Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Mieszkam w Toruniu. W pełni zamieszkany drugi sezon grzewczy. Budynek - ściany: 25 cm porothermu + 15 cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, dach 25cm wełny,

Regulatory mam zainstalowane i stosuje w niewykorzystywanych pomieszczeniach.

Fakt muszę wybrać któreś rozwiązanie bo możliwości ustawiania histerezy sprawiają, że jak ustawie stałą temp. 50st.C w 2T to nawet jak jest duży mróz to pompa nie włączy się w godzinach 1T bo histereza wynosi np 20st.C. Chyba, że w 1T też ustawie stałe grzanie bufora. W mojej pompie nie jest możliwe ustawienie stałej temp dla 2T i grzania bufora według krzywej w 1T bo histereza sprawi, że w 1T się nie włączy. Chyba, że ustawie ją na tyle niską ale wtedy będzie miała duża ilość startów w 2T w przypadku wysokiej temp. zewnętrznej.

 

Porotherm i 15 cm styropianu to nie za fajnie, no ale to szczegół.

Spraw sobie stopkę (weź na wzór którąkolwiek od innego forumowicza) - wówczas można kontynuować temat. To raz.

I dwa: a) jak myślisz - z jakim COPem ("sprawność") pracuje ci pompa (jaka PW czy GW ?) gdy grzeje bufor do 50 st.C ? b) jak myślisz - ile energii zgromadzi ci bufor (jakiej pojemności ?) i na jak długo wystarczy jej do utrzymania temperatury w budynku przy np. -5 st.C na zewnątrz ? Odpowiem zgrubnie: a) z niskim. Przyjmując COP na poziomie 4,2-4,5 przy B0W35 to przy B0W50 będziesz na poziomie ~3. b) na kilkadziesiąt minut. Jaki jest sens bufora ? Żaden, chyba, że jako sprzęgło hydrauliczne gdy ma się więcej niż 1 obieg grzewczy z własnymi niezależnymi pompkami obiegowymi. Bufor to taki dodatek który "wciskają" instalatorzy inwestorom (ja sam jestem ofiarą tej praktyki; po zakończeniu tego sezonu grzewczego wywalam go) który nie ma żadnej wartości dodanej a wręcz szkodzi w układzie niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego.

Kolejna ciekawostka wyczytana z Twojego postu: masz histerezę ustawioną na wartość 20 st.C ??? Przy takim ustawieniu PCi nie włączy się Tobie w 1T nawet jak na zewnątrz będziesz miał z -20 st.C. Ciekawe o ile spadnie Ci temp. w domu od tej 15:00 do 22:00 (zakładam, że jesteś w taryfie G12*) ? Z 22 do 17-19 st.C ? Trochę słabo. Na zakończenie: sterowanie pracą pompy ciepła sprowadza się do dążenia do jak najniższej temperatury GZ, tak niskiej aby w domu uzyskać komfort cieplny; będąc w taryfie G12* masz "sprzeczny" z tym pierwszym cel w postaci przesuwania pracy PCi w godziny taniego prądu. No i tutaj jest konkluzja: to przesuwanie nie może być z przesadą bo owszem możesz tak wysterować PCi, że będzie 100% pracować w 2T ale kosztem: wysokich wahań temperatur w budynku i wysokich temperatur GZ (obydwie rzeczy bardzo szkodliwe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z racji że wyjeżdżałem w piątek rano na narty to odpisałem tylko licznik

I tak 1.01 do 31.01 PC wcieła na CO i CWU 571 KWh

Całkiem sympatycznie, zwłaszcza że sama praca PC wyłącznie w 2T a na dworze w nocy bywało po -15 i deczko więcej też się zdarzyło

Temp w domu spadła o 22 st

Pompka obiegowa coś tam nabiła w 1T, będzie tego niecałą KWh na dobę

Pare razy kominek był odpalany w te mrozy, dla mojej kobiety 22 st to za mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okresie 1..31.01 wyszło następujące zużycie w G12:

 

CWU:

 

czas pracy: 46 h 05 m

zużycie 104 kWh

koszt 33 zł

 

CO:

 

czas pracy: 308 h 13 m

zużycie 560 kWh

koszt 223 zł

 

Razem zużycie 664 kWh

1T = 174 kWh za 116 zł (26%)

2T = 490 kWh za 139 zł (74%)

oszczędność do G11: 116 zł

 

Od 16.01 mam ciepłomierz. Średni SCOP 3,96 (sprężarka, sterownik, pompa obiegowa). Kominek 1x.

