy zagraniczne? Ponieważ sposób wykonania odwiertu i pozyskania materiału do badań jest chroniony patentem, który został opracowany w czasach, gdy Polska nie wiedziała, że takie złoża w ogóle posiada. Opracowany przez firmy amerykańskie i angielskie (kanadyjskie), bo to one u siebie pierwsze zaczęły rozpracowywać temat gazu.

 

Owszem, możemy sami opracować metodę wydobywczą - ale to potrwa lata i nie wiadomo jaki będzie skutek. A gaz potrzebujemy już teraz. Przy obecnej polityce Gazpromu, który "odgrywa" się za polskie zaangażowanie np. w konflikt w Gruzji, cena gazu szybuje w górę. A to przekłada się na coraz większe zyski z ewentualnego wydobycia.

 

Europa zachodnia postawiła na energetykę jądrową. Dzięki temu nie są tak uzależnieni od paliw kopalnych jak Polska. Niby Niemcy ostatnio przebąkują o zamykaniu elektrowni u siebie (taka polityczna zagrywka po Fokuszimie), ale oni sa bogaci i po prostu kupują energię z Francji i Czech. Dzięki temu mogą lobbować za ograniczaniem emisji CO2, bo w końcu oni go nie produkują, spryciarze :)

 

Problem z naszą cywilizacją polega na uzależnieniu się od energii nieodnawialnej. Już od wielu lat trąbi się o wyeksploatowaniu złóż. Alternatywne źródła energii, szukanie gazu łupkowego, itp. pomysły to deska ratunku dla świata, by ustrzec naszą cywilizację przed zapaścią energetyczną. Jak szybko cofnęlibyśmy się w rozwoju bez prądu? Zapadłoby nowe średniowiecze i totalny chaos. Sposoby pozyskiwania energii odnawialnej są nadal za mało efektywne. Energetykę jądrową przystopowały katastrofy.

 

Pytanie dla ludzkości - co woli: zanieczyszczone środowisko i "odroczony wyrok" , czy czyste środowisko i upadek cywilizacyjny? Jak szybko, bez węgla i ropy, wytrzebilibyśmy lasy? Anglia to już przerabiała.

 

Mnie osobiście smucą przeszkody prawne w stosowaniu rozwiązań ekologicznych w Polsce (np. brak mozliwości sprzedaży prądu z baterii fotowoltaicznych przez osoby fizyczne, dotacje na instalacje solarne w formie dotowania banków zamiast klientów). Bo każda taka instalacja to ułamek mniej zapotrzebowania na prąd/gaz/ropę itp.

 

Polska przez wiele lat olewała wynalazców. Zero wsparcia finansowego, logistycznego spowodował, że patenty zabierały nam inne państwa (np. zderzak, niebieski laser).

Dlatego nie posiadamy patentów na nowoczesne rozwiązania energetyczne. Dlatego pompy ciepła, solary, ogniwa tyle kosztują - ceny uzależnione są od kursów obcych walut.

 

Mam nadzieję, że z produkcją grafenu będzie lepiej. Jest doskonałym przewodnikiem ciepła. Może zastąpi krzem w ogniwach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Łoł, ale mnie zaskoczyłaś tym wypracowaniem, nie wiem czy oglądałaś ten filmik, który zapodał markcmarecki w pierwszym poście. Nie dobrnęłam do końca ale wygląda na to, że Polska pierwsze odwierty robiła już pod koniec lat 80-tych. Jeżeli jest to prawdą to trochę pokpiliśmy sprawę.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec lat 80-tych Polska miała inne problemy (zmiana ustroju politycznego, szalejąca inflacja) niż gaz łupkowy, a węgiel i gaz ziemny były tanie. Wówczas wydobycie gazu łupkowego nie miało uzasadnienia ekonomicznego.

Ówcześni decydenci nie zakładali, ze nasze stosunki z Rosją tak się pogorszą, że Rosja wywinduje nam ceny do absurdalnie wysokiego poziomu (płacimy obecnie za gaz 2 x drożej niż Wlk. Brytania).

 

Ja uważam, że pokpiliśmy sprawę z rezygnacją z budowy elektrowni atomowych, przez co jesteśmy najbardziej zacofanym energetycznie krajem UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierac do gazu próbowaliśmy już od początków lat 80-tych. Ale wtedy technika jeszcze nie konkurowała z ceną węgla. Wtedy cena 20$ za tonę wydawała się ceną z kosmosu(hurt). Nie było to coś niezwykłego, jedynie kosztownego. Co do wody to ta cholera działa w zgodzie z grawitacją. Idzie w dół, a do góry sama za cholerę nie chce wychodzić. Więc z tą chemią i innymi przypadłościami nie przesadzajcie. A gazu jeszcze nikomu nie sprzedaliśmy. Od koncesji na poszukiwania do zgody na wydobycie i oplaty wydobywcze droga usłana cierniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfi

Spójrz na całokształt .Woda to życie .

