Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Jest tez cos takiego jak "protokol odbioru" robot. Jesli prace sa wykonane zle, to g..o sie nalezy, nie zaplata. :)

Wszystko zależy o jakiej umowie mówimy. Jesteś inteligenty facet (to ma być komplement) to doszukaj się różnic w umowach o dzieło, o roboty budowlane, o wadach istotnych, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko zależy o jakiej umowie mówimy. Jesteś inteligenty facet (to ma być komplement) to doszukaj się różnic w umowach o dzieło, o roboty budowlane, o wadach istotnych, itp.

 

Chodzi mi o roboty budowlne (instalacyjne).

W zasadzie w kazdej umowie na wykonanie prac okablowania strukturalnego, czy podobnych spraw na wieksze kwoty, mialem punkt, ktory mowil o zaplacie w tym a tym terninie po odbiorze technicznym wykonanych robot. To norma jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz na nizsze zuzycie energii po odpowietrzeniu - mozesz doprowadzic do tego ze bedziesz mial duzo cieplej ale na pewno mniej energii nie zuzyjesz. Pompa teraz zuzywa 50kWh (jak doczytalem) i cala wyprodukowana energie dom przyjmuje i zuzywa. Nie ma opcji ze pompa cieplo produkuje ale z powodu zapowietrzenia instalacji - cieplo "znika". W fizyce nic nie znika ;) Jezeliby produkowala i wszystko pakowala bez ograniczen w bufor to juz nie mialbys domu bo wzrost cisnienia w buforze spowodowalby wybuch :p

Niestety nie masz racji.

Jeżeli z buforu nie było rozbioru ciepła, a sterownik pokojowy dawał sygnał do grzania, to bufor był grzany do wysokich temperatur (90 st. C) zupełnie niepotrzebnie.

To miało oczywiście wpływ na COP pompy ciepła, które zamiast 3,8 mogło spaść znacznie poniżej 3,0.

Przykładowo przy COP 3,0 pompa zużywając 50kWh energii wyprodukowała 150kWh ciepła,

a przy COP=3,8 dla wyprodukowania tej samej ilości ciepła zużyłaby poniżej 40kWh energii elektrycznej.

 

Z tym odpowietrzaniem nie jest tak prosto - może to potrwać dłużej niż godzinę, ale sposób podałeś prawidłowy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie masz racji.

Jeżeli z buforu nie było rozbioru ciepła, a sterownik pokojowy dawał sygnał do grzania, to bufor był grzany do wysokich temperatur (90 st. C) zupełnie niepotrzebnie.

 

Juz to Adiqq napisal chyba ze dwa razy - zobacz najpierw jaka on ma pompe i jak ona dziala - 90stC to normalna temperatura prawidlowej pracy tej pompy... :) Zuzycie mu nie spadnie - stawiam, ze wzrosnie, bo jak w koncu odpowietrzy podlogowke to i rozbior ciepla z bufora bedzie wiekszy ;)

 

Z tym odpowietrzaniem nie jest tak prosto - może to potrwać dłużej niż godzinę, ale sposób podałeś prawidłowy :).

 

No z jego rozdzielaczami to rzeczywiscie moze byc zabawa w kotka i myszke ;D Ale spoko - da rade. Ja w godzine odpowietrzylem caly DZ (~400 litrow, 550mb) a tez lekko nie bylo bo na ostatnim odcinku mam "syfon" (rura wchodzi z ziemi przy podlodze i leci pod sam sufit zeby znowu opasc, a na tym odcinku nie mam wogole odpowietrznika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz to Adiqq napisal chyba ze dwa razy - zobacz najpierw jaka on ma pompe i jak ona dziala - 90stC to normalna temperatura prawidlowej pracy tej pompy... :)
Każda pompa ciepła działa na podobnych zasadach fizyki.

To, że w górnej części bufora pojawia się 90 st. C, wcale nie oznacza, że taka jest temperatura skraplania, a to od niej zależy COP pompy ciepła.

Przy bardzo małym rozbiorze ciepła temperatura skraplania prawdopodobnie znacznie przekraczała 50 st. C

Możesz zobaczyć na stronie dostawcy: dla parametrów 0/50 -> COP=3,38, a dla parametrów 0/45 COP=3,82.

 

Zresztą liczę na to, że alfa8, pochwali się jak skutek wywołało prawidłowe wyregulowanie jego instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zobaczyć na stronie dostawcy: dla parametrów 0/50 -> COP=3,38, a dla parametrów 0/45 COP=3,82.

