Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

rewelacyjne masz te wyniki jeśli chodzi o zużycie w drogiej taryfie.

 

U mnie czerwiec Pompa 85kWh 99% w taniej

bytowe to jakieś 40% w taniej - pge g12w i oszczędność do g11 - 19zł

 

Tak naprawdę to zasługa trybu życia ;)

Jedyne czego staramy się pilnować to zmywarka i pralka aby pracowały w taniej taryfie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie rady z niektórych z nich pewnie skorzystam. Mam dostęp zdalny przez www lub apke na smartfona do ustawień sterownika pompy ciepła wiec o zimna wodę po powrocie z wakacji nie muszę się martwic. Włączam grzanie na kilka godzin przed przyjazdem i mam ciepła wodę. Jest to dosyć ciekawa opcja dla osób które dużo czasu przebywają poza domem a zona nie dotyka pompy ciepła (ja tak mam). 6 dni temu wyłączyłem grzanie CWU. Temperatura z 42 spadła na chwile obecna do 31 stopni.

Niestety coś za coś. sterownik Alphy Innotec ma bardzo ubogie ustawienia grzania CWU. Mogę ustawić tylko jedna temperaturę na cały dzień i przedziały godzinowe w których woda ma być podgrzewana. Nic więcej. Za bardzo nie mogę poszaleć.

Mam jeszcze dwa pytania. Termiczna dezynfekcja. W sterowniku mogę wybrać tylko dzień tygodnia w którym powinna się odbyć. Czyli nie rzadziej niż raz w tygodniu. jedni twierdza ze to jest OK. Inni ze za często. Niby wystarczy raz na miesiąc. Jakie są wasze spostrzeżenia w tej kwestii? Czy temperatura 62 stopnie jest OK do dezynfekcji?

Czy umiejscowienie zewnętrznego czujnika temperatury ma znaczenie (CO). Chodzi mi o strony świata. Ja mam od strony południowo-wschodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Liwko;A jak sterownik na to pozwala, to przy mniejszym zbiorniku nawet na 3x

 

Sterownik jest ubogi - pozwala na ustawienie tylko jednego przedziału czasowego w ciągu doby. Czyli z tego wynika, że w ogólnym rozrachunku dla pompy "mniej szkodliwe" jest zwiększenie liczy startów kosztem niższej temperatury podgrzanej wody. A do tej pory myślałem, że najważniejsze jest zminimalizowanie liczby start-stopów pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie CZERWCA 2015

 

Zużycie ogółem przez PC -- 87 kWh (100% tani)

 

Średnio 2,9 kWh/dobę

 

w tym CO 0 kWh (0,00)

CWU 87 kWh (29,60)

 

Koszt 29,60 zł

 

06 2015/ 06 2014

zużycie: +31,82 %

koszt: +4,04 % (pierwszy plus w tej pozycji w porównaniu rok do roku ;-) )

Edytowane przez marmag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Liwko;A jak sterownik na to pozwala, to przy mniejszym zbiorniku nawet na 3x

 

Sterownik jest ubogi - pozwala na ustawienie tylko jednego przedziału czasowego w ciągu doby. Czyli z tego wynika, że w ogólnym rozrachunku dla pompy "mniej szkodliwe" jest zwiększenie liczy startów kosztem niższej temperatury podgrzanej wody. A do tej pory myślałem, że najważniejsze jest zminimalizowanie liczby start-stopów pompy.

 

To nie tak. Napisałem że 3x ze względu właśnie na minimalizację startów sprężarki przy małym zbiorniku. Im mniejszy zbiornik, przy tym samym rozbiorze wody, to tych startów będzie więcej. Tego nie da się zminimalizować do ilości startów przy większym zbiorniku. A skoro się nie da, to najlepiej znaleźć tą minimalną ilość. I skoro przy 300 litrach mogą być dwa, to przy 180 mogą być trzy. Rozumiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko; To nie tak. Napisałem że 3x ze względu właśnie na minimalizację startów sprężarki przy małym zbiorniku. Im mniejszy zbiornik, przy tym samym rozbiorze wody, to tych startów będzie więcej. Tego nie da się zminimalizować do ilości startów przy większym zbiorniku. A skoro się nie da, to najlepiej znaleźć tą minimalną ilość. I skoro przy 300 litrach mogą być dwa, to przy 180 mogą być trzy. Rozumiesz?

