Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogrzewa te ostatnie kilka stopni co jakiś czas. Czyli pracuje na wysokich temperaturach=z niskim COP uzupłeniając tylko straty.

 

Grzanie w okienkach powoduje, że PC grzeje od niskiej temperatury wychłodzony zasobnik więc przynajmniej zaczyna z wysokim COP.

Dogrzewanie jest jeszcze ekonomiczne tuż po poborze - gdy ogrzewamy wodę która zimna dopiero napłynęła do zasobnika i jeszcze nie wyrównała się temperatura w zasobniku.

 

Czy grzeje na raz x l. wody o y K z temp z, czy na kilka razy, to potrzebuje tylko samo energii z takim samym COP. Jeżeli dogrzewana CWU jest często, to wynika to z histerezy. Jak będzie dogrzewał w okienkach to będzie między nimi mieć "zimną" wodę. No chyba, że jej między okienkami nie potrzebuje.

 

...albo grzeje CWU PC do 55 czy 60st. i ma niską hiterezę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy grzeje na raz x l. wody o y K z temp z, czy na kilka razy, to potrzebuje tylko samo energii z takim samym COP.

 

To "z takim samym COP" to stwierdzenie, że COP jest taki sam, niezależnie czy grzejesz z 25* do 45*, czy z 43* do 45*?

 

Wg mojej wiedzy im wyższa temperatura, tym niższy COP. Dlatego lepiej raz dogrzać 20* niż 10x po 2*. Wodzie w sumie dostarczysz tyle samo kWh ale przez różnicę w COP grzejąc częściej pociągniesz więcej prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewa te ostatnie kilka stopni co jakiś czas. Czyli pracuje na wysokich temperaturach=z niskim COP uzupłeniając tylko straty.

 

Grzanie w okienkach powoduje, że PC grzeje od niskiej temperatury wychłodzony zasobnik więc przynajmniej zaczyna z wysokim COP.

Dogrzewanie jest jeszcze ekonomiczne tuż po poborze - gdy ogrzewamy wodę która zimna dopiero napłynęła do zasobnika i jeszcze nie wyrównała się temperatura w zasobniku.

 

Jak zatem ustawić grzanie CWU? Szukałem tematów na forum, niestety nic nie znalazłem. Tylko same tematy o temperaturze CWU :/

 

Dodam, że ustawioną mam temperaturę 44 stopnie, ale widzę, że dogrzewa mocniej.

 

Załączam ustawienia pompy.pompa-nastawy.jpg

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zatem ustawić grzanie CWU?

 

Jak masz G12(w) to temat jakby sam się załatwia - grzejesz w dziennym okienku taniej taryfy (do poeksperymentowania z temperaturą, żeby wystarczyło do nocy) i nad ranem, pod koniec taniej strefy (tu, jak trzeba tylko na poranny prysznic i wszyscy wychodzą z domu to IMO temperatura może być niższa, jak sterownik umożliwia - np. 40*).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "z takim samym COP" to stwierdzenie, że COP jest taki sam, niezależnie czy grzejesz z 25* do 45*, czy z 43* do 45*?

 

Wg mojej wiedzy im wyższa temperatura, tym niższy COP. Dlatego lepiej raz dogrzać 20* niż 10x po 2*. Wodzie w sumie dostarczysz tyle samo kWh ale przez różnicę w COP grzejąc częściej pociągniesz więcej prądu.

 

IMO grzejąc z 25* do 45*, grzejesz do 43* z jakimś COP a 43-45* z takim samym jak gdybyś tylko grzał 43-45*. Oczywiście w częstszym grzaniu 43-45* dochodzi zapewne jakiś element "rozruchu" PC, ale nie mam pojęcia jaki to ma wpływ na COP.

 

Do tego dochodzi więcej startów sprężarki przy częstszym dogrzewaniu. Dlatego generalnie jestem również za rzadszym "okienkowym" dogrzewaniu o więcej K jeżeli to możliwe. Chodziło mi tylko, że niezależnie od sposobu musi podgrzać tyle samo litrów o tyle samo K powyżej jakiejś temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testując grzanie w pierwszym miesiącu mieszkania zrobiłem tak:

Weekendy bez ograniczeń, w tygodniu 15-6 rano. Temperatura startu 43st do 60st. Cyrkulacja co półtorej godziny na 15 min. Na tyle pozwala mi programator obecny,

 

W lipcu zużycie prądu na podgrzewanie wody ok 40zł. Między 17-22 zauważyłem czesto pojedyńcze uruchomienie lub w ogóle. Jak narazie wody starcza, najwięcej idzie wieczorem. Rano sporadycznie i starcza ciepłej do 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi tylko, że niezależnie od sposobu musi podgrzać tyle samo litrów o tyle samo K powyżej jakiejś temp.

