Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich, domek opisany w stopce, PC G/W ECOPOL ma bardzo prosty i funkcjonalny sterownik bez sterowania pogodowego, na parterze i piętrze zamontowane są sterowniki AURATON 3000 na których ustawia się tylko jaką się chce mieć temperaturę komfortową czy ekonomiczną (specjalnie nie używam słów nocną i dzienną bo akurat w tym sterowniku nie można ustawić wyższej temperatury w tzw. nocy) - sterowniki te podają sygnały do sterownika pompy na załącz lub wyłącz a sterownik pompy załącza i wyłącza obiegówki CO, steruje się tylko i wyłącznie nastawą temperatur na poszczególnych poziomach, ktoś wcześniej pisał że pompą ciepła steruje się trudniej jak promem kosmicznym wszystko zależy od sterownika.

CWU steruje sterownik PC w którym ustawia się temp. CWU oraz deltę poniżej jakiej temp. ma dogrzewać wodę, ustawia się również godz. w jakich może pracować i w innych godzinach się nie włączy nawet jak temperatura spadnie, CWU ma pierwszeństwo do CO.

U mnie zaprogramowałem godziny taniej taryfy jako temperaturę komfortową (symbol słoneczka na AURATONIE) na 23,5*C a pozostałe godziny drogiej taryfy jako temperaturę ekonomiczną (symbol księżyca na AURATONIE) na 22,5*C, może dla niektórych te temperatury są za wysokie ale my lubimy ciepło, z moich obserwacji do tej pory temperatura w dzień nie spadała poniżej 23,0*C ostatnio tylko raz mi się udało zaobserwować temp. 22,75*C ale to było po pierwszej mroźnej nocy (duży nagły spadek temperatury), teraz jak od kilku dni jest mroźno ale nie ma dużych skoków temperatur i ustabilizowało się temperatura przez całą dobę utrzymuje się 23,0-23,5*C - jest to efekt dużej akumulacyjności budynku wszystkie ściany z silki, strop monolit, na gruncie 25cm betonu oraz dobrego ocieplenia,

CWU ustawione w całości w II taryfie -w godzinach 22.00-00.00, 4.00-6.00, 14.00-16.00 na 48*C z deltą 3*C (przy 45*C włączy podgrzewanie CWU w zaprogramowanych godzinach), bez cyrkulacji zbiornik 300l traci ~0,25*C/h a jak cyrkulacja włączona (sterownie 3min.włączona / 9min.przerwa) traci ~0,75*C, jak dotąd nie odczułem dyskomfortu braku ciepłej wody.

 

A teraz podam zużycie za okres 21-26.01.2014 - 5 dni, tj. tylko ostanie mroźne dni, temp zewnętrzna dzienna wahała się -5 do -10, nocna -7 do -15

CO: 34:58h; 1T=1kWh 2T=75kWh; koszt=20,95zł średnio 4,19zł/dzień

CWU: 5:31h; 1T=0kWh 2T=17kWh; koszt=4,60zł średnio 0,92zł/dzień

RAZEM: 25,55zł / za 5dni

 

Jak ktoś mi podpowie jak wrzucić plik np jpg. to wrzucę całe zużycie od 07.2013 nie chce mi się tego przepisywać

 

dopowiem tylko że jak na razie pompa pracuje cały czas w II taryfie, a ta 1kWh (dokładnie 0,66kWh) wynika tylko i wyłącznie z celowego ustawienia godzin w PC z opóźnieniem ~1min do zegara w liczniku żeby w przypadku rozjeżdżania się godzin w liczniku lub PC nie było startów PC w I taryfie, w pierwszej taryfie czasami złapie ostatnią minutę jak pompa pracuje cały cykl taniej taryfy tj. do ~0,10kWh dziennie.

 

Przynajmniej na razie PC pracuje tylko w 2T jest troszkę przewymiarowana ze względu na brak innych źródeł ciepła i chęcią lepszego wykorzystania II taryfy jak również lepszego ocielenia ścian i lepszych okien niż podanych dla firmy ECOPOL do obliczeń.

 

ale się rozpisałem ale może moje wywody na temat nastaw komuś się przydadzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz podam zużycie za okres 21-26.01.2014 - 5 dni, tj. tylko ostanie mroźne dni, temp zewnętrzna dzienna wahała się -5 do -10, nocna -7 do -15

CO: 34:58h; 1T=1kWh 2T=75kWh; koszt=20,95zł średnio 4,19zł/dzień

CWU: 5:31h; 1T=0kWh 2T=17kWh; koszt=4,60zł średnio 0,92zł/dzień

RAZEM: 25,55zł / za 5dni

 

Ja mam za ostatnie 7 dni średnio na dobę 10,13 zl na CO, temperatura w domu niższa ~22,0 a zewnętrzne porównywalne. Jednym słowem: u Ciebie REWELACJA. Pozostaje tylko pogratulować !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za ostatnie 7 dni średnio na dobę 10,13 zl na CO, temperatura w domu niższa ~22,0 a zewnętrzne porównywalne. Jednym słowem: u Ciebie REWELACJA. Pozostaje tylko pogratulować !

