Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

To ja mam chyba najprościej. W lecie raz na dobę obiegówka włącza się na chwilę, coby się jej stawy nie zastały :p. A w sezonie grzewczym wtedy gdy temp. wewn. spadnie zbytnio - popracuje sobie 20 sekund i rusza sprężarka.

 

No to ja mam zupelnie podobnie do Ciebie, tylko ten czas startu obiegowki z wyprzedzeniem to u mnie w tej chwili 15 sek (moege go ustawiac). Ten start jest tez przed grzaniem CWU, wiec w lecie jest "trenowana" te 15 sek pompa GZ zeby sie nie zastala za mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to mój pierwszy pomiar pracy i zużycia prądu od 1.11-30.11 dziś się już nie włączy

Temp w domu 22-23 st, nigdy nie spadła poniżej 22

 

Praca na CO i CWU 98h

CWU ok 4m3

Zużycie prądu 297 KWh

Jak zakładam 99% w taniej , bo tak PC jest ustawiona, tylko pompka GZ pracuje w drogiej

Koszt ogrzewania i CWU ok 96 zł

Pare razy kobita przepaliła kominek, nowy nabytek i się nacieszyć nie potrafi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt ogrzewania i CWU ok 96 zł

 

Przy powierzchni domu jaka grzejesz koszty rewelacyjne.

Pompe masz na tyle mocno przewymiarowana, ze nie przekroczysz pewnie granicy 1200h pracy w sezonie. Koszta tez beda w okolicach 1100 zl za CO + CWU. Czego chciec wiecej (pomijajac "bol" serca przy kosztach docieplenia)? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca na CO i CWU 98h

CWU ok 4m3

Zużycie prądu 297 KWh

Jak zakładam 99% w taniej , bo tak PC jest ustawiona, tylko pompka GZ pracuje w drogiej

Koszt ogrzewania i CWU ok 96 zł

Pare razy kobita przepaliła kominek, nowy nabytek i się nacieszyć nie potrafi

 

Jakiej mocy może być pompka GZ ?

Przyjmijmy, że 80W. Przy Dimplexach mamy, że pompa GZ pracuje non stop jezeli temp. zewn. jest niższa od 4 st.C (chyba tak jest - nie mam co do tego pewności) Przyjmując, że połowa godzin w miesiącu listopadzie była poniżej tych 4 st.C (pewnie i większa ilość godzin, ale ostrożnie przyjmijmy połowę) czyli 360 godzin razy 80W mamy 28,8 kWh. Jeżeli masz podlicznik na PCi to 28,8 kWh stanowi 91% całego zużycia z 297 kWh a nie 99%

Czemu "zakładasz" ilość czasu w taniej ? NIe masz podlicznika dwutaryfowego ze sterowaniem zegarowym przełączającym naliczanie w odpowiedniej taryfie ?

 

PS. Żle policzyłem: owe 28,8 kWh z pewnością nie było zużyte tylko w drogiej taryfie. zakładając, że połowę czasu pompka GZ pracowała w taniej, połowę w drogiej taryfie dostajemy: 95% zużycia w tanim prądzie. Wynik rewelacyjny. Ja miałem w okresie 27.10-27.11 348,5 kWh na c.o.(84,48% w taniej) i 80,4 kWh na c.w.u (99,00% w taniej) ale bez wspomagania kominkiem (zachwyt minął po pierwszym sezonie :-))

Edytowane przez rafikW
dopisane PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę sobie SCOP tak: 348,5 kWh w 165 godzin za listopad = 2,11 kW w godzinę razem z obiegówkami. Moc PCi 6,9 kW + 0,33 kW = 7,23 kW / 2,11 kW = 3,42

Tak sobie, żeby nie powiedzieć słabo, zwłaszcza na początku sezonu grzewczego czyli przy lepszych parametrach pracy niż B0W35. Katalogowy COP podają 4,2.

 

PS. Przyjąlem, że moce pompek GZ i DZ 330 W. Muszę ustalić rzeczywiste moce pompek obiegowych. DZ będzie łatwiej bo odczytam z tabliczki. GZ - wówczas jak będzie pracowała samodzielnie.

