Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zle zrozumialem (albo ktos zle napisal), bo zrozumialem ze zuzywaja 5kWh na CWU na caly miesiac ;) ale juz spoko loko luz i spontan :) A jeszcze jedno.. jak pompa pracuje w zime kiedy trzeba grzac CWU i CO tzn. czy to jeden bufor czy osobno grzeje CWU i CO?

 

Osobno oczywiscie. W standardowej instalacji pompa jest do CO wpieta bezposrednio do podlogowki, a do CWU masz zbiornik ~300l. Ja akurat mam tez dodatkowy bufor 1000l do CO i oddzielny zbiornik 300l do CWU ale normalnile sie tak nie robi ;) Tak czy siak musza to byc oddzielne obwody bo CWU to wysoka temperatura (50-55stC na wyjsciu), a CO duzo nizsza. Nie da sie tego polaczyc bo mialbys slabiutki COP calosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zle zrozumialem (albo ktos zle napisal), bo zrozumialem ze zuzywaja 5kWh na CWU na caly miesiac ;) ale juz spoko loko luz i spontan :) A jeszcze jedno.. jak pompa pracuje w zime kiedy trzeba grzac CWU i CO tzn. czy to jeden bufor czy osobno grzeje CWU i CO?

 

żle napisałam :) teraz idzie 5kWh na dzień (nie na miesiąc :lol:) :) jest póki co tylko prysznic.. ale ja także lubię stać długo pod deszczownicą :)

 

Daga&Adam u nas CWU też się grzeje osobno z tym, że woda jest grzana do 70st i potem mamy mieszacz na około 50-55st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga&Adam u nas CWU też się grzeje osobno z tym, że woda jest grzana do 70st i potem mamy mieszacz na około 50-55st

No to ktoś chyba źle doradził albo Was nie lubi, skoro "każe" płacić więcej za produkcję cwu niż by można było...

Nie widzę sensu żadnego grzania pompą ciepła do wyższej temp. a potem mieszania z zimną, co za chory pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ktoś chyba źle doradził albo Was nie lubi, skoro "każe" płacić więcej za produkcję cwu niż by można było...

Nie widzę sensu żadnego grzania pompą ciepła do wyższej temp. a potem mieszania z zimną, co za chory pomysł.

 

nie pamiętam dokładnie jak to jest z tą pompą do CWU, ale chyba taka jej natura, że na tyle grzeje.. może dlatego, że to bezpośrednie parowanie

 

 

Chyba ze sie ma pompe z bezposrednim parowaniem ;)

oooo dokładnie :) dobrze gada/pisze :)

Edytowane przez Kamila i Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Widzę, że latem temat zdechł :) U mnie miesięcznie wychodzi ok 70 kWh na grzanie wody, obecnie w domu stan osobowy 3+1, wychodzi nieco ponad 20 zł, w dla domu jak na razie od 01.09.2012 do 31.05.2013 (czyli rok bez 3 miesięcy czyli ok. 700 kWh) to 4710 kWh, w tym wszystko, tzn. pompa ciepła, wentylacja mechaniczna, kuchnia indukcyjna, wygrzewanie domu (pierwszy rok po budowie) i całe zużycie bieżące, więcej napiszę jak przyjdzie wrzesień i zamknę rok kalendarzowy:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 01.06 do 01.07 zużycie wyglądało następująco:

I taryfa 4,7 kWh - 0,74 zł/kWh = 3,48 zł

II taryfa 69,5 kWh - 0,29 zł/kWh - 20,15 zł

RAZEM - 23,63 zł

w tym CWU, drabinka w łazience uruchomiona jak zrobiło się wilgotno i nieprzyjemnie oraz pompa do nagrzewnicy kanałowej - chłodziło powietrze nawiewane do domu w upały z 30 stopni do 18 i w domu było suma sumarum przyjemnie - 24-25 stopni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie teraz ok 3 Kwh dziennie. Daje to ok 100 na mc. W tym jest też przegrzewanie wody raz w tygodniu.

 

CUT

 

To po ile ten prad u Ciebie? 3kWh * 30 = 90 kWh. U mnie teraz to tylko w taniej taryfie po 0,32 pln to by wyszlo 28,8 pln :)

 

 

Aaaa dobra - 100 kWh, a nie 100 pln ;) Potentegowało mi się. Nie ważne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dostałem rachunek na drugie półrocze.

Przypomne pierwsze pół było to coś okolo 1870 zł

Drugi rachunek jest na kwote 1600 zł

Czyli zużycie energii w calym moim domu przez rok wyszło na kwote 3470 zł

Nie mam podlicznika wiec ciężko precyzyjnie stwierdzić ile z tego poszło na ogrzewanie.

Spisuję licznik co miesiąc i w sezonie letnim zużywam energie na okolo 150 zł. Zimą może troche wiecej bo wszesniej konczy sie dzien.

Czyli koszt ogrzewania wyniosł u mnie okolo 1600 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie cyrculacje CWU?

 

nie mamy cyrkulacji.. w łazience na parterze jak puszczam ciepłą wodę to trochę musi jej zlecieć zanim poleci ciepła, wieczorem z tym nie ma problemu a w dzień zazwyczaj zdążę umyć ręce w chłodnej :) mamy pociągniętą nitkę do cyrkulacji, ale nie wiem czy jest sens..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mamy cyrkulacji.. w łazience na parterze jak puszczam ciepłą wodę to trochę musi jej zlecieć zanim poleci ciepła, wieczorem z tym nie ma problemu a w dzień zazwyczaj zdążę umyć ręce w chłodnej :) mamy pociągniętą nitkę do cyrkulacji, ale nie wiem czy jest sens..

 

Jak jest pociagnieta nitka i zaslepiona, to tak sie nie robi, bo to wielce "niehigieniczne" rozwiazanie :)

 

U mnie nawet mocno przycieta czasowo cyrkulacja bardzo wychladzala zasobnik. Zrobilem taka "na rzadanie". Sa 3 piloty, takie od alarnu (po sztm w lazience i szt w kuchni) i sterownik. Jak potrzebujesz ciepla wode, to przyciskasz przycisk. Cyrkulacja zalacza sie na zaprogramowany czas (u mnie teraz 3 minuty). Wstawiona jest na cyrkulacje nieduza zwykla pompa obiegowa. Ciepla wode w najdalszym punkcie biorczym w kuchni masz po 20 sekundach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...