Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja tak mam, ale winowajcę znam od samego początku - w moim przypadku to brak ciągłości izolacji na łączeniu izolacji ściany i dachu. Fachowce za murłatą dali bloczki 11,5 bo akurat idealnie pasowały, a ja za pózno się zorientowałem, zamiast tego powienien być styropian....przez w miejscu gdzie zaczynają się skosy, jest temperatura 2-3C niższa niż w całym pomieszczeniu. Drugi częsty bład(akurat to mam u siebie dobrze) to murowanie ścian szczytowych po poziom krokwi - też jest mostek i szczyty przemarzają od góry - powinno być niżej i przyklejone od góry izolacji.

U siebie jeszcze dodałbym jeszcze do całości troche skopane wyjście na strych...ale tak jak już pisałem, nie chce mi się tego poprawiać...przy jakimś remoncie większym...

 

jeszcze może być inny powód, ale w twoim przypadku raczej nie sądze - źle dobrane przepływy parter/poddasze...

 

No to mamy te same problemy z poddaszem przy murłacie i tu jest duży błądocieplenie1..jpg

ocieplenie2..jpgU mnie nie było nic pomiędzy murłatą a styropianem elewacji a w czasie mrozów potrafiła się na łączeniu skosu i ścianki kolankowej wykraplać woda.Trochę uzupełniłem podnosząc membranę ale to jeszcze nie to.

Na dodatek tak jak piszesz mam dwie ściany w lukarnach pociągnięte silką pod samą membranę(na równo z krokwiami) .W tych pomieszczeniach jest najchłodniej a ściana jest wyraźnie zimna.Przy wiatrach jakie były temperatura spada o jakieś 1,5 *C.

Nie chcę ryzykować przejścia na dwie taryfy jak nie usunę tych błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego akurat nie rozumiem. Będziesz zużywać tyle samo kwh, tyle że mniej za to zapłacisz....

u mnie efekt tego mostka objawia się następująco - grzeje parter+poddasze, na parterze temperatura się podnosi , na poddaszu podnosi się wolniej lub stoi w miejscu, jak wyłaczy się grzanie parteru, to wtedy poddasze nagrzewa się do końca. No i poddasze szybciej się załącza....

planuję wyeliminować ten mostek, jak będę robić elewację...(na razie mam styo,siatka,klej) tylko trzeba będzie całą podbitkę demontować....no ale przy okazji na odcinku powyżej podbitki dołożę izolacji..zresztą, czas pokaże...może się okazać, jak przyjdzie do wyceniania całości, że dołożę trochę styro przy okazji....

Ty masz sterowanie na poszczególnych kondygnacjach a ja muszę grzać wszystko razem.Boję się że podczas kilkugodzinnej przerwy w grzaniu będzie robić się zimno na poddaszu a pętle na poddaszu mam na maksa odkręcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK mi sie zdawalo

Zadaje sobie .powiedzmy 23

a ta /maszyna/ zadaje SOBIE raz 38 innym razem 43 a i bywa 53

zasialnie i TAK leci na 39 powrot 32

a CZASAMI 'leca'w kosmos i mimo zdanego 43 na liczniku 47-51

Witam

Do temperatury którą zadajesz automatyka pogodowa "oblicza" sobie jakie powinny być wartości zasilania i powrotu C.O. zależnie od temperatury zewnętrznej. Oczywiście pompa ciepła nie wie, jaka jest rzeczywista temperatura wewnątrz, dlatego Twoim zadaniem jest ustawienie krzywej grzewczej w ten sposób, żeby wartość zadana równała się temp. rzeczywistej -czyli masz ustawioną zadaną 23 stopnie, w domu jest 21 - podnosisz krzywą grzewczą i sprawdzasz jak się zachowuje ogrzewanie (oczywiście jest to bardzo wolny podgrzew) i vicewersa - ale to już pewnie wiedziałeś.

Obniżenie temp. o 1 stopień, to oszczędności rzędu 5-8%, czyli wyższa temp. kosztem wyższych rachunków, ale jak wiadomo mamy prawo do komfortu.

 

Może masz możliwość porobienia stref grzewczych, gdzie np. garaż, jakieś pom. socjalne lub inne miałyby obniżoną temp. ? - termostaty lub rozbudować o dodatkową automatykę, elektrozawory z kontrolą temp. w omawianych pomieszczeniach?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim zadaniem jest ustawienie krzywej grzewczej w ten sposób, żeby wartość zadana równała się temp. rzeczywistej -czyli masz ustawioną zadaną 23 stopnie, w domu jest 21 - podnosisz krzywą grzewczą i sprawdzasz jak się zachowuje ogrzewanie

 

...sam wymyśliłeś tą bzdurę czy ktoś Ci w tym pomagał? co to jest temp zadana? czy czasem nie nachylenie krzywej?