Edytowane przez rafikW
dopisane PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źle to chyba liczysz

liczysz moc PC 6,9 - ale tyle to ona ma dla 0/35

nie sądzę żebyś temperaturę DZ miał 0C, tak samo jak nie sądzę żebyś grzał do 35C

poszukaj sobie na wykresie dla odpowiednich temperatur

ja osobiście korzystam w takich sytuacjach z tej dokumentacji

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/099AE2D5030A9234C1257B480023AD04/$FILE/DT%20Vitocal%20200-G%20BWP%206,1-9,7kW%20(04-2007).pdf?OpenElement

str.7 BWP 108 to prawie identyczna sprężarka jak moja

dla +8C na zasilaniu zamiast 7,6kw ma ona około 9,3kw

 

Zdecydowanie źle :x

Rzeczywiście moc elektryczna zależy od temperatur pracy DZ/GZ

Ja dla swojej PCi mam wykres na str.123: http://www.dimplex.de/fileadmin/dimplex/downloads/planungshandbuecher/en/dimplex_php_heating_gb_102008.pdf

dla DZ/GZ +6/+35 moc jest 8kW. Dla niższej temp. GZ nie ma krzywej, ale porównując krzywe dla GZ na tym wykresie pokazane dla +35 i +50 które leżą bardzo blisko siebie, można przyjąć, że dla +30 będzie również owe mniej więcej 8kW. Przyjmując 8,1kW SCOP wynosi 4,0 co i tak jest mało i zdecydowanie poniżej katalogowych danych. Ma być 4,2 dla B0W35 a jest 4,0 dla B6/W30 - lipa. Chyba, że katalogowo podają bez pompek obiegowych. Bez nich wychodzi: 8,1/1,78=4,55

PS. Jak to u Ciebie wygląda ? Jakie wartości ?

Edytowane przez rafikW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-------- Okres: 2013-11-01 do 2013-11-30 23:59:59 (30,00 [d]) ---------

Czas pracy CO: 127,02 [h] (80,3%)

Czas pracy CWU: 31,12 [h] (Cykli: 123) (Średnio dziennie: 4,1)

Suma pracy PCi: 158,1 [h]

Startów: 152 (Średnio dziennie: 5,1)

Czas pracy śr CO: 4,23 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 1,04 [h/d]

Czas pracy śr: 5,3 [h/d]

Szacowane zużycie: 560 [kWh] Średnio: 18,7 [kWh/d]

CWU: 154 [kWh] Średnio: 5,1 [kWh/d]

CO: 406 [kWh] Średnio: 13,5 [kWh/d]

CO/100m2: 5,9 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [2/98%]: 184 zł w tym CO [0/100%]: 126 zł CWU [17/83%]: 58 zł

------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01.11.2013-01.12.2013

Zużycie całkowite 586kWh. Bez maluxowania.

Ostatnia faktura za wodę podaje 49m3 (za 2 miesiące).

Mam prawie identyczne zużycie prądu jak rok temu a wydawało mi się, że ten listopad był cieplejszy.

 

 

he he

 

zdajecie sobie sprawe że macie rachunki za cały dom podobne do kablowców w ciepłe miesiące u nich[ale oni wtedy nie grzeją prawie co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego tak się dziwisz...dane katalogowe są bez obiegówek. Ty dodatkowo masz bufor, który jest tylko źródłem strat.

nie wiem jak to u mnie wygląda, bo od jakiegoś czasu bardzo wybiórczo spisuje podlicznik, wręcz nie spisuje go...już mi przeszła gorączka :p

 

Chyba Ci jednak jeszcze nie przeszla,skoro wrociles do pisania na forum. :)

Tu nien chodzi o zadna goraczke, bo spisanie raz na miesiac licznika i podlicznika to nie jest absorbujace zajecie a w razie jakis nawet drobnych problemow z pompa bardzi szybko to mozna wylapac. Mamy systemy w ktorych precyzyjnie mozemy okreslic i zuzycie i koszty. Dlaczego nie pobawic sie w statystyke jesli ktos to lubi. Nie ma w tym nic zlego IMHO.

Mozesz tez pozowac na "starego wiarusa" ktoremu po 3 latach "przeszlo", ale brak aktualnych danych np w temacie zuzycia niejako z urzedu wyklucza Cie z wielu merytorycznych dyskusji i porownan. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lobo ma zużycie przy kablach takie jak ja przy PC - i co z tego? mnie to nie boli..tylko gratulowałem mu że tak dobrze dom wybudował

 

Gratulacje jak rozumiem wynikaly z tego, ze wydal tyle samo kasy co Ty na identyczny dom, a ma zuzycie 4x mniejsze? Bo nie bardzo lapie jak wlasciwie to "prownales"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad 2013 ==> C.O. + CWU łącznie 382kWh, z tego 20kWh w taryfie I i 362kWh w taryfie II. Koszt łączny 117zł, taryfa G12W.

Gdybym miał G11 jak do tej pory to koszt wyniósłby 237zł, czyli mamy oszczędność 120zł.

Koszty na cele domowe identyczne jak w G11, mimo dwóch taryf nie wypracowałem oszczędności na prądzie domowym. Zmywarka i pralka w taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...