Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

PC 6 KW Nibe Split, Dom drewniany ocieplony 100 m2. CO na grzejnikach.

 

Witam podaję wartości zużycia pompy Nibe 6 KW z Grudnia 2021. Nie udało mi się wkleić wykresu dlatego podsyłam tabelę. Wartości spisuję każdego dnia o godzinie 7 rano. Pompa typu Split. Krzywa grzania 7+3 podbicia. CWU ustawiony na tryb normalny (woda 51 C), W domu od 21-23 stopni w zależności od temperatury zewnętrznej i pory dnia. Wysokie zużycia przy niskich temperaturach. W zeszłym roku przy -15 do -20 PC zużywała do 100 KW na dobe, mogę podesłać wykresy.

 

Możecie sie podzielić jakie zużycia są u Was przy niższych temperaturach zewnętrznych (za dobę) :bye:

 

 

KWh/dobę 35 28 29 30 35 31 46 61 72 43 33 42 37 28 23,5 18,5 19

temp zew -4 0 -3 -1 -2 -3 -7 -10 -8 -2 -5 -7 -1 0 2 6 1

 

Dodam, że dom jest szkieletowy, 15 cm wełny, deska z zewnątrz i od środka + foliax2. Podłoga średnio docieplona styropianem i wełną. Zdaję sobie sprawę, że mam duże straty ciepła ale, żeby aż tak .. lawinowo wzrastały zużycia przy - 10 (60 KWh), -15 (80-90 KWh), -20 (>100kWh). :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałki w automacie mogą się włączyć od 0 C. Tylko jak pompa nie daje rady.

 

Hmm..a skąd wiesz, że daje radę w danym momencie ? Mnie się wydaje że jeśli masz ustawione na 0stC i np przy -5 w czasie określonym przez stopniominuty PC nie da sprężarką odpowiedniej ilości energii to grzałka się włącza a gdybyś miał ją ustawioną na -15stC to będzie dalej mielić sprężarką. Masz gdzieś pokazane czy i ile grzałka pracowała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że dom jest szkieletowy, 15 cm wełny, deska z zewnątrz i od środka + foliax2. Podłoga średnio docieplona styropianem i wełną. Zdaję sobie sprawę, że mam duże straty ciepła ale, żeby aż tak .. lawinowo wzrastały zużycia przy - 10 (60 KWh), -15 (80-90 KWh), -20 (>100kWh). :rolleyes:

 

Czym grzałeś przed zamontowaniem pompy?, ile zużywałeś ,,opału" na sezon?

Jaką temperaturę masz na wyjściu z PC ( to znaczy na grzejnikach ) przy+5st/c, 0st/c i np. dla -5st/c, bo to jest dość istotne?

Grzanie w większości sezonu z temperaturą pomiędzy 36-38st/c na grzejnikach zamiast 40st/c i powyżej da dużą różnicę w kosztach, tylko czy pozwoli ci twój układ ( ilość grzejników ) zejść tak nisko?

Tak jak piszę za koszty odpowiada zapotrzebowanie budynku, ale przy pompie, jeśli chodzi o koszty, istotne jest jak najniższe ustawienie temperatury docelowej ( zasilania ), ale tak, żeby pompa pracowała optymalnie ( ilość załączeń do ilości pracy pompy ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużywałem 3 tony ekogroszku średniej kaloryczności na sezon zimowy. Jak były duże mrozy (-15 i więcej) dorzucałem drewna aby podwyższyć temperaturę na kaloryferach. Plus 0,8 tony węgla na CWU latem. Piec na ekogroszek z zasobnikiem.

Byłem przy pompie i spisałem krzywą ciepła i tak ..

 

0 C -> 42 C na wyjściu PC

-5 C-> 45 C na wyjściu PC

-10 C -> 48 C

- 15 C- > 51 C

-20 C - > 53 C

 

Na dole gdzie jest salon z kuchnią mam 3 grzejniki 10 żeberkowe. A pomieszczenie ma 45 m2. Trochę mało tych żeber jak myślicie ?

 

Tak jak pisałem dużo ciepła ucieka podłogą - trzeba rozważyć docieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest informacja o podgrzewaniu pomocniczym w menu 3.3

nie bardzo to rozumiem (która informacja odpowiada za zasobnik CO a która za CWU)

wyświetla tak:

 

stan: zablokowany

współcz. czasu: 433,9

ogrzewanie pom w zb. wył

współczynnik czasu 666,3

 

 

Jeśli chodzi o informacje o sprężarce za okres 1 rok i 1,5 mc ( Październik 28 - 2020 - Grudzień 17 - 2021)

 

Liczba uruchomień - 4248

całkowity czas pracy 5307 godz

w tym CWU 602 godz

 

 

W tym okresie (Październik 28 - 2020 - Grudzień 17 - 2021) pompa zużyła 6734 KWh

Przez pierwszy sezon 1 rok - 5600 KWh

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co spalałeś przed pompą, to na PC powinieneś zużyć za sezon jakieś ok. 7000kWh, ale zakładając, że uzyskasz średni roczny COP-3.

