Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moje pierwsze dane z mniejszym kombinowaniem ale dalej się uczę odpowiednich ustawień, a ogólnie drugi miesiąc grzania CO i CWU bo od maja tylko było CWU.

Dane za listopad:

z Smart Cloud CO:350 CWU:42 Łącznie: 392 kWh

z podlicznika tu niestety dane tylko łącznie CO i CWU: 476 kWh ( czyli przekłamanie ze SC jakieś 20%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkcja to dane z pompy czy ciepłomierz?

Na papierze Twój dom sporo cieplejszy od mojego, a w praktyce potrzebuje nawet nieco więcej ciepła.

U mnie 57.9kWh/M2 i grzane 200m.

 

Produkcja pochodzi z pompy, ale z tego co przekazywał serwisant oraz z tego co się dowiadywałem Daikin ma zamontowany przepływomierz ultradźwiękowy.

 

Temperatura u mnie w domu to jakieś ~23st.C.

 

Teraz tak patrzę i to 31 kWh/m2 to jest wartość dla niższych temperatur w domu. Obliczeniowo chyba było brane 21 st. C wewnątrz i łazienkach chyba 23st. C. Także zapotrzebowanie raczej zdecydowanie większe będzie, ale ile to nie wiem już tych wartości ponownie nie wyliczałem. Obecnie zaczynam drugi sezon grzewczy.

 

Mój dom jest dość podobny do Twojego i porównuje zużycie Twoje z moim. W zeszłym sezonie różnica była większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkcja pochodzi z pompy, ale z tego co przekazywał serwisant oraz z tego co się dowiadywałem Daikin ma zamontowany przepływomierz ultradźwiękowy.

 

Temperatura u mnie w domu to jakieś ~23st.C.

 

Teraz tak patrzę i to 31 kWh/m2 to jest wartość dla niższych temperatur w domu. Obliczeniowo chyba było brane 21 st. C wewnątrz i łazienkach chyba 23st. C. Także zapotrzebowanie raczej zdecydowanie większe będzie, ale ile to nie wiem już tych wartości ponownie nie wyliczałem. Obecnie zaczynam drugi sezon grzewczy.

 

Mój dom jest dość podobny do Twojego i porównuje zużycie Twoje z moim. W zeszłym sezonie różnica była większa.

 

Poprzedni sezon miałem temperaturę o 1 stopień wyższą (średnio min 22-22,5) i dodatkowo nawilżacz wciągał sporo energii.

 

Ale 1 listopada do 30 października br (monitorowanie mam od listopada 2021) wyszło jak niżej:

Pobrana:

CO 1772kWh (w tym 46kWh na basen latem)

CWU 1022kWh

 

Energia dostarczona:

CO 8303kWh

CWU 3811kWh

 

Gdyby nie garaż, to byłodby sporo mniej - tam mam największe straty.

 

Teraz obniżyliśmy temperaturę o 1 stopień, ale głównie pod kątem zdrowotnym - szczególnie w sypialniach i zużycie zdecydowanie spadło, ale nie wliczam go do podsumowania na wyższej temperaturze.

Dane z podlicznika i ciepłomierza. Czas czuwania pompy dolicza się do CWU od wiosny tego roku. Wcześniej doliczał się do ostatniego działania pompy.

Sama pompa ciepła na czuwaniu pobiera około 15W, co przekłada się na około 130kWh rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Twoich wynikach widać, że gruntówka dużo daje pod względem zmniejszenia zużycia. Średni COP praktycznie o 1 wyższy, to jest bardzo dużo szczególnie w miesiącach grudzień-luty. Ale również na CWU masz zdecydowanie wyższy COP chociażby latem, ale to zapewne poprzez wykorzystanie ciepła odpadowego z chłodzenia.

 

U mnie (pierwszy sezon grzania) poszło od października 2021 (rozgrzewanie ochłodzonego domu) do końca września 2022 na CO 9416 kWh ciepła. Natomiast CWU 2551kWh ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o licznik ciepła to nie jestem tego w stanie sprawdzić, bo mam jednostkę all-in-one i tam zbytnio nawet nie ma gdzie umieścić przepływomierza a tym bardziej licznika ciepła.

