Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Trzeba bylo zrobic betonowe skosy!! I ocieplic styro od zewnatrz. Dokladnie tak jak sciany parteru :) U nas to niepopularne bo trzeba dobrego ciesli do tego ale to o wiele mniej klopotliwe w uzytkowaniu poddasze (nie ma podwiewow, nie trzeba sie pierniczyc z welna i karton-gipsami etc) :)

 

Oj, ja jednak za mao kreatywny na tym polu jestem. "Bojaca dupa" ze mnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oj, ja jednak za mao kreatywny na tym polu jestem. "Bojaca dupa" ze mnie :-)

 

Ale w tym jest 5 x mniej do spieprzenia niz w "standardowym" kartonowo-welnianym poddaszu :-) Tyko ciesle trzeba rzeczywiscie dobrego wziasc no i projekt sensowny zrobic! Jak juz odszalujesz wszystko to patrz jaki luzik - od srodka Ci tynkarze wytynkuja elegancko, od zewnatrz twardy styropianik (na niego potem laty dlugimi kolkami i dachowki). Okna dachowe pewnie da sie (a raczej trzeba) wtedy umiescic w warstwie ocieplenia, styro na skosach idealnie mozna polaczyc ze styro na scianach. Termos idealny ;) Jak bedzie nastepny dom i jak nie bedzie to parterowka to na pewno robie skosy z betonu :)

 

Nie mam pojecia jak w tym wypuscic okap i wiele innych szczegolow - ale ludzie tak robia wiec technologia jest pewnie opracowana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz odszalujesz wszystko to patrz jaki luzik - od srodka Ci tynkarze wytynkuja elegancko, od zewnatrz twardy styropianik (na niego potem laty dlugimi kolkami i dachowki). Okna dachowe pewnie da sie (a raczej trzeba) wtedy umiescic w warstwie ocieplenia, styro na skosach idealnie mozna polaczyc ze styro na scianach. Termos idealny ;)

 

Zeby na budowie teoria nie odbiegala tak mocno od praktyki, to sie z Toba zgadzam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracajac do mojego eksperymentu z pompa -> przez dwa dni byla wyzsza temperatura (caly czas 4-6stC) i wyniki calkiem fajne:

 

2013-01-04: 28.80 kWh (tania: 24.50 kWh, droga: 4.01 kWh), temp: 5.43°C

2013-01-05: 28.67 kWh (tania: 24.20 kWh, droga: 4.26 kWh), temp: 4.44°C

 

Poprzednio przy tej temperaturze bylo wiecej w drogiej taryfie (przy podobnym zuzyciu ogolnym):

 

2012-12-27: 29.52 kWh (tania: 19.73 kWh, droga: 9.46 kWh), temp: 5.07°C

 

No ale biorac na logike. Moj dom ma obliczone zapotrzebowanie na moc przy -20stC na 8kW. Pompa ma 9kW ale odliczajac CWU - ma dokladnie tyle ile trzeba czyli 8kW. Czyli zeby pokryc zapotrzebowanie na energie musi chodzic przy:

 

-20stC: 24h / dobe

-10stC: 18h / dobe

-0stC: 12h / dobe

+5stC: 9h / dobe

+10stC: 6h / dobe

 

W nocy mam 7h dzialania w taniej taryfie (8, ale godzina schodzi wieczorem i rano na podgrzanie CWU), w dzien ok 1,5h (bo 30 min tez grzeje CWU). Czyli faktycznie taniej taryfy na CO mam do wykorzystania 8,5h. A to oznacza ze pompa juz przy sredniej temp. +5stC bedzie wchodzic lekko w droga taryfe. I wszystko sie idealnie potwierdza - wczoraj i przedwczoraj przy niemal non stop sredniej temp. +5stC weszla na ok. 1 - 1,5h w droga taryfe (w taniej dzialajac non stop).

