Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Widziałem pewne pytanie jednego z użytkowników forum dotyczące pompy i prądu ale nie mogę odnaleźć teraz tego tematu, wiec dopisze je do tego bo tez będzie pasowało.

 

W domach gdzie głównym źrodłem ogrzewania jest prąd oraz aby było łatwiej wszystko jest na prąd bo nie ma gazu. Większość osób przechodzi ze standardowej taryfy prądu na G12W.

Natomiast jak ktoś ma fotowoltaike i cześć prądu jest w stanie sam generować to opłaca sie mieć bardziej G12W czy wrócić na G11.

Na G11 konsumować jak najwiecej prądu w czasie gdy słońce swieci na panele zamiast go oddawać do elektrowni, np grzejąc prądem wtedy.

Czy mieć G12W i korzystać niekoniecznie z tańszej taryfy nocnej tylko używać źrodła ogrzewania hm nie wiadomo kiedy. Jak swieci słońce? Jak jest noc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam, troche offtopic. zmienial ktos ostatnio dostawce pradu ? kto ma teraz najlepsze warunki ? :) ja mam teraz g12e w tauronie ale kaza mi zmienic na g12w, ktora mi sie nie podoba bo ma stosunek 14/10 w ciagu dnia a nie jak w g12e 12/12.

 

Jeśli masz umowę na czas nieokreślony, to nie mogą Cię zmusić do zmiany z g12e.

To bardzo dobra oferta ze względu na te przedłużone tańsze godziny.

 

G12w też zła nie jest bo zazwyczaj w weekendy więcej prądu się zużywa, ale jak masz G12e, to upieraj się aby przy niej pozostać ... przynajmniej ja bym tak zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

G12w też zła nie jest bo zazwyczaj w weekendy więcej prądu się zużywa, ale jak masz G12e, to upieraj się aby przy niej pozostać ... przynajmniej ja bym tak zrobił.

 

A ja bym zmienił, w g12w mają byc dni swiateczne na tygodniu wyłacznie w II taryfie, a tych dni jest całkiem sporo w ciągu roku, w g12w mamy 98 godz II tar w tygodniu plus dni swiateczne(do konca roku uaktywnione), w g12e mamy 84 godz. II tar w tygodniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie tez tak mysle. wlasnie nie wiem jaka mam umowe bo zaskoczyli mnie telefonem a jestem na projekcie. jak wroce do domu to na spokojnie sobie sprawdze. wlasnie u mnie weekend nic nowego nie wnosi i mamy podobny rytm zycia wiec bez sensu jest dla mnie g12w. gorzej sterowac pompa w tych widelkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zmienił, w g12w mają byc dni swiateczne na tygodniu wyłacznie w II taryfie, a tych dni jest całkiem sporo w ciągu roku, w g12w mamy 98 godz II tar w tygodniu plus dni swiateczne(do konca roku uaktywnione), w g12e mamy 84 godz. II tar w tygodniu

ale dla mnie patrzenie na ilosc godzin jest bezsensu bo przeciez nagle sie nie rzuce z grzaniem, praniem i itp.. w swieta czy weekend. jesli pranie mozna przelozyc na weekend (choc przy malym dziecku srednio) to grzanie wole miec pod kotrola kazdy dzien tak samo. co z tego ze mam wiecej godzin skoro w tych godzinach co potrzebuje to nie ma??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dla mnie patrzenie na ilosc godzin jest bezsensu bo przeciez nagle sie nie rzuce z grzaniem, praniem i itp.. w swieta czy weekend. jesli pranie mozna przelozyc na weekend (choc przy malym dziecku srednio) to grzanie wole miec pod kotrola kazdy dzien tak samo. co z tego ze mam wiecej godzin skoro w tych godzinach co potrzebuje to nie ma??

 

Lodówka, zamrazarka, tunery, oswietlenie, gotowanie działa zawsze albo codziennie cyklicznie i przez dni swiateczne mamy wiecej zuzycia w II taryfie, ogrzewanie tez mozna do tego dopasowac. Ta jedna godz. po południu czyli 15-16 dla Tauronu wiele anie zmienia a druga dodatkowa godzina czyli 21-22 równiez (moze za wyjątkiem oswietlenia).

Poza tym g12e wypada juz z cennika i nie pojawi sie w nastepnej taryfie na 2017 dla nowych odbiorców. Sadze ze mogą sie zmienic stawki w tej taryfie na mniej korzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta jedna godz. po południu czyli 15-16 dla Tauronu wiele anie zmienia a druga dodatkowa godzina czyli 21-22 równiez (moze za wyjątkiem oswietlenia).

 

IMO by dużo zmieniło. W dzień mieści się wtedy cały cykl zmywarki i pralki. A wieczorem zapuszczając je o 21 można jeszcze przed spanie rozwiesić pranie i wyjąć naczynia ze zmywarki

A nastawiając o 22, to albo jakieś szybkie cykle musiałby być.

 

Krótsze przerwy między tańszą taryfą pozwalają stabilniej utrzymywać temperaturę bez wchodzenia na droższą taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO by dużo zmieniło. W dzień mieści się wtedy cały cykl zmywarki i pralki. A wieczorem zapuszczając je o 21 można jeszcze przed spanie rozwiesić pranie i wyjąć naczynia ze zmywarki

A nastawiając o 22, to albo jakieś szybkie cykle musiałby być.

 

Krótsze przerwy między tańszą taryfą pozwalają stabilniej utrzymywać temperaturę bez wchodzenia na droższą taryfę.

