Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czy ktoś kto używa PC już jakiś czas może pochwalić się ile go kosztuje samo przygotowanie CWU miesięcznie (najlepiej podając też ile m3 wody zużywa)?

 

zuzywam wody ok. 10m3/m-c

koszt podgrzania zbiornika 300ldo 45stC , 1 raz dziennie u mnie to ok. 30zl/m-c ( zima moze ciut wiecej - nie mialem okazji sie przyjrzec- lenistwo :) )

np. od 26.06-29.08.2011 zuzylem 212kWh x 0,32 = 68pln ( jest to koszt razem z pradem na "podtrzymaniem zycia " PCI - jak dobrze pamietam u mnie wychodzilo chyba 30W/h )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś kto używa PC już jakiś czas może pochwalić się ile go kosztuje samo przygotowanie CWU miesięcznie (najlepiej podając też ile m3 wody zużywa)?

 

U mnie przy gruntowej, 3 osobach i około 10-11m3, 240l zbiornika (mam dwa 120l) latem zużywam około 60kWh miesięcznie. Groszowe sprawy.

Edytowane przez Liwko
Pomyłka w kWh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kosztuje samo przygotowanie CWU miesięcznie (najlepiej podając też ile m3 wody zużywa)?

 

z tym może być mały problem...

całkowita ilość zużywanej wody nie jest proporcjonalna do zużycia energii na jej podgrzanie

przykłady z moich zapisków;)

ilość wody na dobę / ilość energii na podgrzanie

460 / 3,28

319 / 4,48

362 / 3,07

240 / 3,02

289 / 2,96

334 / 3,42

121 / 2,54

czyli średnia z ostatnich 7 dni 303 L / 3,25kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli grzejesz z COP=1... A chyba nie chcesz?

Ja mam 8kW i czas grzania wody waha się od 1-1,5h na dobę a zużywam połowę tego co ty. Kumasz już?

Rozmawiamy o COP czy o możliwości nagrzania zasobnika w konkretnym czasie? Jak będzie brakowało energii na ogrzewanie to "nie czas żałować róż gdy płoną lasy". Latem to niech sobie PC grzeje zasobnik nawet 24h jeżeli ma to wyjść taniej niż w 2h (w co wątpię). Zimą może liczyć się czas...

 

PS.

COP 1 to byłby dla grzałki, która w mojej PC jest wyłączona bezpiecznikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem może uda ci się przy niezłym COP osiągnąć te 1,5h. Zimą nie będzie szans.

Wg moich rachunków za propan za 7 ostatnich lat maksymalne (średnie dzienne z najzimniejszego miesiąca) zapotrzebowanie na energię do ogrzewania + CWU na dzień to lekko ponad 90kW więc pompa może pracować np. 20h z mocą 4,5kW a to jest do wg mnie osiągnięcia przy "niezłym COP" dla pompy 11kW.

 

PS.

Na razie to obliczenia teoretyczne. Za rok możemy pogadać o praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...