 

Dzięki. Nie chodzi o jakieś fanfary ale cieszę się bardzo z super małych rachunków, od początku sezonu grzewczego tj 01.10.2013 do dzisiaj na CO z podlicznika wychodzi 235zł aż sam jestem zaskoczony, moje założenie było 1000zł na sezon. Za CWU wychodzi 25-32zł miesięcznie (całej wody zużywamy 10-11m3 miesięcznie nie wiem ile w tym jest CWU).

 

Inna sprawa że nie mam do czego porównać bo dopiero PC grzeję pierwszy sezon a fakt że zima przyszła dopiero po 20.01, ale nawet biorąc pod uwagę wyliczenia z ostatnich 5 dni miesięcznie rachunki za CO nie powinny przekraczać 150zł, może przy skrajnych temperaturach -20 i niższych a takich jest może kilka w roku, więc moje założenie 1000zł za sezon powinno wyjść bez problemu.

Od stycznia do marca 2013 grzałem kotłem elektrycznym bo majster od wykończeniówki się nie wyrobił i nie było gdzie wstawić PC rachunki za CO za te mroźne miesiące >500zł/mies.

 

Dla pocieszenia dodam że rachunki dla PC nawet gorsze od moich i tak są 2 do 3 razy tańsze od gazu. Mam kolegę który wybudował dom o podobnych gabarytach i izolacji w tym samym czasie co ja w odległości 1km, izolacje już wszystkie ma ale jeszcze jest na etapie wykończeniówki nie mieszka i grzeje dom na 18*C, za ostatnich kilka dni jak przyszły do nas te mrozy średnio dziennie około 10m3 gazu co daje około 24zł co będzie jak będzie musiał grzać do 22*C. Jak przychodzi do mnie i słyszy ile wychodzi za CO to się trochę denerwuje i mówi że coś słabo go namawiałem na PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Nie chodzi o jakieś fanfary ale cieszę się bardzo z super małych rachunków, od początku sezonu grzewczego tj 01.10.2013 do dzisiaj na CO z podlicznika wychodzi 235zł aż sam jestem zaskoczony, moje założenie było 1000zł na sezon. Za CWU wychodzi 25-32zł miesięcznie (całej wody zużywamy 10-11m3 miesięcznie nie wiem ile w tym jest CWU).

 

No bez przesady kolego. Postawiles super-termos w jednym z cieplejszych rejonow kraju, to czego sie miales spodziewac? Co Cie zaskoczylo? Chyba sie tu krygujesz nieco. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak uzyskujecie tak dobre wyniki zużycia prądu przez pompę ciepła. Podawałem moje wyniki w innym wątku, ale napiszę jeszcze raz.

Zużycie dobowe prądu za okres 25-26.01 na samo ogrzewanie domu to 35kWh. Temp. w nocy minus 12 st. , a w dzień minus 8 stopni. Dom niezamieszkały, trwają prace wykończeniowe, pierwszy sezon grzania . Mogę mieć tylko nadzieję, że to ten słynny "pierwszy sezon". Jak to oceniacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak uzyskujecie tak dobre wyniki zużycia prądu przez pompę ciepła. Podawałem moje wyniki w innym wątku, ale napiszę jeszcze raz.

Zużycie dobowe prądu za okres 25-26.01 na samo ogrzewanie domu to 35kWh. Temp. w nocy minus 12 st. , a w dzień minus 8 stopni. Dom niezamieszkały, trwają prace wykończeniowe, pierwszy sezon grzania . Mogę mieć tylko nadzieję, że to ten słynny "pierwszy sezon". Jak to oceniacie?

 

Bez paniki kolego, pierwszy sezon zawsze kosztuje wiecej, masz juz moze zamontowane drzwi wew. w pokojach ? Jesli nie to zobaczysz po montazu ile to zmienia a to ze nie mieszkasz tez ma wplyw. Nic tylko zycze milej ,,wykonczeniowki":rotfl: i szybkiej ,,parapetowki":p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, Mam pytanie mam pompę Stiebel Eltron 13kW. temperatura w domu ustawiona na 13 C na sterownikach pokojowych bo dom na etapie wykończeniowym. Ocieplenie ściany styropian 15cm, posadzki 10cm styropian, poddasze 30 cm wełna.W domu tylko podłogówka,po posadzkach ok.145met. Tynki posadzki robione w 2012 czyli wilgoci już nie powinno być. Zużycie na dobę ok, 50kW czy to możliwe że aż tyle pobiera prądu ?? tem. w dzień - 10C noc -15C .Grzałki mam włączone, ale nie wiem czy się załączają czy nie. Serwisant kazał mi zawsze włączać jak jest tem. na min czy to prawda ?? Nie mogę sprawdzić nic na pompie bo niema mnie w domu, tylko mam te informacje od siostry która dogląda dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak uzyskujecie tak dobre wyniki zużycia prądu przez pompę ciepła. Podawałem moje wyniki w innym wątku, ale napiszę jeszcze raz.

