Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Mitsubishi Lossnay


Recommended Posts

U siebie mam filtr G4 kieszeniowy, filtr M5 w reku, filtr kieszeniowy f8, a za tym wszystkim nawilżacz, a centrala która ma nominalny przepływ 590m3 przy 100Pa dmucha na max 600m3. Przy przewymiarowaniu instalacji można uzyskać niskie opory - aczkolwiek jak już tutaj było pisane. To idealne centrale do łączenia w układach klimatyzacji kanałowej.

 

Inny typ wentylatorów.

Urządzenia Lossany przeznaczone są do małych (zdecentralizowanych) instalacji wentylacyjnych w biurowcach.

Tak np w Japoni biurowce - nie stawiają jednego wielkiego klamota na dachu, tylko każde piętro ma swoją wentylację.

 

Tego typu konstrukcja nie poradzi sobie z dużymi oporami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 293
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Inny typ wentylatorów.

Urządzenia Lossany przeznaczone są do małych (zdecentralizowanych) instalacji wentylacyjnych w biurowcach.

Tak np w Japoni biurowce - nie stawiają jednego wielkiego klamota na dachu, tylko każde piętro ma swoją wentylację.

 

Tego typu konstrukcja nie poradzi sobie z dużymi oporami.

 

Ale ja nie rozumiem jak np instalacja w biurze załóżmy 300m2 może mieć małe opory?

 

EIDT:

Już rozumiem

https://www.vents-group.pl/baza-wiedzy/straty-cisnienia-w-systemie-wentylacyjnym,5

Edytowane przez Cjapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ma właśnie średnicę 150mm.

 

 

 

No i właśnie o takiej paskudnej dziurze pisałem - trzeba wyjąć co najmniej dwie dachówki na szerokość, żeby to wstawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma właśnie średnicę 150mm.

Jest wersja 200 mm, ma poniżej 20 Pa dla przepływu do 400 m3/h.

 

Z drugiej strony, czy wygląd dachu jest aż tak istotny by wybierać rozwiązanie, które w ogóle nie jest przystosowane do wentylacji mechanicznej?

Sam jesteś idealnym przykładam, że źle dobrane zakończenie dachowe potrafi zimą zamarznąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, czy wygląd dachu jest aż tak istotny by wybierać rozwiązanie, które w ogóle nie jest przystosowane do wentylacji mechanicznej?

 

Jeżeli nie ma dla kogoś znaczenia, to po co wywalać 600 czy 1000 zł na taki kominek? Dwa kolana 90*, kawałek blachy i taśmy dekarskiej i sprawa załatwiona.

 

A czemu niby kominek 150mm miałyby być przystosowane do wentylacji mechanicznej napędzany rekuperatorem Lossnay o przyłączy 150mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie ma dla kogoś znaczenia, to po co wywalać 600 czy 1000 zł na taki kominek? Dwa kolana 90*, kawałek blachy i taśmy dekarskiej i sprawa załatwiona.

Ale piszesz to na podstawie własnych doświadczeń?

Czy chcesz tu komuś sprzedać pomysł na cieknący dach?

 

Czemu jeszcze nie sprzedajesz takich wyrzutni?

Po opisie można stwierdzić, że będą 10 razy tańsze od tych "dedykowanych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piszesz to na podstawie własnych doświadczeń?

Czy chcesz tu komuś sprzedać pomysł na cieknący dach?

 

Czemu jeszcze nie sprzedajesz takich wyrzutni?

Po opisie można stwierdzić, że będą 10 razy tańsze od tych "dedykowanych"

 

To miłe, że podejrzewasz mnie o wynalezienie koła. Ale nie, to podpatrzone rozwiązanie.

 

attachment.php?attachmentid=457365

 

Niestety tak paskudne, że się nie zdecydowałem.

 

Są też podobne (równie paskudne) gotowce na rynku. Np strona 23

 

A i dekarz jakoś nie ma problemu z uszczelnieniem wywiewu dachowego kanalizacji wypuszczonej zwykłą rurą PCW czy komina stalowego - to czemu miałby mieć problem z obrobieniem zwykłej rury wentylacyjnej na której dokładamy dwa kolanka, żeby nie nalało się wody? A i w kształcie T widziałem niejeden wywiew.

temp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy cenie centrali 5400 PLN, wydawanie powyżej 1 000 PLN na kominek/wyrzutnię zakrawa na kuriozum...