 

Rozumiem jak najbardziej, lecz w moim pytaniu chodziło o co innego. Mianowicie czy lepiej podgrzewać wodę do 60 stopni (wtedy grzanie będzie 2x na dobę), czy też podgrzewać do temp. 48-50 stopni (wtedy grzanie 3x na dobę). Który wariant powoduje mniejsze zużycie eksploatacyjne pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy lepiej podgrzewać wodę do 60 stopni (wtedy grzanie będzie 2x na dobę), czy też podgrzewać do temp. 48-50 stopni (wtedy grzanie 3x na dobę). Który wariant powoduje mniejsze zużycie eksploatacyjne pompy.

 

Lepiej grzać do niższej temperatury, nawet kosztem jednego dodatkowego startu pompy. Właśnie dlatego montuje się przy PC większe zbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, masz rację. Ja wyłączyłem pompę i wyjechałem. W dwa tyg. zaoszczedze może 18 zł. Faktycznie nie warto. No ale może chociaż pompa odpocznie :-)

 

Liwko ma mala pompke i dlatego zasypia czekajac na CWU. Trzeba mu bylo zamontowac taka, co nie grzeje zasobnika 1,5h :)

 

Nie widze sensownego uzasadnienia dla opcji zostawienia na 2 tyg pompy, zeby grzala CWU dla pustego domu, ale ludzie leniwi cos zawsze wymysla, zeby nie musiec kliknac 2x przycisku na sterowniku. To nie jest to samo co wylaczenie CO na ferie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem jak najbardziej, lecz w moim pytaniu chodziło o co innego. Mianowicie czy lepiej podgrzewać wodę do 60 stopni (wtedy grzanie będzie 2x na dobę), czy też podgrzewać do temp. 48-50 stopni (wtedy grzanie 3x na dobę). Który wariant powoduje mniejsze zużycie eksploatacyjne pompy.

 

Dla PC lepiej jest minimalizować liczbę startów, dla Ciebie minimalizować koszty. Czyli w Twoim przypadku dla PC lepiej będzie grzać do 60 stopni i włączenie 2x na dobę (zakładając, że to faktycznie pokrywa potrzeby CWU). Jest to też wariant nieco bardziej kosztowny, bo grzanie do 60 stopni jest o wiele mniej efektywne, niż do 48-50 stopni. Zatem 2 starty i 60st będą lepsze dla PC, 3 starty i 50st będą lepsze dla Ciebie, bo grzanie CWU wyjdzie nieco taniej.

 

Decyzję musisz podjąć sam. Ja osobiście uważam, że 3 starty są jeszcze akceptowalnym maksimum. Zrób eksperyment, zobacz jak to wpływa na koszty. Jeżeli każe się, że grzejąc 3x na dobę będzie dużo taniej, to możesz tak zostawić. Jeżeli grzejąc 3x na dobę jest niewiele taniej lub wcale, to zostaw 2x i 60 stopni. Tak uważam.

 

Większy zbiornik pozwala na mniej startów PC, większą żywotność sprężarki i niższe koszty, bo nie grzejemy tak wysoko wody zmniejszając COP. Mam zbiornik 500l i latem udaje mi się uzyskać średnią ilość włączeń PC na poziomie 1,8x na dobę, zimą 2,2 na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko ma mala pompke i dlatego zasypia czekajac na CWU. Trzeba mu bylo zamontowac taka, co nie grzeje zasobnika 1,5h :)

 

Kurcze a ja cały czas myślałem, że mam przewymiarowaną pompę. A tu wpada taki jeden i mi przewraca świat do góry nogami.