Edytowane przez ferrit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

czy ktos ma dla swojej pci ksiazke serwisowa????

bo wlasnie wyczytalam w liyeraturze fachowej,ze:

serwisant wykonuje szereg czynnosci

-pomiar zawilgocenia czynnika grzewczego

-kwasowosc oleju(gdzie ten olej ma byc to nie wiem bo nie jest napisane)

-kwasowosc czynnika chlodniczego

-szczelnosc zrodla dolnego oraz gornego

-zuzycie energii elektrycznej

 

serwisant przeprowadza analize ewentualnych bledow-ewentualnie przeprowadza aktualizacje

-udraznia poszczegolne uklady jak filtry,parowniki czy skraplacze

-moze tez zoptymalizowac konfiguracje pcico pozwolizwiekszyc jej wydajnosc

-wszystkie czynnosci zapisuje sie w ksiazce serwisowej ....ktorej ja oczywiscie nie mam

 

to by bylo na tyle ...konia z rzedem temu ,kto mi moze dac namiar na takiego serwisanta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie energii kontroluje użytkownik.

Szczelność DZ i GZ także użytkownik, są od tego manometry na które trzeba co jakiś czas spojrzeć.

 

Zastanawia mnie "zawilgocenie czynnika grzewczego". Wydawało mi się że zawsze jest to 100%.... ;)

Kwasowości się nie bada w normalnej eksploatacji pompy ciepła. Ewentualnie po uszkodzeniu sprężarki czy podczas problemów z nieszczelnościami po stronie freonowej.

Układu chłodniczego lepiej bez powodu nie dotykać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porotherm i 15 cm styropianu to nie za fajnie, no ale to szczegół.

Spraw sobie stopkę (weź na wzór którąkolwiek od innego forumowicza) - wówczas można kontynuować temat. To raz.

I dwa: a) jak myślisz - z jakim COPem ("sprawność") pracuje ci pompa (jaka PW czy GW ?) gdy grzeje bufor do 50 st.C ? b) jak myślisz - ile energii zgromadzi ci bufor (jakiej pojemności ?) i na jak długo wystarczy jej do utrzymania temperatury w budynku przy np. -5 st.C na zewnątrz ? Odpowiem zgrubnie: a) z niskim. Przyjmując COP na poziomie 4,2-4,5 przy B0W35 to przy B0W50 będziesz na poziomie ~3. b) na kilkadziesiąt minut. Jaki jest sens bufora ? Żaden, chyba, że jako sprzęgło hydrauliczne gdy ma się więcej niż 1 obieg grzewczy z własnymi niezależnymi pompkami obiegowymi. Bufor to taki dodatek który "wciskają" instalatorzy inwestorom (ja sam jestem ofiarą tej praktyki; po zakończeniu tego sezonu grzewczego wywalam go) który nie ma żadnej wartości dodanej a wręcz szkodzi w układzie niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego.

Kolejna ciekawostka wyczytana z Twojego postu: masz histerezę ustawioną na wartość 20 st.C ??? Przy takim ustawieniu PCi nie włączy się Tobie w 1T nawet jak na zewnątrz będziesz miał z -20 st.C. Ciekawe o ile spadnie Ci temp. w domu od tej 15:00 do 22:00 (zakładam, że jesteś w taryfie G12*) ? Z 22 do 17-19 st.C ? Trochę słabo. Na zakończenie: sterowanie pracą pompy ciepła sprowadza się do dążenia do jak najniższej temperatury GZ, tak niskiej aby w domu uzyskać komfort cieplny; będąc w taryfie G12* masz "sprzeczny" z tym pierwszym cel w postaci przesuwania pracy PCi w godziny taniego prądu. No i tutaj jest konkluzja: to przesuwanie nie może być z przesadą bo owszem możesz tak wysterować PCi, że będzie 100% pracować w 2T ale kosztem: wysokich wahań temperatur w budynku i wysokich temperatur GZ (obydwie rzeczy bardzo szkodliwe)

 

Niestety co do bufora muszę się zgodzić:) Jest on w stanie na trochę wystarczyć przy temperaturach powyżej 0 st.C i minimalizuje liczbę startów.