John - czemu uważasz że rozwiązanie typu https://wszystkonadachy.pl/pl/p/-KOMINEK-WENTYLACYJNY-OCIEPLONY-150-MM-Z-POZIOMICA-DO-KAZDEJ-BLACHODACHOWKI/1237 nie sprawdzi się jako wyrzutnia? Chodzi o opór? W tym rozwiązaniu linkowanym przez Ciebie na pierwszy rzut oka średnica wylotu jest dość mała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy cenie centrali 5400 PLN, wydawanie powyżej 1 000 PLN na kominek/wyrzutnię zakrawa na kuriozum...

John - czemu uważasz że rozwiązanie typu https://wszystkonadachy.pl/pl/p/-KOMINEK-WENTYLACYJNY-OCIEPLONY-150-MM-Z-POZIOMICA-DO-KAZDEJ-BLACHODACHOWKI/1237 nie sprawdzi się jako wyrzutnia? Chodzi o opór? W tym rozwiązaniu linkowanym przez Ciebie na pierwszy rzut oka średnica wylotu jest dość mała...

 

Jaką przepustowość ma kominek który preferujesz, ten za 168zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką przepustowość ma kominek który preferujesz, ten za 168zł ?

 

Nie wiem. Ale producent tego drugiego (fajniejszego i przeznaczonego do reku) podaje 400 m3. Straty ciśnienia nie znalazłem. Patrząc z zewnątrz, nie wydaje się aby miał opory przepływu mniejsze niż kominek wentylacyjny...

 

EDIT: znalazłem tego Scoopa polecanego przez Johna za 600.... wygląda to ciekawie. Ale chyba nie jest izolowany. Poczytam.

Edytowane przez plamiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Ale producent tego drugiego (fajniejszego i przeznaczonego do reku) podaje 400 m3. Straty ciśnienia nie znalazłem. Patrząc z zewnątrz, nie wydaje się aby miał opory przepływu mniejsze niż kominek wentylacyjny...

 

No właśnie...możemy sobie tylko pogdybać. Ten droższy. przy średnicy 250mm ma mniej więcej tak samo wysoki odcinek, przez który wywiewane jest powietrze z 400mh/h, Ten tańszy 150mm średnicy i też 150mm wysoki odcinek 'wywiewany' Ten pierwszy ma rurę podłączeniową prostą ,ten drugi karbowaną = większe opory. Ten pierwszy jest przeznaczony do wentylacji mechanicznych a ten drugi? Jak dla mnie do grawitacyjnej. Ten drugi ma tę przewagę, że był testowany przez forumowicza..z mizernym skutkiem.

Twój wybór.

Ja robiłem wszystko co mogłem, by niczym dachu nie dziurawić. Jedynym kominkiem jest wentylacja kanalizacji, od producenta dachówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli, nie jest to sprzedawane jako wyrzutnia do wentylacji mechanicznej nie masz pewności jak sprawdzi się w takim zastosowaniu.

Pozostaje przetestować na własnej skórze, albo zrobić jak kolega Kaizen

Podpowiedzieć komuś, by nie testować na własnym dachu,

Czyjeś problemy rozwiązuje się najłatwiej.

 

PS. Po co izolować plastikową wyrzutnię?

Nie da się wyrzutni zrobić tak by nie skraplała się na niej wilgoć.

Zawsze jest miejsce, gdzie wilgoć będzie się wykraplać.

Kluczem do sukcesu jest tą wilgoć prawidłowo odprowadzić, lub jeśli ma zamarznąć, to niech zrobi to nie blokując wypływu powietrza.

Kupując coś, co nazywa się "wyrzutnią do wentylacji mechanicznej" można przynajmniej mieć nadzieję, że producent zmierzył się z tym zagadnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czy lepiej kupić tego Scoopa w wersji fi 200 nieizolowanego, czy Flow fi 160 izolowanego?

 

Scoop 200 https://folnet.pl/pl/products/kominki-i-przejscia-dachowe/kominki-wentylacyjne-od-150-mm/do-dachowki-betonowej/vilpe-wyrzutnia-dachowa-scoop-uniwersalna-do-dachowki-180-200-mm-7076.html

Flow 160 https://semifinland.pl/kominek-wentylacyjny-vilpe-flow-160-is-500.html

 

kwestie wykonania pod blachodachówkę oraz ceny pozostawmy na chwilę poza dyskusją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...