Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Co prawda nie odczytywałem podlicznika pompy i moje dane bede mocno na oko, ale dostałem własnie rachunek za grudzień i styczeń.

 

Bazując na fakturach z lata (czerwiec - listopad) zużycie pradu na cele bytowe to 750 kWh miesięcznie (w tym CWU).

Faktura za grudzień 2021 / styczęń 2022:

 

Zużycie: 2709 kWh

do zpałąty: 1268zł

Odejmując 1500 kWh na prad bytowy, wychodzi mi zuzycie 1200kWh za 2 najzimniejsze miesiące.

Pompa pracjąc bierze 3KW, zatem pracuje po okolo 200 godzin miesięcznie.

 

Grzejesz non stop czy tylko w taniej taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Założenie jest takie, żeby grzać zdecydowaną większość - idelnie całość - w taniej taryfie. Jednak od grudnia do konca stycznia robiłem eksperyment, żeby sprawdzić czy grzanie w godzinach 13-15 ma sens. Pomysląłem, że przez te 2 godziny pompa i tak nie zdąży osiągnąć odpowiednich temperatur, więc nie ma to sensu. Zatem usunąłem przedział 13-15. Co się okazało, jednak miało to sens, gdyż w zeszłym roku pomimo większych mrozów w styczniu pompa dawała radę wyrobic się w taniej taryfie i sporadycznie zdażało się grzać dłużej niż do 6 rano, a teraz po wyłączeniu grzania 13-15, niemal codziennie pracowała do 8 rano. Pod koniec stycznia wróciłem do przedziału 13-15 i znowu bez problemu wyrabiam się do 6 rano.

 

Zyżycie na tej fakturze rozkłada się tak:

tania taryfa 1845 kWh

droga taryfa 864 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny dom do Twojego, również 160m2 użytkowej i 240 całości, podobne izolacje i OZC by Asolt 6.3 przy -20. Grzałem kotłem elektrycznym o mocy 6kw. Temp. w domu od 22 do 23st. Grzałem od 22 do 6 rano i od 13 do 17tej. Zużycie na cały dom od 16 listopada do 14 stycznia:

Tania taryfa: 4086 kwh

Droga taryfa: 696 kwh.

Czyli mam dwa razy większe w taniej taryfie. Faktura na kwotę: 1800zł. Mieszkamy w 5 osób.

Wydaje mi się że dużo zapłaciłeś za prąd. Średni dzienny pobór na samo ogrzewanie na podliczniku był pomiędzy 65 a 80kwh.

Od dwóch tygodni grzeję pompą ciepła 24/h i pobór wynosi pomiędzy 18 a 28kwh przy tych temp. Będę przechodził na taryfę G11 bo założyłem w tym roku fotowoltaike i nie ma sensu dalej brnąc w dwóch taryfach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że mógłbym zapłacić / zużyć mniej. . Pytanie ile masz ogrzewane bo ja mam ogrzewane całe 230m2. Wiem, też, że jest kilka mostków termicznych: 2 okna tarsowe na parterze są nieszczelne + nie ma pod nimi styropianu od zewnątrz, to samo przy wyjściu na taras na piętrze, a w wiatrołapie dosłownie wieje pod progiem drzwi wejściowych :/. niestety to sporo wychładza wylewkę.

 

Znalazem fotkę podlicznika z 26 listopada 2021 i do dzisiaj poszło 2151 kWh na pompę, a więc ogrzewanie + CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie odczytywałem podlicznika pompy i moje dane bede mocno na oko, ale dostałem własnie rachunek za grudzień i styczeń.

.

 

To po co takie coś podawać ?

 

Jedyne prawdziwe i rzeczywiste wyniki są tylko i wyłącznie z podlicznika.

