Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

jestem szczesliwym posiadaczem pompy ciepla, planuję skorzystać z tej taryfy:

http://www.energa.pl/dla-domu/oferta-taryfowa-dla-domu/informacje-podstawowe#g12r

taryfa droższa: 0.73zł brutto

taryfa tańsza: 0.29 zł

do tego opłaty stałe: 22zł

 

i ustawić pompe tak żeby działała tylko w tańszej taryfie (12 godzinnej 13-16, 22-7)

 

mam pompę ecopower 9(sterowanie pogodowe), na starcie ustawię zadaną temperaturę w tanszej taryfie na 23 a w droższej na 10, krzywa 4(jeżeli będzie potrzeba 5).

300 litrów wody będę podgrzewał tylko w godzinach 13-16 do 47c, być może jeszcze rano 6-7 (2 mieszkańców)

 

bez wdawania sięw szczegóły, dom zaizolowwany srednio/dobrze, na całości podłogówka ok 180 m2

 

czy to ma szansę zadziałać?

Edytowane przez portal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzesień zakończony wynikiem 163kWh za kwotę 91zł. W tym, były 2 dni pracy C.O.

 

Dzisiaj było rano zimno i pierwszy raz zauważyłem oszronienie jednostki zewnętrznej. Widziałem też jak wygląda odszranianie. Na końcu w powietrze unosi się chmura pary wodnej. Można się wystraszyć jak ktoś nie wie, że to normalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzesień zakończony wynikiem 163kWh za kwotę 91zł. W tym, były 2 dni pracy C.O.

 

Dzisiaj było rano zimno i pierwszy raz zauważyłem oszronienie jednostki zewnętrznej. Widziałem też jak wygląda odszranianie. Na końcu w powietrze unosi się chmura pary wodnej. Można się wystraszyć jak ktoś nie wie, że to normalne :)

 

Nagraj film :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem "gotowca" ;)

 

Chmury nie widać :)

 

Mam pytanie odnośnei cwu. Czy można tak ustawić pompę, żebym miał ciepłą wodę na 6 rano, a po rozbiorze wody pompa zacznie ją podgrzewać po godzinei 13 (tania taryfa). Potrzebuję ciepłej wody dopiero na wieczór, poza poborem o 6 rano do wieczora nikogo nie ma w domu. Podgrzewanie wody po 6 rano w drogiej taryfie traci wtedy sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzesień zakończony wynikiem 163kWh za kwotę 91zł. W tym, były 2 dni pracy C.O.

 

Dzisiaj było rano zimno i pierwszy raz zauważyłem oszronienie jednostki zewnętrznej. Widziałem też jak wygląda odszranianie. Na końcu w powietrze unosi się chmura pary wodnej. Można się wystraszyć jak ktoś nie wie, że to normalne :)

 

Nie wiem czy ta chmura pary wodnej to ok. Ciepło parowania jest wielokrotnie większe od ciepła topnienia - po co traci to tyle energii ? Na filmie wygląda poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli scislosci: Nominalna wartosc ciepla parowania jest wielokrotnie wyzsza od ciepla potrzebnego do przemiany fazowej, ale parametr ciepla parowania jest podawany dla STALEJ temperatory dazac do zera w punkcjie krytycznym. Trzeba sobie zdawac z tego sprawe.

Co oczywiscie nie zmienia faktu, ze odparowanie to niepotrzebna strata energii. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tak dużą krzywą możesz mieć problem z przegrzewaniem domu w duże mrozy. im większy mróz tym będzie cieplej. ja mam ecopower a8 i krzywą 0. temperatury ustawione to 24 i 17. wykorzystanie taniej taryfy w 87%. czasami trzeba grzac w drogiej bo odbije sie to na komforcie.

 

Wystarczy dołożyć czujnik temp. wewnętrznej i po problemie. Krzywa może być wysoka i taktowania nie ma. Bez pomiaru temp. wewn. też się da zoptymalizować nastawy, ale trzeba poświęcić sporo czasu i przyjąć kompromis między ograniczeniem taktowania a ekonomią. Ale na ten temat to bardziej Liwko.....:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogi - nie wiem. Na ścianach miałem max 27-28C przy największych mrozach minionej zimy. Ale to inna bajka - przy podłodze może być trochę inaczej. Jak czujnik temperatury jest tuż przy rurce to na pewno więcej, a jak tuż pod okładziną podłogową - myślę, że mniej. Temperatury gz zaobserwowałem max w okolicy 35C, ale ile było pod koniec grzania nad ranem - nie wiem, bo tak wcześnie nie wstaję :sleep:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy dołożyć czujnik temp. wewnętrznej i po problemie. Krzywa może być wysoka i taktowania nie ma. Bez pomiaru temp. wewn. też się da zoptymalizować nastawy, ale trzeba poświęcić sporo czasu i przyjąć kompromis między ograniczeniem taktowania a ekonomią. Ale na ten temat to bardziej Liwko.....:cool:

 

No tak, pompa z serii C ma też sterowanie pokojowe. Masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...