http://www.youtube.com/watch?v=sMpaky43lQI&feature=related

Niema dobrej wody nie ma zycia. I to nasz czeka wydobywjąc gaz łupkowy

Zimna fuzja jest faktem, po jaka cholerę nam gaz lub elektrownia atomowa z jej odpadami

Kontrakty na gaz z rosja (czytaj prowizja od kontraktu)Podpisane przez POlitykow

wystarczy kupic licencje na patent i temat rozwiazany.

http://www.zimna-fuzja.pl/2011/01/swiety-graal-odkryty/

Tylko my mamy zapie.........ć i płacic rachunki za prad.i 80%podatku ukrytych w towarach.I do apteki Po leki które nie leczą

Pomijając zioła.które działają bez skutków ubocznych

Popierajac takie dyrdymały z gazem łupkowym popierasz taki system.

zapłata to bycie administratorem. Dajesz własny czas i co?

Płac podatki i tyle

Będąc administratorem obejrzyj sugerowane linki które wklejałem

wiele jest nie aktywnych cenzura czyni swoje.

Woda jest potężnym nośnikiem energii większym od gazu łupkowego

Z wody mozna uzyskać (zamieniając ją na gaz) temperaturę która odparuje wolfram

O tym się nie mówi

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bzdury... technologia stara jak świat... metoda dawno znana -nawet wykładają o tym na AGH-u, sposoby oczyszcznia wody są już opracowane i wdrożone do produkcji choćby przez firmę haliburton a WY dzielicie włos na czworo... ehhh doszkol się kol Włodek W a nie pleciesz bajki....acha jak myslicie że gaz łupkowy będzie tani to jesteście w błędzie... duzym błędzie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bzdury... technologia stara jak świat... metoda dawno znana -nawet wykładają o tym na AGH-u, sposoby oczyszcznia wody są już opracowane i wdrożone do produkcji choćby przez firmę haliburton a WY dzielicie włos na czworo... ehhh doszkol się kol Włodek W a nie pleciesz bajki....acha jak myslicie że gaz łupkowy będzie tani to jesteście w błędzie... duzym błędzie...

W błędzie to jesteś ty. Zakładasz że WłodekW rozumuje logicznie. Nie! On rozumuje ale z logiką niewiele ma to wspólnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zimna fuzja jest faktem, po jaka cholerę nam gaz lub elektrownia atomowa z jej odpadami

 

Bo ten "fakt" istnieje tylko w twojej głowie. Nikt nie przeprowadził zimnej fuzji. Doniesienie pochodzi z magazynu naukowego, gdzie pewne mało znane studio badawcze próbowało zabłysnąć. Jednakże nikt nie potwierdził ani nie powtórzył opisanego eksperymentu. Nawet ci "odkrywcy" przyznali się do fałszerstwa, kiedy nakazano im powtórzyć eksperyment w kontrolowanych warunkach.

 

Jaki interes miałoby państwo pozbawione dostępu do paliw kopalnych w blokowaniu odkryć alternatywnych źródeł energii?

 

Pomijając zioła.które działają bez skutków ubocznych

 

Włodek - ty naprawdę masz podstawowe braki z wiedzy medycznej. Ja nie jestem orłem w tej dziedzinie, ale nawet ja wiem, że zioła spożywane bez kontroli i umiaru są bardzo groźne dla zdrowia. Przykładem jest np. spożywanie wyciągów z dziurawca u osób ze skłonnościami do fotouczuleń.

 

Jesteś po prostu masakrycznym dyletantem, którym łatwo sie manipuluje podsuwając pseudowiedzę, jakieś tezy wyrwane z kontekstu. Bo ty nawet nie weryfikujesz tego, co obejrzysz na YOUTUBE. Do tego brak ci wykształcenia, wiedzy z dziedziny chemii i fizyki. Jesteś jak chłonna gąbka - wierzysz we wszystko jak leci. Nieważne jak wielką bzdurę umieści się w filmiku - ważne, że pojawia się tam słowo "spisek" pisane dużymi literami w otoczeniu dramatycznej muzyki.

 

zapłata to bycie administratorem. Dajesz własny czas i co?

 

No właśnie co? Co ja mam z bycia administratorem, prócz obrzucania mnie błotem, przez jakiś frustratów forumowych?

 

 

Z wody mozna uzyskać (zamieniając ją na gaz) temperaturę która odparuje wolfram

.

 

To wie każdy, ale tylko tacy jak ty nie zastanowią się ile potrzeba energii do ZAMIANY wody na gaz.

Bo bez tej wiedzy rzeczywiście można wierzyć w uzyskanie energii znikąd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ieeeeeeeeeeeetam ... "daremne żale, próżny trud, bezsilne ..." Elfir :) ... Włodek wie swoje :) ... a Ty pewnie należysz do tych parszywych Iluminati (razem z Ponurym zresztą) :) ;)

 

ps - Włodek narazie ma w piwnicy "chłodną fuzję" ... ale "zima idzie" :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...