Zużycie dobowe prądu za okres 25-26.01 na samo ogrzewanie domu to 35kWh. Temp. w nocy minus 12 st. , a w dzień minus 8 stopni. Dom niezamieszkały, trwają prace wykończeniowe, pierwszy sezon grzania . Mogę mieć tylko nadzieję, że to ten słynny "pierwszy sezon". Jak to oceniacie?

 

U nas ostatnie kilka dni, gdzie w nocy dochodzi do -12-15, w dzień -8 - dobowo PC wyciąga 38-40kWh na CO oraz CWU.

Dom zamieszkały, temperatura w środku ok 22C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie na dobę ok, 50kW czy to możliwe że aż tyle pobiera prądu ??

Nie kW tylko kWh, a po drugie nie jesteśmy wróżbitami i nie wiemy co i jak jest zainstalowane. Pompa 13kW na dobę może pobrać 50kWh jeśli będzie pracowała koło 16-18h, a może tyle pobrać z grzałkami przy krótszej pracy. Czy się włączyły, musisz sam sprawdzić. Czy muszą być, to zależy jaki i jak duży masz kolektor, a o tym słowa nie napisałeś. Obawiam się że masz kiepsko dobraną pompę, bo na 145m2 tak ocieplonego jak napisałeś 13kW to sporo za dużo. Mm nadzieję, że instalacja jest lepiej zrobiona niż dobór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak uzyskujecie tak dobre wyniki zużycia prądu przez pompę ciepła... Zużycie dobowe prądu za okres 25-26.01 na samo ogrzewanie domu to 35kWh.

Poprawię Ci humor: u mnie w ostatnią sobotę zużycie prądu na ogrzewanie wyniosło 70kWh. Dalczego tak duże ? Bo podnosiłem temperaturę z 21.5 do 24* i pompa szła prawie cały czas (taryfa weekendowa). Na zewnątrz -12*, a w domu ukrop, muszę spowolnić wygrzewanie domu przez weekend definiując na sterowniku spore pauzy i ograniczyć pompę do 14h na dobę, bo robi się za gorąco. To był pierwszy weekend, gdy mogłem poeksperymentować z akumulacją domu, bo wcześniej było za ciepło, a w ubiegłym sezonie nie miałem taryfy weekendowej.

Podsumowując sezon: zużycie za styczeń to 580kWh (średnio 22kWh/dobę), czyli 152zł, a od początku sezonu 1778kWh, czyli 487zł. Trzymam kciuki za zimę, może uda się ją obskoczyć w tysiaku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwa odwierty jeden 87 met drugi 76 met i dość długie dojście od kolektorów do domu każdy ok 12 met.miały być dwa odwierty po 90 met ale nie dało się przejść skała jakieś wapna itp. I nie wiem czy mam te grzałki kazać wyłączyć czy zostawić .Serwisant jak raz był to mówił że jak tem. spadnie na minus to mam włączyć grzałki żeby pompa miał jakiś tam gaż czy płyn rzadszy nie wiem o co chodzi. A piszę dla tego że nie mogę wejść w sterownik i sprawdzić ile godz pompa chodzi bo mnie nie ma w PL:( a siostra kompletnie się nie zna tylko odczytała mi kWh z pod licznika do pompy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz w domu, pc podpiętą bezpośrednio do rozdzielacza i 100% podłogówki, czy bufor, mieszacze itp? Sprawdź jeszcze temperatury zasilania i powrotu dz i gz. Jeśli temperatura dz nie schodzi poniżej 0, to nie ma żadnej potrzeby załączania grzałek.

Jak na taką pompę, to dz biedne, bo licząc po 40W za metr odwiertu wychodzi koło 6,5kW.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było w piątek w nocy -16 a w dzień(sobota) -12 i pompa wciągnęła 38,5kWh pompa pracowała 15,5 h ,wczoraj (sobota) w nocy było -14 a w niedzielę w dzień już tylko -9 zużycie spadło do 35,2kWh a praca pompy lekko ponad 14 h.

Obydwa dni mocno wietrzne co przy tej temperaturze powoduje przenikliwy ziąb.

Od 28.09.2013 do dziś pompa zużyła na CO i CWU 1962kWh a wyprodukowała 8634 kWh ciepła.

Ogólny czas pracy to 842h

Współczynnik sprawności instalacji do tej pory to 4,396 .

Myślę że jeszcze jakieś dwa i pół miesiąca grzania zostało:lol2:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...