Ale przy tych temperaturach zasilania, co masz teraz, to w życiu tego nie uzyskasz, do -4st/c to ja mam max. 37st/c na grzejnikach.

Obniż temperaturę zasilania, tak żeby było w okolicach 0st/c gdzieś z 38st/c, ale jak się domyślam pompa zacznie taktować ( za często się załączać ), a w domu możesz mieć za zimno, a wtedy zostaje tylko dołożenie grzejników.

Próbowałeś juz wcześniej obniżać temperaturę na grzejnikach, jakie były efekty?

Liczyłeś jaką, twoje wszystkie grzejniki mają łączną moc przy temperaturze zasilania 45st/c?

To wszystko jest istotne, jeśli ktoś liczy na oszczędności, w innym wypadku temperatura taka żeby było komfortowo i nie patrzymy na koszty, cos za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak przy takich temperaturach jakie masz na zasilaniu to te 6700kWh to i tak niezły wynik.

Nie porównuj do zimy 2019/20 bo jej nie było.

na groszku twoje koszty były na dziś 3x1500zł=4500zł, a zużycie PC 7000kWh x 0.65zł ( G11 ) = 4500zł, koszty te same, a komfort....

Co tu dalej szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku nie miałem jeszcze -10C ale w latach poprzednich bywało.

 

Zużycie dzienne 17.56kWh przy temperaturze na zewnątrz średnio -10C (-15C min, -5C max)

Zużycie dzienne 10.13kWh przy temperaturze na zewnątrz średnio -0.2C (-0.3C min, 0.1C max)

Zużycie dzienne 6.24kWh przy temperaturze na zewnątrz średnio 3.7C (1.7C min, 5.4C max)

 

Dom (szkielet) 135m2

OP

Rekuperator

22C temperatura w domu

PC gruntowa IVT 5.9kW

CO sterowane non stop przez krzywą grzewczą (pogodynka)

CWU (2 osoby) 50C

 

Gruntówka ty cwaniaku i wszystko jasne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę zrobię mały eksperyment kilkudniowy - wyjeżdżam na Święta a wiec i tak miałem zmniejszyć nastawy. Ustawie na wyjściu w okolicy 36-38 C

 

0C-> 37C wyj

-5C-> 39C wyj

-10C-> 41 C

-15 -> 43 C

-20 ->45 C

 

Z tego co pamiętam to obniżenie temperatury wiązało się ze zbyt niską temperaturą wew, budynku ale sprawdzę to ponownie. (sprawdzę temp w budynku, temperaturę zewnętrzną oraz zużycia.)

 

Grzejniki muszę przeliczyć .. jeszcze nie wiem jak się do tego zabrać ale poczytam,,

 

Jak mocno trzeba przewymiarować kaloryfery jest jakaś metoda, żeby to wyliczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę zrobię mały eksperyment kilkudniowy - wyjeżdżam na Święta a wiec i tak miałem zmniejszyć nastawy. Ustawie na wyjściu w okolicy 36-38 C

 

0C-> 37C wyj

-5C-> 39C wyj

-10C-> 41 C

-15 -> 43 C

-20 ->45 C

 

Z tego co pamiętam to obniżenie temperatury wiązało się ze zbyt niską temperaturą wew, budynku ale sprawdzę to ponownie. (sprawdzę temp w budynku, temperaturę zewnętrzną oraz zużycia.)

 

Grzejniki muszę przeliczyć .. jeszcze nie wiem jak się do tego zabrać ale poczytam,,

 

Jak mocno trzeba przewymiarować kaloryfery jest jakaś metoda, żeby to wyliczyć ?

 

Jeśli dobrze liczę to żeberko wysokości 58 cm szerokość 7,5 cm ma moc około 100 W, przy niskich temperaturach (45 C-50 C) tracimy połowę mocy. Czyli zostaje 50 W.

