Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

dla porównania kupel budował równolegle wybudował kotłownię z wypasionym piecem ACV gazowym za 25kzł do tego podłączenie + instalacja gazu kolejne 5kzł i dalej komin co najmniej kolejne 5kzł różanica 10kzł na inwestycji a różnica w opłatach za ogrzewanie ogromna, może są tacy co lubią być palaczami w swoim domu u mnie bezobsługowość PC bezcenna.

 

komin 5 tyś???? Instalacja cała 35 tyś??? ktoś coś pomieszał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najtaniej pompa powietrze-powietrze, potem powietrze-woda, a najdrożej pompa gruntowa.

 

A odwrotnie jeśli chodzi o koszty użytkowania i trwałość... Poza tym jak dajesz już linka to jakiegoś tematu, to dawaj z posta tam, gdzie chcesz, żeby czytać, a nie w bezsensowne miejsce które nic nie wnosi do tematu.

 

I porównywać trzeba porównywalne, nie rózne systemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odwrotnie jeśli chodzi o koszty użytkowania i trwałość...

 

Podaj namiary na dane o trwałości.

 

Koszty użytkowania zależne są od kilku czynników. Np. proporcji ciepła potrzebnego do CO i CWU. Bo ogrzewanie CWU przez PC latem jest tańsze, niż gruntową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odwrotnie jeśli chodzi o koszty użytkowania i trwałość... Poza tym jak dajesz już linka to jakiegoś tematu, to dawaj z posta tam, gdzie chcesz, żeby czytać, a nie w bezsensowne miejsce które nic nie wnosi do tematu.

 

I porównywać trzeba porównywalne, nie rózne systemy...

 

Co odwrotnie? Porównywać można wszystko, zależy pod jakim względem.

 

Dziękuję, za uwagę, akurat edytowałem post ale nie wiem czemu się nie zmieniło. zaraz poprawię.

 

Tymczasem:

 

Tymczasem od 1 grudnia od 0.00 do teraz poszło na ogrzewanie:

 

138 kwh z kanałówki

7 kwh ze splita

6 kwh z grzejnika nr 1 łazienka parter

7 kwh z grzenika nr 2 łazienka piętro

 

Temperatury różnie ale poddasze głównie dobrze ponad 21'C bywało i 23'C. Parter od 20,5 - 21'C. Gdy dogrzewane splitem czasem i 23'C. Niestety masakryczna izolacja na parterze i przeszklenia dają swoje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu

 

Przykro mi to mówić ale będziesz miała tak zawsze.

Ogrzane powietrze unosi się do góry i to kanałówka głównie ją grzeje.

 

U siebie gdy grzałem klimą, a miałem salon hol i kuchnie (łącznie znacznie ponad 80 m2) wysokie na 4-6 m - różnica temp. góra-dól sięgała niekiedy nawet 10*.

 

Remedium;

1) precyzyjnie umieszczony wentylator najlepiej wolnoobrotowy-sufitowy (zazwyczaj mało estetyczny), który zepchnie przegrzane powietrze z góry na dół

2) inne podobnie działające rozwiązanie dostosowane do specyfiki ogrzewanego budynku.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu

 

Przykro mi to mówić ale będziesz miała tak zawsze.

Ogrzane powietrze unosi się do góry i to kanałówka głównie ją grzeje.

 

U siebie gdy grzałem klimą, a miałem salon hol i kuchnie (łącznie znacznie ponad 80 m2) wysokie na 4-6 m - różnica temp. góra-dól sięgała niekiedy nawet 10*.

 

Remedium;

1) precyzyjnie umieszczony wentylator najlepiej wolnoobrotowy-sufitowy (zazwyczaj mało estetyczny), który zepchnie przegrzane powietrze z góry na dół

2) inne podobnie działające rozwiązanie dostosowane do specyfiki ogrzewanego budynku.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Podstawą jest izolacja, jeśli jest dobrze zrobiona i odpowiednio gruba to nie ma problemu z komfortem. Wrzuca się wtedy kable czy też maty i utrzymują one komfort podłogi. Nie musisz mnie uświadamiać w tym względzie. Na piętrze gdzie nie ma dużego odbiornika ciepła jakim jest grunt komfort pomimo nawiewów z sufitu jest wysoki. Inna sprawa że robię też nawiewy na wysokości około 70-90 cm i kieruję powietrze niżej zimą a latem w górę wtedy też jest zupełnie inaczej. U mnie jednak pozostał tylko sufit.

