Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak ograniczyć moc w Brotje WBS 22 E i jak go ustawic żeby tak często ie taktował?


Ramaiv

Recommended Posts

Witam

Posiadam kociol Brotje WBS 22 E w domku o 151m2. (~75m2 podłogówka - parter, reszta + garaż grzejniki).

Jak optymalnie ustawić kocioł żeby nie taktował tak często ~200/dobę. Podłogówka sterowana w poszczególnych pomieszczeniach (salon, kuchnia, łazienka) przez sterowniki Euroster 2026 które wyłączaja pompę na rozdzielaczu kiedy zamkną się wszystkie siłowniki. Na grzejnikach zamontowane sa głowice elektroniczne.

Jakie ustawienia powinien mieć kocioł żeby możliwie optymalnie chodził . Obecnie chodzi na trybie auto, 6-22 grzanie tepm. komfortowa 20,5C, tryb zredukowany 19,5C, krzywa grzania 1,5; nie mam zamontowanej pogodówki i taktuje ~200 razy/ dobe tzn. nagrzewa sie nawet do 70C i stygnie do 40C i tak w kółko

Myslałem również żeby sterować piec poprzez pompę na podłogówce, tzn piec dostawał by sygnał włącz w momencie kiedy otwierał by sie jakikolwiek siłownik na rozdzielaczu, a wyłacz gdy wszystkie siłowniki byłyby zamknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
  • Odpowiedzi 40
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moc CO 4,9-22 kW -modulacja palnika od 22 do 100%. Ten kocioł przy domu 151m2 bedzie taktował bo ma za wysoką moc. Ale nie powinien taktować aż tak często. Poszukaj w ustawieniu czy mozesz maksymalnie obniżyć moc. Powinno byc to w menu serwisowym dostępnym dla użytkownika. Poczytaj manuala (RTFM)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 140 m2

Piec brotje 22e

W całym domu podłogowka i sterowniki pokojowe obiegow.

Problem: temperatura w pokojach osiąga zadana temp. Sterowniki zamykają obiegi. Okazuje się nagle ze do ogrzania jest 1/3 domu. Piec pokazuje wtedy b. szybki spadek temp wody grzewczej, włącza się na minute, ogrzewa wodę do 45 st i wyłącza się. Woda szybko schładzania się do 28 stopni bo krąży w obiegu ogrzewajacym 5m2 i w pionie wiec piec załącza się, i tak dalej.

Brak pomysłów co zmienić by nie było tego efektu. Zmienilem minimalny czas miedzy włączeniami palnika na maks czyli 20 min. Ale to nadal 72 włączenie pieca dziennie.

Może ktoś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dopowiem jeszcze:

- w całym domu podłogówka

- z pieca mam odejście na dwa główne rozdzielacze CO (na parterze i na piętrze) z których to odchodzą pojedyncze obwody na pokoje i łazienki.

- na rozdzielaczach CO na każdej pętli zainstalowana jest głowica elektroniczna

- każdy pokój ma swoją pętlę i w każdym pokoju jest indywidualny sterownik z termometrem spięty poprzez elektronikę z głowicą.

 

Jak pewnie zauważycie sterownie poszczególnymi obwodami to powiedzmy jedna instalacja która nie jest w żaden sposób elektronicznie połączona z piecem. To znaczy piec żyje swoim życiem (zewnętrzna stacja pogody i pomiar temperatury czynnika grzewczego, krzywe grzania, etc), a sterownie obiegami swoim życiem (głowice i sterowniki w pokojach).

 

W pokojach poustawiane są różne temperatury, np. 18 garderoba, 20 sypialnia, 21 pokój dziecka.

 

I teraz pytanie do ekspertów - jaką powinienem zadać temperaturę na piecu ??

A może on powinien pracować w ogóle w innym trybie pracy (np. praca ciągła i zadana jakaś temperatura)?? Piec to Brojte WBS 22kW mający bardzo rozbudowany sterownik i mnóstwo możliwości nastaw.

 

Mam takie samo zjawisko jak u kolegi Ramaiv - piec włącza się, grzeje do jakiejś obliczonej przez niego temp, po czym wyłącza się. Za jakiś czas gdy temp spadnie to samo. De facto głowice zmniejszają tylko ilość obwodów poprzez ich zamykanie / przymykanie. Ale nawet jak wszystkie głowice się zamkną to woda będzie krążyć między piecem a szynami rozdzielaczy CO.

 

Może ktoś poradzi jak powinienem starać się ustawić piec. Oczywiście chodzi o:

- ekonomiczne zużycie gazu

- możliwość osiągnięcia zadanej temperatury w tym miejscu domu gdzie jest ona ustawiona na najwyższą

- ograniczenie ilości włączenie / wyłączeń palnika

 

Z gory dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Markis wszystko co napisałeś jest bardzo istotne i ważne. Rzecz polega na tym aby dobrać ustawienia optymalne kotła i powiązać jedno sterowanie (pokoje ) ze sterowaniem kotła. Przecież nie trzeba być specem żeby dojść do wniosku że przy wyłączonych odbiorach (zamknięte pętle ) kocioł pracuje dalej generując straty. Wiadomo oczywiście że płynąca woda się wychładza, a piec oczywiście dogrzewa..