 

Też nieprawda. Jak utrzymujesz stale wyższą temperaturę w zasobniku, to masz większe straty. Więc grzanie w okienkach powoduje też, że mniej kWh trzeba wodzie dostarczyć, bo są mniejsze straty wynikające z mniejszej dT pomiędzy wodą w zasobniku a powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nieprawda. Jak utrzymujesz stale wyższą temperaturę w zasobniku, to masz większe straty. Więc grzanie w okienkach powoduje też, że mniej kWh trzeba wodzie dostarczyć, bo są mniejsze straty wynikające z mniejszej dT pomiędzy wodą w zasobniku a powietrzem.

 

To było odniesienie to pierwszego mojego akapitu, tj. podgrzewaniu CWU. Straty przy CWU mającą temp X są takie same. Niezależnie czy temp X osiągnąłeś grzejąc z 25 czy 42*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja nigdzie nie napisałem, że się opłaca... odnosiłem się do COP, że niby gorszy...

 

Co innego, czy kogoś okienkowe grzanie zadowala. Bo np, teraz w lato w PGE zużyje ciepłą wodę o 7 rano i czeka 8h do 15 na tani prąd + czas dogrzania. Nie ma złotego rozwiązania dla wszystkich.

Edytowane przez agb
wcięło "nie"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożeje dosyć mocno, co do tej pory nie było typowe dla tej pory roku. PGG dla klientów indywidualnych podwyższa cenę węgla co 2-4 tygodnie, ostatnia podwyżka to 40 zł za tonę. PiS zamyka jakieś kopalnie, zanosi się na niski poziom wydobycia, uchwały antysmogowe doprowadziły do wycofania ze sprzedaży detalicznej mułu i flotu (węglowych, tanich odpadów popularnych na Śląsku). doszło do tego że na kopalniach są ograniczenia w sprzedaży węgla dla klientów indywidualnych. w mojej okolicy wszyscy od dziesiątek lat kupowali węgiel na kopalni, w tym roku już kilka osób było zmuszonych kupić droższy węgiel na prywatnym składzie, bo kopalnia Chwałowice im węgla sprzedać nie chciała. a ruscy już zacierają ręce

No ładnie. Teraz rozumiem dlaczego Enea za psie pieniądze wykupiła pakiet większościowy Bogdanki. Od tamtego czasu akcje wzrosły o 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jest w stanie wywnioskować coś z ustawień pompy ciepła? Sprawą ustawienia godzin pod dwie taryfy już się zajmę (czekam już na zmianę taryfy). Nie wiem, czy jeszcze nie warto czegoś zmienić.

 

[ATTACH=CONFIG]395043[/ATTACH]

 

Masz wygrzew włączony chyba codziennie. Woda ma 60C nie grzej do takiej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podsumowanie Sierpnia(31.07-31.08)

 

Średnia temperatura dobowa: 18,6 st

 

Zużycie: II 44 KW/h; I 60kWh

Koszt: 55,00 zł (II-35gr, I-66gr/Kwh)

COP: 1,9

czas pracy sprężarki CO: 0h

czas pracy sprezarki CWU: 36h

liczba startow CO: 0

liczba startow CWU:78

Energia wytworzona: 198kWh

 

Łączne zużycie od 15stycznia 2017

 

 

Taryfa I 121,55 zł zużycie 187kwh

Taryfa II 477,40 zł zużycie 1365 kwh

Razem 598,95 zł zużycie 1551 kwh

 

Rekuperator pobrał 29 kWh

 

Zużycie domu całkowite

 

W I taryfie 171kWh

W II taryfie 214kWh

 

 

Dom 2+2. Wszystko na prąd.

Edytowane przez cob_ra
Nie policzony koszt zużycia w zł. Poprawione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie sierpien 2017

 

Zużycie: 74,44 Kwh

Koszt: 43,17 (0,58 zł/Kwh)

COP: 3,51

czas pracy sprezarki CO+CWU: 29 h

liczba startów CO+CWU: 306

czas pracy sprężarki CO: 0 h

czas pracy sprezarki CWU: 29 h

liczba startow CO: 0

liczba startow CWU:306

Rekuperator zużycie KWh 13,13

Prudukcja PV: 780 z czego żużyta na bierząco 207,51 oddana do zte 572,49 (z zte do pobrania za darmo: 457,99)

Łączna produkcja PV w roku (uruchomienie od 12.04.2017) 3779,6KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie letnim nie odpisuje liczników co miesiąc, więc dane są za okres 1.05-1.09.2017

 

Zużycie: II 535 kwh; I 144kwh , 73%(czyli średnio na miesiąc odpowiednio 134 i 36)

Koszt: 165 zł (II-73zł, I-92zł)

 

 

prawie pełny rok 1.10.2016 - 1.09.2017

suma=5251kwh za1604zł

2T=3875kwh, za 721zł

1T=1376kwh za 882zł

%2T=73,8%

powyżej 5000kwh miałem tylko w 1 sezonie grzewczym 2010-2011 (!) i teraz....

czasy pracy

CO:2044h, CWU:699h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...