 

A on puszcza na podlogi 40stC, czyli COP ma jeszcze wyzszy. Przeciez sama pompa (az do samego rozdzielacza) dziala poprawnie! Po odpowietrzeniu wzrosnie mu zuzycie (w domu zrobi sie tez cieplej), a wiec wzrosnie i zuzycie energii przez pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie że alfa8 ma dwa obiegi góra/dół i jeden rozdzielacz i to w dodatku tak zamontowany że nie idzie odpowietrzyć pętli. Ja sam sobie robiłem podłogówkę, nie miałem żadnego doświadczenia w tym kierunku , też mam rozdzielone na góra/dół + dwie pompki + dwa rozdzielacze. Przy budowie podłogówki kierowałem się tym że powietrze zawsze idzie do góry więc w najwyższym punkcie muszą być odpowietrzniki !!! Ze zdjęć wynika że alfa8 może co najwyżej odpowietrzyć sobie rozdzielacz !!!

U mnie odpowietrzanie trwało 5min. i po tym czasie robiło się już cieplutko w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daga&Adam

niestety - po zakręceniu wszystkich rotametrów oprócz jednego i ustawieniu pompki na max bieg tłoczek drgnął "aż" do 2, a nie na maxa. To chyba sugeruje zbyt niskie ciśnienie w całym układzie. Jutro przyjedzie człowiek, którego ekipa to cudo instalowała więc zobaczymy co zrobi. Specjalnie wziąłem wolne z pracy i mam zamiar nieodstępować go na krok.

@Sławek

ma dwa rozdzielacze na parter i na piętro. Ten na piętro jest pod sufitem pom. gosp. na parterze co tłumaczy problemy z odpowietrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rotametr to przepływomierz - pokazuje przepływ cieczy czyli powinien pokazać ile przez niego przepływa (jeżeli cała pompa pompuje jedną pętlą to przepływ powinien być spory, a drugiej strony jeżeli w układzie jest dużo powietrza to wynik może być przekłamany)

z resztą nie ma sensu wymyślać scenariuszy, daj znać co zdziałali fachoffcy

 

ja na Twoim miejscu zastrzegłbym, że jeżeli uda im się to odpowietrzyć i doprowadzić do stanu używalności a sytuacja się powtórzy to mają przenieść rozdzielacz w inne - sensowne miejsce (no chyba, że to Ty wyraźnie nie zgodziłeś się na inną lokalizację rozdzielacza pomimo że byłeś poinformowany o skutkach ubocznych tej konfiguracji jaką masz teraz ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfa w takim razie niech naprawia ten co sp...lił, Tobie radzę się nie dotykać bo jeszcze Ci wmówią, że to Twoja wina bo czymś pokręciłeś ;)

generalnie otrzymałeś towar niezgodny z umową więc możesz żądać naprawy łącznie z pokryciem ew kosztów dodatkowych robót typu naprawa ścian itp

 

pompa rzeczywiście niewinna, w 99 przypadków na 100 tak właśnie jest i dlatego nie można zbyt pochopnie wydawać wyroków ;)

 

ja jakoś nie mam przekonania do Ziriusa ze względu a to, że nie znam tego urządzenia więc tym chętniej poczytam jak się zachowuje jak już instalacja będzie w porządku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy prawie 5 miesięcy używania pompy ciepła stwierdzam, że decyzja o korzystaniu z tego rodzaju systemu grzewczego jest w moim przypadku totalną pomyłką. Być może jest to fantastyczne urządzenie, które oszczędza wydatki w sezonie grzewczym, jest ekologiczne i bezobsługowe, ale nie u mnie. U mnie przeciętne dobowe zużycie prądu to ponad 50 kWh, w domu ciepło nie jest, a rachunki za prąd przyprawią o ból głowy. Obsługa tego systemu prosta wcale nie jest, być może jest prosta dla kogoś kto ma zmysł "techniczny", ja go nie mam i wyczucie zależności pomiędzy ustawieniem mieszacza, ustawieniem temperatury pompy, nastawieniem szybkości pracy pompek obiegowych oraz czujników temperatury w korytarzach jest zabawą w ciemno - na zasadzie próbuj, a nuż się uda. Jak na razie ta zabawa jest dosyć kosztowna, a co opinia użytkownika, to co innego. Jestem bardzo rozczarowany tym rozwiązaniem i zdecydowanie odradzam instalację takiego systemu komuś, kto jak ja ma tylko "ogólne" pojecie o technice.

 

Każdy który to przeczytał, miał chyba podobne skojarzenie do mojego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...