Piszesz że woda krąży przez szynę rozdzielaczy co nie do końca jest prawdą ponieważ rozgrzane termostaty pozamykają przepływ. Podaj jakie masz nastawy na kotle i dokładny typ kotła chodzi o literkę na końcu typu.

Podaj jaką masz krzywą grzania

Edytowane przez zybie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawy na kotle: KG 0.6, czujki zewnętrznej oczywiście używam, temp. komfortowa 21 st.

Dokładny typ kotła: Brotje WBS 22e

 

Nie wiem jakie nastawy mogą być jeszcze ważne bo jest ich w tym kotle sporo (nie wiem czy nie za dużo nawet...).

 

Kolego.

Nie masz dobranej krzywej grzewczej do budynku.

Ustaw wszystkie pokojowe sterowniki na full, tak aby sterować tylkp piecem.

Wysteruj krzywą grzewczą tak, aby w pokoju, w którym jest sterownik była zadana temperatura.

Ten sterownik powinien być w pokoju, w którym ma być najcieplej.

Oczywiście przy takim ustawieniu wszędzie powinieneś mieć tą samą temperaturę.

Jak zobaczysz, że piec Ci nie przegrzewa i krzywa jest już OK to wtedy ograniczasz temperaurę na pozostałych termostatach.

W pokoju, w którym masz sterownik od pieca no to wiadomo nie sterujesz już tym obiegiem za pomocą sterownika pokojowego, bo oszukujesz piec.

Nie wiem jak to masz skonfigurowane, tzn jaki jest wpływ temperatury wewnętrznej na krzywą grzewczą.

Po 2. widać, że moc minimalna jest za duża na tym piecu. Można zastosować sprzęgło hydrauliczne, lub mały bufor ciepła, ale to są dodatkowe koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za rady. Przeprowadze test z rozkreceniem czujnikow pokojowych na maks i ustawieniem optymalnej KG.

Jedna uwaga. W tym piecu nie mam zadnego czujnika pokojowego spiętego z piecem. Czujniki pokojowe sterują tylko i wyłącznie obwodami ale tak jak pisałem w żaden sposób elektronicznie nie sa one powiązane z piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za rady. Przeprowadze test z rozkreceniem czujnikow pokojowych na maks i ustawieniem optymalnej KG.

Jedna uwaga. W tym piecu nie mam zadnego czujnika pokojowego spiętego z piecem. Czujniki pokojowe sterują tylko i wyłącznie obwodami ale tak jak pisałem w żaden sposób elektronicznie nie sa one powiązane z piecem.

 

 

Kolego markis proponuję zmień krzywą grzania na 0,5 i przesunięcie K.G. na ( -3 ), powiem szczerze nie wiem jak mocno wpłynie to na taktowanie kotła ale może przyczynić się do bardziej stabilnej pracy. Wydaje mi się że warto by połączyć sterowanie zaworami na sterowanie piecem poto aby w sytuacji zamknięcia ostatniego zaworu został zablokowany kocioł na potrzeby CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję zybie za fachowe porady.

Wczoraj ustawiłem KG na 0.5. Zobaczymy jaki będzie efekt. Zmieniłem też minimalny czas między kolejnymi rozruchami palnika do 20 minut (więcej piec nie pozwala). Teraz będę obserwować.

Jeśli chodzi o samo przesunięcie KG o -3. Co ono de facto da? Pytam z ciekawości by wiedzieć bo na pewno dostosuję się do porad. Tylko chciałbym wiedzieć ciekawostkowo (ciekawość to pierwszy stopień do piekła... wiem, wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie krzywej grzania powoduje podniesienie lub obniżenie całej krzywej grzania równolegle wól lub w górę, co automatycznie wpływa na temperaturę zasilania. Stosuje się to aby bardziej lub mniej dogrzać przy niższych temperaturach zewnętrznych. Spróbuj sobie wyobrażć kształt KG po przesunięciu jej o trzy stopnie w dół. Postaraj się też wyszukać styk bez potencjałowy w sterowaniu zaworami aby zablokować kocioł na potrzeby grzania co wyeliminuje jego zbędną pracę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione. Jakby jest lepiej. Co do styku na listwie sterowania zaworami to muszę dokupić takie cudo:

http://www.salus-controls.pl/pl,pl07-modul-sterowania-kotlem-i-pompa,64,p.html

Tylko nie umiem jeszcze znaleźć jak to ustrojstwo spiac z kotłem. Muszę rozgryzc instrukcje kotla.

 

Znajdż styk w sterowaniu zaworami a spięcie z kotłem to nie problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...