Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Gruntówka to tylko ogromne koszty. Ostatnio gościa nawróciłem z wydatku na poziomie 50 tys zł, za gruntową pompę. Rozwiązanie jest proste. Dobrze izolujemy dom a następnie wrzucamy jak najtańszy system do grzania.

 

Dobra izolacja domu też za darmo nie jest. A co do wyceny 50 tys za gruntówkę to czy ktoś jeszcze takie ceny akceptuje?? Myślę, że do swoich porównań powinieneś przyjmować sporo niższe kwoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

20 tyś do typowego domku to wielki majątek?

 

A czy wilki majątek czy mały, liczy się opłacalność, i czas zwrotu.

 

Jak się nie opłaca to po co? Oczywiście dochodzą kwestie jeszcze wygody, dlatego np. wszyscy rozsądnie myślący dają sobie spokój z ekosyfem.

Ale tak samo montaż drogich gruntówek tez jest bez sensu, można np. argumentować że teraz montując gruntówkę słabo się opłaca, ale za 15 lat ma się już gotowy odwiert i wydajemy kasę tylko na nową pompę. Tylko kto wie co za rozwiązania za 15 lat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Man Panasonica T-CAP 9 Kw 1 fazową. Dom 140 m2. OZC wyliczone bez CWU 6,5kW. Przygotowane do wentylacji mech. ale nie mam jeszcze założonego reku. Na całości podłogówka. Rozpoczęta budowa w czerwcu. Jestem po tynkach i wylewkach. Pompa uruchomiona 27 listopada. Zużycie 01.12-31.12 850 kW na samo CO bo w tym czasie nic sie tam nie działo. Cały czas rozszczelnione 3 okna dachowe i otwarte 2 okna balkonowe na uchył na poddaszu. Pompa ustawiona -15 t.zew. 34 st temp wody, +15 t. zewn 25 st temp wody. Przesunięcie ustawione na -5 stopni. Różnice pomiędzy zasilaniem a powrotem ok 4-5 stopni. Temp wewn 16-18 stopni. Wiem że dom musi się wygrzać ale czy te zużycia są normalne? Czy zacząć się bać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra izolacja domu też za darmo nie jest. A co do wyceny 50 tys za gruntówkę to czy ktoś jeszcze takie ceny akceptuje?? Myślę, że do swoich porównań powinieneś przyjmować sporo niższe kwoty

 

Jakich moich porównań...? Widziałem wycenę na 50 tys zł. więc co miałem przyjąć, mniej skoro tak wyliczyli? Dobra izolacja domu... dom buduje się w większości przypadków jeden na pokolenia więc warto dołożyć nieco więcej do dobrej izolacji aby potem zainstalować tańszy system grzewczy i płacić jak najmniej za utrzymanie... trzeba patrzeć perspektywistycznie.

 

Skoro w mrozy do -13'C 3,8 kW pompa powietrze-powietrze za 4,5 tys. zł praktycznie grzeje 100m2 domu nienajlepiej zaizolowanego to czego tu więcej szukać. Wystarczy chociażby wrzucić ocieplenia 20cm w podłogę 20 na ściany i dać z 35 cm w dach dom zrobić szczelny i zainstalować tani system grzania i po sprawie. Szukuję się do domu modelowego więc będzie szansa to wszystko "dotknąć".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A czy wilki majątek czy mały, liczy się opłacalność, i czas zwrotu."

 

Najbardziej oplaca sie u mamy a nie wlasny dom :)

A zwrocilo sie pewnie nie jednemu dzis nad ranem :D

 

Kiedy sie zwroci dom? Ktory? Gdzie? Za ile?

 

Dokładnie... dom to zawsze jest skarbonka bez dna i nie ma uproś. Budując odpowiednio dobrze i dobierając mądrze rozwiązania instalacji wewnątrz możemy jednak obniżać koszty eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A czy wilki majątek czy mały, liczy się opłacalność, i czas zwrotu."

 

Najbardziej oplaca sie u mamy a nie wlasny dom :)

A zwrocilo sie pewnie nie jednemu dzis nad ranem :D

 

Kiedy się zwróci dom? Który? Gdzie? Za ile?

 

Rozmawiajmy, argumentami a wyliczanki kto jaki stosunki miał z matką zostawmy na wigilijną wieczerzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grudzień 2015

 

CO

 

koszt - 107,26 zł

 

zużycie - 359,45 kWh/ 1327,79 kWh/ cop 3,69

 

koszt wytworzenia - 8,1 gr/kWh

 

CWU - 9,94m3

 

koszt - 47,12 zł

 

zużycie - 182,65 kWh/ 507,00 kWh/ cop 2,78

 

koszt wytworzenia - 9,3gr /kWh

 

Razem co+cwu

 

koszt - 154,39zł

 

zużycie - 542,10kWh/ 1834,79 kWh/ cop 3,38

 

koszt wytworzenia - 8,4 gr/kWh

 

tania 95%

droga 5%

 

 

DOM

 

koszt - 177,97zł

 

zużycie - 341,50 kWh

 

droga - 49 %

tania - 51%

 

RAZEM DOM+CO+CWU

 

koszt - 332,36zł

 

zużycie - 883,60 kWh

 

tania - 78%

droga - 22%

 

 

ŚREDNIA CENA EN EL WG ZUŻYCIA

 

0,28zł/kWh - CO+CWU

0,52zł/kWh - DOM

0,38zł/kWh - DOM+CO+CWU

 

PGE +DUON G12W 0,258/0,80

Opłaty stałe -22,68 zł/mies

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za cały poprzedni rok PC zużyła 5097kW na CO i CWU. Z tego szacuję około 1800-2000kW na CWU bo idzie jej sporo.