Faktycznie mam taryfę G12W (myślę nad zmianą na G12r Energa). W czasie mrozów miałem ustawioną pompę na grzanie według krzywej z temperaturą ustawioną na 22 stopnie w godzinach 2T i 20 stopni w godzinach 1T, histereza 7st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie

czy ktos ma dla swojej pci ksiazke serwisowa????

bo wlasnie wyczytalam w liyeraturze fachowej,ze:

serwisant wykonuje szereg czynnosci

-pomiar zawilgocenia czynnika grzewczego

-kwasowosc oleju(gdzie ten olej ma byc to nie wiem bo nie jest napisane)

-kwasowosc czynnika chlodniczego

-szczelnosc zrodla dolnego oraz gornego

-zuzycie energii elektrycznej

 

serwisant przeprowadza analize ewentualnych bledow-ewentualnie przeprowadza aktualizacje

-udraznia poszczegolne uklady jak filtry,parowniki czy skraplacze

-moze tez zoptymalizowac konfiguracje pcico pozwolizwiekszyc jej wydajnosc

-wszystkie czynnosci zapisuje sie w ksiazce serwisowej ....ktorej ja oczywiscie nie mam

 

to by bylo na tyle ...konia z rzedem temu ,kto mi moze dac namiar na takiego serwisanta

 

 

witam

 

:jawdrop:

w jakiej "literaturze" coś takiego jest napisane?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety co do bufora muszę się zgodzić:) Jest on w stanie na trochę wystarczyć przy temperaturach powyżej 0 st.C i minimalizuje liczbę startów.

Faktycznie mam taryfę G12W (myślę nad zmianą na G12r Energa). W czasie mrozów miałem ustawioną pompę na grzanie według krzywej z temperaturą ustawioną na 22 stopnie w godzinach 2T i 20 stopni w godzinach 1T, histereza 7st. C.

 

widzę że stopka już jest.

Co do bufora to najlepszym jest dobrze wykonany cały dom:

1. budować dom z materiałów które mają dużą akumulacyjność cieplną w moim przypadku ściany z silki strop monolit a na gruncie 25cm betonu, mam taki akumulator że przez najzimniejszy tydzień stycznia przy temperaturach dziennych -5 do -10*C i nocnych -10 do -15*C i nastawach w 2T 23,5*C a w 1T 22,5*C w taryfie G12 mam tani prąd od 14 do 16 praktycznie całe zużycie w 2T.

2. jaki by nie był akumulator musi wystarczyć na straty ciepła przez dom kiedy nie dostarczamy mu energii, dlatego musi być bardzo dobre ocieplenie żeby straty były małe

Co do wodnych buforów ciepła, i tu ukłon do adam_mk który w jednym z tematów rozpisywał się na temat buforów i trochę mnie to nauczyło bo ja nie mam takiego ustrojstwa, tak zgrubnie licząc 1 tona wody może zgromadzić 1kWh energii na każde 1K, patrząc na stopkę masz 500l czyli grzejąc do 50*C jak na podłogę będziesz wpuszczał powiedzmy 35*C to z bufora możesz odbierać do 40*C czyli 10K x 0,5kWh = 5kWh dużo? mało? wszystko zależy jakie straty ma budynek i jak jest wysterowany cały układ. Sens takich buforów jest wtedy gdy mamy kilka źródeł ciepła np kominek i spinamy te instalacje lub PC ma tylko jeden obieg grzewczy. Przy PC lepiej grzać bezpośrednio podłogę na niższych parametrach, u mnie PC steruje 2 pompkami obiegowymi CO, nie będę wklejał całego postu odnośnie sterowania mojej PC dla ciekawych link http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=6334549&viewfull=1#post6334549 podłogówka i budynek (ale nie szkieletor) tak samo albo lepiej zakumuluje nam ciepło a bezwładność podłogi ograniczy i tak liczbę startów, u mnie nie mam licznika załączeń ale z obserwacji 2-4 dziennie.

