Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Czas pracy śr CO: 4:11 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 1:09 [h/d]

Czas pracy śr: 5:20 [h/d]

 

Masz chyba lekko liczac 70% przewymiarowania pompy. :)

 

PS.

Masz siwetny wynik grzania CWU. Po czesci to zaleta 27gr/kWh, ale samo zuzycie 3,5kWh/d dla 2+3 jest bardzo male. Jaki masz zasobnik i ile mniej wiecej tej CWU zuzywacie dobowo?

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesli na gorze zasobnika jest 60-70*C, to woda zasilajaca obieg wuchodzaca z pompy chyba tez tyle musiala miec minimum. O ile dla BP to nie jest wysoko, to dla normalnej pompy ciepla wartosc praktycznie niosiagalna. U Ciebie ten bufor to raczej koniecznosc konstrukcyjna niz wybor. Czy sie myle?

 

Woda zasilająca obieg pobierana jest z ok. 1/3 wysokości zbiornika, a zima wraca na samym dole zbiornika. W ten sposób górne 20cm zbiornika nie jest zabierane na cele CO a zostaje na podgrzanie końcówki spirali CWU (przepływowe ogrzewanie). Te 20cm słupa wody o temperaturze 60-70 stopni to dość mało i po odkręceniu ciepłej wody w kranie temperatura na górze szybko spada, lecz na cały dzień tylko do mycia rąk wystarczy. Spirala grzejąca (skraplacz) przechodzi przez cały zbiornik i grzeje go od góry do dołu. Temperatura spirali na górze u mnie osiąga 80 stopni, a wraca po oddaniu ciepła w temperaturze ok 22 stopni. Bufor zabiera ponad 50 stopni. Temperatura zbiornika w dolnych 2/3 wysokości nie przekracza 30 stopni podczas grzania CO (na dole to nawet 22 stopnie), więc skutecznie chłodzi skraplacz.

Niestety tych temperatur nie potrafię porównać z innymi PC, nie wykonanymi w technologii bezpośredniego parowania w gruncie. Podejrzewam, że w każdej PC temperatura skraplacza jest bardzo wysoka i trzeba ją maksymalnie skutecznie zabrać.

 

Zgadzam się tez z przedmówcą, że najlepszym buforem jest sam dom, ściany, podłogi itd. Ja w posadzkach mam 1,2km rur PEX, więc w samych tylko rurkach ogrzewania podłogowego mam więcej wody (i ciepła) niż w buforze 500l. A przecież dodatkowo posadzka i ściany potrafią zgromadzić sporo, więcej niż woda w rurkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz chyba lekko liczac 70% przewymiarowania pompy. :)

 

PS.

Masz siwetny wynik grzania CWU. Po czesci to zaleta 27gr/kWh, ale samo zuzycie 3,5kWh/d dla 2+3 jest bardzo male. Jaki masz zasobnik i ile mniej wiecej tej CWU zuzywacie dobowo?

 

co do przewymiarowania pompy to troszkę mi zależało żeby była większa bo w domu nie mam żadnych innych źródeł ciepła no poza tymi wg teorii Liwko pikarników telewizorów i innych sprzętów domowych, mam jeszcze grzałki w drabinkach ale od czasu zamontowania pompy ani razu nie włączyłem skoro jest taniej z PC, jak pisał rwxw

Ja na razie się trzymam, zwłaszcza że idzie odwilż. Grzanie w drogiej jest niesportowe ;-)

kolejnym powodem przewymiarowania jest to, że podałem dla firmy ECOPOL dane z projektu i do tego mi policzyli, a w międzyczasie różnego rodzaju ulepszenia z ociepleniem w projekcie 20cm styro wykonane 30cm, okna 3 szybowe montowane w warstwie ocieplenia, rolety montowane na zewnątrz w ociepleniu a nie w wewnątrz pod nadprożem, dach pianka PUR bardzo szczelna nic nie wieje tak jak przy wełnie, ciągłość izolacji ścian i dachu i tu muszę podziękować dla coulingnon bo parę ciekawych rzeczy wyczytałem w jego dzienniku budowy, trzeba powiedzieć że jest tu duża nieświadomość inwestorów jak również i samych wykonawców mój był trochę zdziwiony że ściankę szczytową ma wymurować poniżej linii dołu krokwi żeby zamknąć izolację ściany z izolacją dachu, na wiele moich pomysłów był zdziwiony aczkolwiek był otwarty i nie oponował że się tak nie robi. Z tym przewymiarowaniem jest tak że do -10*C na pewno jadę w 2T, w domu nastawy 23,5*C, przy większych mrozach zależy czy jest słoneczny czy wietrzny dzień.