Ja mam do ogrzania około 40 m 2 na dole gdzie jest problem z dogrzaniem pomieszczenia. Przyjmując 70-100 W.m2 jako zapotrzebowanie na ciepło. Wychodzi

100 W x 40 m2 = 4000 W. Więc 4000 W / 50 W = 80 żeberek. A mam obecnie 30 żeberek. (1500 W):rolleyes:

Chyba że coś źle liczę (strasznie dużo musiałbym dołożyć - cały pokój w żeberkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci grzejników podają moce dla swoich grzejników przy różnych temperaturach 65/55/45st/c

Jak wyliczyć wielkość grzejników, tak jak wyżej, wiesz przy jakiej temperaturze na zewnątrz musiałeś mieć na grzejnikach, żeby w domu było ciepło, to załóżmy że przy 0st/c miałeś na grzejniku 55st/c to on grzał z jakąś tam mocą ( wg. tabel producenta ). Znając tę moc, znajdź w tabelach ( internecie ) ile ten grzejnik będzie miał przy 45st/c i będziesz wiedział ile musisz dołożyć do tego grzejnika, żeby uzyskać tę samą moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci grzejników podają moce dla swoich grzejników przy różnych temperaturach 65/55/45st/c

Jak wyliczyć wielkość grzejników, tak jak wyżej, wiesz przy jakiej temperaturze na zewnątrz musiałeś mieć na grzejnikach, żeby w domu było ciepło, to załóżmy że przy 0st/c miałeś na grzejniku 55st/c to on grzał z jakąś tam mocą ( wg. tabel producenta ). Znając tę moc, znajdź w tabelach ( internecie ) ile ten grzejnik będzie miał przy 45st/c i będziesz wiedział ile musisz dołożyć do tego grzejnika, żeby uzyskać tę samą moc.

 

No dokładnie tak to wychodzi, z grzejnika 1000W dla 65st/c zostanie ok. 300W przy 40stC z tego względu jak ktoś dobierał grzejniki na styk, a dom jest energochłonny to wtedy należało by całą ścianę zastawić. Z tego względu podłogówka tu się sprawdza bo ma dużą powierzchnię grzejną i możemy zejść z temperaturą zasilania. Są grzejniki niskotemperaturowe 3-panelowe, są też klimakonwektory, tylko to są dodatkowe koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat pracyz zaczyna się 11 zima. Dzisiaj spojrzałem na historię pracy i pokazoło mi że sprężarka przepracowała 6780 godzin, co daje ok 680 godzin rocznie. Przy mocy max 3 kw. Tak wynika z tabelki znamionowej zużycie prądu średnioroczne to ok 2000 kwh. Po 60 gr za kwh to razem 1200 zł rocznie. Moje pytanie brzmi dlaczego zużycie z podlicznika wg mnie znacznie się różni. Bo cały prąd w domu to 8 mwh/rocznie. skasowałem liczniki , zobaczę za miesiąć i wtedy porównam zużycie do godzin pracy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat pracyz zaczyna się 11 zima. Dzisiaj spojrzałem na historię pracy i pokazoło mi że sprężarka przepracowała 6780 godzin, co daje ok 680 godzin rocznie. Przy mocy max 3 kw. Tak wynika z tabelki znamionowej zużycie prądu średnioroczne to ok 2000 kwh. Po 60 gr za kwh to razem 1200 zł rocznie. Moje pytanie brzmi dlaczego zużycie z podlicznika wg mnie znacznie się różni. Bo cały prąd w domu to 8 mwh/rocznie. skasowałem liczniki , zobaczę za miesiąć i wtedy porównam zużycie do godzin pracy

 

załóż podlicznik tylko na pompę ciepła i osprzęt z nią współpracujący i dokładnie będziesz wiedział, ile zużywa. Ja zrobiłem to od razu, zanim uruchomiłem PC. Na początku pracy były rozbieżności o ok 4%, teraz to jest +/- 1%. wiec czy odczytam z podlicznika, czy z licznika PC wartości są prawie identyczne.

Zaczynam 5 sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załóż podlicznik tylko na pompę ciepła i osprzęt z nią współpracujący i dokładnie będziesz wiedział, ile zużywa. Ja zrobiłem to od razu, zanim uruchomiłem PC. Na początku pracy były rozbieżności o ok 4%, teraz to jest +/- 1%. wiec czy odczytam z podlicznika, czy z licznika PC wartości są prawie identyczne.

Zaczynam 5 sezon.

 

Skoro są wartości prawie identyczne, to po co podlicznik?

U mnie PC zaniża ok 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3-fazowe są dokładniejsze i mniej zaniżają niż 1-fazowe. Stwierdzony fakt na grupie Panasonica przez wiele porównań.

 

Panowie grzejniki u dołu powinny być chłodniejsze od górnej części prawda? tylko o ile gdzieś stopni?

Gdy zasilanie i powrót czyli dół i góra grzejnika są prawie takie same to mało ciepła jest oddawane bo woda za szybko przepływa przez grzejnik TAK ?

dobrze ja to rozumiem?

 

Mam chyba wciąż źle ustawione grzejniki :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiesz. Dla grzejników to około 8 stopni i taka delta jest zalecana dla grzejników. Co do dokładności to praktycznie każda pompa reaguje inaczej. U mnie z reguły jest około 12% ale zdarza się mniej jak i był miesiąc z 20 kilku procentowym rozjazdem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...