Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja nie wiem również jak wy pierzecie po 3h, albo zmywacie po 4h. Myśleliście o użyciu proszku do prania, albo kostek do zmywania? To przyspiesza. Naprawdę.

 

Moja pralka ani zmywarka nie uzależnia od rodzaju czy ilości detergentu czasu zmywania (no, może zmywarka przy programie automatycznym - ale jego nie używam). 4h w zmywrce nie mam - jak pisałem najczęściej używam Eco 50* 2:40. Szybsze owszem, są. Używają wyższej temperatury co nie służy wielu z moich naczyń i znacząco zwiększa zużycie prądu.

 

Pralka - najczęściej program bawełna Eco 2:52. Nieważne, czy i ile proszku w sypię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lwia? Dotknij boki szafek przy zmywarce podczas jej pracy. Do tego ja zawsze otwieram zmywarkę na koniec cyklu, żeby naczynia ładnie odparowały.

 

Lwia. Woda z mycia trafia do kanalizacji. Woda z suszenia również. Niewiele zostaje w nagrzanych naczyniach. A poza tym to, co zimą oszczędzę na ogrzewaniu to latem wydam na schłodzenie tego, co nagrzała zmywarka (na szczęście nie jest to dużo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzi jakieś 450 x w ciągu roku. Czyli mowa o ok 150zł oszczędności między strefami. Przy PC to u mnie byłaby 1/4 rocznych kosztów ogrzewania. Jak dla mnie warto się schylić.

 

A to sorry :) Sprawa mocno indywidualna. U mnie zmywarka co 2 dni jest odpalana, czyli gdzieś 200x/rok. Nie celuję jakoś specjalnie w II taryfę z nią, ale zużycie/koszty prądu i tak mamy malutkie jak na dom (wszędzie LEDy, nowe sprzęty niby energooszczędne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link2jack:każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie, ale prawdopodobnie będzie się opłacać prąd dwutaryfowy. U mnie dla taryfy weekendowej, dla samego prądu bytowego ma 75% zużycia w taniej taryfie. Zmywarka zwykle z opóźnionym startem, pralka czasami w nocy, cała reszta wg uznania. I tyle u mnie wychodzi - dla prądu bytowego.

W zależności od cen, wystarczy 25-30% zużycia w taniej taryfie, żeby koszt wychodził taki sam jak dla taryfy całodobowej. Każdy % więcej, to dodatkowa oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie mam problem w dobraniu mocy pompy ciepła tak aby mogła grzać tylko w taryfie G12w. Jeśli zapotrzebowanie budynku to 50kWh na m2 rocznie a powierzchnia grzania 160m2 to jak to obliczyć? Czy rozsądne będzie założenie średniorocznego COP=3 (planuję kupić pompę t-cap)?.

 

Zapotrzebowanie na ciepło jest funkcją projektowego obciązenia cieplnego budynku czyli to o co ci chodzi. Nie liczy sie tego odwrotnie, czyli najpierw obliczamy projektowe obciązenie cieplne budynku i na jego podstawie oraz na podstawie danych meteo srednich z 10 lat obliczamy zapotrzebowanie na ciepło. Nie ma i nie moze byc dokładnego wzoru na obliczenie obciazenia cieplnego majac zapotrzebowanie na ciepło, zresztą majac zapotrzebowanie na ciepło powinienes mic i obciązenie cieplne budynku, jezeli go nie ma to oznacza ze obliczenia niekompletne i niewiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy cienkiej podlogowke tj 4.5-5cm i powietrznej PC oplaca się prąd dwutaryfowy?

 

Ludziom przy ekogroszku, gazie się minimalnie opłaca to czemu Tobie ma się nie opłacać?

Mi się "opłaca" przy podłogówce 6cm (40% domu) i ściennym 3cm (60% domu) to i Tobie się opłaci.

Większe znaczenia może mieć moc PC do obciążenia cieplnego niż grubość o 1cm podłogówki.

Jak też konkretna taryfa energii niż +/-1cm podłogówki.

 

Przy okazji:

01.10.2015 do 20.10.2016 zatem 1 rok i 20 dni.

4120kWh z czego 98-99% w taniej taryfie G12r Energa.

CO 23,4 st, od IX.2016 CO 23,7st.

CWU wg. potrzeb, ale raczej na bazie odczytu zużycia wody i opłat za kanalizację (w tym roku opłacam z pod licznikiem wody na ogród) na tle sąsiadów zużywam dużo CWU

 

Kosz całości ok 1150 zł.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe znaczenia może mieć moc PC do obciążenia cieplnego niż grubość o 1cm podłogówki.

Jak też konkretna taryfa energii niż +/-1cm podłogówki.

 

PGE ŁÓDŹ TEREN (a gdzieś czytałem wpis asolt'a że to jeden z najdroższych sprzedawców)

Obciążenie cieplne budynku to około 6,5KW (bez CWU czyli pewnie dodać należy około 1KW)

Jednak liczone było ono do temperatury pokojowej 23*C. Pompa Tcap 9KW

Edytowane przez link2jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...