 

Wniosek dla mnie: nic wiecej nie moge juz zoptymalizowac ;) Pompa dziala w drogiej taryfie 100% czasu (wczesniej robila bezsensowne przerwy), no i ma bardzo malo start-stopow - tylko 3 dziennie (o 22, o 13 i okolo 17-18 jak uruchamia sie w tej drogiej taryfie).

 

Wniosek dla reszty: robcie DOKLADNIE OZC (to sie sprawdza)! I drugi raz wzialbym jednak troszke mocniejsza PC - zamiast 9kW mysle ze 12-13kW bylaby lepsza. Szybsze podgrzewanie CWU (= wiecej godzin w taniej) no i zdecydowanie lepszy stosunek uzycia taryfy taniej do drogiej!

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I drugi raz wzialbym jednak troszke mocniejsza PC - zamiast 9kW mysle ze 12-13kW bylaby lepsza. Szybsze podgrzewanie CWU (= wiecej godzin w taniej) no i zdecydowanie lepszy stosunek uzycia taryfy taniej do drogiej!

 

Ja tak wlasnie zrobilem obmyslajac projekt ogrzewania i tak polecam tez innym, chociaz nie zawsze znajduje to "uznanie" w oczach niektorych czytajacych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W nocy mam 7h dzialania w taniej taryfie (8, ale godzina schodzi wieczorem i rano na podgrzanie CWU), w dzien ok 1,5h (bo 30 min tez grzeje CWU).

 

Czołem jakiej wielkosci masz bufor na CWU.

do jakiej temp podgrzewasz wodę

zakładam ze pompa podgrzewa całosc tej wody ? do zadanej temp?

dzieki radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem jakiej wielkosci masz bufor na CWU.

do jakiej temp podgrzewasz wodę

zakładam ze pompa podgrzewa całosc tej wody ? do zadanej temp?

dzieki radek

 

Baniak CWU mam 300l. Niestety padla mi w nim jedna wezownica, ale nawet z dwoma polaczonymi szeregowo - baniak byl nagrzewany dosc slabo (tj. u gory ~42stC, na dole ~35stC). Dolozylem wiec zewnetrzny wymiennik + pompke (musi byc z mosieznym wirnikiem inaczej zardzewieje szybko) ktora "miesza" w calym zbiorniku w momencie ladowania baniaka. Dzieki tym zabiegom mam po zagrzaniu w calutkim zbiorniku, od dolu do gory - 45stC :)

 

Ten zbiornik to wogole kupilem za jakies 800 pln chyba okazyjnie (noweczke), jak padnie calkiem to chyba wezme tego z galmeta 400l sws maxi (6m2 wymiennik - podwojna wezownica (wezownica w wezownicy). Wtedy bede mogl ograniczyc grzanie CWU do raz dziennie pewnie :)

 

A wezownica w nim padla po 3 latach (zaczela przepuszczac), przypuszczam ze przez moj fatalny transport w poziomie - 60km w aucie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I drugi raz wzialbym jednak troszke mocniejsza PC - zamiast 9kW mysle ze 12-13kW bylaby lepsza. Szybsze podgrzewanie CWU (= wiecej godzin w taniej) no i zdecydowanie lepszy stosunek uzycia taryfy taniej do drogiej!

 

Jak kilka lat temu o tym pisałem, to niemal mnie zakrakano. Jak widać praktyka potwierdza moją teorję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wniosek dla reszty: robcie DOKLADNIE OZC (to sie sprawdza)! I drugi raz wzialbym jednak troszke mocniejsza PC - zamiast 9kW mysle ze 12-13kW bylaby lepsza. Szybsze podgrzewanie CWU (= wiecej godzin w taniej) no i zdecydowanie lepszy stosunek uzycia taryfy taniej do drogiej!