Co do CWU miesięcznie zużywamy 10-11m3 wody nie wiem ile z tego jest ciepłej w każdym bądź razie PC na potrzeby CWU pracuje u mnie w okresie zimowym codziennie około 1h10min (w lecie lepsze DZ i wyższa temperatura wody z wodociągu dziennie 50min) zmierzyłem moc pompy przy grzaniu CWU moduluje pomiędzy 2,8 na początku przy niższych temperaturach grzania a jak zbliża się do końca grzania temperatura z PC 53*C moc powyżej 3,1kW ale średnio dla całego cyklu grzania CWU 3kW x 1,16666 (1h10min po przeliczeniu) = 3,5kWh, zbiornik 300l grzany do temperatury 48*C. Nawyki ja i żona codziennie prysznic, dzieci różnie najczęściej prysznic rzadko wanna czasami się tylko myją przy zlewie, podczas prysznica wszyscy mamy nawyk zamykania wody podczas mydlenia woda leci na namoczeniu i spłukaniu.

Co do cen za energię to widzę że wszyscy podają większe i tu jestem zdziwiony bo ceny spadają w ENEA w G12 w zeszłym roku do czerwca 1T=0,6855, 2T=0,2927 po połowie roku 1T=0,6667 2T=0,2840 w tym roku 1T=0,6328 2T=0,2708 może bazujecie na starych cenach i trzeba je uaktualnić.

Edytowane przez Markus_II
czeski błąd w nazwie użytkownika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda zasilająca obieg pobierana jest z ok. 1/3 wysokości zbiornika, a zima wraca na samym dole zbiornika. W ten sposób górne 20cm zbiornika nie jest zabierane na cele CO a zostaje na podgrzanie końcówki spirali CWU (przepływowe ogrzewanie). Te 20cm słupa wody o temperaturze 60-70 stopni to dość mało i po odkręceniu ciepłej wody w kranie temperatura na górze szybko spada, lecz na cały dzień tylko do mycia rąk wystarczy.

Ja dobrze rozumiem, że w obieg CO wpuszczasz cały czas świeżą wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dobrze rozumiem, że w obieg CO wpuszczasz cały czas świeżą wodę?

(jeżeli dobrze rozumiem pytanie)

Nie, obieg CO jest zamknięty, zimna woda wraca do zbiornika, jest ogrzewana przez PC i dalej w podłogę. Tylko CWU jest grzana przepływowo przez ten zbiornik, cały czas świeża, ale tak raczej powinno być :-). W zbiorniku mam dwie spirale, jedna to skraplacz PC i grzeje wodę w zbiorniku, druga to przepływowe grzanie CWU. Woda do CO jest brana wprost ze zbiornika i tam wraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy grzaniu CWU moduluje pomiędzy 2,8 na początku przy niższych temperaturach grzania [...]. Nawyki ja i żona codziennie prysznic, dzieci różnie najczęściej prysznic rzadko wanna czasami się tylko myją przy zlewie, podczas prysznica wszyscy mamy nawyk zamykania wody podczas mydlenia woda leci na namoczeniu i spłukaniu.

 

Aaaa, no tak. Inwerter plus nawyki robia swoje. :)

Ja mam pompe on/off i do tego z za mala na jej moc wezownica w zasobniku CWU. Nic z tym nie zrobie.

 

Co do cen za energię to widzę że wszyscy podają większe i tu jestem zdziwiony bo ceny spadają w ENEA w G12 w zeszłym roku do czerwca 1T=0,6855, 2T=0,2927 po połowie roku 1T=0,6667 2T=0,2840 w tym roku 1T=0,6328 2T=0,2708 może bazujecie na starych cenach i trzeba je uaktualnić.

 

U mnie cena spadla z 32gr na 31 gr (Tauron). To cena z oplatami stalymi przy moim srednim zuzyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tych temperatur nie potrafię porównać z innymi PC, nie wykonanymi w technologii bezpośredniego parowania w gruncie. Podejrzewam, że w każdej PC temperatura skraplacza jest bardzo wysoka i trzeba ją maksymalnie skutecznie zabrać.

Częściowo masz rację, u mnie temperatura gazów wychodzących ze sprężarki czasem dochodzi do 80* (fioletowa linia), dziś było tylko 73*:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=241141&d=1391723083

Niestety gorący gaz niesie ze sobą mało energii, więc w skraplaczu który w zwykłej pc jest wymiennikiem płytowym chłodzonym przepływowo, energia gorącego gazu szybko jest odbierana i nie podnosi znacząco temperatury przepływającej wody grzewczej. U Ciebie jest inaczej, bo u góry zasobnika energia w zasadzie nie jest odbierana (tylko przez cwu) i stąd woda się może tam zagrzać do tych 70-80*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba powiedzieć że jest tu duża nieświadomość inwestorów jak również i samych wykonawców

Powiedziałbym, że w skali kraju jest to po prostu dramat. Jak dziś widzę jakie błędy popełniłem, to mi się słabo robi, a i tak mam chałupę o dosyć przyzwoitym standardzie energetycznym w porównaniu ze średnią krajową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowo masz rację, u mnie temperatura gazów wychodzących ze sprężarki czasem dochodzi do 80* (fioletowa linia), dziś było tylko 73*:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=241141&d=1391723083

Niestety gorący gaz niesie ze sobą mało energii, więc w skraplaczu który w zwykłej pc jest wymiennikiem płytowym chłodzonym przepływowo, energia gorącego gazu szybko jest odbierana i nie podnosi znacząco temperatury przepływającej wody grzewczej. U Ciebie jest inaczej, bo u góry zasobnika energia w zasadzie nie jest odbierana (tylko przez cwu) i stąd woda się może tam zagrzać do tych 70-80*.