 

Przy pomieszczeniach na 4-6 metrów i jeszcze jak byłby budynek nieszczelny to nic dziwnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem:) Wiem natomiast że mogło by być mniej gdyby żona codziennie rano nie robiła Chodakowskiej przy otwartych na oścież oknach:). Nie mogę znaleźć algorytmu na te jej wietrzenie. Pół nocy grzania w nocnej a kobieta wstaje pije kawę i wietrzy przez godzinę;) Generalnie jesteśmy w dzień w pracy także w okienku 13-15 temp podskoczy do 21-21,5

 

Już się poddałem z gadaniem, mam w planach zaadoptowanie jej jakiegoś wolnego pomieszczenia pod te wygibasy także zobaczę jak będzie w następnym sezonie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem:) Wiem natomiast że mogło by być mniej gdyby żona codziennie rano nie robiła Chodakowskiej przy otwartych na oścież oknach:). Nie mogę znaleźć algorytmu na te jej wietrzenie. Pół nocy grzania w nocnej a kobieta wstaje pije kawę i wietrzy przez godzinę;) Generalnie jesteśmy w dzień w pracy także w okienku 13-15 temp podskoczy do 21-21,5

 

Już się poddałem z gadaniem, mam w planach zaadoptowanie jej jakiegoś wolnego pomieszczenia pod te wygibasy także zobaczę jak będzie w następnym sezonie

 

Pozdrawiam

 

Napisz jak masz ocieplony dom, metraż domu, ile osób w nim mieszka i od kiedy. Może masz zrobiony audyt OZC?

Tak jak wyżej Liwko napisał nikt tutaj nie chcę zgadywać, bawić się w wróżbitę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak masz ocieplony dom, metraż domu, ile osób w nim mieszka i od kiedy. Może masz zrobiony audyt OZC?

Tak jak wyżej Liwko napisał nikt tutaj nie chcę zgadywać, bawić się w wróżbitę:)

 

Ok, sorrki:),, już się za to biorę

 

 

Edit, może nie już, muszę ogarnąć forum gdzie to jest

 

Piszę bo nie mogę znaleźć ustawień stopki.

 

Dom około 190m. Powierzchnia użytkowa to 135m, ogrzewanie podłogówka - reszta pomieszczenie gospodarcze 3 duże kaloryfery. (brak możliwości montażu podłogówki). Kaloryfery zasilane taką*samą temperaturą co podłogówka. Na podłodze 15 cm eps 100 0,38. Ściany 15 cm styropianu szarego 0,33. Na stropie 15 cm styropianu 0,38 + 20 cm wełny między krokwiami. Jest to nie ogrzewane. Pompa Stiebel Eltron wpc 13, odwierty 3x 90m. Rekuperator.

Pomieszczenie gospodarcze ogrzewane jest tylko w nocy do temp 14-15 stopni.

Edytowane przez morus666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

minął miesiąc od załączenia taryfy G12W.

Zuzycie załosciowe.

T-1 288 KW = 0,72gr

T-2 784 KW = 0,26gr

Razem = 1072KW = 410 pln + opłaty abonamentowe

Gdybym został W G11 ---1072KW x 0,56pln = 600 pln + opłaty abonamentowe

pozdrawiam

 

Fajne :)

Jaką masz temp zasilania / powrotu (delta)?

Pierwszy sezon czy któryś już...

 

z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie przez ostatnie 10 dni pompa zjadła 170 kWh. Średnio po 17 na dobę. W drogim prądzie codziennie po około 2kWh idzie na CWU.

 

Od stycznia zaczynam tak z ciekawości liczyć czas pracy PC i ilość załączeń bo takie dane mogę odczytać z programu

 

Temperatura w domu 23,5 - 24 przez większość doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...