 

Co do licznika energii elektrycznej to z pompy za okres od 1.10.2021-30.09.2022 łącznie wyszło: 3613 kWh, natomiast na podliczniku, do którego mam podłączoną pompę ciepła oraz dwie pompki cyrkulacyjne wyszło 3598 kWh. Czyli pompa zawyża wskazania i to obserwowałem. Wskazania zużycia energii elektrycznej są zawyżane o ok. 2,5-3%. W okresie letnim, gdzie zużycie było mniejsze i pompa tylko na cwu pracowała różnica się pomniejszała i z końcem września wyniosła ok. 0,4%. Czyli w sumie można powiedzieć, że w przeciągu roku różnicy żadnej nie było.

 

Ale masz strop bardziej zaizolowany, chociaż wełna ma niby gorsze parametry niż PUR, także tutaj to się powinno w miarę znosić.

 

A jak z zużyciem w poprzednich sezonach? Nie chodzi nawet o bardzo dokładne wartości, ale mniej więcej jak to się kształtowało?

Edytowane przez jambos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy rok miałem większe zużycie, ale głównie przez brak ERV. Na samo nawilżanie poszło zimą więcej o 500kW (różnica w zużyciu na CWU). Dodatkowo miałem problem z wodą w DZ i GZ, wymienniki się zabrudziły i wydajność pompy była słaba, a nie miałem opomiarowanej. Dopiero ciepłomierz pozwolił mi wykryć problemy i zopymalizować ustawienia, dodatkowo opomiarowałem wszystko z osobna. Ciężko go więc brać jako referencję.

 

No to zużycie fajnie pokazuje, wiele pomp w tej materii oszukuje srogo. A jeśli ma ultradzwiękowy przepływmierz, to może i wyprodukowaną pokazuje jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 133m² grzane do max 22° razem z CWU pokazuje zużycie na poziomie 16kWh do 18kWh w ostatnich dniach. Dom w trakcie pierwszego sezonu grzewczego. Zbudowany w technologii szkieletu drewnianego. Według wyliczeń OZC na poziomie 5.3kW (III strefa klimatyczna). Ogrzewany gruntową PC on/off o mocy 8kW. W całym budynku ogrzewanie podłogowe.

 

Grzanie CO wg harmonogramu taryfy G12w tak by zoptymalizować pod kątem taniej taryfy. PC ładuje posadzkę jak bufor, bo jest 12cm jastrychu. CWU puszczone samopas

 

EU=44,19, EK=36,28 i EP=54,92

 

PS. Od 14.10.do 30.11 PC wzięła wg podlicznika 450kWh. Trwało wygrzewanie posadzki oraz zabawa ustawieniami

Edytowane przez exetterenak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tym podwyżkom, te całe nowości zwrócą się jeszcze szybciej.

O to to. Ciagle slysze i czytam jak to wydymali pompiarzy i ogolnie wszystkich co maja nowinki, a od kogo to slysze? Od ekogrochowcow po 3800 za tone, kominkowcow po 600 za metr przestrzenny no i od smieciuchowcow co kupuja teoche drewna, teoche wegla, teoche smieci.

Przeciez im drozszy prad i inne zrodla ciepla tym urzadzenia sie szybciej zwracaja. Sam kalkulowalem PV po 60gr za kwh a juz jest wiecej a bedzie jeszcze wiecej. Klima po odliczeniu podatku wyszla 2500 i nie dosc ze to sie zwroci w gazie to jeszcze w lecie przyjemniej:)

Slysze tez w robocie narzekania ze rachunki sie spozniaja, przytakuje bo co powiem? Ze mam to gdzies bo za prad place 20zl a gaz 70zl? Gaz mam bo mam ale drugi raz pewnie bym sie na pompe skusil.

U mnie narazie gaz na samo cwu ok 22m3 na mc, CO odpale jak beda mrozy bo poki co klima sobie pracuje na niskich obrotach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...