 

Dzięki za te wykresy, mogę sobie to teraz porównać z danymi u siebie. U mnie temperatura gazu wynosi właśnie 70-80*, lecz spirala jest długa i gęsta, w pionie ok 1,8m, więc myślę że przepływająca przez zbiornik woda CO skutecznie tę spiralę chłodzi. Poznaję to po tym, że gaz ze zbiornika wraca w temperaturze 22-24*, czyli traci 55-58*. Później w ziemi dla gazu mam -10* i powrót +20* (ok 30* zysku). A do instalacji CO nie jestem w stanie wpuścić wody o temperaturze wyższej, niż 32*. Wynika to z prędkości przepływu wody przez zbiornik, skuteczności oddawania ciepła przez podłogówkę i skuteczności odbierania ciepła z wężownicy (skraplacza) w zbiorniku. Liczę na to, że skuteczność jest równie dobra, jak w płytowym wymienniku, o którym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuteczność jest tak samo dobra. U Ciebie w zasadzie bezkosztowo i przy okazji uzyskujesz pewne, nie za duże ilości wody o temperaturze 70*, a później przy temperaturze pewnie koło 40*, gdy pary się skraplają, przekazywana jest zasadnicza część energii. Gdyby rurę od sprężarki zwykłej pc wpuścić do wężownicy jakiegoś małego zbiornika, a potem dopiero do wymiennika płytowego, to by był ten sam efekt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, no tak. Inwerter plus nawyki robia swoje. :)

Ja mam pompe on/off i do tego z za mala na jej moc wezownica w zasobniku CWU. Nic z tym nie zrobie.

 

U mnie cena spadla z 32gr na 31 gr (Tauron). To cena z oplatami stalymi przy moim srednim zuzyciu.

 

Nie wiem czy jest inwenter ale jak grzeje CWU to temperaturę na zasilaniu podnosi o 5*C w stosunku do powrotu ze zbiornika - temperatura zbiornika wzrasta to rośnie temperatura zasilania, granicznie 53*C na zasilaniu z PC dla 48*C w zasobniku CWU.

Podane ceny opłat za energię podałem czysto z taryf ENEA, bez kosztów stałych, mieszkam 1 rok i na razie nie mam zużycia rocznego żeby przeliczyć koszty stałe na 1kWh, aż tak drobiazgowo do tego nie podchodzę jak bym nie miał PC to i tak bym miał te same opłaty stałe za prąd, tak więc liczę czystą energię.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

zużycie: 76 [kWh] Średnio: 12,7 [kWh/d]

CWU: 21 [kWh] Średnio: 3,5 [kWh/d]

CO: 55 [kWh] Średnio: 9,2 [kWh/d]

CO/100m2: 4,84 [kWh/(d*100m2)]

...

 

Moje dane do porównania, za ten sam okres (6 dób) PC-PW 10,73KWh/d za wszystko.

 

cwu: 4-4,5kWh/d (założenie na podstawie doświadczeń)

co: 6,73kWh/d na 135m2

 

co/100m2: 5,0kWh/(d*100m2) u Ciebie 4,84kWh/(d*100m2)

 

Mamy podobnie docieplone domy, montaż okien, rolet i ciągłość izolacji. Strefę temp. masz lepszą,

ale w tych temp. zewnętrznych (w nocy od -3°C do 0°C) PC-PW zużywa podobne ilości kwh co PC-GW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to bardzo podobne urzadzenia, chociaz niektorzy sprzedawcy tu na forum uparcie przekonuja, ze PW to tak nowoczesne i technologicznie zaawansowane konstrukcje. :)

 

Co do zasady działania to w zasadzie niewiele się różnią i gdy temp dolnego źródła będą porównywalne to i ich wyniki też takie będą. A co do zaawansowania technologicznego to porównując do Twojej "elektroniki" ze zdjęcia:) to faktycznie wnętrze P/W wygląda "nieco inaczej", ale podejrzewam, że to tylko dlatego, że Twoja PCi cechuje się bardzo prostą konstrukcją, a wnętrze G/W NIBE, czy Viessmanna z modulacją pewnie będzie bardziej "podobne" do pompy P/W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest raczej dość ekstremalne porównanie, bo Malux zużywa 2x mniej na PCi niż ja bytowego;):)

U mnie za grudzień i styczeń całość zużycia to 2914kWh - u Maluxa to może być całość zużycia rocznie:D

 

za grudzien i styczen cały dom 1168 kwh

tania 968

droga 159 kwh

pompa -830 kwh 2 miesiące+ 45 kg-50 kg brykietu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...