 

Do temperatury którą zadajesz automatyka pogodowa "oblicza" sobie jakie powinny być wartości zasilania i powrotu C.O. zależnie od temperatury zewnętrznej.

 

automatyka oblicza tylko temp powrotu, temp zasilania podnosi się do tego momentu dopóki powrót nie osiągnie wartości wyliczonej+histereza oczywiście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnolia18 - a nie liczyles (do dzis myslalem ze jestes kobieta ;) czy nie oplaciloby Ci sie postawic bufora takiego np. 2 tys litrow i do tego mocne grzalki (trzebaby chyba troche zwiekszyc moc przylacza) tak zeby grzac wode w CO pradem ale *tylko* w taniej taryfie? Czy to by nie wyszlo taniej niz zabawa w pompe powietrzna ktora Ci dziala praktycznie 24/h z czasami nawet COPem ponizej 1 (jak sie rozmraza) ?! I prawdopodobnie instalacja bylaby tansza.

 

Miales robione OZC? Jakie wyszlo zapotrzebowanie na kWh na sezon grzewczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaa, to faktycznie komplikuje sprawę...musiałbyś testy zrobić, jak ci się będzie zachowywać poddasze podczas przerw w grzaniu...jak ta temperatura ci faktycznie bardzo szybko spada, że musisz co 2-3h grzać, to faktycznie....no ale co w takim razie z parterem? pewnie skręcony....

 

dziwię się że masz to wszystko na jedym obiegu....no ale teraz jestem taki mądry...gdyby mi inna firma robiła, która uznałaby że tak a tak trzeba zrobić, to pewnie byłoby inaczej....;)

Czytałem twoje wcześniejsze wpisy i robiłem test z obiegiem tylko na górze no ale traciłem na COP-e gdyż mam przepływ rzędu 1350l/h a sama góra dawała tylko około 900l/h

Ja zużywam za cały rok do PC 4100kWh a Ty 5000kWh i jest różnica w powierzchni którą grzejesz do normalnych temperatur a i to że mieszkam na otwartej przestrzeni też ma bardzo duże znaczenie.

U mnie piwnica 75m2 pewnie sama się grzeje od parteru;) no i garaż też od sypialni nad nim.

Sciany zewnętrzne mam z silki i akumulacyjność parteru jest o niebo wyższa niż poddasza .

Grzejąc w dwóch taryfach zawsze wychodzi więcej kWh .

Tak szczerze to najlepszym rozwiązaniem chyba jest zlikwidowanie wszystkich niedoróbek i pozostanie w taryfie całodobowej.

Edytowane przez kkdarch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze może być inny powód, ale w twoim przypadku raczej nie sądze - źle dobrane przepływy parter/poddasze...

 

Hm.... powody ktore wczesniej podales chyba u mnie nie beda graly roli. Ja mam wewnatrz pomieszczen odsunieta od kolankowej zabudowe regipsowa i tam wlozona welne. Grubiej niz na samym skosie. Scianki mi co prawda podmurowali wyzej niz ocieplenie, ale znacznie nizej niz sama polac. Koncza siw w warstwie ocieplenia, ale to raczej przypadkowo, bo o tym nie pomyslalem w fazie ich stawiania.

 

Przeplywy chyba sa w miare OK, bo sa okresy, ze u gory jest cieplej nawet niz na dole (rzadko co prawda, ale sa) a w okresach bezwietrznych jest to praktycznie na jednym poziomie (jedynie troszke predzej sie wychladza na poziomie 0,2-0,3*C), wiec pezposrednim winowajaca obecnego wychlodzenia staje sie u mnie wiatr. Dom na lace i pizdzi strasznie.

 

Jeszcze jedna sprawa. Mam wyrazne "przeciagi" w warstwie welny mineralnej. Tzn czuc delikatne nawiewanie powietrza przez szczelinki (np gniazdko elektryczne umieszczona na sciance kolankowej w regipsie). Ja wiem, ze ta warstwa musi byc wentylowana, nawet sie szczeliny wentylacyjne robi w podbitce po temu, tylko sie zastanawaiam,czy u mnie nie jest to zaintensywne, bo ja mam nadbitke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście pompa ciepła nie wie, jaka jest rzeczywista temperatura wewnątrz

Nie pisz jak nie wiesz. Przecież pompa ma czujnik temperatury wewnątrz sterownika pokojowego. I to on właśnie wpływa na automatyczną zmianę krzywej (udział procentowy tego wpływu ustawia się procentowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do ludzi ktorzy maja zagospodarowane poddasze uzytkowe. U mnie pizdzi od 2 dni naprawde zdrowo. Mam wrazenie, ze poddasze duzo szybciej sie wychladza niz parter, pomimo ze powietrze wentylacyjne jest do domu wpuszczane nawietrznikami wlasnie glownie w cieplejszej czesci parterowej.

