Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Maj się skończył a w nim jakieś jeszcze szczątkowe zużycia:

 

CO:

I taryfa - 0

II taryfa - 26

 

Sprężarka przepracowała 13 godzin i zaliczyła 8 startów.

 

Produkcja - 109

 

Reku:

I taryfa -12

II taryfa - 18

 

Suma od 1 stycznia do 31 maja:

 

CO:

I taryfa - 20 kWh

II taryfa - 1419 kWh

Produkcja - 4725 kWh

Koszt - 491,72

Temp w domu nie mniej jak 20 stopni.

 

CWU nie sumuję bo zużycie na razie śladowe.

 

Reku:

I taryfa - 86

II taryfa - 154

Koszt - 110,03

Do kosztów należy jeszcze doliczyć comiesięczne opłaty stałe w wysokości 20,60 co oznacza przy moim całkowitym zużyciu dla całego domu że do każdej kWh należy doliczyć około 3 groszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak ma być uczciwie i całkowicie to należy doliczyć. Robota żadna, wystarczy koszty stałe podzielić przez całkowite zużycie dla całego domu a jest w pełni jasno i przejrzyście. Mogę jedynie jeszcze dodać iż średnia cena prądu za ostatnie 5 pięć miesięcy dla całego domu przy taryfie G12W wyniosła już razem z wszystkimi składnikami 0,4475 zł z 1kWh. Przy G11 było by to około 0,62 zł.

P.S. Wszystkie ceny zarówno te ostatnie jak i w poprzednim poście oczywiście brutto a nie netto jak to nie którym się zdarza.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak ma być uczciwie i całkowicie to należy doliczyć. Robota żadna, wystarczy koszty stałe podzielić przez całkowite zużycie dla całego domu a jest w pełni jasno i przejrzyście.

 

Nie jest. Bo jak zużyjesz mniej kWh na ogrzewanie to wcale nie takie oszczędności będziesz miał, jakie wynikałyby z pomnożenia tych oszczędzonych kWh przez cenę zawierającą również opłaty abonamentowe.

 

Prąd jest specyficzny, bo masz przyłącze i płacisz abonament niezależnie od tego, czy grzejesz nim, czy nie. W przypadku gazy czy ciepła sieciowego, gdzie pewnie nie robiłbyś przyłącza i nie płacił abonamentu gdybyś tak nie ogrzewał, to wliczenie opłat stałych a jakiś sens. Chociaż również można się wtedy rozczarować, że "zużyłem połowę gazu, co rok temu, a oszczędziłem tylko 1/4 kasy a cena gazu się nie zmieniła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prawo do swojego zdania.:)W moim przypadku podaję zarówno jeden wariant jak i drugi a każdy weźmie sobie pod uwagę ten który mu akurat pasuje. I aby być w zgodzie z tym co napisałem dodam iż średnia cena za samo ogrzewanie za te pięć miesięcy z wliczonym abonamentem wyniosła - 0,372 a bez wliczonego abonamentu - 0,342. Dla całego domu tak jak napisałem wcześniej z abonamentem - 0,4475 a bez 0,4175.

W związku z powyższym nasuwa się jeszcze pytanie co z CWU. Doliczamy do CO czy podajemy osobno. I jeszcze abstrahując od tematu to cena odgrywa tutaj drugorzędną rolę z uwagi na fakt iż w każdym regionie koszty mogą być przy tym samym zużyciu diametralnie różne. Najważniejsze jest zużycie. A cenę każdy sobie dośpiewa z uwzględnieniem swoich cen. Ja przynajmniej byłbym za tym aby podawać trzy wartości - zużycie całkowite przez dom, zużycie na CO i zużycie na CWU w rozbiciu na I i II taryfę jeśli ktoś z takowej korzysta. Natomiast ceny to ewentualnie wolna wola piszącego

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podawałem za kwiecień a więc zestawienie poniżej:

 

Zużycie kwiecień 2017

 

Zużycie: 243.89

Koszt: 141,45 (0,58 zł/Kwh)

COP: 4,29

czas pracy sprezarki CO+CWU: 127 h

liczba startów CO+CWU: 255

czas pracy sprężarki CO: 90 h

czas pracy sprezarki CWU: 36h

liczba startow CO: 59

liczba startow CWU:196

Rekuperator zużycie KWh 10,8

 

 

Zużycie maj 2017

 

Zużycie: 160,54

Koszt: 93,11 (0,58 zł/Kwh)

COP: 3,8

czas pracy sprezarki CO+CWU: 72 h

liczba startów CO+CWU: 376

czas pracy sprężarki CO: 24 h

czas pracy sprezarki CWU: 47h

liczba startow CO: 37

liczba startow CWU:339

Rekuperator zużycie KWh 12,94

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję tym kilku osobom, które mi odpisały.

Pytałem się, ponieważ mam drugi rok pompę DHP-AQ16 Danfossa ze zbiornikiem 180L.

W pierwszym i drugim roku po za sezonem grzewczym miałem średniodobowe około 3,2kW/h obecnie 5kW/h.

Nic nie zmieniałem w ustawieniach /50st, czas pracy 20min/ nawyki się nie zmieniły, liczba osób również.

 

Czekam na serwis zobaczymy co powiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...