 

3-4 lata temu jak się decydowałem na PCi to na muratorze wszyscy doradzali żeby brać pompę nie dowymiarowaną, i tak się początkowo uparłem. Producent pompy jednak twierdził inaczej, uwierzyłem mu i teraz mam 14kW a miała być 11kW. Są dni kiedy PCi grzejąc nie wykorzystuje w całości 2T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 stopni CWU to idealna temperatura dla mnie.

probowałem 41 , 39 ale jednak ustawiłem na 45.

 

Ciekawiło mnie ile i jaki masz zasobnik ale jak 300 litrow to starcza.

mam kondensata w zwiazku z tym nie martwię sie o brak wody

zaciekawiło mnie ile pompa jest w stanie nagrzac w jakim okresie i do jakiej temp.

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kilka lat temu o tym pisałem, to niemal mnie zakrakano. Jak widać praktyka potwierdza moją teorję.

 

Z tym ze jeden aspekt - BUFOR! Ja go mam i uzywam, gdybym go nie mial to przewymiarowana PC to wiecej klopotow z powodu czestszych start-stopow, szczegolnie w okresach przejsciowych. W sumie IMHO optymalnie jest tak o 20% przewymiarowac, nie wiecej. Bo wiecej to jeszcze wieksze (i drozsze) DZ etc. Stopa zwrotu z tytulu wyzszej inwestycji (pompa tez by mnie kosztowala ~3k wiecej) moze wyniesc 20-30 lat :)

 

Ja nie narzekam - grzanie CWU + CO + wszystkie pompki (lacznie z cyrkulacyjna) i grzalka do wygrzewania - seszly sezon grzewczy (listopad - maj) zamknalem w 2,2k pln. Dla mnie to super wynik - no ale optymalizuje bo czemu nie optymalizowac, kazde 3 pln to dobre piwo wiec warto ;-)

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekkie przewymiarowanie (powiedzmy, że tak jak już ktoś napisał do max 20 %) nie będzie tragedią, ale trzeba się wystrzegać nadmiernego zwiększania mocy bo to nie jest akurat sensowne...

u nas to cały proces doboru odbywa się trochę "na oko" i dlatego trzeba uważać żeby nie dochodziło do sytuacji, że wykonawca przyjmie straty na poziomie 50 W/m2 co przy domu np 200 m da 10 kW, do tego dołoży ze 2 kW na wodę użytkową a później tak "na wszelki wypadek" ze 30 % dołoży czyli w sumie uzyskamy 15,6 a najbliższy typoszereg producenta to 17 więc bez zmrużenia okiem zaproponuje te 17 kW + kilkaset mb odwiertów podczas gdy rzeczywiście zapotrzebowanie to 40 W/m czyli 9 kW będzie już wystarczające..

 

wiem, że OZC to podstawa, ale kto ma za to OZC płacić jak inwestor nie chce? wykonawca ma je robić za darmo do każdej oferty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okazuje się, że niby PC to jedno i to samo urządzenie w każdym kraju, a jednak rzeczywiście w różnych krajach różnie podchodzi się do doboru i do samej instalacji (właśnie ze względu na różnice w kosztach prądu i rozmaitych taryfach)

np podobno w Niemczech zaleca się zwiększanie mocy pomp do wartości u nas uważanych za bezsensowne i stosowanie buforów ponieważ następują tam częste braki prądu na potrzeby PC i stąd konieczność magazynowania ciepła (nie wiem na ile to jest prawdziwe, ale mam to info od znajomego, który zajmuje się serwisem jednej z niemieckich marek PC i stad zna tamtejsze zwyczaje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, Panowie

piszę, bo zaraz chyba się upiję, jeśli będę miał za co. Ostatnia doba pracy mojej pompy ciepła (ZIRUS M11) to 54 kWh, co oznacza, że pompa pracowała przez 16 godzin przy temperaturach bliskich 0 stopni, a w domu mam 19 stopni. Ponoć idzie ochłodzenie. Nie chce ktoś nerki ode mnie kupić, abym miał z czego zapłacić rachunek za prąd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...