 

Ty to masz choć namiastkę bufora myślę że o buforze możemy mówić od 1000l a rafikW mając 200l to około 2kwh więc nic dziwnego że do likwidacji bo tylko przeszkadza

 

rafikW dobrze skwitował że komfort cieplny jest najważniejszy i każdy u siebie tak musi poustawiać sterowniki co do pracy max w 2T ale tak żeby w 1T nie wyziębiło domu, ja u siebie jak pisałem wyżej mam 23,5*C i 22,5*C czyli różnica 1*C i jak by była większa różnica byłoby uczucie dyskomfortu.

Inna sprawa że poustawianie tego wszystkiego w firmowych PC z bogatymi sterownikami, sterowaniem pogodowym i sterownikami pokojowymi, to jak to wcześnie ktoś pisał trudniejsze od sterowania promem kosmicznym czy jakoś tak, każdy ma inny budynek i inne straty i musi dobrać krzywe grzewcze indywidualnie do swojego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postęp przede wszystkim..

Ja mam tylko jeden obieg grzewczy.

Jaką masz ustawioną histerezę przy tych nastawach?

Zgodnie z tym co napisałeś pojawia się pytanie czy pozostać przy tym buforze czy należy go usunać z instalacji.

Muszę jeszcze sprawdzić te dwa pomieszczenia, których nie mogę dogrzać. Obawiam się tylko, że jest to wina mostków a nie problemu w instalacji. Przy dużym mrozie resztę pomieszczeń dogrzewam do wymaganej temperatury a w nich dramat (podłoga mierzona czujnikiem jest podobnej temperatury do reszty pomieszczeń).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postęp przede wszystkim..

Ja mam tylko jeden obieg grzewczy.

Jaką masz ustawioną histerezę przy tych nastawach?

Zgodnie z tym co napisałeś pojawia się pytanie czy pozostać przy tym buforze czy należy go usunać z instalacji.

Muszę jeszcze sprawdzić te dwa pomieszczenia, których nie mogę dogrzać. Obawiam się tylko, że jest to wina mostków a nie problemu w instalacji. Przy dużym mrozie resztę pomieszczeń dogrzewam do wymaganej temperatury a w nich dramat (podłoga mierzona czujnikiem jest podobnej temperatury do reszty pomieszczeń).

 

U mnie z PC też wychodzi 1 GZ które rozdziela się na 3 obiegi tj. CO parter, CO piętro i CWU kwestia sterownika czy ma możliwość sterowania 2 obiegówkami CO no i oczywiście czy masz rozdzielone te obiegi, PC załącza obiegówki w zależności od potrzeb po otrzymani sygnału ze sterowników pokojowych lub czujnika temperatury w zbiorniku CWU, szczegóły sterowania moją PC opisałem wcześniej kliknij na linka w poście wyżej, dopowiem tylko że sterownik pokojowy podaje sygnał na załącz jeżeli temperatura spadnie o 0,25*C od zadanej a na wyłącz jak temperatura będzie wyższa o 0,25*C od zadanej, ot i całe skomplikowane sterowanie mojej PC, jak na razie sprawdza się super i jak widać jak na razie cały czas 2T no prawie w styczniu złapałem około 2h w 1T łącznie od 01.07.2013 na CO + CWU 1T/2T= 6/1558kWh 2T=99,6%:no:

Czy usunąć? trzeba jeszcze brać pod uwagę warunki gwarancji, może się okazać że po takiej modernizacji w przypadku awarii gwarancji nie będzie!

 

a tak z innej beczki to ciekawi mnie ile kosztowała instalacja PC wieśmana, mnie cena samych PC odstraszała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawilgocenie czynnika grzewczego zmienia kolor i po tym poznac ,ze cos nie tak

miales na mysli chyba rotametry a nie manometr bo to statnie to urzadzenie do pomiaru cisnienia a ja rotametrow nie mam .bo tak mi zalozyli a ja w czasie budowy nie mialam czasu na odrabianie lekcji i teraz moge sobie ...rurki macac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...