 

Pralka i zmywarka nie problem, mozna ustawic (w nowszym modelach jest zegar) na 13 do 15 sie wyrobi. Oczywiscie ze te 2 godz poprawiają komfort ale tej taryfy juz nie bedzie, nie ma co dyskutowac, kto ma ten na razie bedzie miał, kto nie ma miał nie bedzie. Jezeli chdzi o ogrzewanie to niektórzy mający g12w podbijają nieco temperature przez weekend aby maksymalanie wykorzystac II taryfę, wiem to oznacza pewne wahania temperatury w tygodniu ale daje wymierne korzysci w postaci zwiekszenia porcentowego wykorzystania II taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralka i zmywarka nie problem, mozna ustawic (w nowszym modelach jest zegar) na 13 do 15 sie wyrobi.

 

W zmywarce nie używam expresowych programów - te, których używam mają ponad dwie godziny. Najczęściej 2:40.

W pralce najczęściej 2:50. Więc jak ustawię o 22:00, to wyjąć mogę koło pierwszej. Raczej śpię. Fakt, zostaje jedno okienko - w dzień. Można przeboleć płukanie i wirowanie już po okienku, bo nie grzeje więc stosunkowo mało prądu pobiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zmienił, w g12w mają byc dni swiateczne na tygodniu wyłacznie w II taryfie, a tych dni jest całkiem sporo w ciągu roku, w g12w mamy 98 godz II tar w tygodniu plus dni swiateczne(do konca roku uaktywnione), w g12e mamy 84 godz. II tar w tygodniu

 

Więcej godzin, ale z jaką ceną za prąd? Mnie ostatnio moje PGE namawia przy każdej okazji do przejścia z G12 na G12w. Tylko że cena prądu na G12w jest wyższa i mi się to przejście nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta jedna godz. po południu czyli 15-16 dla Tauronu wiele anie zmienia a druga dodatkowa godzina czyli 21-22 równiez (moze za wyjątkiem oswietlenia).

Poza tym g12e wypada juz z cennika i nie pojawi sie w nastepnej taryfie na 2017 dla nowych odbiorców. Sadze ze mogą sie zmienic stawki w tej taryfie na mniej korzystne.

 

Ale zapominasz o jeszcze jednej godzinie rano (do 7 a nie do 6).

Poza tym G12e to z cennika dla nowych wypadło już w styczniu 2015 bo jak w lutym podpisywałem umowę , to niestety już nie miałem takiej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taniej sprzedajesz prąd, czy kupujesz w tańszej strefie?

 

Pytam hipotetycznie bo jeszcze nie mieszkam w domu który buduje ani nie mam pompy ciepła ani fotowoltaiki póki co.

Jednak odpowiadając na Twoje pytanie teraz jest tak ze oddając prąd do energetyki pozniej można odebrać sobie go w ilości 0,8 wcześniej oddanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej godzin, ale z jaką ceną za prąd? Mnie ostatnio moje PGE namawia przy każdej okazji do przejścia z G12 na G12w. Tylko że cena prądu na G12w jest wyższa i mi się to przejście nie opłaca.

 

każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie

ja nawet gdybym mógł wybrać G12e, to wybrałbym G12w...

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam G12w w ENEI i ostatnim czynnikiem, na który patrzyłem przy wyborze taryfy było to kiedy piorę i kiedy włączam zmywarkę. W weekendy siedzę więcej w domu, porządki, TV, wzmacniacz itd. prawie cały weekend, więc mi to pasuje. A w tygodniu na to czasu nie mam. Więc jw. - kwestia bardzo indywidualna.

 

Inna rzecz, jaki problem wstawić zmywarkę o 21ej (u mnie program ECO to 3:50h) i otworzyć ją rano? Nic nie śmierdzi jeśli ktoś ma wątpliwości :) A zmywarka to ok. 1kWh/cykl... więc też bez przesady.

 

Bardziej patrzyłem na różne taryfy pod kątem wykorzystania grzania i na tym bym się skupił. W G12w w ENEI brakuje mi tego okna w ciągu dnia, ale nie na pranie, a na podbicie CO. W Energa jest taka taryfa weekendowa z oknem, ale w zasięgu Energii nie jestem niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej patrzyłem na różne taryfy pod kątem wykorzystania grzania i na tym bym się skupił. W G12w w ENEI brakuje mi tego okna w ciągu dnia, ale nie na pranie, a na podbicie CO. W Energa jest taka taryfa weekendowa z oknem, ale w zasięgu Energii nie jestem niestety.

 

Dokładnie o to chodzi.

Czy w weekendy jest chłodniej niż w ciągu tygodnia ? A godzina rano i godzina wieczorem to całkiem sporo kWh w przeciągu miesiąca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mi wlasnie nie pasi to G12w ze wzgledu na cykl 22-6 a nie jak w G12e 21-7. szybciej moge zaczac grzac i pozniej skonczyc. ja mam ustawiony timer ze o 6 rano grzeje zbiornik CWU a grzanie koncze o 6. przy slabych zimach moze nie musze grzac tak dlugo ale jak pizga na dworze to kazda godzina sie liczy. nie patrze na taryfy pod katem uzytkowania pralki i zmywarki tylko grzania a dla mnie 2h dziennie wiecej to wieksze pole manewru.

musze zapoznac sie z moja umowa, jak mam na czas nieokreslony to nie moge mnie zmusic do zmiany taryfy ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...