Jak nie mamy podlicznika , to nie podajemy i tyle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że mógłbym zapłacić / zużyć mniej. . Pytanie ile masz ogrzewane bo ja mam ogrzewane całe 230m2. Wiem, też, że jest kilka mostków termicznych: 2 okna tarsowe na parterze są nieszczelne + nie ma pod nimi styropianu od zewnątrz, to samo przy wyjściu na taras na piętrze, a w wiatrołapie dosłownie wieje pod progiem drzwi wejściowych :/. niestety to sporo wychładza wylewkę.

 

Znalazem fotkę podlicznika z 26 listopada 2021 i do dzisiaj poszło 2151 kWh na pompę, a więc ogrzewanie + CWU.

 

Ok to jeśli grzejesz całe 230m2 to zwracam honor. Ja garażu nie grzeję więc u mnie powierzchnia podłogi grzanej wynosi 190m2, stąd ta różnica. Teraz się z Tobą zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Co prawda systematycznych np. miesięcznych/tygodniowych/dziennych statystyk zużycia prądu przez PC raczej nie prowadzę, ale z ciekawości spisałem podlicznik w dniu 3 listopada 2021 czyli na równe 4 lata od dnia odpalenia PC i reku. Wówczas wskazanie podlicznika pokazało 19100kWh. Na dzisiaj to 21570kWh. Licząc "na okrągło" wychodzi ok. 2500kWh/4miesiące czyli mniej więcej 625kWh/miesiąc w sezonie grzewczym. Odliczając ok. 85kWh/miesiąc na reku (2x60w nawiew/wywiew) daje ok. 540kWh/miesiąc na CO + CWU a to daje +/- 18kWh/dzień.

 

Dom i wyposażenie jak w stopce.

 

Edit.

Znalazłem swój komentarz pod jednym z filmików na YT z 9 stycznia 2022r. Wówczas wg podlicznika zużycie również od wspomnianego 3 listopada 2021r. miałem 1100kWh czyli (po odliczeniu reku 2,9kWh dziennie) wychodziło 13,7kWh/dzień. Czyli że styczeń trochę nakręcił kWh...

Edytowane przez Viniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER wyniki --tylko szkoda że nikt nie podaje jakie są temp. w domu i przez jaki czas.

Czytając fora zdecydowana większość forumowiczów grzeje tylko w II tar. tak samo jest z obniżaniem temp. na noc. Tak że te wartości traktuję mało wiarygodne.

Utrzymać w domu o pow. 240m2 temp. 23*C/24h to tych (kWh) braknie Bardziej realne jest to co podają-- x2

To dla tych co szukają danych co do PC. Do tych podawanych osiągów to trzeba dać (x2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to uzupełnię wpis. W domu nie zdarzyło się, żeby temperatura spadła poniżej 21. Najczęściej waha się między 22 a 23st. a w słoneczny dzień ze względu na dwa duże okna od południa dochodzi nawet do 25st... oczywiście mówię o sezonie grzewczym. CO bez redukcji temperatury. I tu jest pole do oszczędności, które muszę wprowadzić. Oczywiście CO grzeję w II taryfie i tak mam skonfigurowaną pompę. 7cm betonu na podłodze jest wystarczającym akumulatorem na cały dzień. Natomiast CWU - 48st.C w godzinach od 18:00 do 23:00 i 38st.C od 23:00 do 18:00 Edytowane przez Viniu
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie lutego.

Grzane 117m2. Ustawiony termostat na 22,4 stopnia , histereza 0,4 stopnia czyli (22,2-22,6 stopnia) .

Bez stref czasowych , bez limitu czasu. Pompa działa tyle ile potrzebuje i ile chce ..

Ciepła woda dla 1 osoby.

 

Zużyte 284kWh (sądzę że do końca dnia dojdzie jeszcze z 1-2kwh max) + 33 kWh zużycie przez klimę (testy).

Czyli łącznie około 317-320kWh ..

 

W lutym 16 dni z temperaturą minusową , najzimniej -9,1 stopnia ale chyba dziś w nocy będzie zimniej bo już jest -8,1 ..

 

I chyba tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...