Jak na prawie 200m2 i grzejniki to chyba niezły wynik?

 

witaj

u mnie podobna sytuacja (tj grzejniki) i od 1.09.2015 (5.00) do 31.12.2015 (23.30) poszło mi na CO+CWU 2083 kWh (pod licznik jest podpięty pod całe sterowanie PC , włącznie z obiegówką wtórną), więc wychodzi podobnie.

Mam kilka pytań :

-czy grzejesz non-stop , głównie chodzi mi o noc

-czy uwzględniasz defrosty od np 2st do -2st i podnosisz Tco (mam krzywkę -5/45 i 12/39 -chyba podniosę dolną granicę na 2/45 , bo przy defroście słabiej mi grzeje dom, tj wolniej)

-jaką masz krzywkę pogodową

-jaką masz temperaturę dzienną w pomieszczeniu ze sterownikiem zdalnym (lub w salonie) , ja staram się grzać pomiędzy 22-23 st -ważne aby grzejniki były ciepłe

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---------------------------

Zuzycie za okres 2015-11-27 - 2015-12-27

---------------------------

c.o.

----

zuzycie: 381,30 kWh (tania: 363,5 kWh, droga: 17,8 kWh) (95,33% tania)

srednio na dobe: 12,71 kWh

koszt: 136,55 zl

koszt na dobe: 4,55 zl

ilosc godzin pracy na dobe: 06:26

 

c.w.u.

-------

zuzycie: 120,80 kWh (tania: 116,1 kWh, droga: 4,7 kWh) (96,11% tania)

srednio na dobe: 4,03 kWh

koszt: 42,90 zl

koszt na dobe: 1,43 zl

 

SUMA:

------

zuzycie na cele c.o. i c.w.u.: 502,1 kWh

koszt: 179,46 zl

Calkowite zuzycie: 831,00 kWh (83,51% tania)

Koszt calkowity z faktury: 347,43 zl

 

*Duży spadek temperatury mamy od 28.12.2015. Na Pomorzu w okolicach od -11 do -8. Przydałby się śnieg jak na zime przystało :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-czy grzejesz non-stop , głównie chodzi mi o noc

-czy uwzględniasz defrosty od np 2st do -2st i podnosisz Tco (mam krzywkę -5/45 i 12/39 -chyba podniosę dolną granicę na 2/45 , bo przy defroście słabiej mi grzeje dom, tj wolniej)

-jaką masz krzywkę pogodową

-jaką masz temperaturę dzienną w pomieszczeniu ze sterownikiem zdalnym (lub w salonie) , ja staram się grzać pomiędzy 22-23 st -ważne aby grzejniki były ciepłe

Po pierwsze mam Atlantica a nie Panasonica więc inne sterowanie. Mam ustawione 21,5 stopnie w porze "dziennej" (od 1-21) i 21 w godzinach 21-1. Takie "okienko" by sprężarka odpoczęła a poza tym w nocy lepiej jak jest chłodniej. W praktyce oznacza to, ze w domu jest zawsze pomiędzy 21 a 22 stopnie. Mam krzywą 0,6 i przesunięcie 2 stopnie. Takie ustawienia okazały się dla mnie optymalne po wielu testach.

 

http://images77.fotosik.pl/199/8f79cfa226f09f70med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Man Panasonica T-CAP 9 Kw 1 fazową. Dom 140 m2. OZC wyliczone bez CWU 6,5kW. Przygotowane do wentylacji mech. ale nie mam jeszcze założonego reku. Na całości podłogówka. Rozpoczęta budowa w czerwcu. Jestem po tynkach i wylewkach. Pompa uruchomiona 27 listopada. Zużycie 01.12-31.12 850 kW na samo CO bo w tym czasie nic sie tam nie działo. Cały czas rozszczelnione 3 okna dachowe i otwarte 2 okna balkonowe na uchył na poddaszu. Pompa ustawiona -15 t.zew. 34 st temp wody, +15 t. zewn 25 st temp wody. Przesunięcie ustawione na -5 stopni. Różnice pomiędzy zasilaniem a powrotem ok 4-5 stopni. Temp wewn 16-18 stopni. Wiem że dom musi się wygrzać ale czy te zużycia są normalne? Czy zacząć się bać?

Ja miałem przez pierwszy miesiąc ponad 600 KWh ( grudzień 2014) dlatego bym się nie przejmował zbytnio na razie. Teraz radzę pozamykać okna przy tych mrozach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...