Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Sezon grzewczy 2014/2015 (co+cwu) temp. wewn. min. 22,5°C:

cena kWh T2=0,35PLN T1=0,73PLN (bez opłat stałych)

- październik: 131,40kWh; 4,24kWh/d; 45,99PLN

- listopad: 219,60kWh; 7,32kWh/d; 76,86PLN

- grudzień: T2=357,00kWh; T1=5,2kWh; suma 362,20kWh; 11,68kWh/d; 128,75PLN

- styczeń: 351,80kWh; 11,35kWh/d; 123,13PLN

- luty: 259,70kWh; 9,28kWh/d; 90,90PLN

 

Razem sezon 2014/2015: 1324,70kWh; 8,77kWh/d; 465,63PLN

 

Mało, ale jeden tydzień na nartach, więc wtedy bez cwu, a temp. w domu obniżona o 1°C.

 

Fantastyczne wyniki, gratuluję docieplenia domu. Ociepleniu z pewnością zawdzięczasz takie niskie koszty, ale czy myślisz, że ma na to wpływ także wentylacja mechaniczna (zapewne z odzyskiem ciepła)? Ja WM nie mam, wietrzymy grawitacyjnie i poprzez otwieranie okien. Koszty mam ponad dwukrotnie wyższe, a do tego czerpiesz ciepło z powietrza, a ja z gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po co?

 

Wiem, że duża masa zanim się wychłodzi, a później z powrotem nagrzeje - to trwa,

dlatego obniżyłem temp. tylko o 1°C i trwało to 7 dni, a nie kilka, kilkanaście godzin.

Jaki był efekt, nie wiem, bo bym musiał porównać 2 identyczne domy w tym samym miejscu i czasie.

Ale tak zrobiłem i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..., ale czy myślisz, że ma na to wpływ także wentylacja mechaniczna (zapewne z odzyskiem ciepła)? Ja WM nie mam, wietrzymy grawitacyjnie i poprzez otwieranie okien...

 

Sądzę, że tak.

Przyjmując 30m3/h na osobę x 4 = 120m3/h

Dzisiaj rano u mnie na zewn. 2°C

przy WM i nawiewie na poziomie 17°C, wywiewie 22,5°C, muszę dostarczyć 220W

przy WG i nawiewie na poziomie 2°C, wywiewie 22,5°C, musiałbym dostarczyć 820W

 

Q=V[m3/s]xgęstość[kg/m3]xCp[kJ/kgK]x(tw-tn)[K]

120/3600 x 1,2 x 1 x 5,5 = 0,22kW

120/3600 x 1,2 x 1 x 20,5 = 0,82kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie temperatury o jeden stopień to około 6% mniej na ogrzewanie. Gdyby to trwało cały sezon to odejmując CWU zapłaciłbyś około 300zł-6%=282zł. Całe osiemnaście złotych mniej. Jeden tydzień z pięciu miesięcy to 5%. 18zł*5%=0,9zł! Niecała złotówka! I to tylko, jakbyś tej temperatury nie podnosił. Czyli realnie zaoszczędziłeś pewnie około 50gr. Istnieje też ryzyko, że pompa podnosząc temperaturę mogła wyjechać w drogą taryfę, a wtedy to nawet strata może powstać :)

 

Ja jak wyjeżdżam na tydzień nie zmieniam nic, nawet ustawień CWU. Przy braku rozbioru wody też nie widzę zbytnich oszczędności żeby grzebać w sterowniku.

 

Ale powiem ci za to ciekawostkę. Zawsze gdy wyjeżdżamy na narty i po powrocie sprawdzam licznik, okazuje się, że pompa "zjadła" więcej niż przeciętnie. Zagadka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy WM i nawiewie na poziomie 17°C, wywiewie 22,5°C, muszę dostarczyć 220W

przy WG i nawiewie na poziomie 2°C, wywiewie 22,5°C, musiałbym dostarczyć 820W

 

... rozumiem to tak, jakbym zwiększył sobie moc grzewczą PC o 0,6kW (820W-220W) nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów (poza inwestycją w WM i jej zasilaniem, pewnie poniżej 20W). No i zakładając, że WG i otwieranie okien są w stanie przewiać 120m3/h :-)

Ciekawe wyliczenia, dzięki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powiem ci za to ciekawostkę. Zawsze gdy wyjeżdżamy na narty i po powrocie sprawdzam licznik, okazuje się, że pompa "zjadła" więcej niż przeciętnie. Zagadka?

 

Rzecz jasna u mnie jest tak samo. Wystarczy wyjechać na tydzień przykładowo na święta do rodziny, a zużycie prądu PC jest nieco wyższe, niż normalnie. Ale w sumie koszty zużycia prądu są i tak niższe, bo PC pracuje z COP=3-5, a zużycie prądu bytowego, które poszło na ogrzewanie, to COP<1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz jasna u mnie jest tak samo. Wystarczy wyjechać na tydzień przykładowo na święta do rodziny, a zużycie prądu PC jest nieco wyższe, niż normalnie. Ale w sumie koszty zużycia prądu są i tak niższe, bo PC pracuje z COP=3-5, a zużycie prądu bytowego, które poszło na ogrzewanie, to COP<1.

 

Jest dokładnie tak jak piszesz. Najważniejsze jest to co na rachunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowanie za luty (wszystko w drugiej taryfie):

CO - czas pracy 138:43h - 312kWh - 85,43 zł

CWU - czas pracy 35:28h - 110kWh - 30,11 zł

 

od początku sezonu grzewczego 01.10.2014 (wszystko w drugiej taryfie):

CO - czas pracy 555:12h - 1249kWh - 340,24 zł

CWU - czas pracy 166:21h - 517kWh - 140,67 zł

Edytowane przez Markus_II
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...