Tez macie podobnie?

 

U mnie nic takiego nie występuje nawet przy najsilniejszych wiatrach, a dom stoi raczej na wypiździajewie. Nawiewy mam i u góry i na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciany zewnętrzne mam z silki i akumulacyjność parteru jest o niebo wyższa niż poddasza .

Grzejąc w dwóch taryfach zawsze wychodzi więcej kWh .

Tak szczerze to najlepszym rozwiązaniem chyba jest zlikwidowanie wszystkich niedoróbek i pozostanie w taryfie całodobowej.

 

Z ta akumulacyjnoscia tak wlasnie jest na poddaszu i tam zawsze troszke szybciej bedzie sie wychladzalo, ale wiatr IMHO u mnie zbyt mocno "pomaga".

 

Napisz jeszcze jak doszedles so wniosku, ze 2 taryfy to wiecej kWH, bo za skarby nie moge zalapac.

 

Jesli masz (a masz) pompe gruntowa, to sie absolunie nie zgadzam. Roczne oszczednosci na pompie i bytowym z tytulu 2 taryf bede pewnie pewnie na poziomie 1000 zl,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sam wymyśliłeś tą bzdurę czy ktoś Ci w tym pomagał? co to jest temp zadana? czy czasem nie nachylenie krzywej?

Kolego, wszystko co nie potrafisz zrozumieć nazywasz bzdurą ? nieładnie reagować taką odpowiedzią.

Temperatura którą możemy ustawić na panelu urządzeń grzewczych - piszę o P.C., kotłach gazowych itd. - w zależności od producenta urządzeń nazywana jest temp. zadaną, bądź pożądaną lub wymaganą albo komfortową, (są także inne nazwy) i taką temp. miałem na myśli.

 

automatyka oblicza tylko temp powrotu, temp zasilania podnosi się do tego momentu dopóki powrót nie osiągnie wartości wyliczonej+histereza oczywiście...

Owszem, błąd , w miejscu wytłuszczonym: zasilania i powrotu C.O powinno być lub

Edytowane przez kasprzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic takiego nie występuje nawet przy najsilniejszych wiatrach, a dom stoi raczej na wypiździajewie. Nawiewy mam i u góry i na dole.

 

Hm... no ale Ty masz dwuspadowy z tego co pamietam, wiec jak Ci wieje w np szczytowa sciane, to efektu podwiewania w warstwe izolacji praktycznie nie bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy te same problemy z poddaszem przy murłacie i tu jest duży błąd[ATTACH=CONFIG]158371[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]158372[/ATTACH]U

 

Tak gapie sie na ten rysunek (ten u gory). To jest takie rozwiazanie jak u mnie, tylko ze niemozliwe do realizacji. Mianowicie napsizcie mi jak folie paroizolacujna umiescic pod ta podbitka (nadbitka). Ona przeciez musi isc nad tym deskowaniem okapu i trafisc w rynne. Inaczej jesli zrobimy wg rysunku, to mamy folie ktora przykrywa na podbitke od dolu :-)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz jak nie wiesz. Przecież pompa ma czujnik temperatury wewnątrz sterownika pokojowego. I to on właśnie wpływa na automatyczną zmianę krzywej (udział procentowy tego wpływu ustawia się procentowo).

W wypowiedziach kolegi Magnolia18 i odzewach innych użytkowników, wynika, że rozmowa jest o automatyce pogodowej - jeśli masz inne informację wskaż te odpowiedzi w tym wątku, być może to przeoczyłem.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta akumulacyjnoscia tak wlasnie jest na poddaszu i tam zawsze troszke szybciej bedzie sie wychladzalo, ale wiatr IMHO u mnie zbyt mocno "pomaga".

 

Napisz jeszcze jak doszedles so wniosku, ze 2 taryfy to wiecej kWH, bo za skarby nie moge zalapac.

 

Jesli masz (a masz) pompe gruntowa, to sie absolunie nie zgadzam. Roczne oszczednosci na pompie i bytowym z tytulu 2 taryf bede pewnie pewnie na poziomie 1000 zl,

Pompa w dwóch taryfach pracuje na trochę wyższej temperaturze GZ i zmniejsza się COP ,to chyba oczywiste;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...