 

Nie widze sensownego uzasadnienia dla opcji zostawienia na 2 tyg pompy, zeby grzala CWU dla pustego domu, ale ludzie leniwi cos zawsze wymysla, zeby nie musiec kliknac 2x przycisku na sterowniku. To nie jest to samo co wylaczenie CO na ferie. ;)

 

Masz rację, jestem leniwy i po to właśnie zainstalowałem sobie PC, by nie musieć przy niej grzebać dla kilku złotych. Z założenia miał być to system bezobsługowy i u mnie od kilku lat taki właśnie jest. Przeszło mi już podniecanie się każdą zaoszczędzoną złotówką, wolę komfort nie myślenia już o PC. Jedyne co robię to dwa razy do roku zmiana ustawienia zegara, o czym też potrafię zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla PC lepiej jest minimalizować liczbę startów, dla Ciebie minimalizować koszty. Czyli w Twoim przypadku dla PC lepiej będzie grzać do 60 stopni i włączenie 2x na dobę (zakładając, że to faktycznie pokrywa potrzeby CWU). Jest to też wariant nieco bardziej kosztowny, bo grzanie do 60 stopni jest o wiele mniej efektywne, niż do 48-50 stopni. Zatem 2 starty i 60st będą lepsze dla PC, 3 starty i 50st będą lepsze dla Ciebie, bo grzanie CWU wyjdzie nieco taniej.

 

Tutaj musiałby się wypowiedzieć jakiś chłodniarz, ale dobijanie temperatury CWU do 60 stopni, może się skończyć szybszym dobiciem sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj musiałby się wypowiedzieć jakiś chłodniarz, ale dobijanie temperatury CWU do 60 stopni, może się skończyć szybszym dobiciem sprężarki.

 

Tutaj faktycznie byłbym ciekawy opinii chłodziarza. Wydaje mi się, że może to stanowić jakiś problem, bo obciążenie sprężarki wzrasta, gdy nie udaje się schłodzić gazu odpowiednio mocno na wyjściu ze skraplacza (czyli spirala w zbiorniku CWU). Ja widzę, jak mój układ zużywa o 50% więcej prądu, gdy grzeje CWU do ok 45 stopni. A co by było, gdyby grzać do 60 stopni? To obciążenie musi gdzieś się odbić.

 

Rozwiązaniem może być duży wysoki zbiornik ustawiony pionowo. Nie wiem jak zwykle się te zbiorniki ustawia - ja mam pionowo 500l. Gdy nagrzeję górę zbiornika do 60-70 stopni, to na dole i tak mam 40-45 stopni. Zatem na wyjściu ze zbiornika gaz mam ochłodzony do tych 40 stopni, więc jeszcze w miarę bezpiecznie. Wtedy z kranu leci już prawie wrzątek, musiałem zawór mieszając zamontować, by się dzieciaki nie poparzyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy zbiornik pozwala na mniej startów PC, większą żywotność sprężarki i niższe koszty, bo nie grzejemy tak wysoko wody zmniejszając COP. Mam zbiornik 500l i latem udaje mi się uzyskać średnią ilość włączeń PC na poziomie 1,8x na dobę, zimą 2,2 na dobę.

 

Tu musi byc jakis rozsadny kompromis. Nie ma co stawiac 500l zasobnika dla rodziny 3 osobowej, bo tej CWU nie robiora raczej. Jak nie rozbiora, to masz wieksza sznse na wyglegniecie sie jakiegos syfu w zasobniku i trzeba go (czesciej) dezynfekowac termicznie, a to tez sa koszta, bo raczej w gre wchodzi grzala - pompy bym nie chcial katowac do 70*C.

 

Kurcze a ja cały czas myślałem, że mam przewymiarowaną pompę. A tu wpada taki jeden i mi przewraca świat do góry nogami.

 

 

"Przewymiarowana" wzgledem czego? CWU?

Skoro 1,5h grzejesz zasobnik CWU, to chyba jednak nie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...