Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrobiłem symulację w arkuszu kalkulacyjnym. Uwzględniając większe opłaty stałe i zużycie prądu za poprzednie 2 miesiące w ilości 1186kWh muszę zużyć 30,2% (358kWh) energii w taniej taryfie by wyszła taka sama opłata (688,91zł).

Miałem podobny dylemat, też zrobiłem sobie symulację i również wyszedł mi podobny wynik (czyli min.30% w taniej aby mi się to opłacało).

Przeszedłem od razu na taryfę weekendową (odmiana dwutaryfówki) i bez wysiłku uzyskałem wynik 64-75% w taniej taryfie. W lecie kiedy pompa rzadko się włącza mam stosunek ok. 65/35 (tania/droga taryfa) w zimie bliżej 75%.

Jedynie na co staram się zwracać uwagę to aby pralka i zmywarka pracowały po 22.00 w tanim prądzie. Reszta czyli gotowanie, odkurzanie, prasowanie wtedy kiedy trzeba, rekuperacja pracuje mi całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam PC, grzeję tylko CWU czystym prądem od maja do października, jak kocioł na eko nie pracuje i zużycie w taniej taryfie weekendowej jest wtedy na poziomie min. 75% i około 65%, jak nie grzeję CWU prądem (zima), więc przy odrobinie dobrych chęci, czyli przede wszystkim pralka i zmywarka w taniej taryfie zaoszczędzicie na co najmniej skrzynkę piwa miesięcznie, a przy dobrze dobranej i ustawionej PC - znacznie więcej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Którą taryfę polecalibyście w moim przypadku? G12 czy G12r. Mam pompę ciepła gruntową, pralka i zmywarka z mozliwością włączania w taniej, poza tym tylko komp, tv, cz elektryczny, oswietlenie. http://www.energa.pl/dla-domu/oferta-taryfowa-dla-domu/informacje-podstawowe#g12r

 

:) Ja zanim wybrałem taryfę siedziałem w Excelu chyba z 10 godzin :) Szacowałem ile na co prądu pójdzie i w jakich proporcjach na dobę w pon-piątek i sob-niedz. Trochę roboty chyba Cię czeka, bo każdy ma inne przyzwyczajenia, np. godziny pracy, tryb życia w weekendy, itp. itd. Jak nie chce Ci się liczyć i szacować, weź na chybił trafił weekendową, w soboty i niedziele najwięcej się pierze, sprząta, gotuje, grzeje CWU, wanny, goście, imprezy,, itp. Stracić nie stracisz, a jeśli nawet to symbolicznie w stosunku do G12r. W zimowe weekendy można też trochę mocniej grzać podłogę, bo więcej czasu spędzamy w domu w soboty i niedziele, niż w tygodniu, chyba, że macie nietypową pracę zawodową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i "pękł" kolejny miesiąc z PC. Zużycie prądu za sierpień na cele CWU 128kWh co daje w moim przypadku 72zł.

 

A teraz jeszcze porównanie propan/PC

Rachunki z propan z 4 miesięcy zeszłego roku (maj-sierpień) to suma 1099zł :( :(

W tym 36,90 dzierżawa zbiornika i jakieś 25zł gotowanie. Po odliczeniu 850zł. Tyle, że gaz podrożał z 10,36 na 11,40 czyli w tym roku byłoby to 935zł...

Za to prądu poszło przez 4 miesiące 590kWh za kwotę 330zł. Oszczędność 605zł a po pozbyciu się zbiornika (dzierżawa ) dodatkowe 147zł. Wychodzi 3,2x taniej!!!

Edytowane przez chcialbympompe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

85kwh na kwotę 35,7 zł ;) :p

(średnia całoroczna 0,42 zł za kwh )

 

143,5 kWh za 65,18 zł. I kto się więcej myje? ;) :p

 

A tak przy okazji: uważajcie na naganiaczy z Energetycznego Centrum z Radomia. Chodzą po domach w całym kraju i namawiają, zwłaszcza starsze osoby, do zmiany umowy dot. sprzedaży en. el. Wczoraj odkręcałem umowę teściowej. Zachowanie tych domokrążców sugeruje, że są przedstawicielami obecnego dostawcy prądu, a tak potrafią omotać swoją gadką, że samotna starsza osoba nie ma szans się oprzeć. Ostrzegajcie przed nimi, bo w umowie mają zapis o dotkliwej opłacie w przypadku rozwiązania umowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowieku nie obrażaj u mnie woda jest darmo, mam własną studnię głębinową i oczyszczalnie ścieków zapewniam cię ze żużywam 3 razy więcej wody od ciebie, a pociągniem jeździć nie muszę na szczęście:D, poza tym jestem rodzynkiem mam 3 córki i żonę, a niski rachunek jest spowodowany bardzo wysokim COPem układu pc z bezpośrednim parowaniem, gaz z DZ ma temperaturę 24C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...